A magyar kormány is megvette a Pegasus szoftvert az izraeli NSO-tól. Oknyomozó újságírók szerint a Pegasus segítségével sok országban figyeltek meg az ellenzéki újságírókat, üzletembereket vagy akár politikusokat is.
A Pegasus kémszoftverrel figyelték többi között annak a szaúdi újságírónak az okostelefonját, akit azután a trónörökös parancsára megfojtottak az ország isztambuli főkonzulátusán. A hackelésre szánt személyek között volt két nő, aki kapcsolatban állt Jamal Khashoggi meggyilkolt szaúdi újságíróval és Cecilio Pineda Birto mexikói újságíróval, akit 2017-ben meggyilkoltak. A hackelésre szánt eszközök telefonszámai között világszerte több száz vezető, üzleti vezető, aktivista és más újságírók.
A Pegasus kémprogramot az izraeli NSO Group hozta létre és adta bérbe. Úgy tervezték, hogy katonák, hírszerző ügynökségek és bűnüldöző szervek tisztviselői nyomon kövessék a terroristákat. Azon országok listája azonban, amelyekben nagyszámú hackelési célpont van, azt sugallja, hogy a rendkívül kifinomult kémprogramokat olyan vezetők rendelkezésére bocsátották, akiknek problémás emberi jogi nyilvántartása van, és akik ellenségek üldözésére törekszenek, mint például Orbán Viktor.
A magyar szál
Öten szerepelnek a magyar sajtó munkatársai közül is a feltört megfigyelési listán. Szinte egyetlen esetben sem történt fizikai erőszak az újságírók ellen Magyarországon; ehelyett Orbán média elleni háborúja más eszközöket alkalmazott. Ez magában foglalta a független újságírók zaklatását, a médiatulajdonosokra nehezedő nyomást, az állami hirdetési források kivonását a kritikus médiumokból.
Rajtuk kívül ügyvédek és üzletemberek is a célkeresztbe kerültek. Simicska Lajos családja is érintett. Azért csak a család, mert Simicska Lajos nem használ okos telefont. Ahhoz eléggé jól ismeri ifjúkori barátját, Orbán Viktort. A miniszterelnök a fontos beszélgetéshez szintén nem használ okos telefont, mert tudja: a Nagy Testvér figyel. Magyarországon vajon hány embert hallgattak le és figyeltek meg Orbán utasítására a titkosszolgálatok? Senki sem tudja.
Ami most kiderült csak a jéghegy csúcsa.
A vizsgálat a Forbidden Stories, egy párizsi székhelyű újságíró nonprofit szervezet és az Amnesty International részvételével zajlott. A projekt médiapartnerei közé tartozik a The Washington Post, a PBS Frontline, az angol Guardian, a francia Le Monde, az izraeli Haaretz és mások.
Miután a magyar kormány is megvette a kérdéses szoftvert aligha lehet kétkedni abban, hogy azt a titkosszolgálatok használták méghozzá a hatalom parancsára.
Emiatt Ungár Péter ellenzéki képviselő a parlament nemzetvédelmi bizottságához fordult.
Az izraeli NSO cáfol és perrel fenyegetőzik.
Novák Katalin miniszter, a Fidesz alelnöke annyit mondott, hogy sajtóhírekkel nem foglalkozik. Csakhogy időközben Ursula von der Leyen is elfogadhatatlannak minősítette az újságírók lehallgatását, így ebből akár tetszik Nováknak, akár nem politikai botránnyá dagadt a lehallgatás.
Pintér Sándor belügyminiszter szerint a magyar nemzetbiztonsági szolgálatok nem folytatnak illegális megfigyelést, a leplezett eszközök alkalmazására feljogosított állami szerveket pedig kormányzati és kormányzattól független intézmények rendszeresen ellenőrzik.
Varga Judit igazságügyminiszter sajtótájékoztatón közölte „a titkosszolgálatok működtetése szakmai feladat Magyarországon, amely teljes mértékben független a politikától és ezeket a döntéseket soha nem pártállás, vagy foglalkozás alapján, hanem az adott tevékenység alapján kell megítélnie.”
Való igaz, a megfigyelés a titkosszolgálat dolga a nemzeti együttműködés rendszerében, melyet Orbán Viktor felügyel. Kizárólag az igazságügyminiszter engedélye kell a megfigyeléshez, a Fidesz úgy változtatta a törvényt, hogy bíró engedélye nem szükséges. Így ha a Nagyfőnök kér valamit…