Kezdőlap Címkék Auschwitz

Címke: Auschwitz

Hideg krematórium – elfeledett élménybeszámoló Auschwitzból

A holokauszt napja Auschwitz felszabadulásának napja lett, január 27-én foglalta el a leggyilkosabb náci lágert a szovjet hadsereg. Az elhurcolt magyar zsidók döntő többsége is ott végezte életét.

Kertész Imre, a Sorstalanság szerzője is járt ott, erről szóló könyve érdemelte ki a Nobel díjat. Jugoszláviában már 1950-ben megjelent egy élménybeszámoló a láger életről és halálról Auchswitzban: Debreczeni József újságíró visszaemlékezései Hideg krematórium címen. Most újra kiadták a könyvet 13 nyelven.

“Állatokká váltak a leólmozott pokolvonat emberei”

Debreczeni József újságírót 1944-ben Bácstopolyáról hurcolták el Auschwitzba.

“Férfiak, öregek és fiatalok. Bámész kisdiákok, kócos kamaszok. Férfiak, meglettek, öregedők, aggastyánok. Rohannak, rohannak. Két nap óta nem volt módjuk a szükséget elvégezni. Lábukat szétvetik. Leguggolnak. Kuksolnak szenvtelenül állatiasan. Tócsákba gyűlik a vizelet. Körülöttük a vadonatúj egyenruhákba öltöztetett fűzöld tábori csendőrök nem veszik le a szemüket róluk. A frissen borotvált arcokon egyetlen vonás sem mozdul. Nem emberek. Nem azok már a guggolók sem. Azt hiszem, hogy valahol Kelet Európában, a virágos erdőszélen, a vasúti töltés mentén ment végbe a csodálatos metamorfózis. Ott lettek állatokká a leólmozott pokolvonat emberei.”

Auschwitzban kevés az őr és sok a fogoly. A nácik ezért pokoli piramist építettek ki a rabokból.

“Csupa dölyf, csupa parancsoló öntudat valamennyi. Ők a blokkparancsnokok. Külsőre ugyanolyan deportáltak mint a többiek, de csak külsőleg.  Ők a láger arisztokrácia. Egy nyomorúságos világ nyomorúságos istenei.”

Debreczeni József elkerülte a krematóriumot, helyette rabszolga munkát végez a Sänger és Lanninger cégnek, amely ma is alagutakat épít Németországban.

“A cég itteni főhajcsára a főmérnök, aki tipikus német. Izzik a gyűlölettől és a munkadühtől. Egyformán fontos neki a győzelem és a profit.”

A beteg láger a pokol legmélyebb bugyra:

”Fejemre húzom a halott embernek tetvektől nyüzsgő pokrócát, és órák hosszat így maradok. A sötétségben keresem a világosságot. Égek a hideg krematóriumban”

– írta élménybeszámolójában Debreczeni József újságíró, akinek feleségét és szüleit megölték Auchswitzban.

Károly angol király is köszöntötte a százéves magyar holokauszttúlélőt

Lily Ebert Bonyhádon született, és onnan hurcolták el 1944-ben a családjával együtt Auschwitzba. Édesanyját, bátyját és nővérét ott ölték meg. Ő túlélte, és bosszújának azt tekinti, hogy tíz unokája és 36 dédunokája született.

Lily Ebert világszerte előadásokat tartott a haláltáborban töltött időkről. A Tiktokon jelentős követői tábora van.

Károly angol király levélben gratulált a századik születésnapra

“Az Ön életműve az volt, hogy mint azoknak a borzalmaknak a túlélője emlékeztesse a későbbi nemzedékeket: milyen mélyre képes elsüllyedni az ember romlottságban és gonoszságban akkor amikor elhagyja az ész, az emberség és az igazság.

Azzal, hogy továbbra is emlékezteti a világot azokra az elképzelhetetlen szörnyűségekre, melyeknek a szemtanúja volt pozitív szerepet játszik, és még inkább azzal, hogy igazi nemeslelkűséggel és gyűlölet nélkül élte le az életét, mindnyájunknak példát mutat. Rendkívüli lelkierejét és bátorságát jobban csodálom mint azt elmondhatnám” – írta Károly angol király a százéves magyar holokauszt túlélőnek.

Hogy ünnepelt Lily Ebert?

“Soha nem gondoltam, hogy túlélem Auschwitzot. Most a századik születésnapomat ünnepelem nagy és szerető családom körében tehát a nácik nem győztek!” – hangsúlyozta a magyar holokauszt túlélő, aki dédunokájával együtt könyvet adott ki 2021-ben ezzel a címmel:

Hogyan éltem túl Auschwitzot és találtam meg az erőt az élethez.

97 éves korában boldog szerelemben él az Auchswitzot megjárt írónő

19 évesen a Zeneakadémia helyett Auschwitzba vitték, ez sötét árnyékként kísérte egész életében. 97 évesen szerelmes és boldog.

“19 éves voltam, éppen felvettek a Zeneakadémiára, de az akadémia helyett elhurcoltak a debreceni gettóba, majd pedig onnan Auchswitzba.

Negyven kilenc családtagomat ölték meg ott.

A 11 éves kishúgomat is gázkamrába küldték. Gyönyörű kislány volt, imádtam. Attól kezdve, hogy elhurcoltak a debreceni gettóba, búskomor volt. Nem beszélt senkivel, csak nézett ránk. Feledhetetlen a tekintete, nincs nap, hogy ne gondolnék rá.”

youtube.com

Mi volt a legrosszabb?

“Folyton fáztam, nekem ez volt a legrosszabb. A fülem meg is fagyott, ez még ma is látszik.”

Fahidi Éva kilencven évesen társra talált: “Bandival távolról ismertük egymást. Kilencven évesen amikor súlyosan beteg lettem, akkor ő eljött hozzám, segített, ápolt, nem hagyott magamra. Bandi hozzám képest fiatalember, “csak” kilencven éves. Fut és síel. Mi Bandival szerelmesek vagyunk egymásba” – mondta a Story magazinnak Fahidi Éva, aki úgy érzi, hogy teljes életet él, ha már fiatalkorában ezt nem mondhatta el magáról.

Francia kormányfő: minden erőnkkel küzdenünk kell az antiszemitizmus ellen

0

A zsidó szervezetek éves vacsoráján Élisabeth Borne miniszterelnök asszony felidézte saját családjának tragédiáját.

”Vannak dátumok, melyek meghatározóak egy ember, egy család életében. Nálunk ez a dátum 1943 december 25. Akkor tartóztatta le apámat, nagyapámat és a nagybátyáimat a Gestapo. Leplombált vagonba kerültek. Irány Auchswitz.

1250-en voltak abban a transzportban. Hatan jöttek vissza Auschwitzból.

Apám túlélte, de lelkileg nem volt képes feldolgozni a tragédiát. 1972-ben öngyilkos lett. Én akkor 11 éves voltam.”

A miniszterelnök asszony édesapja – sok más sorstársától eltérően – beszélni akart arról, amit átélt Auchswitzban.

“Miután hazajött, dőlt belőle a szó. Részletesen beszámolt hónapokon át arról, hogy mit élt át a haláltáborban. Mások nem voltak rá kíváncsiak. Hallgass már el – mondta sok sorstársa is, akik el akarták felejteni a múltat. Apám végül két levélben írta meg a lányának, hogy mit élt át a haláltáborban.”

A miniszterelnök asszony hangsúlyozta, hogy jó lenne, ha minden francia iskolás gyerek legalább egyszer felkeresne egy holokauszt emlékhelyet Franciaországban. Elmondta, hogy az antiszemita cselekmények száma egynegyeddel csökkent az előző évhez képest 2022- ben Franciaországban.

Itt él Európa legnagyobb zsidó és muzulmán közössége

A zsidók számát 0,6-0,8 millióra becsülik Franciaországban míg a muzulmánok  csaknem tízszer annyian vannak 5-6 millióan. Pontos számok épp a holokauszt miatt nincsenek. A második világháború előtt a francia rendőrség és csendőrség számon tartotta a zsidó polgárokat, és ez megkönnyítette a Gestapo dolgát amikor a francia rendőrség és csendőrség segítségével összegyűjtötte a zsidókat a náci megszállás idején. Franciaország akkori rendőrfőnökét több mint harminc évvel a második világháború után egy zsidó aktivista megölte Párizsban.

A zsidó szervezetek vezetője hangsúlyozta, hogy jelenleg az iszlamizmus, az antiszemitizmus új formája, és ez jelenti a legnagyobb veszélyt. Franciaországban az elmúlt évtizedben egy sor iszlamista merényletet követtek el. A zsinagógágat, a zsidó iskolákat és egyházi épületeket a francia rendőrség fokozott gondossággal védelmezi, mert szeretné megtartani Európa legnagyobb zsidó közösségét, melyet Netanjahu izraeli miniszterelnök kivándorlásra bíztat.

Hogyan lett Weiss Gyuri a boszniai szerb vezér tanácsadója?

Auchswitz felszabadulásának évfordulója minden évben megemlékezést jelent a holokausztra. A Telex ebből az alkalomból közli annak a 99 éves korában meghalt zsidó férfinek a sorsát, akinek az összes rokona meghalt a haláltáborokban. Ő együtt raboskodott Borban Radnóti Miklóssal. A nagy költő egy halálmenetben végezte életét, Weiss György beállt partizánnak Tito katonái közé.

Amikor Tito marsall szakított Sztálinnal, akkor Weiss Gyuri a szovjet diktátort támogatta, és emiatt hét évet húzott le a rémes jugoszláv lágerekben és börtönökben. Végül kiadták Izraelnek, és ott új életet kezdett. Filmes és diplomata lett, majd pedig a Zsidó Világszövetség munkatársa. Jugoszlávia hozzá tartozott, így gyakran utazott Belgrádba, ahol Borisz Tadics volt az elnök 2004 és 2012 között. Őt még gyerekkorából ismerte hiszen édesapjával együtt küzdött a kommunista partizánok között. A Boszniában élők szerbek vezetésére kerestek olyan politikust, aki nyugati irányba vezeti ezt a furcsa államalakulatot. Milorad Dodikot – aki mára nagy szerb nacionalista és Orbán Viktor valamint Putyin nagy barátja lett -, ők indították el a politikai pályán: Tadics szerb elnök és Weiss György nyugdíjas zsidó aktivista.

Zsinagóga Banja Lukaban

A Boszniai szerb köztársaság központjában avattak új zsinagógát Weiss György Auchswitzban meggyilkolt édesanyjának emlékére. Ez az egyetlen új zsinagóga a Balkánon 1945 óta. A zsidókat a nácik jelentős részben meggyilkolták, a túlélők jórésze pedig kivándorolt Izraelbe vagy az Egyesült Államokba illetve Nyugat Európába.

Avigdor Lieberman, aki a Szovjetunióból kivándorolt zsidók politikai vezetője volt Izraelben, rendszeresen a Boszniai Szerb Köztársaságban nyaralt. Valamiféle közös vállalkozásuk volt Weiss Györggyel, aki ekkor már szinte kizárólag az Arie Livne nevet használta.

Magyarországon mindenesetre megmaradt Weiss Gyurinak, aki Moldova Györggyel állt jó baráti kapcsolatban.

Banja Lukaban Weiss György mindvégig az elnök megbecsült tanácsadója maradt. 99 éves korában halt meg két évvel ezelőtt. Emlékét ma is őrzik Banja Lukaban, ahol a bevásárló utcát Zsidó utcának nevezik. A Zsidó Központban pedig ott áll a Weiss Ilona zsinagóga, az Auchswitzban meggyilkolt édesanya emlékére.

A „Vadállat”, női SS főnök Auschwitzban

200 olyan nőről jelent meg könyv, akik Auschwitzban szolgáltak az SS kötelékében és felügyelők voltak a haláltáborban, ahol több mint egymillió embert gyilkoltak meg a holokauszt idején.

A legrettegettebb női SS felügyelő Maria Mandl volt, akit a haláltáborban vadállatnak neveztek. Két évig volt főfelügyelő 1942 októbere és 1944 októbere között. 1912-ben született egy cipész lányaként, és náci meggyőződésből vállalta a börtönőrök munkáját a lágerekben először Németországban. Annyira elégedettek voltak a munkájával, hogy Auschwitzba küldték, az SS által irányított legnagyobb haláltáborba. Azalatt a két év alatt amíg Maria Mandl ott szolgált, több mint félmillió nőt és gyereket gyilkoltak meg.

A könyörtelen SS főfelügyelő munkaidő után partikat rendezett, ahol sok kolléganője talált párra a haláltáborban szolgáló SS őrök között. Maria Mandl rendezte azt a partit is, amelyen Auschwitz gázkamráinak építőjét köszöntötték a haláltáborban. Az építész hálásan köszönte meg a szívélyes fogadtatást, és beírta nevét Maria Mandl emlékkönyvébe. A náci rendszer bukása után Maria Mandl a bajor hegyekben bujdosott, de az amerikaiak elfogták és kiadták Lengyelországnak. Ott az Auschwitz perben halálra ítélték éppúgy mint a tábor egykori parancsnokát. Mindkettejüket a haláltáborban akasztották fel.

múlt-kor

SS házasságok Auschwitzban

A fényképekkel gazdagon illusztrált kötet bemutatja, hogy Maria Mandl partijain nagy élet folyt, ami feltűnt a tábor parancsnokának is. Parancsban tiltotta meg az ilyen összejöveteleket, mert a tivornyázó SS őrök zajongása nem hagyta őt aludni.

Sok házasság mégiscsak létrejött a haláltáborban szolgáló SS őrök között. Louise Viktoria Rust, aki 1942 áprilisától szolgált a haláltáborban egészen annak kiürítéséig 1945 januárjában, 1943-ban összeházasodott Heinz Schulz SS tiszttel. A szerencsétlen rabokkal készíttette el a menyasszonyi ruháját a láger szabóműhelyében.

Herta Marta Tack SS felügyelő ugyanígy kötött házasságot 1942-ben az ugyancsak Auschwitzban szolgáló SS tiszttel: Friedrich Stiwitz-cel.

Egy másik többszörösen kitüntett SS veterán büntetésből került Auschwitzba: Emma Zimmert alkoholizmusa miatt küldték a haláltáborba fegyőrnek. A háború után elfogták, és egy brit hadbíróság halálra ítélte. Őt is felakasztották.

Kik voltak a női fegyőrök Auschwitzban?

Nagyon alacsony iskolai végzettségű nők, akik számára az SS karriert jelentett. Alig volt olyan közülük, aki leérettségizett volna. Egyetemet egyikük sem végzett.

A haláltáborban teljhatalmat kaptak a foglyok felett, és ezt élvezték hiszen korábban a társadalomban és a családban mindíg nekik kellett engedelmeskedniük.

Az SS női részlegével eddig nemigen foglalkoztak hiszen Auschwitzban körülbelül 200 nő szolgált miközben férfiakból többezer. A nürnbergi bíróság az SS-t háborús bűnös szervezetnek nyilvánította és feloszlatta. A haláltábor ma múzeum, amely a többi között ilyen kiadványokkal akarja felhívni a figyelmet arra, hogy egyszerű hétköznapi nőkből hogyan válhatnak szadista gyilkosok, ha teljhatalmat kapnak mint aférfiak.

Egymillióan követik a 97 éves magyar holokauszt túlélőt

A 90 éves Lily Ebert mindössze 16 éves volt, amikor Hyman Schulman közlegény, a New York-i Brooklynból egy üzenetet hagyott neki egy bankjegyen, amely így szólt: „Egy új élet kezdete. Sok szerencsét és boldogságot.

„1944-ben deportálták Lily Elbertet Bonyhádról Auschwitzba egész családjával. Többségük ott is halt meg, de Lily két nővérével együtt egy hadiüzemben robotolt Lipcsében, melyet az amerikaiak szabadítottak fel. Előbb Svájcba majd Angliába ment, ahol sok leszármazottja ma is él.

A Covid vírust is túlélte

A dédmama különösebb károsodás nélkül esett túl idén a Covid19 járványon. Továbbra is igyekszik mindenkit tájékoztatni a holokausztról hiszen már csak nagyon kevés túlélő van életben, hogy személyes információkkal szolgáljon a haláltáborokról.

Egyik dédunokája, Dov Forman megírta a magyar zsidó család kálváriáját. Így ismerte meg a világ Lily Elbertet, aki idős kora ellenére változatlanul aktív. Dédunokája segítségével a TikTok egyik sikeres felhasználója lett, akinek oldalát egymillióan követik!

Szívesen válaszol magyarul is kérdésekre vagyis nem felejtette el anyanyelvét noha 1944-ben hagyta el az országot.

A bankjegy

Egy amerikai katona adott neki egy bankjegyet a felszabadulás követően Németországban. Ráírta, hogy sok boldogságot az új élethez! Lily Elbert megőrizte a bankjegyet és bemutatta azt az NBC televízióban is.

mirror.uk

Lily és Dov fiókja június 24-én érte el az egymillió követően a TikTokon. Ez azért nagyon érdekes, mert többnyire fiatalok használják a TikTokot. Számukra a holokauszt már végképp történelem viszont az ilyen személyes tanúságtétel nagy érzelmi hatást gyakorol. Ez élteti a 97 éves Lily Elbertet.

A skót misszionárius, akit Budapestről vittek Auschwiztba

Jane Haining 47 éves volt amikor a Gestapo letartóztatta Budapesten. A skót misszionáriusnak elsősorban azt rótták fel, hogy védelmezi azokat a zsidó lányokat, akik a misszió iskolájában tanultak.

Jane Hainig 1931-ben csatlakozott a skót Zsidó misszióhoz, amely azután Budapestre küldte őt.

A Vörösmarty utcai iskolában nem tettek különbséget a diákok között vallásuk szerint noha a korabeli Magyarországon ez elfogadottnak számított.

1939-ben Jane Hainig hazalátogatott Skóciába, ahol a rokonság teljes erővel marasztalta mondván küszöbön a háború.

A skót misszionárius nő mégiscsak visszatért Budapestre, mert úgy érezte „a lányoknak szüksége van rám”.

Magyarország náci megszállása után Jane Hainiget a Gestapo letartóztatta.

„Gyerekek ne sírjátok, ebédre itthon leszek „

– mondta a bátor skót nő amikor a Gestapo elhurcolta.

Sosem térhetett vissza Budapestre. A nácik feltették egy Auschwiztba induló vonatra. A haláltáborban meghalt. Hivatalosan betegség áldozata lett, de brit történészek szerint éppúgy gázkamrába küldték mint azokat a zsidókat, akiket bátran védelmezett Budapesten.

Pénzt kér az emlékmúzeum Auschwitzban

Összeomlott a 2020-as költségvetésünk a koronavírus járvány miatt – írja az emlékmúzeum honlapja, amely arra kér mindenkit, hogy a lehetőségei szerint támogassa a haláltábor múzeumának fennmaradását.

A nácik több mint 1,1 millió embert öltek meg Auschwitzban a holokauszt idején – döntő többségükben zsidókat. A Magyarországról elhurcolt zsidók jó része is itt végezte az életét 1944-ben. A haláltábort 1945 januárjában szabadították fel a szovjet csapatok. A hetvenötödik évfordulót a megemlékezésnek szentelték hiszen Auschwitz a holokauszt szimbólumává vált az egész világon.

Újranyitás július elején

A lengyel állam és a nemzetközi Auschwitz-Birkenau alapítvány biztosítja az emlékmúzeum fennmaradását, de arra már nem jut pénz, hogy különböző programokat finanszírozzanak az odalátogató több mint 2 millió turista és iskolás számára. A többi lengyel múzeumhoz hasonlóan az emlékmúzeum március óta zárva tart. A honlap szerint a nyitás július elején várható. Az emlékmúzeum azért kér pénzt, hogy az újranyitást követően is szervezhessen programokat az Auchswitzba látogató turisták és iskolák számára.

Utolsó túlélők látogatása Auschwitzban

Somogyi Péter 11 éves volt és iker, ezért érdekelte Mengele doktort, a halál angyalát. Összes többi családtagja a gázkamrában végezte, de őket Mengele vizsgálta.

Ma sem tudja, hogy milyen kísérleteket végzett rajta a náci orvos, akit különösen érdekeltek az ikrek. A Deutsche Welle riporterének elmondta, hogy Birkenauból, a haláltáborból azért hozták át őket Auschwitzba, mert ikrek voltak.

1945 januárjában meglátta a szovjet katonákat, akik felszabadították a haláltábort. „Szörnyen fáztunk, nem volt semmi élelmiszer. Sokan ekkor haltak meg. Állandóan rettegtünk, hogy a nácik ellentámadást hajtanak végre. Csak két nap után nyugodtunk meg. Ma már sajnos sokan hajlamosak megfeledkezni erről mondván, hogy nem velünk történt. De itt történt, Auschswitzban.” – mondta Somogyi Péter a haláltáborban a német közszolgálati média riporterének.

Lea Roth bekerült a gázkamrába, de mégiscsak túlélte Auschwitzot. Hogyan?

„Kinyitottuk a csapot, és nem jött belőle víz. Megértettük, hogy végünk van! Sokan sírni kezdtek. Aztán vártunk a halálra, de nem következett be.

Jöttek az SS őrök és kihajtottak minket a gázkamrából. Később értettük meg, hogy miért. Egy gyerek csoport érkezett Birkenauból, őket akarták elgázosítani. A gyerekek zokogtak, de hiába. Mindenkit behajtottak a gázkamrába, ahol megölték őket. Még ma is hallom a sírásukat”

– emlékezett vissza Lea Roth a 75 évvel ezelőtti időkre amikor több mint 1,1 millió embert öltek meg Auschwitzban a holokauszt idején.

FRISS HÍREK

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!

NÉPSZERŰ HÍREK