Szergej Nariskin tábornok, aki 2022-ben nem támogatta az Ukrajna elleni katonai inváziót, és ennek ellenére a helyén maradhatott, április 15-én felvázolta, hogy szerinte mik lehetnének egy békemegállapodás feltételei.
“Ukrajna legyen semleges és demilitarizált! A kijevi kormányzatnak meg kell szüntetnie azokat a törvényeket, melyek hátrányosan érintik az orosz kisebbséget. Denácifikálni kell Ukrajnát! Kijevnek el kell ismernie, hogy Donyeck, Herszon, Luhanszk és Zaporozsje tartomány Oroszországhoz tartozik!” Szóval mondjon le mindenről amiért a honvédő háború három éve alatt százezer emberét áldozta.
Mit jelenthet ez? Putyin “mérsékelt csapatában” olyan egyezményt akarnak kötni az Egyesült Államokkal, amely kizárja Ukrajna NATO tagságát és Kijevet rákényszeríti négy tartomány feladására, melyek már amúgy is jórészt orosz ellenőrzés alatt állnak. Az ukrán hadseregből és a titkosszolgálatból ki kell tenni Bandera híveit, a neonácikat, akik a terrort is elfogadhatónak tekintik céljaik megvalósítására.
A “kemény csapatot” Nyikolaj Patrusev tábornok vezette a moszkvai hatalmi elitben, ők beszélték rá Putyint Ukrajna megtámadására. Patrusev tábornok a majd mindenható Honvédelmi Tanács titkára volt, de Putyin lecserélte őt a szervilis Sojgu tábornokra, mert valószínűleg belátta: nem képes megbuktatni a nyugatbarát kormányt Kijevben, és nem tudja elfoglalni Odesszát és az ukrán tengerpartot.
Meglepetésszerű látogatást tett a NATO főtitkára Odesszában, hogy támogatásáról biztosítsa Ukrajnát. Közben azonban az USA jelezte, hogy nem írja alá azt a közös nyilatkozatot, amely az orosz hadsereg brutális terrorakcióját ítélte el virágvasárnapon Szumiban, ahol gyerekek is meghaltak. Washingtoni indoklás szerint “ez csak megzavarná a tárgyalásokat Moszkvával.” Miről is tárgyal Washington Putyinnal? Steve Witkoff, Trump megbízottja öt órán keresztül tárgyalt az orosz elnökkel – ezúttal már harmadszor.
“Lenyűgöző üzleti lehetőségek tárultak fel”
Ezt hangsúlyozta Trump megbízottja, aki ezúttal Szentpéterváron találkozott Putyinnal, aki elmondta neki: mik a béke feltételei Ukrajnában Moszkva szerint. Witkoff nem mondta el a feltételeket a Fox Newsnak, de valószínűleg azok lehetnek, melyeket Nariskin tábornok felvázolt.
Witkoff a “lenyűgöző gazdasági együttműködési lehetőségekről” sem mondott sokat, de a Wall Street Journal korábban megírta: elsősorban egy nagy energiabizniszről van szó. Az orosz kőolajat és földgázt amerikai technológiával termelnék ki, és a kereskedést is az amerikaiak intéznék. Ez azt is jelentené, hogy újraindíthatnák az Északi Áramlat tengeralatti földgázvezetéket Oroszországból Németországba. A Biden adminisztráció ezt élesen ellenezte, a CIA és a brit titkosszolgálat támogatta azt az ukrán kommandós csapatot, amely tönkretette a vezetékeket. Trump és Putyin közös energia tervének az a szépséghibája, hogy az amerikai elnök vámháborúja világméretű stagnálással vagy visszaeséssel fenyeget, és emiatt kevesebb olajra és földgázra lehet szükség. Az orosz olaj ára már olyan alacsony szintre süllyedt, hogy az veszélyezteti Putyin költségvetésének egyensúlyát.
Közben Mark Rubio külügyminiszter és Kellog tábornok, Trump ukrajnai megbízottja arról győzködi az elnököt, hogy lépjen fel keményebben Oroszországgal szemben, mert Putyin csak az erő nyelvéből ért.
Brüsszel figyelmezteti Vucsics elnököt: moszkvai látogatása hátráltatja Szerbia uniós tagságát
Vucsics, akit belpolitikai válság kínoz a diákok tömegtüntetései miatt, egyetlen komoly külföldi támogatóra számíthat, és ez nem más mint Vlagyimir Putyin. Ezért részt akar venni a Győzelem Nap-ja alkalmából tartandó ünnepségeken Moszkvában május kilencedikén. Fico szlovák miniszterelnök is jelezte részvételi szándékát. Orbán Viktor is szívesen elmenne, de ehhez az kellene, hogy Donald Trump is jelen legyen Moszkvában, ennek pedig jelenleg minimális az esélye. Ráadásul a Tettrekész államok vezetőit Zelenszkij elnök meghívta Kijevbe május kilencedikére.
Orbán tudhatja, hogy az új német kormány kész arra, hogy megvonja a magyar miniszterelnök szavazati jogát az Európai Unióban, ha oroszbarát politikája miatt szembeszegül a többség akaratával.
A Vucsics szerb elnöknek küldött brüsszeli figyelmeztetés Orbán Viktornak is szól. A magyar miniszterelnök egész diplomáciáját egy gyors Trump – Putyin megegyezésre építette. Ennek híján viszont azt kell látnia, hogy az Európai Unió kész összefogni Kínával Trump ellen. A pekingi közszolgálati televízió feltáró riportműsort sugárzott a megélhetési válságról Magyarországon. Ez finom figyelmeztetés Orbán Viktornak: a kínai cégek nem azért jöttek Magyarországra, mert a Nemzeti Együttműködés Rendszerét rokonszenvesnek találták, hanem azért, mert egy uniós tagállamból kívánnak vámmentesen exportálni a többi 26 tagállamba.
Kínát egy 450 milliós piac érdekli nem pedig Magyarország.
Ha tehát Orbán a kilépést fontolgatná, akkor figyelembe kell vennie, hogy ezt Pekingben egyáltalán nem támogatnák, mert számukra a nem egészen 10 milliós Magyarország nem tényező a 450 milliós Európai Unióhoz képest.