Németország választott, az Unió is, hiszen Ursula von der Leyen asszony további támogatásáról biztosítja Zelenszkijt a háború megkezdésének harmadik évfordulóján.
Júniusban tartja következő csúcstalálkozóját a NATO, és ezzel kapcsolatban a német választásokat megnyerő Friedrich Merz kijelentette:
”Németországnak tisztában kell lennie azzal a lehetőséggel, hogy Donald Trump nem ragaszkodik feltétlenül a NATO-hoz, ahhoz, hogy kölcsönös védelmet nyújt a tagállamoknak. Kíváncsi vagyok arra, hogy júniusban még mindig NATO-ról beszélünk majd vagy a vártnál sokkal gyorsabban ki kell építenünk egy európai védelmi képességet”
– nyilatkozta a CDU -CSU választásokat megnyerő vezetője az ARD televíziónak. Friedrich Merz tárgyalásokat javasolt Nagy Britanniával és Franciaországgal, a két európai atomhatalommal a katonai együttműködés felgyorsításáról.
Ukrajna szövetségesei – élükön Ursula von der Leyen asszonnyal Kijevben gyülekeznek, hogy Putyin agressziójának harmadik évfordulóján támogatásukról biztosítsák Ukrajnát.
Trump eközben Putyinnal akarja megvitatni Ukrajna és az egész térség jövőjét, fütyül arra, hogy mit gondolnak erről Kijevben vagy Brüsszelben. Orbán Viktor teljes mértékben az amerikai álláspontot támogatja.
Trump nem akarja feladni sem Ukrajnát sem pedig Európát
Az amerikai elnök kijelentette, hogy még ezen a héten megszülethet az egyezmény Ukrajna ásványkincseiről, amely az USA számára elsőbbséget biztosítana ezek kiaknázására. Trump ezt afféle biztonsági garanciának szánja, és ez annál érdekesebb, mert a kérdéses ásványi kincsek jelentős része az oroszok által megszállt ukrán területeken van! Az USA – orosz tárgyalások Ukrajnáról kedden folytatódnak Szaúd Arábiában immár valószínűleg külügyminiszteri szinten.
Putyin meghívta Donald Trumpot Moszkvába a Győzelem napi ünnepségekre, melyeket május kilencedikén tartanak meg. Trump attól teszi függővé a részvételt, hogy milyen eredményt érnek el az Ukrajna jövőjéről folyó tárgyalásokon.
Az USA hadügyminisztere jelezte: immár nem tekintik prioritásnak Európa védelmét!
Jelenleg mintegy százezer amerikai katona állomásozik Európa földjén, és a hadügyminiszter megerősítette: egyelőre nem terveznek létszámcsökkentést.
Trump hosszú távon sem adhatja fel Európát, mert az USA világhatalmi pozíciója ettől függ. Ha újra kezdődne a nagy kontinentális együttműködés Európa – Oroszország – Kína között, akkor Washington hátrányba kerülne, mert ez túlságosan is komoly kihívás lenne az USA világhatalommal szemben. Ehelyett a Trump diplomácia – Kissinger nyomában – arra törekszik, hogy megbontsa az együttműködést Kína és Oroszország között, egyúttal pedig bevonja Európát a Peking elleni kereskedelmi háborúba.
Orbán pofára eshet
A magyar miniszterelnök a nagy kontinentális együttműködés legnagyobb híve Európában, ahol korábban a német kancellárok képviselték ezt a vonalat: Kohl-CDU, Schröder – szociáldemokrata, Merkel CDU. Friedrich Merz az atlantista vonal képviselője a CDU-ban, évekig a világ legnagyobb vagyonkezelőjének, a Blackrocknak a németországi igazgatója volt. Trump nem akar szakítani Németországgal, de az első európai csicskás szerepet szánja nekik.
Egyelőre Merz nem kívánja ezt a szerepet elfogadni hanem Európát próbálja meg egyesíteni és független erővé tenni katonai téren is.
Csakhogy ehhez iszonyatosan sok pénz kellene akkor amikor a német gazdaság stagnál, és pénzügyi problémákkal küszködik mind az Európai Unió mind pedig a tagállamok többsége. Csakis a közös európai hitelfelvétel lenne a megoldás – ahogy azt Mario Draghi javasolja. Csakhogy ennek jelenleg nincsen meg a politikai támogatottsága sem az Európai Unióban sem pedig a tagállamok többségében. Orbán Viktor még a magyar alkotmányba is beleíratta a közös uniós hitelfelvétel tilalmát. Merz kancellárnak tehát nem lesz könnyű dolga, de lépnie kell hiszen az Alternative für Deutschland látványos előretörése azt mutatja: az idő nem neki dolgozik.