Négy ellenzéki párt közös polgármesterjelöltekben állapodott meg Budapesten . Az MSZP, a DK, a Párbeszéd és a tegnap a Momentum döntött úgy, hogy közösen indul az őszi önkormányzati választáson.
10 jelöltet ad az MSZP, 6-ot a DK, 2 a Párbeszéd és 5-öt a Momentum. Változás akkor képzelhető el, a jelöltek között, ha az LMP is csatlkakozik a közös listához. Az elhangzottak szerint az egyeztetéseken részt vettek az LMP képviselői is, velük azonban egyelőre nem sikerült megállapodásra jutni. Arról pedig vita van a pártok között szükség van e Budapesten a Jobbik együttműködésére.
„Politikatörténeti pillanat tanúi lehetünk, négy ellenzéki párt közösen állít polgármesterjelölteket”
– mondta a Városházánál a bejelentés után Molnár Zsolt, az MSZP budapesti elnöke. Mint fogalmazott, valamennyien a kerületben a legesélyesebb jelöltek arra, hogy leváltsák a Fidesz helyi embereit, leváltsák a NER küldötteit.
Donáth Anna, a Momentum elnökségi tagja azt mondta, hogy azért tartják fontosnak az összefogást, mert a törésvonal jelenleg nem az ellenzéki pártok, hanem
„az államhatalom és az ellenzék között van”.
Egyelőre nem állapodtak meg abban, a személyek milyen jelölőszervezet színeiben indulnak. Arról viszont döntöttek, hogy az egyéni választókerületekben is közös jelölteket indítanak.
- II. Őrsi Gergő – MSZP
- III. Kiss László – MSZP
- V. Tüttő Kata – MSZP
- X. Somlyódy Csaba – MSZP
- XIII. Tóth József – MSZP
- XIV. Horváth Csaba – MSZP
- XVIII. Szaniszló Sándor – MSZP
- XIX. Gajda Péter – MSZP
- XX. Szabados Ákos – (MSZP)
- XXI. Takács Mónika – MSZP
- I. V. Naszályi Márta – P
- IX. Párbeszéd jelöl, de nincs döntés még személy megnevezve
- VII. Niedermüller Péter – DK
- XI. László Imre – DK
- XII. Élő Norbert – DK
- XV. Németh Angéla – DK
- XVI. Nemes Gábor – DK
- XVII. Gy. Németh Erzsébet DK
- IV. Déri Tibor – Momentum
- VI. Soproni Tamás – Momentum
- VIII. Pikó András – Momentum civilként jelöli
- XXII. Havasi Gábor – Momentum
- XXIII. Momentum jelöl, de még nincs döntés
A listáról hiányzik a Jobbik és az LMP.
(Előbbi kevésbé fontos, a párt fővárosi jelenléte minimális, az LMP viszont korábban erős volt Budapesten.) Annak ellenére, hogy a délelőtti bejelentésen mind a négy párt képviselője hangoztatta, hogy számítanak elsősorban az LMP-vel jelenleg is folytatott tárgyalások sikerében, az LMP és a Jobbik éles hangú nyilatkozatban ítélte el a Momentum részvételét.
A két párt közös közleményben kelt ki a megállapodással szemben. „A ma bemutatott polgármesterjelöltekkel és a mögöttük álló pártszövetséggel nem lehet leváltani a Fideszt, hiszen éppen ők okozták a kétharmadot, és számos esetben a mai napig helyi szinten kollaborálnak a narancsuralommal. Ez a megállapodás nem a változást és nem az ellenzéki győzelmet szolgálja, hanem a parkolási maffiát és a korrupt szocialista világ túlélését” – írták.
A gyors pártvezetési megállapodás erősen megosztani látszik a Momentumot. Délelőtt az azonnali.hu írt arról, hogy a párt küldöttei közül majdnem kéttucat levélben tiltakozott. Eszerint a küldöttek mindössze egy nappal a bejelentés előtt, pénteken értesültek arról, hogy az elnökség bejelenti megállapodását. „Döntésetekkel nem értünk egyet, azt rendkívül károsnak tartjuk a Momentumra nézve” – fogalmaztak.
A Független Hírügynökségnek a Momentum vezetésében elmondták, hogy tudnak a tiltakozásról – habár az Átlátszóhoz eljuttatott levél tartalmáról nem tudnak -, de az elnökség egyhangú döntése volt a megállapodás aláírása. A küldöttek kisebb része valóban nem értett egyet, remélik azonban, hogy képesek lesznek elsimítani az ellentétet. – mondta Németh Gyögyvér sajtó referens.