Ezt fejtegeti a Washington Postban Fareed Zakaria míg a lap egy másik szerzője, Ishan Tharoor arról ír, hogy Trumpot az iraki bevonulás kínos kudarcának árnya fenyegeti.
“Béke lesz vagy még nagyobb tragédia Irán számára“ – mondta Donald Trump az amerikai bombázás után. Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök, aki régóta próbálta belerántani az Egyesült Államok az Irán elleni konfliktusba, triumfált:
”Trump vezetésével történelmi fordulat következett be, és ennek következtében a béke és a prosperitás kora kezdődhet meg a Közel Keleten sőt azon túl is.”
Irán válasz lehetőségei olyanok mint az öngyilkos merényletek: az iszlamista rendszer bukásához vezethetnek. A hormuzi szoros lezárását megszavazta a parlament, de Ali Khamenei vallási vezető még nem hagyta jóvá.
Az amerikai bombázás nem ingatta meg az iráni iszlamista rendszert: a Jerusalem Postban három izraeli beszámoló épp az ellenkezőjéről tanúskodik.
“Az iszlamista vezetés megerősítette ellenőrzését az ország fölött.”
Mi a perspektíva? “Iránt talán rá lehet kényszeríteni, hogy elfogadja az USA és Izrael feltételeit, és a háború véget érjen, de a korábbi amerikai katonai beavatkozások azt mutatták, hogy óriási a kockázat” – fogalmazta meg véleményét a Foreign Affairsben Ilan Goldenberg.
Izrael szuperhatalommá vált a Közel Keleten, de mit tud kezdeni ezzel?
Izrael egy főre jutó GDP-je ma tizenötször akkora mint Iránnak, 1990-ben a zsidó állam alig állt jobban mint a ma már 90 milliós Irán. A fölény a digitális technológiában megmutatkozik a háborúban is: Irán légtere védtelen. Trump a bombázással teljesen Izrael mellé állt. Mi lesz ebből?
“Irán nukleáris programjával nem lehet bombákkal végezni!”
– hangsúlyozta Fareed Zakaria a Washington Postban. Ez rámutat arra, hogy a nukleáris programot még Reza Pahlavi sah kezdte el csaknem hetven éve. ”
Többezer tudós és technikus dolgozott már a nukleáris programon, amely nem vadonatúj technológia hanem több mint nyolcvan éves.
”Vagyis az irániak már tudják, hogy miképp lehet atombombát csinálni.“
A legegyszerűbb az lenne, ha rá lehetne beszélni Iránt, hogy hagyjon fel a katonai nukleáris programmal és engedje meg, hogy ezt külföldiek ellenőrizzék.
Netanjahu, Trump és a hübrisz
Erkölcsileg a legnagyobb bűnt jelentette az antik Görögországban, ha egy uralkodó istennek képzelte magát. Ez a hübrisz, és ezt követheti el Donald Trump és Benjamin Netanjahu a katonai siker után:
“A bölcs vezetők elkerülik a hübriszt, és elérhető célokat tűznek ki maguk elé vagyis a katonai győzelmet tartós politikai sikerré változtatják“
– írta Fareed Zakaria a Washington Postban.
Ez nem független tájékoztatás. Nagyonis egyoldalú.
Írta Fareed Zakaria a Washington Postban.
Legalább a látszatra adhatnátok…