Az Eurostat adatai szerint 77749 külföldi állampolgár kapott letelepedési engedélyt Magyarországon 2023-ban. Döntő többségük – 69% – munkavállalási engedélyt is kapott Magyarországon.
Legális bevándorlásról van szó. Mindez érthető hiszen sok területen munkaerő hiány mutatkozik Magyarországon, ahonnan mind többen távoznak nyugati irányban, mert arrafelé magasabbak a munkabérek és jobbak a megélhetési feltételek. Hozzánk pedig érkeznek a munkavállalók Vietnamból vagy a Fülöp szigetekről esetleg Indiából. A világ minden fejlett államában ugyanez a helyzet: importálni kell a munkaerő egy részét demográfiai vagy más okból. Csakhogy másutt nem folytatnak ilyen durva politikai kampányt a migránsok ellen mint nálunk. Más uniós tagállam nem vész össze emiatt Brüsszellel. Orbán Viktor mégis miért?
Orbán politikai és nem gazdasági kategóriákban gondolkodik
Merkel kancellár gazdasági okokra hivatkozva engedte be a migránsokat, mert azzal számolt, hogy Németországnak plusz munkaerőre van szüksége – demográfiai okból. Korábban emiatt importált vendégmunkásokat Törökországból majd pedig Európa keleti feléből a berlini fal leomlása után. Merkel kancellár számítása nem mindenben igazolódott, mert a migránsok háborús területekről jöttek, és nem mindegyikük volt képes alkalmazkodni a modern európai követelményekhez. Ettől függetlenül a munkaerő import továbbra is szükséges: ezt bizonyítja, hogy Scholz kancellár erről kötött egyezményt a kenyai elnökkel.
Kezdetben a migráns ellenes kampány Orbán számára kizárólag politikai célokat szolgált: bűnbakot csinálni a migránsokból, és félelem érzetet teremteni a magyar társadalomban plusz megüzenni Merkel kancellárnak: vége az alkunak!
Merkel volt a mentora Orbán Viktornak, vele kötött paktumot, melynek lényege az volt: Magyarország mindenben támogatja Németországot az Európai Unióban, és cserében Berlin elnézi, hogy a nemzeti együttműködés rendszere egyáltalán nem felel meg az uniós jogi és politikai kritériumoknak.
Orbán Viktor a saját szuverenitását épp a migráns üggyel jelezte Merkelnek és egész Európának. Csakhogy Orbán számításai sem jöttek be: a magyar miniszterelnök azt jósolta, hogy a bevándorlás létrehozza a szélsőjobb és a jobboldal egységét, és más irányban indítja el az Európai Uniót. Ez a Berlusconi modell, melyet ma Meloni képvisel Rómában. Csakhogy amit Olaszországban elfogadhatónak ítélt az USA, az Németországban tabu. A nácizmus ugyanis komoly fenyegetést jelentett az angolszász hatalmak számára, amelyek Sztálinnal paktáltak le, hogy le tudják győzni Hitlert.
Németország túlságosan nagy és erős egy újabb náci kísérletre.
Orbán neonáci kísérlete az USA ellenállásán elbukott. Orbán számára figyelmeztető jel lehet az osztrák politikai csodagyerek tündöklése és bukása: Sebastian Kurz, aki több mint húsz évvel fiatalabb a magyar miniszterelnöknél, elkövette azt a politikai hibát, hogy lepaktált a Szabadságpárttal, amely egyszerre jellemzett a neonáci nosztalgia és az orosz barátság. Kurz elcsúszott egy korrupciós narancshéjon, a Szabadságpárt akkori vezérét az Ibiza gate tette tönkre. A CIA akciója során kiderült: a Szabadságpárt Putyin támogatásával Orbán Viktor nemzeti együttműködési rendszerét készül lekoppintani.
Hamarosan választások lesznek Ausztriában és Németországban: Orbán nem adta fel a reményt arra, hogy szélsőjobboldali – jobboldali egységkormány jön létre Bécsben és Berlinben.
Csakhogy Meloni pálfordulása intő példa lehetne Orbán Viktornak: a szélsőjobb – jobboldal szövetség csakis úgy működik, hogy a diplomáciában teljes mértékben eurokonform és Amerika barát, a gazdaságpolitikában pedig realista, hiszen Meloni miniszterelnök tanácsadója nem más mint Draghi, az Európai Központi Bank ex elnöke. Orbán Brüsszel és Washington ellenes külpolitikája zsákutca, amely komoly pénzügyi hátránnyal jár hiszen sok milliárd euró van befagyasztva az Európai Unióban, ahol immár nem tolerálják a magyar miniszterelnök kül- és belpolitikáját.