Ősei nyelvén beszélt a holokausztról a csaknem százéves túlélő

0
923
GJHS

Miután a spanyol királyság megkezdte a zsidók kiüldözését, a zsidók a világ minden tája felé menekültek, de sokan magukkal vitték a ladino nyelvet a szefárd zsidók anyanyelvét.

Ezt beszéli ma is a 96 éves Annette Cabelli, aki túlélt három náci haláltábort és három halálmenetet, most pedig Franciaországból Spanyolországba érkezett, hogy ősei földjén számoljon be a holokausztról, melyet a nácik 1942 januárjában kezdtek meg miután elszenvedték első nagy vereségüket a keleti fronton Moszkva alatt. Reinhard Heydrich, a birodalmi biztonsági hivatal főnökének – Himmlernek – helyettese volt, és ő elnökölt a tanácskozáson a Wannsee palotában Berlinben, ahol meglepően rövid idő alatt elhatározták: minden zsidót meg kell ölni a nácik által irányított területeken! Az áldozatok számát ma sem tudjuk pontosan, de Magyarországon a holokauszt halottak száma meghaladta a 600 ezret egy kis országban!

Holokauszt megemlékezés a Casa Sefaradban Madridban

“Minden évben meghívunk egy holokauszt túlélőt” – mondta a sajtónak a Casa Sefarad igazgatónője. Aki hangsúlyozta, hogy eddig csak férfiakat hívtak, ezért most mindenképp nőt akartak választani.

“Annette Cabelli ráadásul szefárd, aki még beszéli ősei ladino nyelvét, melyet már nagyon ritkán hallunk, ezért komoly élmény mindenkinek, főként a fiataloknak.”

Az elűzött spanyol zsidók jelentős része a török szultán birodalmában keresett menedéket, ahol Isztambulban külön városrészben élhettek. Annette Cabelli ősei Szalonikiben rendezkedtek be, ez a görög város is évszázadokon keresztül a szultán birodalmához tartozott – itt született például Kemal Atatürk is. 1943-ban Szaloniki városából hurcolták el a fiatal Annette-t az édesanyjával együtt. A haláltáborban Annette a túlélő sorba került, édesanyja egyből a gázkamrába jutott. Egy SS őr így tudatta ezt a lánnyal: ”Látod azt a fekete füstöt? Az az édesanyád!”

Annette Cabelli több lágert is megjárt, végül a szovjet csapatok közeledése miatt útnak indították őket a mínusz 15 fokos hidegben. A halálmenetet csak kevesen élték túl, de Annette Cabelli köztük volt. Nem akart hazatérni Görögországba hiszen a nácik ott végeztek családja egyik részével, a másikkal pedig a lágerekben. Ezért Franciaországba ment ahol családot alapított egy görög szefárd zsidó férfival, aki szintén megjárt több lágert is.

Most a Casa Sefardban Annette Cabelli azzal zárta megemlékezést a holokausztra, hogy figyelmeztesse a madridi hitközséget:

”soha ne hagyjátok, hogy zsidó származásotok miatt bárki is zaklasson titeket!”

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .