A New York Times jelentése szerint Izrael decemberben kezdte meg az Irán elleni csapások tervezését, miután a Hezbollah terrorszervezet megtizedelése és az Aszad-rezsim bukása Szíriában megnyitott egy légifolyosót.
A jelentés szerint, amikor Benjamin Netanjahu miniszterelnök februárban a Fehér Házba látogatott, az Ovális Irodában előadást tartott Donald Trump amerikai elnöknek Irán nukleáris programjáról.
A jelentés szerint ahelyett, hogy csatlakozott volna a támadáshoz, vagy semmit sem tett volna, Trump kezdetben egy középutat választott, és úgy döntött, hogy Izraelnek „az amerikai hírszerző közösség egyelőre nem nyilvános támogatását nyújtja a támadás végrehajtásához”.
A nagyszabású jelentés részletezi Trump Iránnal kapcsolatos gondolkodásának látszólagos változását az elmúlt hónapokban és napokban.
„Amikor [Trump] péntek reggel felébredt, kedvenc tévécsatornája, a Fox News faltól falig sugározta Izrael katonai zsenialitásának képeit. Trump nem tudott ellenállni a kísértésnek, hogy magának ne tulajdonítson némi elismerést” – írja az újság.
A Times arra a következtetésre jut, hogy mivel Trump azt sugallta, hogy az Egyesült Államok közvetlenül beavatkozhat, most „kevés jel utal arra, hogy diplomáciai úton gyorsan véget lehetne vetni a konfliktusnak”.