“Goldberg egy mocskos tetű, a lapja szörnyű” – nyilatkozta Donald Trump a The Atlantic főszerkesztőjéről, akit Mike Waltz nemzetbiztonsági tanácsadó meghívott abba a Signal csoportba, amely a jemeni huszik elleni támadást készítette elő Washingtonban.
A The Atlantic közzétette az egész tanácskozást, és ez kicsapta a biztosítékot Washingtonban, ahol kiderült:
Trump embereinek többsége amatőr, nem ért ahhoz, amit csinálnia kellene miközben döntéseket hoz fontos nemzetbiztonsági ügyekben.
Ehhez képest igen figyelemreméltó Jeffrey Goldberg pályafutása hiszen a The Atlantic főszerkesztője sokkal mélyebben ismerte meg a történelmi problémákat mint Trump emberei, akiknek halvány fogalmuk sincsen azoknak az országoknak a sorsáról, melyekről döntenek.
Jeffrey Goldberg Brooklynban felnőtt zsidó, akinek a szülei a koldusszegény Moldovából érkeztek, ahol a román és a szláv lakosság, amely utálta egymást, s ez egyesült az antiszemitizmusban. A fiatal Jeffrey Goldberg New Yorkban is azt tapasztalta, hogy katolikus iskolatársait zavarja az ő zsidó származása, ezért áttelepült Izraelbe. Ez nagy sokkot jelentett, különösen a katonai szolgálat. Jeffrey Goldberg egy börtönben is szolgált mint börtönőr, és összebarátkozott egy palesztin fogollyal, aki a gázai övezetből jött. Ennek a furcsa barátságnak a történetét megírta a Foglyok – barátság és terror című könyvében még jóval a Hamász 2023 októberi terrortámadása előtt.
A könyv szép sikert aratott, mert rámutatott a gázai történet emberi oldalára, arra a zsidó – palesztin viszonyra, melyet azóta sem sikerült megoldani. Jellemző Donald Trumpra, hogy elfogadta a zsidó szélsőjobb ötletét Gáza teljes lakosságának kitelepítésére. Trump azt hitte, hogy arab szövetségesei mindenekelőtt Szaúd Arábia és az Emírségek finanszírozzák majd ezt a tervet kétmillió ember deportálásáról, de csalódnia kellett.
Szaúd Arábia, az Emírségek és néhány más arab állam önálló rendezési tervvel állt elő, amely több mint 50 milliárd dollárt irányoz elő Gáza újjáépítésére – deportálás nélkül.
Ehhez persze béke kellene, de az nincs, már csak azért sem, mert akkor újrakezdődne a vizsgálat Benjamin Netanjahu korrupciós ügyeiben, és abban is, hogy miképp támadhatott a Hamász, melyet az izraeli kormányfő tudatosan támogatott a mérsékelt palesztinokkal szemben, oly eredményesen támadni 2023 októberében?
“Ha Izrael tovább megy totalitárius irányban, akkor lemondok izraeli állampolgárságomról”
Ezt közölte Jeffrey Goldberg, akit egyre jobban riasztanak az elmúlt hónapok fejleményei. Az izraeli kormány, amelyben részt vesznek a szélsőjobb pártjai is, szinte minden eszközt megengedhetőnek tart a palesztinok elleni harcban miközben igyekszik lehetetlenné tenni a létüket mind a gázai övezetben mind pedig Ciszjordániában. A vallásos nacionalisták Izraelben elképzelhetőnek tartanak egy apartheid rendszert, amely előjogokat biztosítana a zsidók számára a palesztinokkal szemben. Mindez nemcsak a demokráciát és a jogállamot sodorja veszélybe, de óriási nemzetbiztonsági kockázatot is jelent hiszen Nagy Izraelben már most is több arab él mint zsidó, és a demográfiai előrejelzések egyértelműen azt mutatják, hogy a szakadék a jövőben növekedni fog.
A 76 éves Benjamin Netanjahut, aki a leghosszabb időt töltötte már eddig is Izrael kormányfői székében, háborús bűnösnek nyilvánították éppúgy mint Vlagyimir Putyint, de ennek ellenére Donald Trump első vendége volt a Fehér Házban az elnöki beiktatás után. Netanjahu hamarosan Magyarországra is ellátogat, ahol Orbán neki köszönheti, hogy jó kapcsolatot tudott kiépíteni Donald Trumppal.