Trump: ”Jól ismerem Vlagyimirt, most cselekednie kell!”

0
275
x.com

Ismeri az orosz elnököt, és cselekvést vár tőle, mondta az amerikai elnök azt követően, hogy eszmét cserélt Emmanuel Macron francia elnökkel és Volodimir Zelenszkij ukrán államfővel az Élysée palotában.

Zelenszkij már ezt megelőzően kijelentette, hogy

“diplomáciai úton is visszaszerezhetjük elveszített területeinket.”

Már Milley tábornok az USA fegyveres erőinek vezérkari főnöke tavaly megmondta: Ukrajnában katonai patthelyzet alakult ki, ezen a NATO semmilyen fegyverszállítása sem képes változtatni.

”Most már a diplomatákon a sor – hangsúlyozta az amerikai tábornok még tavaly. Zelenszkij elnök nemrég még egy győzelmi tervvel házalt amíg hitt abban, hogy a demokraták folytathatják Washingtonban, de Trump megválasztása után rájött: tárgyalni kell Putyinnal!

Mit írt most a megválasztott amerikai elnök?

- Hirdetés -

“Ukrajna már több mint 400 ezer katonát veszített halottakban és sebesültekben, Oroszország több mint 600 ezret. Tárgyalások kellenek és fegyverszünet” – hangsúlyozta Donald Trump.

Mi jön utána?

Trump a 80 éves Kellog tábornokot nevezte ki főtárgyalónak Ukrajna ügyében, jelezve ezzel azt, hogy előbb a katonáknak kell megállapodniuk. Az optimális verzió az lenne, ha a jelenlegi frontvonalon azonnal fegyverszünetet kötnének. Az ukránok jelen pillanatban defenzívában vannak, ezért számukra ez az opció már távolról sem olyan elfogadhatatlan mint korábban. Ukrajna NATO tagsága hosszú időre lekerülhet a napirendről, de a kijevi kormányzatnak valamiféle külső garanciát kell kapnia, hogy nem jár úgy mint Asszad elnök Szíriában.

Finanszírozhatja-e egyedül az EU az ukrajnai háborút?

Brüsszelben még fogadkoznak, hogy igen, de Trump párizsi tárgyalásai után kevesen hisznek ebben. Trump állítólag közölte Macron elnökkel és Zelenszkij ukrán elnökkel, hogy továbbra az USA nem finanszírozza az ukrajnai háborút viszont nagyobb hozzájárulást vár el a NATO költségeihez. A francia költségvetés romokban, épp a jövő évi költségvetésbe bukott bele a Barnier kormány. Németországnak sincsen elfogadott költségvetése. Az Európai Unió is a német választásokra vár ahhoz, hogy összerakja a következő költségvetését. Mario Draghi azt javasolja, hogy az uniós tagállamok közös hitelfelvétellel finanszírozza az ukrajnai háborút és a többi stratégiai céljának az elérését. Ezt a magyar kormány elveti, és ezzel egyáltalán nincsen egyedül az Európai Unióban.

A szíriai válság miatt újabb migráns hullám fenyeget

Asszad elnök rendszere megbukott, a kisebbségek retteghetnek a győztes iszlamistáktól, akik csakis a szunnita arabokat tekintik teljes jogú polgárnak.

Netanjahu izraeli miniszterelnök máris jelezte: fellépnek a kurd és a druz kisebbség védelmében, ha az iszlamista milíciák megkezdik a mészárlást. Mi lesz a keresztény és az alavita kisebbséggel?

Az alaviták különösképp retteghetnek hiszen ők voltak Asszad diktatúrájának legfőbb támaszai.

Egy migráns hullám mindenképp sok pénzébe kerülhet az Európai Uniónak, amely eurómilliárdokat fizet Erdogan elnöknek azért, hogy a több millió szíriai menekültet ne engedje tovább menni Európa felé.

Orbán a káosz kapitánya?

A magyar miniszterelnök szeret a zavarosban halászni, de mi  van akkor, ha barátaink mészárolják egymást? Márpedig az iszlamista milíciákat Trump, Netanjahu és Erdogan támogatja míg Asszad mögött Putyin állt.

Ukrajnában Trump a békegalamb, és Orbán ezt támogatja, de a Közel Keleten a megválasztott amerikai elnök lelkes pártfogója Benjamin Netanjahunak, aki a permanens háború programját valósítja meg. Orbán támogatja Netanjahut, de vígan fogadja a Karmelita kolostorban a katari emírt, aki a Hamász fő szponzora volt a gázai övezetben egészen a múlt októberi terrorakcióig.

A pénznek persze nincsen szaga

– mondta Vespasianus római császár fiának, az ifjú Titusznak, aki aztán lerombolta Jeruzsálemet, és száműzte a zsidókat a birodalom legkülönbözőbb sarkaiba.

A káosz pénzt hoz az amerikai fegyvergyáraknak, de katasztrofális következménye van az európai gazdaságra, amelytől Magyarország jövője is függ. Orbán kapitány hajója süllyed, a látvány diplomácia nem pótolja a gazdasági eredményeket. Az embereket a megélhetésük érdekli, nem pedig az, hogy szeretve tisztelt vezérük épp kivel ráz kezet. A káosz nem oldja meg Orbán alapvető gondját: a nemzeti együttműködés rendszere versenyképtelen éppúgy mint Putyin birodalma, amely sokban mintaként szolgál a magyar miniszterelnök számára.

- Hirdetés -

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .