Kezdőlap Címkék Meghalt

Címke: meghalt

Meghalt a Moszad vezér, aki figyelmeztette kormányát a Jom Kippur háborúra

0

98 éves korában meghalt Moszad Zvi Zamir volt izraeli tábornok és az izraeli titkosszolgálat korábbi igazgatója. Cvi Zamír, aki 1968 és 1974 között vezette az izraeli hírszerző szolgálatot figyelmeztette Golda Meir kormányát, hogy Egyiptom és Szíria arra készül, hogy megtámadja a zsidó államot Jom Kippur idején.

A Moszad főnöke  is az utolsó pillanatban kapott hírt erről amikor Londonban találkozott Nasszer egyiptomi elnök vejével, aki együttműködött a Moszaddal. Nemcsak a tervezett támadást, de annak részletes haditervét is leleplezte az egyiptomi elnök veje, de Golda Meir kormánya nem hitt az információnak, és nem mozgósította a hadsereget Jom Kippur idején. Egyiptom és Szíria épp azért időzítette a nagy zsidó vallási ünnepre a támadást, mert az arab vezetők tudták, hogy az izraeli kormány csak nehezen tudja mozgósítani a hadsereget ilyenkor. A támadás időzítésének tippjét Egyiptom és Szíria állítólag a Szovjetuniótól kapta, amely mindkét arab állam katonai tanácsadója volt akkoriban. Henry Kissinger amerikai külügyminiszter viszont kihasználta Egyiptom katonai vereségét arra, hogy átállítsa a legnépesebb arab államot a Nyugat oldalára.

A Hamász múlt októberi meglepetésszerű támadását sokan hasonlítják a Jom Kippur háborúhoz hiszen a Moszad most is elkésett. Vezetői vállalták is ezért a felelősséget. Benjamin Netanjahu miniszterelnök bírálói viszont azt állítják, hogy sokkal inkább Pearl Harborról volt szó amikor Roosevelt elnök tudott a tervezett japán támadásról, de hagyta azt megtörténni, hogy mozgósítsa az USA közvéleményét a háború mellett. Benjamin Netanjahu és szélsőjobboldali támogatói végképp meg akarják semmisíteni a palesztin állam esélyét, ezért el akarják tiporni a Hamászt.

Cvi Zamír vadászta le a müncheni olimpiai terroristákat

A Fekete szeptember palesztin terrorista szervezet elfoglalta az izraeli csapat szállását a müncheni olimpián 1972-ben, és ott túszokat ejtett. Több izraeli sportoló meghalt, és Izrael bosszút esküdött. A most elhunyt Moszad vezér irányította a hajszát a palesztin terroristák után. Ali Hasszan Szalamat, a terrorakció irányítóját  a Moszad 1979-ben likvidálta. Korábban ugyanis egy rá igen hasonlító pincért lőttek le Norvégiában.

Zamír 1925-ben született Lengyelországban, családjával együtt kivándorolt. Ő már Palesztinában nőtt fel. Egyik legjobb barátja, akivel együtt futballozott nem volt más mint Jichak Rabin izraeli miniszterelnök, aki 1967-ben a győztes izraeli hadsereget irányította. Rabin miniszterelnököt egy szélsőjobboldali izraeli terrorista megölte, mert elvben beleegyezett egy palesztin állam létrehozásába.

Cvi Zamír, a Moszad most elhunyt ex vezére, benne volt abban a vizsgálóbizottságban, amely Rabin meggyilkolásának körülményeit tárta fel. Izraelben a palesztin probléma azóta sincsen megoldva…

Búcsú Berlusconitól, Orbán egyik mentorától

Meghalt Silvio Berlusconi aki a II. világháború óta a leghosszabb hivatali időt töltötte kormányfőként. A La Stampa szerint vele együtt meghal a Második Köztársaság.

87 éves korában meghalt Silvio Berlusconi, aki már a Covid járvány idején is közel került a halálhoz. A háború utáni Olaszország legszínesebb közéleti szereplője volt, aki a legtöbb időt töltötte a kormányfői székben: 1994-95, 2001-2006 és 2008-2011.

Miért kényszerült végül távozásra Silvio Berlusconi a hatalomból? Mert úgy akarta megoldani Olaszország permanens pénzügyi válságát, hogy felvetette: kiléphetnének az eurozónából! Merkel kancellár az egész Európai Unió nevében figyelmeztette, hogy eddig és ne tovább! Olaszország nem léphet ki az eurózónából, mert akkor maga a rendszer kerül kritikus helyzetbe a hatalmas olasz államadósság miatt. Merkel kancellár akkoriban még Putyin orosz elnök támogatását is igénybe vette ahhoz, hogy távozásra bírja Silvio Berlusconit. Putyin kapcsolata a dollármilliárdos Berlusconival sajátságos volt, mert politikai karrierjének pénzelésében az oroszok intenzíven részt vettek. Korábban Moszkvából a kommunista pártot támogatták, de az lepaktált az Egyesült Államokkal, hogy kormányra kerülhessen Rómában. Miután az Olaszországot évtizedekig irányító kereszténydemokraták és szocialisták a korrupciós botrányokban eltűntek a színről, egy új jobboldali mozgalom előtt tág tér nyílt: ez volt a Forza Italia – Berlusconi mozgalma.

Olaszország leggazdagabb emberének több televíziója is volt, mely népszerűségét igencsak megnövelte. Olaszország alapvető gazdasági problémáit ő sem tudta orvosolni, sőt tulajdonképp komoly kísérletet sem tett rá, de látványos PR pótolta a valódi tetteket. Élete utolsó szakaszában már a politikai színpad perifériájára került – jelentős részben orosz kapcsolatai miatt. Idén februárban például üdvözlőkártyát küldött Putyin orosz elnöknek csaknem egy évvel az Ukrajna elleni orosz agresszió után. Ezzel végképp kiírta magát a politikai szereposztásból Olaszországban.

Hajrá Magyarország hajrá magyarok

A futball rajongó Orbán Viktor a jelszót Silvio Berlusconitól leste el, de nemcsak azt. Megtanulta, hogy Moszkvának Putyin idejében újra szava és befolyása lett Európában. A guruló rubelek az egész olasz politikai életet áthatották. Egyáltalán nemcsak Silvio Berlusconi profitált  a jó orosz kapcsolatokból, de Matteo Salvini, a Liga vezér szintén Putyin emberének számított az olasz közéletben. Orbán Viktor vele is kiváló politikai kapcsolatot ápolt.

Berlusconitól azt is megtanulta: a futball politikai tényező lehet! Berlusconit – Orbánnal ellentétben – nem érdekelte különösebben a futball, de az olasz miniszterelnök tudta: honfitársai megőrülnek érte. Orbán Viktornak szimbolikus helyen a Lazio stadionjában magyarázta el a futball politikai jelentőségét. Miért szimbolikus a Lazio stadionja? Mert a Lazio Benito Mussolini, a Duce csapata volt. A Lazio az olasz Fradi, Kubatov Gábor, az FTC elnöke egyben a Fidesz egyik kulcsembere is.

A legfontosabb tanulság, melyet Berlusconi megosztott Orbán Viktorral, aki 35 éves korában lett miniszterelnök, az az volt, hogy a pénz beszél! Az eszmék egyáltalán nem számítanak csakis a pénzügyi érdekek – hangsúlyozta Silvio Berlusconi, aki kétes erkölcsű bunga bunga partikon vendégül látta az európai elit jórészét. Berlusconi nyíltan fütyült a morálra, még a látszatra sem ügyelt. Olaszországban ez elfogadott, Magyarországon nem. Ezért Orbán a tartós képmutatás mellett döntött, és ezzel túltett mesterén, Silvio Berlusconin, akivel egy korszak is lezárult: ma már nem elég a látványos PR. Hozzá kellene fogni a problémák megoldásához Olaszországban éppúgy mint Magyarországon, de ezen a téren nincs mit tanulnia Orbánnak Berlusconitól. Attól viszont tarthat a magyar miniszterelnök, hogy nagy nulla jelzi majd a történelemben politikai teljesítményét éppúgy mint Silvio Berlusconiét.

Meghalt Juliette Greco

Jean-Paul Sartre múzsája és Miles Davis szeretője volt a 93 éves korában elhunyt énekesnő, aki a második világháború után az újrakezdés szimbólumává vált Párizsban.

Édesanyja ellenálló volt, akit ezért a nácik Ravensbrückbe vitték idősebb lányával együtt. A fiatalabb, Juliette csak azért úszta meg, mert fiatalkorú volt.

A fiatal énekesnő és színésznő a felszabadulás után belevetette magát a párizsi éjszakába. Ott ismerkedett meg Jean-Paul Sartre-ral, aki az egzisztencialista értelmiség vezéralakja volt. Az író – filozófus élettársa, Simone de Beauvoir a nyílt házasság híve volt. Így senki sem csodálkozott, hogy a fiatal Juliette Greco egyszerre ápol kapcsolatot Jean-Paul Sartre-ral és Miles Davis-szel. Orson Welles is szerepelt a listán …

„Mindenek felett szeretni kell a dalt!”

Ezt vallotta Juliette Greco, aki istenhátamögötti helyeken is szívesen énekelt. Valamiféle túlfűtöttség és szakmai alázat jellemezte egyszerre. Ő maga így beszélt erről:

„ha elmegyek énekelni egy külvárosi helyre, ahol alig van érdeklődő , akkor is boldog vagyok! Abban bízom, hogy egy fiatalember azt mondja majd a koncert végén, hogy Greco, ez jó volt!”

Az énekesnő örökké lámpalázas volt

Kezdetben csak válogatott közönség előtt énekelt. Olyan emberek voltak a meghívottak, akik az akkori Párizs értelmiségi elitjéhez tartoztak: Jean-Paul Sartre, Simone de Beauvoir, Albert Camus, Marlon Brando stb. A magyar származású Kozma írta leghíresebb dalait: a Les feuilles mortes nemcsak Franciaországot hódította meg hanem Brazíliát is, ahol Juliette Greco három hónapon keresztül turnézott 1951-ben. 1952-ben debütált New Yorkban a Waldorf Astoriaban: April in Paris című koncertjével.

A filmszínésznő

1949-ben kapta meg az első film szerepet Jean Cocteau Orfeusz című filmjében. Darryl Zanuck a nagy hollywoodi producer beleszeretett és elárasztotta film szerepekkel. Amelyek nem illettek Juliette Greco egyéniségéhez. Így aztán bekövetkezett az elkerülhetetlen szakítás.

Belfegor – a közönség siker

1965-ben kezdődött meg az a televíziós krimi sorozat, amely népszerűvé tette Juliette Grecot. A titokzatos főszereplő személye hónapokon át foglalkoztatta a francia közvéleményt és később a magyart is. A sikert követően Juliette Greco  feleségül ment a nemrég elhunyt Michel Piccolihoz, és újra kezdte sanzon énekesnői karrierjét. A legnagyobb költők verseit énekelte el: Aragon, Eluard, Desnos és a többi francia költő rajta keresztül jutott el a publikumhoz. 2015-ben tartotta meg búcsú koncert sorozatát ezzel az egyszerű címmel: Merci…

In memoriam Bob Hawke

Elment a legnagyobb ausztrál munkáspárti politikus.

Szerencsésnek tartom magam, hogy a nagy átalakulások éveiben éltem választott hazámban. Furcsa egy világ volt egy Európából érkezőnek. Az ottani szabadság, életforma, gondolkodás abszolút eltért a nyugat-európai, pláne a pártállami szoc. világtól. Nem sokkal megérkezésem előtt rúgta ki a királynő (II. Erzsébet) Gough Whitlam munkáspárti miniszterelnököt. Ez inkább szóbeszéd volt, a valóságban a királynőt képviselő (helyi) főkormányzó hívatta irodájába és távozásra szólította fel, mondván a kialakult helyzetben az ország irányíthatatlanná vált. Ez volt az egyetlen eset Ausztrália történetében, amikor az államfő (a nép nevében és érdekében) élt uralkodói jogával. Majd az ellenzék vezérét (Malcolm Fraser) nevezte ki a főkormányzó miniszterelnöknek.

Az érdekesség kedvéért, a két nagy ausztrál parlamenti párt: a „baloldali” Munkáspárt (Labor) és a „jobboldali” Koalíció, mely a liberálisok (Liberal Party) és a nemzetiek (National Party) szövetsége. A Koalíció jobbközépnek tartja magát és ideológiája: a liberális konzervatízmus és a konzervatív liberalizmus. Bocs, ezért a kitérőért, csak azért, hogy megértsük a Lajtától nyugatra (az egész világon) a liberalizmus a jobboldali értékek része és védelmezője.

A Munkáspárt baloldalisága viszont a szakszervezeti mozgalomba gyökeredzik. Ez (ugyancsak) ismeretlen Kelet-Európában. A jelenlegi magyar „baloldal” tagjai között szinte nincs „melós” vagy szakszervezeti múlttal rendelkező vezető. A 89-es „rendszerváltást” sem a szakszervezetek, azaz a munkások (és parasztok) hajtották végre, hanem a fiatal értelmiségiek, köztük a „kollégisták”, akik között sokan (mai napig) nem tudják milyen a munkásélet.

Bob Hawke Dél-Ausztrália szövetségi államban született egy protestáns lelkész és egy tanítónő második gyerekeként. Tanulmányait Perth-ben (Nyugat-Ausztrália) végezte, majd Rhodes ösztöndíjasként az angliai Oxford-ban tanult. Oxfordi évei alatt világrekordot állított fel sörívásban. Angol hagyomány, hogy a „gólyák” felavatásának része a sörívás. Bob 1.4 liter sört nyelt le 11 másodperc alatt. Teljesítménye bekerült a Guinness Rekordok könyvébe. Hazájában pedig megalapozta népszerűségét (a melósok körében). Egész élete alatt a sörívásnak, mint Ausztrália nemzeti italának népszerűsítője volt.

Bekapcsolódott a szakszervezeti mozgalomba, majd a Munkáspártban találta meg politikai helyét. Malcolm Fraser után ő lett az ország miniszterelnöke. Méghozzá egymás után négyszer! (Igaz, akkoriban három évente voltak a választások.) Szókimondó, szabad szájú ember volt, akit emiatt nem csak a melósok szerettek, kedveltek. Emlékezetes esemény volt, amikor miniszterelnöksége alatt először nyerte meg az America’s Cup jachtversenyt egy külföldi csapat, az ausztrálok! Az Amerikában, a keleti parton tartott versenyt egyenesben közvetítette az ausztrál tv. Az egész ország egész éjjel fenn volt, és élőben drukkolta végig a páratlan eseményt. A tv stáb ott volt Hawke-nál és egyenesben közvetítette az ország vezető emberének reakcióit, hogy mindenki lássa, a munkáspárti miniszterelnök együtt drukkol a népével. Aztán a győzelem után a riporter megkérdezte: : „Miniszterelnök úr, nem lehetne nemzeti ünnepnappá nyilvánítani a mait? Az egész ország drukkolt és fenn volt, mindenki nagyon álmos, így nem lehet munkába menni.”

Mire Bob azt válaszolta: „Egy munkaszüneti napot csak a parlament szavazhat meg. Én erre nem vagyok feljogosítva. Viszont, remélem, hogy senkit sem rúgnak ki, aki ma nem megy be a munkahelyére.”

A fennmaradt videó szerint szó szerint azt mondta:

„Mondok valamit, az a főnök, aki azért rúg ki valakit, mert ma nem ment be dolgozni, az egy segg(fej).”

I’ll tell you what, any boss who sacks anyone for not turning up today is a bum !

Ez a „bum” (hátsó, a segg-fej szalonképes változata) különben a szavajárása volt, amire még ma is sokan emlékeznek.

A 70-es évek végén kezdődtek a nagy változások, a Brit Nemzetközösségen belüli önállósodás, mint például áttértek a metric (tizedes szám) rendszerre, az ausztrál dollár lett a hivatalos pénz, és a (privát) tv-ben, rádiókban elfogadott lett az ausztrál akcentus használata. Addig a „British” (pommy) angol volt a hivatalos nyelv. Különben Bob is mindig „ausztrálul” beszélt. Hawke nevéhez fűződik jó néhány kezdeményezés, mely jelentősen megváltoztatta Ausztráliát. Például az Australia Act (törvény) felszámolta a brit „anyaországhoz” tartozás legapróbb jeleit is. Új himnusza lett az országnak! Miközben bevezette az egészségügyi reformot (Medicare és Landcare), valamint elfogadtatta a „Prices and Incomes Accord”-ot, mely alapján a Hawke-kormány megállapodott a szakszervezetekkel a bérek szabályozásáról, aminek fejében a kormány ígéretet tett az infláció féken tartására. Többet költöttek oktatásra és a jóléti kiadásokra. Főleg a munkások, munkavállalók érdekében tett igen sokat Bob Hawke és kormánya.

Eredményeit politikai ellenfelei is elismerték. Ez a részvétnyilvánításokban is érezhető volt. Egy igazi „fair dinkum” Aussie-t vesztettünk el. Isten nyugosztalja. R. I. P.

Meghalt Koós János

0

Rövid ideig tartó betegség után, 81 éves korában elhunyt Koós János táncdalénekes, parodista-színész – közölte a család.

„A család most arra kéri az elektronikus és a nyomtatott sajtó munkatársait, hogy a halálesettel kapcsolatos híreikben tartsák tiszteletben Koós János emlékét és a hozzátartozók gyászát” – olvasható a közleményben, amelyet lányának, Koós Rékának a menedzsere, Csábi Zsolt juttatott el az MTI-hez a család kérésére.

A temetés részleteiről később adnak tájékoztatást.

Koós János 1937. november 21-én a romániai Gyergyószárhegyen született Kupsa János néven. A Bartók Béla Zeneművészeti Szakközépiskola után Zeneművészeti Főiskolán oboa szakon végzett. Az Országos Pénzügyőr Zenekar tagja volt 1957 és 1960 között, majd ezután indult táncdalénekesi karrierje.

Táncdalfesztiválokon nagy közönség- és szakmai sikert aratott – három fesztivált megnyert -, legemlékezetesebb dala a Kislány a zongoránál. Énekesi karrierjével párhuzamos volt színészi pályafutása is, 1966 és 1970 között három filmben is szerepelt: Az oroszlán ugrani készül (1966), Bűbájosak (1969), A gyilkos a házban van (1970).

A Mikroszkóp Színpad tagjaként színész és parodista volt 1982-től 1985-ig. Pályája itt és ekkor kapcsolódott össze Hofi Gézával, akivel énekes-parodista duót alakítva számos sikeres színpadi és televíziós produkciót készített. Később a karmesterséggel is megpróbálkozott: szimfonikus zenekart vezényelt a Zeneakadémián is, 1999-től televíziós szórakoztató műsorokat vezetett.

Felesége az énekesnő Dékány Sarolta, lánya, Réka énekes színésznő, Gergő fia is a családi hagyományt folytatva a zenével foglalkozik.

Örökzöld slágerei: Annyi ember él a földön, Én, aki nála jártam, Kapitány, Mondjátok meg Máriának, Nem vagyok teljesen őrült, Sír a telefon.

Koós János megkapta az Artisjus zenei életműdíját, a Hungarotontól életműlemezt vehetett át, és 2008-ban ő kapta meg elsőként a tiszteletbeli pénzügyőr címet. 2014-ben Szenes Iván Életműdíjjal tüntették ki. (MTI)

Meghalt a megkéselt gdanszki polgármester

0

Az 53 éves Pawel Adamowiczot egy minden bizonnyal elmebeteg fiatalember szúrta le a hétvégén egy nyilvános rendezvényen. A 27 éves fiatalembert elfogták, de a rendőröknek zűrzavaros magyarázatot adott elő.

Az ellenzéki polgármestert azonnal kórházba szállították. Megműtötték, de nem tudták megmenteni, mert a szúrás a szívet is elérte.

Adamowicz több ciklus óta vezette a városát polgármesterként. A jelenleg ellenzékben lévő Polgári Platform alapító tagja, a tavaly októberi helyhatósági választásokon független jelöltként választották újra.

A gyilkos akciót mindenki elítélte Lengyelországban, ahol eddig nem voltak hasonló merényletek politikai szereplők ellen. A szomszédos Németországban Wolfgang Schäuble kereszténydemokrata politikust késelték meg évekkel ezelőtt. Nemrég pedig a szélsőjobboldali Alternative für Deutschland politikusát érte hasonló támadás. Mindketten túlélték azt. Gdansk polgármesterének, az 53 éves Pawel Adamowicz-nak ez nem sikerült.

Az este gyertyás virrasztást tartottak Lengyelországban a gdanski polgármester emlékére.

Meghalt Makk Károly

0

Életének 92. évében szerdán elhunyt Makk Károly Kossuth-díjas filmrendező, a magyar mozgókép mestere, a nemzet művésze.

Az 1945 utáni rendezőnemzedék legegyénibb hangú, különös látványérzékenységű tagja a magyar és az egyetemes filmművészet meghatározó egyénisége volt. A cannes-i filmfesztiválra hat filmjét – Liliomfi, Szerelem, Macskajáték, Egy erkölcsös éjszaka, Egymásra nézve, Az utolsó kézirat – meghívták az Arany Pálmáért folyó versenybe. A Szerelem megkapta a zsűri díját, a katolikus sajtó díját, Darvas Lili és Törőcsik Mari alakítását külön kiemelte a zsűri.

Filmjei megjárták a londoni, a New York-i, a San Sebastián-i, a madridi fesztiválokat és számos díjat nyertek.

Makk Károly Berettyóújfaluban született 1922. december 22-én. Érettségi után fizetés nélküli gyakornok lett a Hunnia Filmgyárban és beiratkozott a pesti egyetem esztétika-magyar szakára. A második világháború miatt megszakadt tanulmányait Debrecenben, majd ismét Budapesten folytatta, aztán a Sarló Filmvállalathoz került.

1946-ban felvették a Színház- és Filmművészeti Főiskolára, osztályfőnöke Radványi Géza volt, akinek később asszisztense lett a Valahol Európában készítésénél. Végzése előtt kirúgták, mert egy kötelező feladatként kapott, úttörő témájú filmjéből az illetékesek hiányolták a szocialista realizmus ismertető jegyeit. A forgatást is, a főiskolát is félbe kellett hagynia. Rövid időre a Híradó- és Dokumentum Filmgyárba került, ezután fél évig traktorosként dolgozott, mígnem Nádasdy Kálmán „suba alatt” levizsgáztatta, és megkaphatta a diplomáját.

Még harmincéves sem volt, amikor

1954-ben első rendezésével, a Szigligeti Ede vígjátékából készült Liliomfival halhatatlant alkotott.

A ma is felhőtlen szórakozást nyújtó filmnek csaknem hétmillió nézője volt. 1955-ben mutatták be a 9-es kórterem című filmjét, amelyben a korra nem jellemzően meglepően erős volt a társadalomkritikai hang.

A következő években forgatott sikeres közönségfilmeket (Mese a 12 találatról, Fűre lépni szabad) és feszültséggel teli lélektani drámát is (Ház a sziklák alatt).

Irodalmi indíttatású filmrendező volt, többnyire rangos irodalmi alkotásokat vitt a vászonra. A Déry Tibor két novellája alapján készült Szerelem a magyar filmművészet kiemelkedő alkotása, amelyben felejthetetlen alakítást nyújtott Darvas Lili, Törőcsik Mari és Darvas Iván. A forgatókönyv politikai okokból hat évig fiókban hevert, és 1970-ben csak úgy készülhetett el, hogy a történet hőse nem Kádár, hanem Rákosi börtönéből szabadul. A film 1971-ben Cannes-ban elnyerte a zsűri díját és még számos magyar és nemzetközi elismerésben részesült, a 12 legjobb magyar film közé is beválasztották. Negyvenöt évvel később 2016-ban újra bemutatták a 69. cannes-i fesztiválon, a nagy klasszikusok felújított változatát bemutató Cannes Classics elnevezésű programban.

Formanyelvi bravúr volt az Örkény-kisregényből készült Macskajáték, amelyet 1974-ben Oscar-díjra is jelöltek,

hangulatos korrajzot adott az Egy erkölcsös éjszaka, Hunyady Sándor elbeszélésének filmváltozata. Az 1982-es, Galgóczy Erzsébet Törvényen kívül és belül című regényéből készült Egymásra nézve a magyar filmtörténetben az elsők között beszélt az 1956 utáni megtorlásokról, és az első magyar film volt, amely leszbikus kapcsolatot ábrázolt.

Az 1956-os forradalom fiatal mártírjainak állított emléket az 1990-ben forgatott Magyar Rekviem. Dosztojevszkij kisregényéből 1998-ban amerikai-magyar koprodukcióban készült A játékos. 2003-ban rendezte az árulás és szerelem témáját boncolgató Egy hét Pesten és Budán című filmdrámát, 2009-ben mutatták be a korrupcióról, a politika és a bűnözés összefonódásáról készített Így, ahogy vagytok című politikai krimijét.

Egy, a 90. születésnapja alkalmából adott interjúban azt mondta,

több filmje is van, amelyekre nagyon büszke, de nem tudna kedvencként egyetlen egyet kiemelni közülük, mint ahogy a legsikeresebbet sem szívesen nevezné meg.

Mint fogalmazott, a rendező elvégzi a dolgát, de utána nem rajta múlik, hogy a világ elfogadja-e a kész alkotást. Példaként említette az 1958-as Ház a sziklák alatt című filmjét, amelyet „meglehetősen erősnek” érzett, azonban az akkori kultúrapolitika az alkotást nem tartotta „elég humanistának”, a San Franciscó-i fesztiválon viszont elnyerte a legjobb film díját. „Most akkor kinek higgyen az az ember” – tette föl a kérdést.

1951-től tanított a Színház- és Filmművészeti Főiskolán, 1975-től egyetemi tanárként. 1959-ben Balázs Béla-díjat kapott, 1970-ben érdemes művész lett, 1973-ban Kossuth-díjat vehetett át. 1982-ben lett kiváló művész, 1994-ben a Magyar Filmszemle életműdíját kapta meg. 2004-ben a Magyar Mozgókép Mestere címmel tüntették ki, ugyanebben az évben lett Budapest díszpolgára. 2005-ben a Magyar Köztársasági Érdemrend a Csillaggal (polgári tagozat) kitüntetést vehette át, és megkapta a filmkritikusok életműdíját. Prima-díjas lett 2008-ban, a nemzet művésze címet 2014-ben nyerte el. Számos nemzetközi filmes díj birtokosa volt, 2016-ban Jameson CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztivál életműdíját kapta meg.

2012-ben szülővárosában, Berettyóújfaluban róla nevezték el egy helyi mozit. 2014 novemberében jelentette meg Szeretni kell – Egy élet filmkockái című életrajzi könyvét.

 

FRISS HÍREK

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!

NÉPSZERŰ HÍREK