Hilarion metropolita még nem is oly rég az orosz ortodox egyház második számú vezetője volt: ő állt a külügyi szervezet élén, melyet korábban maga Kirill pátriárka, az orosz egyház jelenlegi vezetője irányított. Mindketten az FSZB tisztjei – állítja hírszerzői forrásokra hivatkozva az Intelligence Online.
Az orosz ortodox egyház főpapsága már régóta szoros kapcsolatot ápol Putyin elnökkel, aki korábban újraszervezte a KGB-t, melyet most FSZB-nek hívnak. Oroszországban továbbra is csekát mondanak, mert ez volt az a politikai rendőrség, amely 1917 óta meghatározó szerepet játszott a Szovjetunió életében. Putyin elnök maga is ennek a politikai rendőrségnek a produktuma, a rendszerváltás előtt az egykori NDK-ban szolgált alezredesi rangban.
A szovjet időkben mindenki számára egyértelmű volt, hogy a főpapság a KGB tisztjeiből áll. Ez a tendencia nemcsak, hogy folytatódott a rendszerváltás után, de lényegesen meg is erősödött hiszen a vallás a hatalom új ideológiai támasza lett.
Mit csinál Hilarion metropolita Budapesten?
Júniusban érkezett a magyar fővárosba Hilarion metropolita, aki ezzel kegyvesztettnek tűnt hiszen ezt megelőzően második embernek számított az orosz ortodox egyházban. Az ukrajnai háborút egyáltalán nem támogatta oly lelkesen mint Kirill pátriárka. Az orosz ortodox egyház vezetője emiatt fel is került volna az Európai Unió fekete listájára, de Putyin jó barátja, Orbán Viktor miniszterelnök megakadályozta ezt. A magyar állam szó nélkül megadta a vízumot Hilarion metropolitának bár tehetett volna fel kínos kérdéseket azzal kapcsolatban, hogy a főpap milyen kapcsolatban is áll az FSZB-vel? A magyar hatóságok minden bizonnyal azért nem kérdeztek semmit, mert tudták, hogy ki is valójában Hilarion metropolita. Aki alighogy megérkezett lázas munkába kezdett: nem annyira vallási hanem inkább pénzügyi vonalon. A magyar kémelhárítás állítólag követi Hilarion metropolita nem ortodox banki ügyleteit – legalábbis a HVG értesülései szerint.
Korábban Orbán Viktor leintette a kémelhárítást, hogy ne tekintsék ellenségnek az orosz hírszerzést Magyarországon. Nem lehet arról információt szerezni, hogy vajon Putyin Ukrajna elleni agressziója után Orbán Viktor visszavonta volna ezt az utasítását. Az viszont szimbolikusnak is tekinthető, hogy az USA 1 milliárd dolláros katonai segítséget nyújt az ukrajnai háború front államainak. Minden érintett NATO tagállam kap ebből, sőt a tagjelöltek is, de Magyarország egy centre sem számíthat.
Washingtonban ugyanis nem bíznak Orbán Viktorban. Háborús időben ez nem jó ómen.