Gideon Saar izraeli külügyminiszter levelet küldött az ENSZ Biztonsági Tanácsának, és ennek másolatát közzétette az X-en. Az izraeli levél szerint “kritikus pontot ért el Irán katonai nukleáris programja, azért indította meg Izrael ezt a támadás sorozatot, mert ez volt az utolsó esély.” Megoszlanak a vélemények arról, hogy mennyire közel jár Irán az atombombához: Amerikai hírszerzés: Irán még nem állított elő atombombát.
Még legkevesebb három év választhatja el Iránt attól, hogy nukleáris fegyvert legyen képes előállítani – közölte négy magát megnevezni nem kívánó szakértő, aki látta az amerikai hírszerzés ezzel kapcsolatos legfrissebb jelentését. Izrael azért indította meg támadását Irán ellen, hogy megakadályozza az atomfegyver létrehozását egy olyan országban, amely nemcsak, hogy nem ismeri el Izraelt, de annak megsemmisítését tűzte ki célul.
Csak pár hónappal vethette vissza az izraeli támadás sorozat Irán katonai nukleáris fejlesztési programját – állapította meg az amerikai hírszerzés. Amely ugyanakkor azt is észrevette, hogy “Irán létrehozhatott volna atombombát, mert megvolt ehhez minden szükséges eszköze, de nem tette ezt.”
Két fontos nukleáris létesítményben csak csekély károk keletkeztek, ezeket csakis úgy lehet leállítani, ha bevetik az amerikai bombákat vagy egyezményt kötnek Iránnal“ – mondta el egy szakértő a CNN-nek. A Natanz nukleáris bázist, amely az uránt dúsítja, izraeli csapások érték, de továbbra is működőképes, a hegyek mélyére tervezett és kivitelezett urándúsítót Fordowban nem tudta megkárosítani az izraeli légierő.
Trump dilemmája : az USA nélkül nem lehet lerombolni az iráni nukleáris katonai kapacitást
Trump többször is kijelentette, hogy az Egyesült Államok nem kíván részt venni az iráni nukleáris kapacitás megsemmisítésében ugyanakkor azt is nyilvánvalóvá tette, hogy Izrael oldalán áll. Ezért szólította fel feltétel nélküli megadásra Irán vallási vezetőjét Ali Khamenei ajatollahot, aki a Moszad szerint idegösszeomlást kapott az izraeli csapások miatt, és nincsen abban a helyzetben, hogy döntéseket hozzon. 1941 júniusában Sztálin, aki nem számított a náci Németország támadására, szintén idegösszeomlást kapott, és helyette Vjacseszlav Molotov beszélt a rádióban arról, hogy a Szovjetunió felveszi a harcot a náci agresszorral szemben.
Míg a polgári hírszerzés szerint Irán még messze áll attól, hogy atombombája legyen az U.S. Central Command szerint gyorsabban eljuthat oda, ha sprintelni kezd.

Michael Kurilla tábornok, a Central Command parancsnoka már napok óta sürgeti, hogy Izrael kapjon több támogatást az Irán elleni katonai akciókhoz. Az amerikai flotta Nimitz csapásmérő alakulata a Közel Kelet felé tart. Az amerikai flotta két, már a Földközi tengeren állomásozó csatahajója részt vállalt Izrael légvédelmében megsemmisítve iráni rakétákat és drónokat.
Miután az amerikai hírszerző közösségen belül is vita van arról, hogy milyen közel jár Irán az atombomba előállításához, megkérdezték Donald Trumpot, hogy ő mit gondol erről. A válasz az elnöki gépen: ”Nagyon közel járnak.” Mit mondott erről Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök, aki elrendelte a támadássorozatot Irán ellen?
“A hírszerzési információk, melyeket megszereztünk és megosztottunk az Egyesült Államokkal, teljesen világosan azt mutatják, hogy Irán titkos katonai programja arra irányul: fegyvert csináljanak a dúsított uránból. Nagyon gyorsan haladnak”
– mondta Benjamin Netanjahu izraeli miniszterelnök a Fox Newsnak.
Barack Obama elnök egyszer elfelejtette kikapcsolni a mikrofont, amelybe belemondta: Benjamin Netanjahu hivatásos hazudozó!
A Nemzetközi Atomenergia Ügynökség jelentése, melyet a múlt hét végén tettek közzé Bécsben, megállapította, hogy
“Irán olyan nagy mennyiségű dúsított uránnal rendelkezik, amely kilenc atombomba előállítására lehet alkalmas.”
A szakértők arra mutatnak rá, hogy atombombát előállíthatna Irán viszonylag gyorsan, de a célba juttatás jóval nagyobb problémát jelenthet. Az atombombát miniatürizálni kellene ehhez, hogy beleférjen egy ballisztikus rakéta robbanófejébe. Másrészt az izraeli hadsereg olyan sok csapást mért az iráni légierőre, hogy az saját légterét sem tudja megvédeni.
McGurk, a CNN szakértője így summázta a helyzetet: