Kezdőlap Címkék Katasztrófavédelem

Címke: katasztrófavédelem

Sok amerikai nem tudja kivédeni a természeti katasztrófák pénzügyi következményeit

A klímaváltozás miatt egyre több a természeti katasztrófa az Egyesült Államokban is, ahol rekordokat döntenek az erdőtüzek, viharok és áradások, és csak most jön a hurrikán szezon. Az amerikai polgárok azt hiszik, hogy a nemzeti katasztrófavédelem segít, de ez nem így van – írja a CNN portálon az USA katasztrófavédelem egyik korábbi vezetője.

A Federal Emergency Management Agency – a FEMA – abban nyújt támogatást, hogy a katasztrófa sújtotta terület megoldja a legsürgetőbb problémákat, de hosszú távon már nem nyújt megfelelő támogatást – hangsúlyozza Daniel Kaniewski, aki épp ennek a részlegnek volt az ügyvezető igazgatója. Aki leírja, hogy a túlélőket kitelepítik a katasztrófa sújtotta területről egy szükséglakásba. Ez az akció átlagosan mintegy 400 dollárba kerül, és az amerikai polgárok 37%-a úgy nyilatkozott, hogy nincsen ennyi pénze félretéve. Tehát már sokak számára ez is gond, de az igazi nagy probléma az újjáépítés. A katasztrófavédelem maximum 42,500 dollárt tud erre a célra adni, és ehhez járulhat még maximum 42,500 dollár újrakezdési segély, de ehhez nagyon sok kritériumnak kell megfelelni vagyis a többség ennek csak egy töredékét kapja.

Persze lehet biztosítást kötni, de az USA polgárainak kétharmada nem rendelkezik olyan ingatlan biztosítással, amely természeti katasztrófákra is vonatkozik. Minden tizenharmadik ingatlan tulajdonosnak semmiféle biztosítása sincsen. Azoknak, akiknek van, a többsége nincs tisztában azzal, hogy valójában mire is vonatkozik a biztosítás. A bérlők különösen rossz helyzetben vannak: közülük csak 37%-nak van biztosítása.

Általános probléma az, hogy csak nagyon kevés amerikainak van olyan biztosítása, amely vonatkozna árvízre vagy földrengésre. Ez azért is érthetetlen, mert az USA megyéinek – counties – 99%-ában volt árvíz az elmúlt 28 évben. Óriási a különbség a biztosítottak és a többiek között , akiknek nem volt biztosításuk vagy abban nem szerepelt az árvíz: csak 4400 dollárt kaptak a nemzeti katasztrófavédelemtől a Harvey hurrikán idején 2017-ben. Akinek volt árvíz biztosítása az átlagosan 118 ezer dollárt kapott.

Azok, akik nem árvízi területen élnek többnyire azt hiszik, hogy őket az nem is fenyegetheti pedig mindenütt lehet árvíz, ahol esik az eső: az árvízkárosultak 40%-a olyan területen élt, melyet nem soroltak az árvízi zónák közé az Egyesült Államokban.

Mindenki hozzon létre magán katasztrófavédelmi alapot!

Mit lehet tenni a pénzügyi válság elhárítására?

A biztosítás egyre drágább főként az infláció miatt, ezért sokan nem engedhetik meg maguknak, de ők is sokat tehetnek azért, hogy a természeti katasztrófák ne jelentsenek számukra pénzügyi csődöt is. Hogyan? Például úgy, hogy beruháznak a katasztrófavédelembe. Minden befektetett dollár 13 dolláros hasznot hoz ezen a területen – állapította meg az USA kereskedelmi kamarájának tanulmánya. Miért ekkora a haszon? Egyrészt, mert a beruházás csökkenti a fizikai károkat, másrészt pedig a biztosítók figyelembe veszik az elővigyázatosságot, és jelentős kedvezményt adnak emiatt: 16-40%.

A biztosítás létfontosságú:

akinek volt ilyen az 82%-os valószínűséggel úszta meg a természeti katasztrófát pénzügyi válság nélkül.

Mindenki hozzon létre katasztrófavédelmi alapot! – ezt tanácsolják minden amerikai családnak. Mennyi pénzt szánjanak erre? A minimum 3-6 havi megélhetési költség. Ennyit kell a bankszámlán tartania minden amerikai családnak, de legyen otthon pár száz dollár készpénz is, mert a katasztrófa idején nehéz enélkül boldogulni.

A magán katasztrófavédelem nemcsak pénzből áll hanem egy túlélő készletből, melyben élelmiszerek és víz van. Emellett pedig generátor, amely áramot ad akkor is, ha a hálózat befuccsol.

Floridában és Virginiában már rendeznek olyan vásárokat, ahol a katasztrófavédelemhez szükséges árukat be lehet szerezni méghozzá áfa mentesen. Alabama államban minden ház tulajdonos kaphat 10 ezer dollárt, ha a tetőt hurrikánbiztossá alakítja át. Az önkormányzatoknak és az államoknak óriási a szerepe a katasztrófavédelemben hiszen a családok nem tudnak mindent saját erőből megoldani. New York városában olyan kísérleti program indult, amely a közepes jövedelmű és szegény családokat készíti fel arra, hogy miképp védekezzenek az árvíz ellen.

Minthogy a klímaváltozás következtében egyre több

a természeti katasztrófa az Egyesült Államokban, ezért a legdrágább megoldás az, ha nem csinálunk semmit!

– hangsúlyozza az USA katasztrófavédelem – FEMA – egyik egykori vezetője, aki a CNN portálon fejtette ki a nézeteit.

Négyszáz beavatkozás a viharban

Tetőket bontott meg, fákat döntött ki és kéményeket rongált meg a szél – közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság hétfő este. Addig csaknem négyszázszor kellett kivonulniuk a tűzoltóknak. Folytatás kedden.

Mukics Dániel, az OKF szóvivőjének tájékoztatása szerint este 7 óráig 397 helyszínen volt szükség tűzoltók beavatkozására a viharos szél miatt. 120 épületben keletkezett kár: tetőket, bádoglemezeket, kéményeket rongált meg a szél. Győrben egy sportcsarnok tetején bontotta meg a szél a sátorponyvát, Szentlőrincen egy általános iskola kapujára dőlt fa. A lakóházak mellett több középületben is kárt tett a szél. Addig 240 helyszínre kidőlt fák, letört faágak miatt riasztották a tűzoltókat. A fák több helyen is villanyvezetékre dőltek, emiatt országszerte több ezer fogyasztási helyen van átmenetileg áramszünet. A szolgáltatók és a tűzoltók folyamatosan dolgoznak.

Zala megyében a nap folyamán több, mint 50 esetben hívták a tűzoltókat viharkárok miatt – mondta el Kalamár Norbert, a megyei katasztrófavédelmi igazgatóság szóvivője. A legtöbbször utakra, vezetékekre dőlt fák vagy leszakadt ágak miatt kellett közbeavatkozniuk, néhány esetben pedig tetőlemezeket bontott meg a viharos szél. Tolna megye több településén tetőket bontott meg a szél, és kidőlt fákat kellett eltávolítani a közterületekről. Az E.On tájékoztatása szerint Tamásiban, Iregszemcsén, illetve a Baranya megyei Szentlőrinc térségében vezetékekre dőlt fák okoztak áramkimaradást. Somogy megyében a viharos időjárás miatt szintén tetők, kémények, gépkocsik rongálódtak meg, fák dőltek elektromos vezetékekre. A legtöbb kár Kaposváron és környékén történt.

Az Országos Meteorológiai Szolgálat este visszavonta a korábban erős szél veszélye miatt kiadott másodfokú riasztást, így Magyarország területén jelenleg nincs érvényben másodfokú (narancssárga) riasztás. Két megye, Zala és Baranya kivételével azonban keddre is az egész országra elsőfokú figyelmeztetést adott ki az erős szél veszélye miatt. Több megyében a zivatarveszélyre is figyelmeztetnek.

Itt a Ciara vihar

Hazánkat is elérte a Ciara viharciklon, amely akár 100 kilométeres széllökésekkel érkezik. Repülő- és vasúti járatokat töröltek.

Vasárnap elérte Nyugat-Európát a Ciara nevű viharciklon, amely már Magyarországra is elérkezett. Az Országos Meteorológiai szolgálat figyelmeztetése értelmében országszerte erősödik a szél, emiatt több megyére és a fővárosra másodfokú, a többi megyére elsőfokú figyelmeztetést adott ki.

A szél tovább erősödik, emiatt

délelőtt már országszerte lehet számítani erős vagy viharos széllökésekre.

Főként a Dunántúlon lehetnek viharos, óránként 70-90 kilométeres széllökések. A nap első felében ettől erősebb lökések csak a hegyekben fordulhatnak elő. A délutáni órákban hidegfront érkezik, melynek környezetében országszerte viharos, elsősorban az Észak-Dunántúlon erősen viharos, 80-100 kilométeres, néhol 100 kilométer feletti széllökések is lehetnek. A hétfő esti órákra, a front átvonultával, átmenetileg mindenütt csillapodik a légmozgás, kedden napközben azonban ismét többfelé – a délnyugati országrész kivételével – viharossá, az északi országrészben erősen viharossá fokozódik a szél.

A viharos szél veszélye miatt Budapestre, Pest, Bács-Kiskun, Fejér, Győr-Moson-Sopron, Komárom-Esztergom, Somogy, Veszprém és Zala megyére másodfokú, a többi megyére elsőfokú figyelmeztetést adtak ki. A hidegfront mentén a Dunántúlon – legnagyobb eséllyel a Dél-Dunántúlon helyenként egy-egy zivatar is kialakulhat – tették hozzá. Emiatt Baranya, Bács-Kiskun, Somogy és Tolna megyére elsőfokú figyelmeztetést adtak ki.

Több járatot már töröltek a ferihegyi repülőtéren németországi célállomásokra. A MÁV a külföldi vasutaktól kapott tájékoztatás alapján tudatta, hogy a vihar miatt a német vasút hálózatán a távolsági forgalom vasárnap 18 órakor leállt. A németországi vasúti közlekedési korlátozásokról a DB honlapján található információ. A Budapestről induló, érintett nemzetközi vonatok hétfőn szintén nyugat-európai irányba szenvednek el korlátozásokat, törlést. Csehország felé a Magyarországról kilépő Hungária EuroCity (EC 172) legfeljebb Berlinig közlekedik. A hétfő reggeli Hungária EuroCity (EC 173) Hamburgból nem indult. A Prágától Budapestig tartó útvonalán való pótlásáról a cseh vasút még nem adott tájékoztatást. Ausztria irányában a Salzburg-München átmenetben közlekedő Railjet vonatok Münchenig közlekednek, ebben a viszonylatban nincs korlátozás. A müncheni Kálmán Imre EuroNight (EN 462, EN 463) is teljes útvonalán közlekedik.

Mintegy százezer háztartás maradt áram nélkül Csehországban az országon hétfőre virradóra átvonuló és kiadós esővel kísért szélvihar következtében. Számos helyen, főleg a cseh-német határon, leállt a vasúti forgalom a sínekre dőlt, kitört fák következtében, s több hegyvidéki közúton is közlekedési akadályok alakultak ki. A széllökések sebessége helyenként meghaladta az óránkénti száz kilométert. A cseh-lengyel határon fekvő Óriáshegység (Krkonose) legmagasabb, Snezka nevű hegycsúcsán pedig rekordnak számító 180 kilométer/óra szélsebességet mértek. A Cseh Hidrometeorológiai Intézet felhívta a lakosság figyelmét, hogy a nap folyamán újabb szélviharokra – 70-110 kilométeres óránkénti sebességűekre – lehet számítani, ezért mindenkit óvatosságra intett, és országszerte a legmagasabb fokú készültséget rendelték el.

Akár két hétig nőhet a szeméthegy – a BM szerint zsarolás

0

Semmilyen előrelépés sincs az észak-kelet-magyarországi szemétcsődben. A Zöld Híd meghívására a tájékoztatóra állami részről senki sem ment. A törvény értelmében két hét elteltével lesz járványveszély. A BM szerint nem engednek a „zsarolásnak”.

Nincs változás a Pest és Nógrád megyében 116 településen illetékes Zöld Híd nonprofit kft. és a tulajdonos önkormányzati társulás vezetői (Gyenes Szilárd ügyvezető és Gémesi György, Gödöllő polgármestere) csak arról tudtak beszámolni a sajtónak, hogy változatlanul állnak a cég autói, a szemetet senki se viszi el a körülbelül 360 ezer lakos portái elől.

A törvény értelmében

két hét elteltével kell közegészségügyi járványveszélyt hirdetni.

A meghívót elküldték a katasztrófavédelemnek és a kukaholdingnak is, de senki se jelent meg.

A Zöld Híd hétfő óta nem viszi el a szemetet, mert a számláján nincs pénz, csak a dolgozók egy havi bérét tették félre. Az eddigi információk szerint egyszerűen nincs olyan szemétszállító cég, amely ne hasonló cipőben járna, és képes lenne átvenni a szolgáltatást.

Nem sokkal ezelőtt a Belügyminisztérium sajtótájékoztatóján Kontrát Károly államtitkár közölte: az ügy egy LMP-s politikus játszmája, és a kormány nem enged a zsarolásnak, de odaadják a szükséges pénzt – írta az Index. (Gémesi az LMP-vel szövetséges Új Kezdet párt elnöke.)

Elhangzott, hogy a katasztrófavédelem felkészült a szemétszállítás megszervezésére az ország bármely pontján, és képesek ellátni a szolgáltató feladatát. De részletekbe nem bocsátkozott, így nem derült ki, hogy mikor viszik el a szemetet az érintett településekről.

Becslések szerint a mára országossá vált szemétkrízis megoldásához minimálisan több tízmilliárd, de egyes számítások szerint akár százmilliárd forint is szükséges lesz.

Fáklyáznak Tuzséron

0

Veszélyes robbanóanyagot szállított az a jármű, amely még a múlt héten borult árokba két szabolcsi település, Tuzsér és Komoró között. A Romániába tartó tartálykocsi épphogy elhagyta a fényeslitkei átfejtőt, amikor a vasúti sínek közelében felborult, majd az árokba fordult. Vezetője életét vesztette.

A műszaki mentésidejére a baleset helyszínét 750 méteres körzetben lezárták, az ott lakóknak – 30 embernek – egy időre el kellett hagyniuk otthonukat. A veszélyes anyag több mint 90 százalékát sikerült a szakembereknek átfejteniük egy másik szállító járműbe, a maradék alig tíz százalékot a helyszínen semmisítik meg augusztus elsején.

Fáklyázást végeznek, a munkálatokat hang- és fényhatás kísérheti, de a katasztrófavédelem megyei szóvivője, Dóka Imre megnyugtatott: ez sem a környezetre, sem a lakosságra nem jelent veszélyt, így a két településen a további mentési műveletek során lakosságvédelmi intézkedésre előreláthatólag nem lesz szükség.

A fáklyázás ideje alatt a vasúti közlekedést sem korlátozzák, a 4145-ös számú út (régi 4-es) Tuzsér és Komoró közötti szakaszán viszont a teljes útzárat továbbra is fenntartják.

A műszaki mentés befejezéséről és az útzár megszüntetéséről a lakosságot tájékoztatják.

FRISS HÍREK

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!

NÉPSZERŰ HÍREK