Brüsszel nem adja fel a digitális szabályozást cserébe Trump vámjainak enyhítéséért – legalábbis ezt mondta az Európai Unió versenyjogi biztosa. Teresa Ribera asszony cáfolta, hogy az Európai Unió kész lenne felvizezni a Digital Markets szabályozást, hogy így létrejöhessen a kereskedelmi egyezmény az USA-val július kilencedikéig.
“Nem kötünk kompromisszumot! A szuverenitásunkról van szó és arról, hogy miképp szabályozzuk a saját piacunkat” – mondta a biztos asszony a The Capitol Forumnak. Miről tárgyal az Európai Unió és az USA küldöttsége?
“Jó a technológiáról tárgyalni, de nem a szuverenitásról!”
– nyilatkozta a versenyjogi biztos.
Miért oly fontos ez? Trumpot rendkívüli mértékben zavarják a nem vám jellegű akadályok, melyek megnehezítik az amerikai cégek működését és profit szerzését az Európai Unióban. Különösen így van ez a digitális piacon, ahol az amerikai informatikai óriások hatalmas profitokat zsebelnek be, és emiatt a brüsszeli bizottság olykor óriási adókat ró ki rájuk.
“Valójában arról van szó, hogy milyen magas árat hajlandó fizetni az Európai Unió az USA- val megkötendő kereskedelmi egyezményért?”
– nyilatkozta a Politiconak egy magát megnevezni nemkívánó magasrangú uniós tisztviselő.
Kinek sürgős a megegyezés az Egyesült Államokkal? A tagállamok érdekei eltérnek egymástól: Merz német kancellár sürgeti a megegyezést, mert a német gazdaság újraindításának sikere jelentős mértékben az amerikai exporttól függ. Franciaország esetében az amerikai kereskedelemnek nincsen olyan nagy szerepe, ezért Párizs egyáltalán nem siet annyira. Spanyolország, amely a NATO csúcstalálkozón is keményen ellenállt Trumpnak, most a spanyol szocialista biztoson keresztül mutatja meg az Egyesült Államoknak, hogy kész szembeszállni az USA agresszivitásával. Ribera asszony persze nem Spanyolországot képviseli hanem az Európai Uniót, de eléggé magányos a brüsszeli bizottságban, melyben a konzervatívok dominálnak. Ribera asszony természetesen nem nyíltan lázadt fel Ursula von der Leyen ellen, de hallatni akarja a szocialisták hangját.
Kanada megszünteti a digitális adót
Július elsején lépett volna életbe ez a digitális adó, melyet Donald Trump “közvetlen és durva” beavatkozásnak nevezett. Az USA elnöke ezt írta Social Truth oldalán:
”A kanadaiak az Európai Uniót másolták e téren. Ők hasonló adót alkalmaznak, és velük is tárgyalásokat folytatunk erről.”
Miután Kanada lemondott a digitális adóról, a tárgyalások újrakezdődtek az Egyesült Államokkal – jelentette be a pénzügyminisztérium Ottawában. Kanada és az USA a tervek szerint július 21-ig köti meg az új kereskedelmi egyezményt.
Trump a nagy informatikai cégek nevében rendszeresen kifakad a digitális adók miatt. Nagy Britannia esetében is bírálta ezt Donald Trump. Ettől függetlenül a brit kereskedelmi miniszter úgy nyilatkozott a brüsszeli Politiconak, hogy
“a digitális adó csökkentése nem része a brit – amerikai kereskedelmi tárgyalásoknak.”