Aktivisták terjesztik a holokauszt túlélők visszaemlékezéseit az iskolákban

0
1017
youtube

Erna de Vriesnek nem kellett volna Auschwitzba kerülnie hiszen csak félzsidónak minősült a náci faji törvények szerint. Csakhogy özvegy édesanyja zsidó volt, és a lánya nem akarta őt magára hagyni. Így együtt deportáltak őket abba a haláltáborba, ahol a nácik több mint egymillió embert öltek meg – döntő többségükben zsidókat.

“Tudtam, hogy az édesanyám sohasem jut ki élve Auschwitzból”- mondja Erna de Vries azon a videón, melyet szorgos fiatal német aktivisták ma iskolákban terjesztenek. Erna de Vries ugyanis ma már 95 éves. Korábban maga ment el a fiatalokhoz, hogy személyesen számoljon be arról, hogy milyen is volt a holokauszt életközelben. Édesanyja biztatta erre:
”Neked Erna, túl kell ezt élned! Be kell számolnod arról, hogy mit tettek velünk!”- hangsúlyozta az anya, aki tudta: neki már nincsen sok hátra.

“A legnehezebb ez volt: elbúcsúzni az édesanyámtól abban a biztos tudatban, hogy soha többet nem látom őt!”- vallja a ma 95 éves Erna de Vries. Aki a kiszabadulása után újra kezdte az életét. Bár orvos szeretett volna lenni, de az auschwitzi évek miatt erről lemaradt. Így is ápolónő lett, sok emberen tudott segíteni. Boldog anya és nagyanya, aki Németország északi részén él.

A 29 éves Vanessa Eisenhardt holokauszt történész, aki a közszolgálati Deutsche Welle portálnak elmondta: rádöbbent arra, hogy a szemtanúk lassan kihalnak. Vagy annyira elgyengülnek, hogy már nem képesek tanúságot tenni. Ezért aktivista köröket szervezett, melyek összegyűjtik a még élők vallomásait. Ezeket a videókat azután bemutatják az iskolákban, ahol nagy hatást tesznek a diákokra, akik fogékonyak az emberi részletekre. Bayreuth-ban az iskolában sok középiskolás lány sírvafakadt amikor látta Erna de Vries videóját és azon búcsúját édesanyjától Auschwitzban. A lelkes német aktivista csoport most arra készül, hogy 30 olyan holokauszt túlélőt interjúvoljon meg, akik jelenleg Izraelben élnek. Ezeket a videókat is német iskolákban kívánják terjeszteni. A 95 éves Erna de Vries postaládájában pedig sok a köszönő levél a diákoktól, akik hálásak azért, hogy megosztotta velük tapasztalatait arról, hogy milyen is volt Auschwitzban élni és túlélni a holokauszt idején.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .