Árukapcsolás : Trump azért barátkozik Putyinnal, mert meg akarja támadni Iránt?

0
1280
Facebook

Donald Trump soklépéses sakkjátszmába kezdett. Ahhoz ő nem ért, hogy jól felépített és kidolgozott stratégia szerint lépésről lépésre haladva jusson el mattig. Viszont rá pontosan illik a „moral insanity” (erkölcsi elmezavar) diagnózis, így sosem volt és ma sincsenek erkölcsi skrupulusai, tehát, ha nagy áldozatok árán is (pl.: Ukrajna), akár meg is nyerheti ezt a soklépéses játszmát. 

Nem véletlenül rendezik meg Szaúd Arábiában az USA és Oroszország tárgyalásait: a hivatalos napirenden Ukrajna szerepel, de van egy nagyon fontos közel-keleti vonatkozása is az ügynek. Szinte minden szakértőt meglepett, hogy Trump emberei milyen megértőnek mutatkoztak a tárgyalásokon Oroszország iránt, és maga az amerikai elnök is elkezdte Zelenszkij ukrán államfőt vádolni a háború kitörése miatt. Mindezt miért? Donald Trump azért akarja rávenni Ukrajnát egy számára hátrányos megállapodás elfogadására, mert cserébe Putyintól kompenzációt vár el  a Közel Keleten. Ez az üzlet már be is indult azzal, hogy Oroszország cserbenhagyta Asszad elnököt, és így Irán elveszítette a kulcsfontosságú szövetségesét.

Miért hagyta Putyin pillanatok alatt megbukni hűséges szövetségesét Szíriában? Mert meg akar állapodni Trumppal, hogy véget vessen a nyugati szankcióknak, és enyhíteni tudja függését Kínától.

Csakhogy Oroszországnak katonai együttműködési egyezménye van érvényben Iránnal, amely drónokat szállít az orosz hadseregnek, és cserébe orosz szakértők besegítenek az iráni nukleáris programba.

Ez elfogadhatatlan Izrael és az USA számára. Benjamin Netanjahu volt az első külföldi vendég a Fehér Házban Trumpnál, és az amerikai elnök a hírek szerint megígérte az izraeli miniszterelnöknek, hogy mindenképp megakadályozza azt, hogy Irán atomfegyverhez jusson.

Katonai vagy diplomáciai megoldás?

Donald Trump leváltotta a fegyveres erők vezérkari főnökét és két haderőnem parancsnokát. A sajtó azt hangsúlyozta, hogy a kisebbségek pozitív diszkriminációja ellen cselekedett: a vezérkari főnök fekete volt, az egyik haderőnemi parancsnok pedig a szebbik nemhez tartozott. Nyilván ez is szerepet kapott Trump döntésében, de az sokkal inkább, hogy az elnök visszaemlékezett a 2020-as helyzetre amikor az elnökválasztás elvesztése után az akkori vezérkari főnök parancsba adta: csakis akkor teljesítsék az elnök utasításait, ha a parancsot ellenjegyezte maga a vezérkari főnök! Trump ugyanis Irán megtámadására készült, hogy ily módon a hadiállapotra hivatkozva ne kelljen átadnia a hatalmat Joe Bidennek. Később Biden elnök megköszönte a vezérkari főnök döntését, és megtartotta tisztségében.

- Hirdetés -

Az amerikai hadsereg hagyományosan nem helyesel egy nagyszabású hadműveletet Irán nukleáris kapacitásainak felszámolására, mert nem tartja ezt reálisan megvalósíthatónak.

A katonák a diplomáciai megoldást sürgetik, és ebben játszik szerepet Szaúd Arábia: jelenleg titkos tárgyalások folynak az USA és Irán között – szaúdi közvetítéssel arról, hogy miképp lehetne leállítani az iráni nukleáris programot. Trump kiléptette az USA-t abból a nagyhatalmi megállapodásból, melyben Irán vállalta: nem fejleszt ki atombombát! Most újra ilyen ígéretre akarják rávenni az iszlamista rendszert, amely roskadozik a szankciók súlya alatt.

Trump nagy energiaterve

Az USA elnöke csökkenteni akarja az energiakiadásokat világszerte, hogy ezen a módon mérsékelje az inflációt, melynek nagy szerepe volt az ő választási győzelmében.

Az olajpiacon három fontos szereplő van: az USA, Oroszország és Szaúd Arábia. Hármuk megállapodása szabályozni tudja a globális olajpiacot. Trump Putyintól azt is várja, hogy részt vegyen ebben az alkuban, amely kihozná a pária helyzetből Oroszországot. Szaúd Arábiának az Ábrahám terv a csali: együttműködés Izraellel, és egy olyan gazdasági blokk létrehozása, mely Trump szép új világában fontos szerepet játszhatna a globális gazdaságban. Ebbe a logikába illeszkedik be Trump furcsa javaslata a gázai övezetről: a palesztinok tömeges kitelepítésről.

Ez a nagy diplomáciai játszma olyan diplomatát igényelne mint amilyen Henry Kissinger volt.

Marco Rubio, Trump külügyminisztere nem sok diplomáciai tapasztalattal rendelkezik, betanulási idő pedig nincsen, viszont ott áll mögötte az USA hatalmas gazdasági ereje.

Putyin meghívta Trumpot Moszkvába a Győzelem napi ünnepségekre, oda az amerikai elnök csak akkor mehet el, ha addig valamiféle eredményt produkál. A PR itt kevés…

- Hirdetés -

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .