Arról beszélt Sólyom Gábor repülési szakértő a Pénzügykutató Andrássy-körében, ahol a résztvevők megvitatták a magyar – kínai kapcsolatokat, s annak okát is keresték, hogy jónéhány kelet-európai próbálkozás után csak Magyarország vállalkozott arra, hogy a kínai áruk kelet-európai elosztó központjává váljon.
Sólyom Gábor elmondta: Magyarországon van a kínaiak kelet-európai elosztó központja, és ehhez kellett a ferihegyi repülőtér, de csak úgy, hogy épüljön ott a harmadik kifutópálya. A kínaiak több uniós tagállamban is érdeklődtek a kelet-európai elosztó központról, de másutt elzárkóztak, csak Orbán mondott igent – hangsúlyozta Krajczár Gyula Kína szakértő, aki tanulmányt publikált a magyar kínai kapcsolatokról. Ebből kiderült, hogy a két állam kapcsolata továbbra is kiegyensúlyozatlan: a kínaiak egyre többet exportálnak és növelik beruházásaikat Magyarországon míg a magyar export Kínába továbbra is a béka hátsója alatt marad.
A Kereskedőház program, mely a keleti nyitás támogatására indult, szánalmasan befuccsolt: végülis több mint 8 milliárdos veszteséggel vetettek véget a kísérletnek.
“Nem éri meg viselni a sárga kaftánt” – mutatott rá Krajczár Gyula: a csehek visszafogták kapcsolataikat Pekinggel, cserébe a tajvani TMSC chipgyárat épít náluk.”
Minden attól függ persze, hogy megállapodik-e egymással a két óriás. Trump közölte: első külföldi elnöki útja Kínába vezet majd.
Mire készül Trump és Hszi elnök Pekingben?
“Nagyon kedvelem Hszi elnököt. Mindig is nagyon kedveltem. Mindig is nagyszerű volt ez a kapcsolat, és a jövőben arra számítok, hogy nagyon is jól elboldogulok Kínával“
– általános megdöbbenésre erről beszélt videón Davosban Donald Trump, aki még nem is oly rég Kína bírálatának lázában égett.
De hát azóta megnyerte a választást, és egyedüli külföldi vendégeként meghívta Hszi Csin-ping elnököt a beiktatásra. Az államfő nem ment el Washingtonba, de elküldte Han Zseng alelnököt. A beiktatását megelőző pénteken hosszas “jó beszélgetés” folyt a világ két legnagyobb hatalmának vezetői között. Trump közölte: külföldre elsőként Kínába utazik! Közben elnöki rendelettel lehetővé tette a betiltott kínai TikTok újra beindulását az USA-ba 75 napra.
“A TikTok ügy lakmusz papír a kínai – amerikai kapcsolatokban hangsúlyozta Vang Ji külügyminiszter. Érdemes emlékeztetni arra, hogy nemrég amikor Peking harcosabb Amerika ellenes vonalat vitt, akkor Vang Ji kénytelen volt átadni a külügyminisztériumot, melynek élére Hszi Csin-ping elnök kedvenc “farkas diplomatáját” nevezte ki, aki egyáltalán nem vol rangidős, de ő szervezte az államfő külföldi útjait.
Aztán összeültek Kína veterán vezetői Pejtahoban szokásos éves augusztusi beszélgetésre, ahol Hszi Csin-pingnek a szemére hányták a farkas diplomáciát, és eszébe intézték Teng Hsziao-ping nagy mondását:
“Célunkat, Kína világhatalmi státuszának helyreállítását úgy érhetjük el a leggyorsabban, ha legtovább rejtve maradnak ezek a célok.
”Hszi Csin-ping értette a finom célzást: az új külügyminiszter eltűnt. Majd később bulvárlapok szellőztettek meg annyit, hogy szeretője brit kém volt, és a párnak gyereke is született. A mérsékelt Vang Ji visszatért: egyértelműen ő vezényli a diplomáciát. Államtanácsos, tehát afféle miniszterelnök-helyettes és a kommunista párt politikai bizottságának tagja.
Trump és Hszi Csin-ping tárgyalásain a világ sorsa is eldőlhet, de onnan nézve a világot eltörpülnek Magyarország problémái.
Sajnos az idők során csicska országgá váltunk. Mindenkine nyaljuk a seggét egy kis pénzecskéért. Magyar nemzetgazdaság meg már nincs is. És egyhamar nem is lesz, amíg kabzsi kufárok irányítanak. Szégyen és gyalázat.