Merkel: ”világos volt, hogy Putyin nem nézi tétlenül Ukrajna NATO tagságát”

0
990
Facebook

Németország egykori kancellárja most megjelent emlékirataiban hangsúlyozza: “helyes volt, hogy 2008-ban Németország megakadályozta Ukrajna NATO tagságát.”

A kancellárasszony, akinek meghatározó szerep jutott az Európai Unió diplomáciájában is annak idején a francia elnökkel, Putyinnal és az ukrán elnökkel megállapodott Ukrajna jövőjéről Minszkben.

Ennek hatása 2022 február 24-ig tartott ameddig az oroszok nem támadtak nyíltan Ukrajnára. Miért tették ezt meg? Mert az USA olyan szerződés megkötésére készült, amely  rakétákat helyezett volna el Ukrajna területén, melyek elérhették volna Moszkvát is.

Az utolsó USA politikus, aki erről tárgyalt Moszkvában Putyin elnökkel nem volt más mint a CIA igazgatója William Burns, aki korábban az Egyesült Államok nagykövete volt az orosz fővárosban. Amikor 2021 őszén megszakadtak az USA – orosz tárgyalások, akkor William Burns hazatérőben megállt Brüsszelben, ahol Ursula von der Leyen kabinetfőnökével előkészítették az első szankciókat Oroszország ellen noha az orosz csapatok csak hónapokkal később indultak meg Ukrajna ellen. Biden elnök ma is hangsúlyozza: nem támogatja Ukrajna NATO csatlakozását. Németországnak ugyanez a véleménye.

Merkel Európa királynője volt

“Amikor Henry Kissinger megkérdezett arról, hogy kit hívjon fel, ha kíváncsi az Európai Unió külpolitikájára, akkor azt mondtam neki, hogy nyugodtan keresse csak Angela Merkelt a mobilján” – nyilatkozta Matteo Renzi ex olasz miniszterelnök a BBC-nek. Az amerikaiak ezt maguktól is tudták: évekig lehallgatta Merkel mobilját az NSA, az USA elektronikus hírszerző ügynöksége. Hogyan? A CIA megvásárolta a világ legnagyobb kibervédelmi cégét, amely a mobil telefonokat ellátta védő kódokkal mindenütt az egész világon. Az NSA híres árulója leplezte le Merkel és mások mobil telefonjainak lehallgatását. Obama elnök bocsánatot kért, és megesküdött a szövetségeseknek, hogy ilyen máskor sosem fordul elő, de kevesen hittek és hisznek neki.

Realitás – e a nagy visszarendeződés, amiről Orbán beszél?

Az Eurázsia fórumon a magyar miniszterelnök előadta, hogy a mesterve az: beszáll az újra létrejövő EU – orosz – kínai együttműködésbe. Merkel kancellár ennek a nagy kontinentális együttműködésnek a fő építőmestere volt, ez is összekötötte Orbán Viktorral. Aki most abban reménykedik: Trump gyorsan békét köt Ukrajna feje fölött Putyinnal, és hasonlóképp megállapodik Kínával is, ezekután pedig visszaállhat a korábbi EU – orosz – kínai együttműködés.

- Hirdetés -

Csakhogy ez egyáltalán nem valószínű hiszen az USA 2021-ben stratégiai ellenfélnek nyilvánította Kínát és Oroszországot. Nem véletlenül: az EU – Oroszország – Kína együttműködés az Egyesült Államok világhatalmát fenyegeti.

Ezzel Trump is tisztában van, és aligha tűri majd el az EU – Oroszország – Kína együttműködés újrakezdését, melyet Orbán semleges diplomáciának nevez, hogy ne lógjon ki a lóláb. Csakhogy kilóg. Trump épp azért akar megállapodni Putyinnal, hogy elválassza őt Kínától, melyet a megválasztott amerikai elnök is elsőszámú stratégiai ellenfélnek tekint. Orbánra Trumpnak csak mint trójai falóra van szüksége: az Európai Unió gyengítésére használhatja fel a magyar miniszterelnököt, akinek álma az EU – Oroszország – Kína együttműködésről immár nem reális. Legfeljebb majd emlékirataiban számolhat be erről Orbán Viktor mint most Merkel ex kancellár.

- Hirdetés -

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .