A francia elnök Londonban az európai biztonságpolitikai csúcskonferenciáján fejtette ki a véleményét, melyet azzal indokolt, hogy az USA visszalépése miatt Európának fel kell vállalnia a saját védelmét. Később a párizsi Le Figaroban már 3-3,5%-ról beszélt arra hivatkozva, hogy Oroszország már a GDP 10%-át költi katonai célokra.
Franciaország csak tavaly lépte át a NATO által megszabott 2%-os szintet. Trump 5%-ot követel, de ezt a mértéket az USA sem éri el. Trump jobbkeze, Elon Musk már megpendítette, hogy az Egyesült Államoknak ki kellene lépnie a NATO-ból.
200 milliárd eurós közös hitelfelvétel
Ezt javasolja Macron francia elnök az Európai Unió tagállamainak, melyek a héten rendkívüli csúcstalálkozót rendeznek az ukrajnai háború problémáinak megoldására. Macron elnök ezzel Mario Draghi javaslatát követi, aki jelentős összegű közös hitel felvételét tartja szükségesnek az Európai Unió számára, amely eddig egyetlen ilyen nagy pénzügyi akcióra szánta el magát: 750 milliárd eurót vett fel, hogy ebből finanszírozza a Covid pandémia utáni helyreállítást. A legnagyobb összeget, 200 milliárd eurót Olaszország kapta. Magyarország az egyetlen olyan uniós tagállam, amely nem kapta meg a részesedését ebből a hatalmas hitelből, mert a magyar kormány véget nem érő vitát folytat a pénz felhasználásáról Brüsszellel.
Az Európai Unió azzal gyanúsítja a magyar kormányt, hogy a hozzá közelálló személyek és vállalkozások kapják meg az uniós euró milliárdokat nem pedig a rászorulók.
Mészáros Lőrinc és Tiborcz István vagyonának gyarapodása rekordokat döntöget miközben Magyarország továbbra is az Európai Unió szegényházában ücsörög. Orbán Viktor ellenzi a közös uniós hitelfelvételt, de Brüsszelnek ez nem okoz komoly gondot: amelyik tagállam nem vállal részt a közös kölcsön felvételében, az nem kap egy centet sem!
Uniós csúcs csütörtökön és pénteken
Az Európai Unió tagállamainak többsége továbbra is támogatja Ukrajnát az orosz agresszióval szemben annak ellenére, hogy Zelenszkij elnök a Fehér Házban összekülönbözött Trump elnökkel. Orbán Viktor jelezte, hogy Trump elnök oldalán áll ebben a vitában. Fico szlovák miniszterelnök szintén bírálta Zelenszkij elnököt, de a többi uniós tagállam kiáll mellette.
A magyar miniszterelnök feltehetően többször megy majd ki kávézni a csúcstalálkozó idején, mert nézetei nem esnek egybe a többiek álláspontjával.
A gyors béke reménye Ukrajnában elúszni látszik pedig Orbán Viktor erre alapozta a magyar gazdaság fellendülését. Ha az Európai Unió belevág a közös hitelfelvételbe, akkor ez sok más területre is kiterjedhet például a digitális átállás gyorsítására – ahogy azt Mario Draghi javasolta. Magyarország ezekről az euró milliárdokról is lecsúszhat igazolva azt, hogy Orbán Viktornak nemcsak, hogy nem volt igaza, de nem is lesz…