Ma úgy tűnik: teljes egyetértés lesz az ellenzéki pártok között, hogy Németh Angélát jelöljék a XV. kerületi polgármesteri posztra, a szeptember 30-án esedékes időkőzi választáson. Németh Angéla a Független Hírügynökségnek elmondta: ha nyer, az egy év múlva esedékes választásokon is indulni szeretne.
- Nem kedveli Fideszes ellenfelét
- 2010-ben hagyta ott az MSZP-t
- Az LMP még meg akarja hallgatni
- A Fidesz rátelepedik az önkormányzatokra is
- Konfrontatívabb személyiség, mint Hajdu László
Nem ült át a korábbi polgármester szobájába?
Nem.
Miért nem?
Mert én polgármesteri jogkörben eljáró alpolgármester vagyok még.
És annak nem jár a polgármester szobája?
Szerintem nem. Tehát, amíg én alpolgármester vagyok, maradok a szobámban.
Szóval szerénységből nem tette.
Is. Meg úgy érzem, majd akkor dukál nekem az a helyiség, ha túl leszünk a választáson, és meg is nyerem azt. Akkor teljes joggal ülhetek át oda, abba az irodába.
Mennyi a bizonytalanság önben? Mármint arra nézve, hogy megnyerhető-e ez a választás?
Viszonylag szoros volt az országgyűlési választás is, bár azon elindult az LMP és a Jobbik is külön. A baloldal ugyanakkor egységes volt.
De ott a választó kerületi határ túllógott Rákospalotán…
Igen, Újpest egy része is ide tartozott, és azt a részt meg is nyerte a Fideszes jelölt. De most még nem tudjuk, hogy hány induló lesz, ezért is nehezebb beszélni az esélyekről.
Amit egyelőre tudni lehet, az az, hogy a Fidesz jelöltje, László Tamás, ugyan vesztett korábban Hajdu Lászlóval szemben, de most kapott még egy lehetőséget.
Mi is így tudjuk.
Az ő indítása gyengíti, vagy erősíti az ön esélyeit?
Erre nem tudok válaszolni, csak azt tudom mondani, hogy ő egy megosztó személyiség, akikkel én beszélek, azok vagy nagyon szeretik, vagy elviselhetetlennek tartják.
Ön az utóbbi kategóriába tartozik.
Igen, én nem kedvelem őt, bevallom, nem vagyok a lelkes rajongója. Ő nem egy közvetlen személyiség, ellentétben Hajdu Lászlóval, aki többek között a közvetlenségének is köszönhette a népszerűségét.
László Tamás egy mérnökember, aki nagyon szeret tervezni, hogy tud-e azt a választópolgárokra kell bízni.
Nagyon finoman fogalmaz, mert amit én tudok, vagy olvastam a múltról, a konfliktusok nem annyira mérnöki mivoltából fakadtak…
Engedje meg, hogy ne foglalkozzak különösebben László Tamás jellemrajzával, de még azzal sem, hogy milyen ellentéteket generált ő a Fideszen belül. Ez legyen az őr problémájuk, nem is szeretek más pártok belügyeibe beavatkozni. László Tamás 2006 óta van itt a kerületben, azóta egyszer fel is oszlatták a helyi pártot…
Ön emlékszik még a tizenkilenc éves önmagára?
Igen. Azt sem tudtam milyen bolygón vagyok.
Milyen ambíciókkal indult el ezen a pályán?
Úgy kezdődött, hogy az egyik jelölt visszalépett az indulástól. Akkoriban még MSZP-s voltam, és felajánlották a lehetőséget, hogy a fiatalítás jegyében én versenyezzek a képviselői helyért. Hogy én mennyire gondoltam akkor azt, hogy még húsz év múlva is az önkormányzatban leszek, nem tudom, nem is gondoltam bele. Családi indíttatásból már eleve valamelyest politikailag fertőzött voltam, hiszen édesapám is politizált, még az előző rendszerben, és noha később, a rendszerváltás után rendőr lett, és ezért nem is politizálhatott, de azért otthon csak megbeszéltük a dolgokat.
Az megfordult a fejében, hogy egyszer itt még polgármester is lehet?
Akkor biztos nem. Legfeljebb az, hogy ezért a kerületért szeretnék tenni. Kérdezték tőle, hogy nem akarok-e országgyűlési képviselő lenni, de nemet mondtam, mert engem tényleg a helyi ügyek, a helyi közösség érdekel. Itt akarok sikeres lenni, itt akarom, helyben segíteni az embereket.
Az, hogy polgármester lehet, változtat valamit az attitűdjén?
Szerintem nem. Sokan mondjak, hogy túlzottan engedékeny, vagy közvetlen vagyok, de nem szeretnék megváltozni.
Távol áll tőlem, hogy allűrjeim legyenek, hogy megköveteljen, hogy polgármester asszonynak szólítsanak. Maradok Angéla, aki eddig is.
Az előbb úgy fogalmazott, hogy amikor még MSZP-s voltam. Mióta nem az?
2010 óta.
És miért hagyta ott a szocialistákat?
Akkor volt egy pártszakadás. Hajdu László volt a polgármester és az országgyűlési képviselő is. Az országgyűlési választásnál vele kötöttek egy megállapodást, hogy noha képviselőnek nem őt fogják indítani, de polgármesternek igen, de nem tartották be a megállapodást, őszre elfelejtették, és valaki mást indított polgármesterként a helyi MSZP. Ezért úgy döntöttünk többen is, meg hát persze azért is, mert ennek voltak előzményei is, hogy kilépünk a pártszervezetből. Illetve azzal, hogy egy helyi egyesület, a RÁTE színeiben elindultunk a választáson, automatikusan kizárattuk magunkat.
És ez azóta is így van?
Igen, nem lettem sem DK-s, sem más pártnak a tagja.
Ez tulajdonképpen Hajdu László melletti kiállás volt?
Igen, teljes mértékben.
Hűségesek voltak hozzá…
Igen.
De a hűség addig nem terjedt, hogy kövessék őt a Demokratikus Koalícióba…
Nem. És nem is tervezem, hogy átlépjek másik pártba.
Azt sem, hogy vissza az MSZP-be?
Azt sem.
Mert mi a baja a mai MSZP-vel?
Nem látom, hogy jelentős változás következett volna be 2010 óta a szocialista pártban. Én tizennyolc évesen egy nagyon jó csapatba léptem be, mondhatni barátok közé, később azonban teljesen átalakult, megváltozott a helyi szervezet is, meg az országos vezetés is.
Ettől függetlenül az MSZP támogatja önt?
Igen. Meg a DK is, legalább is ez hangzott el a minap, a Párbeszéd is mellettem áll, mint ahogy a Liberálisok is.
Mi a helyzet az LMP-vel?
Az LMP azt kéri, hogy tegyek le eléjük egy programot, és azt vitassuk meg, annak mentén tudnak támogatni engem. Kaptam tőlük egy nyílt levelet, hogy zárt ülésen beszéljük meg a dolgot. Én egyébként elmondtam nekik, hogy nagyon mást, mint, ami a költségvetésben szerepel, vagy az elfogadott gazdaság programban, egy évre nem tudok ígérni. Ehhez túl rövid az idő. Azt meg lehet ígérni, hogy ha egy év múlva is megválasztanak polgármesternek, akkor annak az előkészítése belefér ebbe az egy esztendőbe. Űrállomást nem tervezek az elkövetkezendő egy év alatt ide építeni.
Ön szerint az utóbbi években távolodott, vagy még jobban rátelepedett a pártpolitika az önkormányzatokra?
Sajnos erősödött a befolyás.
Ezt úgy kell érteni, hogy a pártközpontok még erőteljesebben avatkoznak bele a helyi ügyekbe?
Egy pártközpont. A Fidesz.
Számára nem a helyi ügyek a döntőek?
Szerintem nem. Ezt a pártközpontos utasítás hál istennek nem látom sem a DK-nál, sem az MSZP-nél.
A Fidesznél egyértelmű a pártutasításos rendszer.
Az LMP elképzelhető, hogy önálló jelöltet állít?
Elképzelhető.
Kik, akik biztosan elindulnak?
László Tamáson és rajtam kívül egyelőre nem tudok másról. A múlt héten vált jogerőssé, hogy szeptember 30-án lesz a választás, addig még lehetnek változások.
Az, hogy ön független…
…Nem vagyok független. Én a RÁTE és a Szolidaritás mozgalom jelöltje vagyok.
A Szolidaritás kapcsolódik a DK-hoz. Akkor mégis csak benne van a pártpolitika?
Nem, csak egyszerűen nem akartam függetlenként indulni. A RÁTE az adott volt, a Szolidaritás mozgalommal meg nagyon jó a viszonyunk.
A RÁTE mit csinál?
Adományokat gyűjt és oszt. Rendszeresen osztunk ételt rászorulónak, hajléktalanoknak, valamint két hagyományos főzőversenye is van.
Önt nem éri olyan vád, mint a VIII. kerületi ellenzéki jelöltet, hogy – Kocsis Máté szerint -, ha Győri Péter nyeri ott a választásokat, akkor ellepik a kerületet a hajléktalanok?
Még nem ért ilyen vád.
Egy évről szól most a választás. Mit lehet erre az időre egyáltalán ígérni?
Ahogy már mondtam: űrállomást biztosan nem. Tartom magam a költségvetéshez, abban vannak fejlesztési elképzelések, azokat szeretném tető alá hozni.
Megfogalmazott-e önmagának olyasmit, hogy amennyiben megválasztják, másként fogja csinálni, mint Hajdu László?
A politizálást, illetve a kerületért való cselekvést nem. De én egy kicsit más habitusú vagyok, mint Hajdu László. Egyrészt eleve ugye én nőből vagyok, ami persze nem azt jelenti, hogy én itt szüfrazsettként fogok harcolni, csak annyira akarok jelezni, hogy konfrontatívabb személyiség vagyok, mint Hajdu László.
Azt is hallottam önről, hogy makacs.
Igen. És minél inkább erőltetnek valamit, annál inkább ellenállok. Aztán lehet, hogy belátom: igaza volt a másiknak.
De képesnek tartja magát a belátásra?
Igen, képesnek.
Kire haragszik ilyenkor: önmagára, vagy arra, kinek igaza volt.
Inkább önmagamra.
Sokkal több konfliktust vállalna fel, mint az elődje?
Igen vállaltam, és vállalok már most is.
Ma hány százalék esélyt ad önmagának a győzelemre?
Optimistám azt mondom, hogy száz százalékot.