Kezdőlap Címkék Pfizer

Címke: Pfizer

Vizsgálja-e az európai ügyészség Ursula von der Leyen Pfizerrel kötött óriási gyógyszer egyezményét?

Az uniós főügyész kevesli a pénzt és az együttműködést Brüsszeltől. Laura Codruta-Kövesi arról panaszkodott a brüsszeli Politiconak, hogy csak kevés jelentést kap a brüsszeli bizottságtól, amelynek elnökét, Ursula von der Leyent is vizsgálhatják a Covid elleni uniós gyógyszer beszerzések miatt.

838 millió euró ügyében vizsgálódott az európai ügyészség tavaly az adócsalások mellett, ez kilencszeres emelkedés a megelőző évhez képest. Új intézményről van szó , amely 2021- ben alakult, és kezdettől fogva a Romániából érkezett Laura Codruta-Kövesi áll az élén, aki a korrupció elleni küzdelemben komoly eredményeket ért el abban az országban, melyet a Transparency International Magyarországgal és Bulgáriával a legkorruptabbnak tart az Európai Unióban.

A Katargate arra irányította a figyelmet, hogy a korrupció az európai intézményeket sem kerülte el.

Ezért kér több pénzt és jobb együttműködést az európai szervezetektől Laura Codruta Kövesi. Az uniós ügyészségnek ugyanis jelenleg csak két ügyésze dolgozik Belgiumban.

A Katargate miatt a két ügyész most nyakig ül a munkában. Ők indítványozták például Eva Kaili mentelmi jogának megszüntetését. Eva Kaili a Katargate ügy kulcsfigurája, az Európai Parlament egyik alelnöke volt, és jelenleg előzetesben várja korrupciós ügyének kivizsgálását. Az uniós ügyészség kérésére az olasz rendőrség házkutatást tartott Stefania Zambelli szélsőjobboldali uniós parlamenti  képviselőnél, akinél 170 ezer euró készpénzt találtak.

“Kevés jelentést kapunk az uniós szervezetektől “ – panaszkodott Laura Codruta Kövesi a Politiconak. Az OLAF, mely a nagy összegű pénzügyi visszaéléseket vizsgálja az európai pénzek esetében “csak hét vagy nyolc jelentést küldött eddig” – mondta az európai főügyésznő. Az OLAF szerint Laura Codruta Kövesi téved, mert ők 55 jelentést küldtek az uniós ügyészségnek.

Az uniós főügyésznőt nyilvánvalóan zavarja, hogy a Katargate botrányt nem ők robbantották ki hanem a belga rendőrség. Nem is ez a fő csapás irány az európai ügyészségen hanem a pandémia alatt elköltött euró milliárdok ügye.

Érintett-e Ursula von der Leyen?

A főügyésznő nem volt hajlandó válaszolni erre a kérdésre. Korábban ugyanis megindult a vizsgálat Brüsszelben annak a levelezésnek az ügyében, melyet Ursula von der Leyen, a brüsszeli bizottság elnöke a Pfizer amerikai gyógyszer óriás elnökével, Albert Bourlaval folytatott a pandémia idején. Az ombudsman kérte ezt a levelezést a brüsszeli bizottságtól, de azt a választ kapta, hogy az SMS és Twitter üzeneteket nem őrzik meg. Az uniós számvevőszék is kérte a levelezést, de a brüsszeli bizottság megtagadta az együttműködést Ursula von der Leyen szerepével kapcsolatban noha ez volt az Európai Unió legnagyobb közös vállalkozása: a Covid elleni védőoltások beszerzése.

“Ha szükségessé válik, akkor mi is kérjük a dokumentumokat, még a telefon beszélgetéseket is”

– hangsúlyozta Laura Codruta Kövesi.

A New York Times februárban azt írta, hogy beperelte a brüsszeli bizottságot, mert ily módon akarja megszerezni a levelezést Ursula von der Leyen és a Pfizer elnöke között. A Bild Zeitung is perelt, és meg is szerzett néhány dokumentumot a brüsszeli bizottság és a Pfizer között lefolyt tárgyalásokról, de ezek között nem volt olyan, mely Ursula von der Leyent érintette volna.

2 milliárdos adócsalás 14 uniós tagállamban

Eddig ez az európai ügyészség legnagyobb skalpja. Az Operation Admiral óriási áfacsalás sorozatra derített fényt. Az egész úgy kezdődött, hogy Portugáliában egy adóellenőrzés során furcsaságokra bukkantak egy cégnél. Rengeteg pénzt foglaltak le a 14 uniós tagállamban. Tavaly összesen 359 millió eurót szerzett vissza az Európai Ügyészség, amelynek ennél a költségvetése jóval szerényebb mindössze az elkobzott pénz egyhetede.

“1 eurós befektetésre 7 eurós haszon”

– viccelődött a Politico munkatársával Laura Codruta Kövesi, az európai ügyészség vezetője.

A brüsszeli bizottság sietett reagálni a főügyésznő bírálatára. Az egyik szóvivő elmondta, hogy “jó az együttműködés a brüsszeli bizottság és az európai ügyészség között.” Kikérdezte már az európai ügyészség Ursula von der Leyen asszonyt a Pfizer vásárlásról? – tudakolta a Politico tudósítója. “Nincs információnk arról, hogy mire is irányul az európai ügyészség vizsgálata” – válaszolta a brüsszeli bizottság szóvivője.

Miért nem vesz Kína Pfizer gyógyszert a Covid ellen?

Kínában tombol a Covid járvány miután megszüntették a zéró tolerancia politikát. Peking tárgyal a Pfizerrel, amely hatalmas üzletet szimatol hiszen 1,4 milliárd emberről van szó.

“A Pfizer nem adja át a Pavloxid gyártási jogát Kínának, hogy ott gyárthassanak belőle, de folynak tárgyalások magának a gyógyszernek az eladásáról” – mondta a Pfizer főnöke egy egészségügyi konferencián hétfőn San Franciscóban. Albert Bourla ezzel cáfolta a Reuters korábbi hírét, mely szerint generikus gyógyszer lehetne a Pavloxidból Kínában a járvány kellős közepén.

“Nekünk már van gyárunk Kínában, amely Pavloxidot gyárt. Ezért hajlandóak vagyunk tárgyalni a gyógyszer eladásáról, de a licenc átadásáról nem”

– szögezte le a Pfizer főnöke San Franciscóban.

Mit mondanak a kínaiak?

A magas ár miatt fuccsolt be az alku a Pfizer és a kínai állami egészségbiztosító szervezet között – írja a pekingi Global Times, amely a hatalom álláspontját tükrözi. Kína ráadásul nem akar egyetlen külföldi szállítótól függeni – nyilatkozta a portálnak Sen Ji, a sanghaji Fudan egyetem professzora. Aki kételkedik abban, hogy a Pavloxid olyan csodaszer lenne mint ahogy azt a társas oldalakon sokan állítják Kínában.

“Ha csakugyan csodaszer lenne, akkor miért nő újra a Covid fertőzöttek száma az Egyesült Államokban?” – Az USA ki akarja használni a Covid járványt befolyásának növelésére – állítja a pekingi Global Times, mely ezután felszólítja a Biden kormányzatot: vegye rá a Pfizert, hogy adja olcsóbban a gyógyszert Kínának.

Jelenleg egy doboz Pavloxid, amely egy kúrára elég, 50 ezer jüanba kerül Kínában a piacon – ez 7.313 dollár. Ez csillagászati összeg hiszen a járvány kitörése előtt mindössze 2000 jüant kértek egy doboz Pavloxidért.

Bourla, a Pfizer vezérigazgatója San Franciscóban elmondta: a járvány kitörése előtt ezerszám szállítottak Covid ellenes Pavloxid gyógyszert Kínába, és ezt most milliós nagyságrendre emelték.

Jelenleg Kínában az állami egészségbiztosítás még fedezi a Pavloxid megvásárlását, de Pekingben közölték: csak március végéig vállalja a terhet az állam a Covid elleni Pfizer gyógyszer esetében.

A Reuters értesülései szerint a Pfizer jelenleg 1890 jüanért ad egy doboz Pavloxidot a kínai kórházaknak. Bourla Pfizer vezérigazgató San Franciscóban úgy nyilatkozott, hogy  előfordulhat Kínában már csak a privát piacon lehet majd megkapni a Pavloxidot március 31 után.

A Moderna bepereli a Pfizert és a BioNTech-et a Covid-oltás miatt

A Moderna beperelte az Massachusetts-i Kerületi Bíróságon és a BioNTech székhelye szerinti németországi regionális bíróságon a két céget azt állítva, hogy a Pfizer és a BioNTech megsértette a 2010 és 2016 között benyújtott szabadalmakat, amelyek az mRNS technológiájára vonatkoztak.

A Messenger RNS vagy mRNS az a genetikai szkript, amely DNS-utasításokat hordoz minden egyes sejt fehérjekészítő gépezetében, és amelyet koronavírus-oltóanyagok előállításához használnak.

„Ezeket a kereseteket azért indítjuk, hogy megvédjük azt az innovatív mRNS technológiai platformot, amelyet a COVID-19 világjárványt megelőző évtizedben úttörőként fektettünk be, és amelyet szabadalmaztattunk” – mondta Stéphane Bancel, a Moderna vezérigazgatója. 

„Ez a platform, amelyet 2010-ben kezdtünk el építeni, valamint a koronavírusokkal kapcsolatos, 2015-ben és 2016-ban végzett szabadalmaztatott munkánk lehetővé tette számunkra, hogy a világjárvány kitörése után rekordidő alatt biztonságos és rendkívül hatékony Covid-19 vakcinát állítsunk elő.”

A Moderna, amely 2,5 milliárd dollárnyi adófizető pénzt fogadott el Covid-19 oltóanyagának kifejlesztésére, 2020-ban kijelentette, hogy nem fogja érvényesíteni a Coviddal kapcsolatos szabadalmait , amíg a járvány folytatódik. Márciusban azonban a vállalat azt közölte , hogy elvárja, hogy azok a gyártók, amelyek nem alacsony vagy közepes jövedelmű országokban telepednek le, illetve nem ott termelnek, tiszteletben tartják a vállalat szellemi tulajdonát.

A Moderna pénteken arról számolt be, hogy nem kér kártérítést a március 8-a előtti tevékenységek miatt, és nem kéri a Pfizer és a BioNTech oltóanyagainak forgalomból való eltávolítását, és nem kér tiltó határozatot a jövőbeni értékesítésének megakadályozására, tekintettel a hozzáférés szükségességére. 

Jerica Pitts, a Pfizer szóvivője péntek délelőtt azt mondta, hogy a cégnek nem küldtek peranyagot, így „jelenleg nem tud nyilatkozni”.

Diadalúton a Paxlovid

Az Egyesült Államok és az Európai Unió után Dél-Korea is sürgősségi használatra jóváhagyta a Pfizer Covid-19  az első olyan tabletta alkalmazását, amelyet a koronavírus tüneteinek kezelésére hagytak jóvá. 

A Paxlovid kezelés „diverzifikálja a vírus kezelési módjait”, és várhatóan „megakadályozza a betegek egészségi állapotának súlyos romlását”.

A gyógyszerkészletek  január közepén érkeznek meg az országba.

A minisztérium bejelentése azután érkezett, hogy az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala jóváhagyta a Pfizer nagy kockázatú betegek számára készült tablettáját, amelyet a múlt héten engedélyeztek a 12 éves és idősebb betegek számára. Az Európai Gyógyszerügynökség is engedélyezte a tabletta használatát a magas kockázatú felnőttek részére. Korábban a Pfizer hozzárult, hogy a későbbiekben a Paxlovidot a világ 95 országában gyárthassák.

Úgy tűnik, hogy a Paxlovid lényegesen hatékonyabb, mint a Merck hasonló, molnupiravir nevű vírusellenes tablettája, amelyet az FDA tanácsadói csak nagyon szűk körben ajánlottak sürgősségi használatra.

A Pfizer jövőre 120 millió Paxlovid kezelést tervez legyártani.

A cég jelezte, hogy a tabletta hatásos  az Omicron változat ellen is.

Dél-Koreában a napi megbetegedések száma elérte a 8000-es rekordot, majd hétfőn 4207 új megbetegedésre esett vissza, ami közel három hete a legalacsonyabb. A csökkenés nem sokkal azután következett be, hogy a kormány visszaállította a társadalmi távolságtartást és a korlátozott nyitvatartási időt.

Az Oxfordi Egyetemen működő Our World in Data Project szerint az ország lakosságának 82 százalékát teljesen beoltották.

A legtöbb vakcina nem akadályozza meg az Omicron fertőzést

Egyre több előzetes kutatás utal arra, hogy a világ nagy részén használt Covid-oltások szinte semmilyen védelmet nem nyújtanak a rendkívül fertőző Omicron-változat általi fertőzés ellen.

Úgy tűnik, hogy továbbra is minden vakcina jelentős védelmet nyújt az Omicron által okozott súlyos betegségek ellen, ami a legfontosabb cél. Ám úgy tűnik, hogy csak a Pfizer és a Moderna oltások, ha megerősítik a harmadik emlékeztető oltással, kezdetben sikeresek a fertőzések megállításában, csakhogy ezek az oltások a világ nagy részén nem állnak rendelkezésre.

A korai stádiumban lévő kutatások szerint az AstraZeneca, a Johnson & Johnson, valamint a Kínában és Oroszországban gyártott vakcinák – nemigen akadályozza meg az Omicron terjedését. Mivel a legtöbb ország oltási programját ezekre az oltóanyagokra építette fel, ez összességében nagyon negatív kilátásunk lehet a járvány lefolyására.

A fertőzések globális rohama egy olyan világban, ahol emberek milliárdjai maradnak beoltatlanok, nemcsak a veszélyeztetett emberek egészségét fenyegeti, hanem megnöveli az újabb változatok megjelenésének lehetőségét is. Szinte bizonyosan tovább mélyül az egyenlőtlenség az országok azon képességében, hogy átvészeljék a járványt. Az Omicron-fertőzés elleni vakcina korlátozott hatékonyságáról szóló hírek pedig lenyomhatják az oltás iránti keresletet a fejlődő világban, ahol sokan már eleve tétováznak vagy más egészségügyi problémákkal vannak elfoglalva.

Az eddigi legtöbb bizonyíték laboratóriumi kísérleteken alapul, amelyek nem rögzítik a szervezet immunválaszának teljes skáláját, és nem a világ populációira gyakorolt ​​hatásának nyomon követésén. Az eredmények azonban feltűnőek.

A Pfizer és Moderna felvételek az új mRNS technológiát használják, amely következetesen a legjobb védelmet kínálja a fertőzések ellen minden változat esetén. Az összes többi vakcina az immunválasz kiváltásának régebbi módszerein alapul.

A kínai Sinopharm és Sinovac vakcinák – amelyek a világszerte beadott oltások közel felét teszik ki – szinte nulla védelmet nyújtanak az Omicron fertőzéssel szemben.

Kínában a lakosság nagy többsége megkapta ezeket az injekciókat, amelyeket széles körben alkalmaznak az alacsony és közepes jövedelmű országokban is, például Mexikóban és Brazíliában.

Egy előzetes hatékonysági tanulmány Nagy-Britanniában azt találta, hogy az Oxford-AstraZeneca vakcina hat hónappal az oltás után nem képes megállítani az Omicron fertőzést. Az indiai beoltott emberek 90 százaléka megkapta ezt az oltást Covishield márkanéven; A szubszaharai Afrika nagy részén is széles körben alkalmazták, ahol a Covax, a globális Covid vakcinaprogram 67 millió adagot osztott ki belőle 44 országba.

A kutatók azt jósolják, hogy az Afrikában és Latin-Amerikában is használt orosz Szputnyik vakcina hasonlóan lehangoló védelmet fog mutatni az Omicron ellen csakúgy, mint a Johnson & Johnson vakcina  Afrikában. Sajnos ez is elhanyagolható képességet mutatott az Omicron fertőzés blokkolására.

Az antitestek jelentik a vakcinák által kiváltott első védelmi vonalat. De a felvételek serkentik a T-sejtek növekedését is, és az előzetes vizsgálatok azt sugallják, hogy ezek a T-sejtek még mindig felismerik az Omicron-variánst, amely fontos a súlyos betegségek megelőzésében.

Hatalmas szerencse, hogy az Omicron eddig kevésbé tűnik halálosnak, mint a Delta változat.

Ez a védelem azonban nem lesz elég ahhoz, hogy az Omicron ne okozzon globális zavart – mondta J. Stephen Morrison, a Nemzetközi és Stratégiai Tanulmányok Központjának Globális Egészségpolitikai Központjának igazgatója.

Az áttöréses megbetegedésben szenvedőknél előfordulhat, hogy csak tünetmentes fertőzést vagy enyhe megbetegedést tapasztalnak, de átadhatják a vírust be nem oltottaknak, akik súlyosabban megbetegedhetnek, és új változatok forrásává válhatnak.

„A fertőzés puszta léptéke túlterheli az egészségügyi rendszereket, egyszerűen azért, mert a betegszám potenciálisan olyan nagy lesz” – mondta. „Ha világszerte kitör a járványfertőzés, sokkhatás éri az egészségügyi rendszereket és ahelyett, hogy a vírus elleni háborúnak végéhez közelednénk, meg kell barátkoznunk a gondolattal:

a háború egy újabb szakaszba lépett.

Tabletta, amely az Omicron ellen is hatásos?

Pfizer frissített eredményei a Covid-19 kísérleti kezeléséről azt mutatták, hogy 89%-kal csökkenti a kórházi kezelés vagy a halálozás kockázatát, ha magas kockázatú felnőtteknek adják az első tüneteket követő néhány napon belül – jelentette be a társaság sajtóközleményében.

A Pfizer reméli, hogy végül a Paxlovid néven kínálja majd az embereknek az első tablettákat, amelyeket otthon szedhetnek be, mielőtt annyira megbetegednének, hogy kórházba menjenek.
A Paxlovid egy új, nirmatrelvir nevű vírusellenes gyógyszert és egy régebbi, ritonavir nevű gyógyszert kombinál.
Egy hónapos nyomon követés után a tanulmány szerint öt betegnek volt  kórházi kezelésre szüksége, és nem volt halálos áldozat. 697 ember követtek, akik a tünetek első három napján kapták a gyógyszert. A placebót kapott 682 közül 44-en kerültek kórházba, közülük 9-en meghaltak.

A vizsgálatban részt vevő felnőttek egyike sem volt beoltva.

Ha a tünetek első öt napján adták be, a hatásosság hasonló volt: 88%. Ezek az eredmények megfelelnek a cég hasonló bejelentésének a múlt hónapban, amikor még nem érkezett meg minden adat.

A kutatás azt is kimutatta, hogy „a vírusterhelés megközelítőleg tízedére csökkent az 5. napon a placebóhoz képest” – áll a közleményben.

„Ez rámutat arra, hogy a kezelésre jelölt potenciális betegek életét mentheti meg világszerte, függetlenül attól, hogy beoltották-e őket vagy sem” – mondta Dr. Albert Bourla, a Pfizer vezérigazgatója keddi nyilatkozatában.

„Az aggodalomra okot adó új változatok, mint például az Omicron, megnövelték az elérhető kezelési lehetőségek iránti igényt azok számára, akik megfertőződtek a vírussal, és biztosak vagyunk abban, hogy ha engedélyezik vagy jóváhagyják, ez a lehetséges kezelés kritikus eszköz lehet a járvány megfékezésében.”

A cég azt várja, hogy a gyógyszer megőrizze aktivitását az olyan változatokkal szemben, mint az Omicron – és úgy tűnik, hogy ez a laboratóriumi tesztek során is így van –, mivel a gyógyszer blokkolja a vírus replikációjában szerepet játszó enzimet. Ez eltér a vírus felszínén lévő tüskefehérjétől, amelynek számos mutációja fokozta a változat körüli globális aggodalmat.

A Pfizer bejelentette, hogy benyújtotta a legfrissebb adatokat az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóságával a folyamatban lévő sürgősségi felhasználási engedélyezési kérelme részeként. „A teljes vizsgálati adatokat várhatóan még ebben a hónapban nyilvánosságra hozzák, és egy szakértői publikációnak kell benyújtaniuk” – tette hozzá a Pfizer közleménye.

A vállalat szerint egy különálló, folyamatban lévő tanulmány azt is megállapította, hogy a Paxlovid csökkentheti a kórházi kezelések számát, ha olyan felnőtteknek adják, akik nem tartoznak a magas kockázatú kategóriába – amely magában foglalja a be nem oltott felnőtteket és a beoltott embereket, akiknek legalább egy kockázati tényezője súlyos betegségben szenved. A legfrissebb adatok szerint a placebót szedő csoportban 10 kórházi kezelés történt, szemben a Paxloviddal kezeltek hárommal, mindegyik csoportban közel 430 ember volt. A vizsgálat azonban elsősorban arra irányult, hogy megvizsgálja a gyógyszer azon képességét, hogy négy napon át folyamatosan javítja az összes tünetet – ennek a célnak a gyógyszer nem felelt meg a placebo-csoporthoz képest.

A tanulmány szerint viszont egyetlen haláleset sem történt.

Mindegyik vizsgálatban a kezelést és a placebót kapó csoportok 20-25%-a tapasztalt nemkívánatos eseményeket, amelyek többsége enyhe volt. Sőt a magas kockázatú felnőttek körében végzett vizsgálatban a gyógyszert kapó személyeknél is kisebb valószínűséggel fordult elő súlyos nemkívánatos esemény.

Versenyfutás az Omicronnal

A Pfizer/BioNTech koronavírus elleni vakcina alacsony dózisa nem váltott ki erős immunválaszt 2 és 5 év alatti gyermekeknél – jelentette be pénteken a két vállalat.

A folyamatban lévő klinikai vizsgálatok során a vállalatok 3 mikrogramm vakcinát – a felnőtt adag egytizedét – tesztelték 6 hónapos és 5 évesnél fiatalabb gyermekeken.

Két adag beadása után a 6 hónapos és 2 éves gyermekek immunválasza a 16 és 25 év közöttiekéhez hasonló immunválaszt váltott ki.

De a 2 és 5 év közötti gyerekeknél nem!

Most a harmadik, alacsony dózisú koronavírus-oltást tesztelik 6 hónapos és 5 év alatti gyermekeknél. Nem tervezik nagyobb dózisú vakcina tesztelését 2 és 5 év közötti gyermekeknél.

„A cél az, hogy megértsük a harmadik adag védelemben rejlő lehetőségeket”

– mondta Jerica Pitts, a Pfizer szóvivője. „Jelenleg 3 mikrogrammot tanulmányozzuk.”

Kathrin Jansen, a Pfizer vakcinakutatási vezetője a befektetőkkel és elemzőkkel folytatott pénteki konferenciabeszélgetésen elmondta, hogy a vállalat az eredetileg tervezett két adag helyett egy „háromadagos sorozat” engedélyezését tervezi gyermekeknél. Ha a felülvizsgált stratégia működik, „következetes háromadagos oltási megközelítést alkalmaznánk minden korosztály számára” – mondta.

A bejelentés alátámasztja azt a sok szakértőben felmerülő gondolatot, hogy az embereket csak akkor kell „teljesen beoltottnak” tekinteni, ha megkapták a ma emlékeztető oltásnak tekintett dózist is: három adag Pfizer-BioNTech vagy Moderna által készített mRNS-oltást, vagy legalább egy további adagot egyetlen adag Johnson & Johnson vakcina beadása után.

A korai tanulmányok azt mutatják, hogy az mRNS-vakcinák három dózisa erősebb védelmet nyújthat az Omicron variáns ellen, mint két adag.

A folyamatban lévő vizsgálatban az 5 évesnél fiatalabb gyermekek 3 mikrogramm vakcinát kapnak legalább két hónappal a második adag beadása után. A Pfizer és a BioNTech egy harmadik, 10 mikrogrammos adag – a felnőtt adag egyharmadának – kiértékelését is tervezi 5-12 éves gyermekeknél.

A változásokat az Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hatóság és az Európai Gyógyszerügynökség jóváhagyta – áll a cégek pénteki közleményében. A cégek azt mondják, hogy 2022 első felében kérni fogják az FDA engedélyét egy három adagból álló sorozatra kisebb gyermekeknél.

Az FDA a múlt héten engedélyezte a Pfizer/BioNTech vakcina emlékeztető oltását 16 és 17 év közötti serdülők számára.

Arról nem közöltek frissítést, hogy mikor tervezik felkérni az ügynökséget, hogy engedélyezze az emlékeztető oltást 5 és 15 év közötti gyermekek számára.

Az FDA a teljes felnőtt dózist engedélyezte a 12 és 17 év közötti serdülők immunizálására. A két vállalat azt tervez, hogy 10 vagy 30 mikrogrammos emlékeztető adagokat tesztelnek, hogy felmérjék mindkét dózis biztonságosságát és hatásosságát az adott korcsoportba tartozó 600 gyermeken. Óvatosságra az ad okot, hogy néhány nagyon ritka esetben az mRNS-oltásokat néhány ritka esetben a fiúk és fiatal férfiak szívproblémáihoz hozták összefüggésbe.

Támad az Omicron

A B.1.1.529 néven ismert új Omicron változatot az Egészségügyi Világszervezet (WHO) „aggodalomra okot adó” változatnak minősítette. Dél-Afrikában, Botswanában, Belgiumban, Hongkongban, Izraelben és jelenleg az Egyesült Királyságban és legutóbb Németországban és Olaszországban is  azonosították.

Lawrence Young professzor, a Warwicki Egyetem virológusa szerint „nagyon valószínű, hogy a jelenlegi vakcinák védelmet nyújtanak az Omicron súlyos betegségei ellen, mint az összes korábban azonosított vírusváltozat esetében”.

Az USA, Egyesült Királyság, Kanada, Ausztrália és az Európai Unió is korlátozásokat vezet be az új Covid-19 variáns miatt fokozottan veszélyeztetett dél-afrikai országokból induló járatokra.

A tudósok versenyt futnak az idővel a meglévő vakcinák hatékonyságának ellenőrzésével.

A Pfizer/BioNTech, az AstraZeneca és a Johnson & Johnson megerősítette, hogy tesztelni kívánja vakcináit az Omicron koronavírus-változata ellen. Ezek a bejelentések azt követően érkeztek, hogy az új variáns 32 lehetséges mutációt tartalmaz a tüskeproteinben, amely a vírus azon része, amelyet sok vakcina megpróbál megtámadni. Mindhárom vállalat megkezdte a tesztelést a törzs ellen, amely az előrejelzések szerint akár 500%-kal jobban átvihető, mint bármely más változat, amelyet a járvány kezdete óta láttak.

„Megértjük a szakértők aggodalmát, és azonnal vizsgálatokat kezdeményeztünk az [Omicron] változattal kapcsolatban”

– áll a BioNTech közleményében. A vállalat kifejtette, hogy a tesztek adatai legalább két héten belül elérhetőek lesznek, mondván, hogy az adatok „több információt fognak adni arról, hogy az [Omicron] egy menekülési változat lehet-e, amely szükségessé teheti oltóanyagunk módosítását, ha a változat globálisan elterjed.”

A Pfizer és a BioNTech úgy véli, amennyiben szükséges körülbelül hat héten belül elkészül a Pfizer vakcina új verziója.

Omikron, a rettegett

Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) „aggasztónak” minősítette az újonnan felfedezett B.1.1.529 (Omikron) koronavariánst. Ezt az ENSZ szervezete jelentette be szakértőkkel folytatott konzultációt követően. A változat a görög Omicron nevet kapta a WHO-tól.

„Ez a változat nagyszámú mutációt tartalmaz, amelyek közül néhány aggasztó”

Többek között az úgynevezett tüskeprotein több helyen is eltér a SARS-CoV-2 eredeti változatától – vagyis attól a ponttól, amely a szervezet saját sejtjeivel való dokkolásért és végső soron fertőzésért felelős.

A koronavírus új változatát először Dél-Afrikában találták meg, de nem világos, hogy onnan származik-e. Botswanában is regisztráltak eseteket, és ezt követően az Izraelbe, Belgiumba és Hongkongba visszatérő utazók körében észlelték a változatot.

Wolfgang Preiser virológus, aki a dél-afrikai Stellenboschi Egyetemen dolgozik, azt mondta a DW-nek, hogy aggodalomra ad okot, hogy a vírus elkerülheti az immunválaszt. „Ez azt jelenti, hogy másokat is megfertőzhet, akik korábban megfertőződtek és felépültek.” A beoltott emberek is érintettek lehetnek. „Jelenleg nagyon aktívan kutatjuk” – mondta Preiser. 

Működnek az oltások?

A BioNTech/Pfizer, a Johnson&Johnson, a Moderna és az AstraZeneca vakcinagyártók bejelentették, hogy alaposan megvizsgálják az új Omikron változatot, hogy vakcináik milyen mértékben védenek a fertőzésekkel szemben. A BioNTech legkésőbb két héten belül szeretné megadni az első válaszokat. 

Az új típusú koronavírus (SARS-CoV-2) Dél-Afrikában azonosított változata egyértelműen különbözik az eddigiektől, de a Pfizerrel már hónapokkal korábban felkészültek egy escape-változat felbukkanására ez azzal is járhat, hogy módosítani kell a Pfizer/BioNTech-oltóanyagot – mondta a német BioNTech szóvivője pénteken.

A hírvivő RNS (mRNS) technológiára épülő vakcinát mintegy hat héten belül lehet hozzáigazítani az új variánshoz. Ez annyit jelent, hogy a módosított oltóanyag száz napon belül válik elérhetővé.

Az Európai Gyógyszerügynökség (EMA) bejelentette, hogy a B.1.1.529-es variáns veszélyességéről  jelenleg nem lehet határozottan nyilatkozni.

Orbán és a Pfizer védőoltás

Orbán Viktor, magyar miniszterelnök szokásos pénteki rádiós nyilatkozatában büszkén megemlítette, hogy szerzett 2 millió vakcinát vagyis bőven van lehetőség mindenki számára, hogy védőoltást kapjon. Érdekes módon a kormányfő azzal nem dicsekedett el, hogy a vakcinát az Európai Uniótól szerezte, melyet nagyképűen korábban elutasított mondván nekünk már nem kell az uniós gyógyszer alapból védőoltás!

A Euronews értesülései szerint a magyar diplomaták szószerint könyörögtek azért, hogy újabb Pfizer szállítmány érkezzen. Kiderült ugyanis, hogy az 5-11 éves gyerekek oltásához csakis a Pfizer vakcina alkalmas.

Az Európai Gyógyszerügynökség nemrég hagyta jóvá az 5-11 éves gyerekek oltását a Covid 19 vírussal szemben.

Gulyás Gergely kancellária miniszter még kedden is dicsérte azt a magyar döntést, hogy hazánk az EU tagjai közül egyedül nem kért több Pfizer oltást Brüsszeltől.

Az egyre rosszabb járvány adatok minden bizonnyal józanságra intették Orbán kormányát, amely most az oltási kampány meghosszabbításával próbálja meg kivédeni a negyedik hullámot, amely nemcsak az egészségügyet, de az egész magyar társadalmat megviseli hiszen arra készítették fel, hogy „nem lesz negyedik hullám”…

Brüsszel 250 millió eurós járvány támogatást ad

Orbán Viktor kormánya egyáltalán nem siet elismerni, hogy a brüsszeli bizottság járvány kezelő támogatásai igen fontosak minden tagállam számára. Most Brüsszel 250 millió eurós támogatással járul hozzá ahhoz, hogy Magyarország a járványt leküzdje. Ebben benne van a Pfizer védőoltások költsége plusz az a juttatás, melyet a Covid osztályokon dolgozó orvosok és ápolók kapnak mintegy hétezren.

Végképp veszélyben a helyreállítási segély

A német kormánykoalíció közös programjában állást foglalt amellett, hogy Magyarország és Lengyelország csakis úgy kaphasson pénzt a pandémia utáni helyreállítási alapból, ha betartja a jogállami normákat. Merkel kancellár kompromisszumot keresett és gyakran talált is Brüsszel vitájában a magyar illetve a lengyel kormánnyal. Az új német kormány viszont, melyet a szociáldemokrata Olaf Scholz vezet majd keményebb álláspontot vár el Brüsszeltől. A külügyminiszter a zöldeket képviselő Baerbock asszony lesz. Az Európai parlamentben a zöldek voltak Orbán Viktor rendszerének leghangosabb és legkövetkezetesebb bírálói úgyhogy nagy valószínűséggel a magyar diplomácia immár falba ütközik majd Berlinben is.

FRISS HÍREK

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!

NÉPSZERŰ HÍREK