Legalábbis ezt mondta két magasrangú tiszt az AP hírügynökségnek. Nem akarták megnevezni magukat, mert nem volt felhatalmazásuk erre. A két főtiszt elmondta: katonai tanács alakult, amely átveszi Omar al Basir szerepét.
A diktátor több mint harminc évig állt az ország élén. Háborús bűneiért nemzetközi körözés van ellene érvényben. A katonai puccsot hetekig tartó tömegtüntetések váltották ki Szudánban.
Ahol egy volt diáklány a forradalom szimbólumává
Hófehér ruhában énekel a 22 éves Ala’a Szalah Khartumban a hadsereg főparancsnoksága előtt. Taura! Taura! Forradalom! Forradalom! – zúgja a tömeg, mely hetek óta követeli Omar al Basir elnök leváltását.
This brave woman, Ala’a Salah, has become the revolutionary sound track of the Sudanese protests that aim to push dictator Omar al-Bashir out of power. From afar, the chants sound like a dancehall hit, “Thawra” (Revolution) they chant as she leads the multitudes in song & dance pic.twitter.com/Quta82e3Px
— Hopewell Chin'ono (@daddyhope) April 10, 2019
Az arab tavaszt idézi a szudáni megmozdulás, melyben a szebbik nem képviselői különösen nagy szerephez jutnak. Ebben a mélységesen konzervatív országban a nők helyzete nem különösebben irigylésreméltó: már azért is szigorú büntetés jár, ha egy nő nadrágban mutatkozik az utcán! Most változást szeretnének hiszen már Szaúd Arábiában is lassan jogokat szereznek maguknak a szebbik nem képviselői. Akik most a diktátor távozásától remélik sorsuk jobbra fordulását.
Már Omar al Basir is úgy került hatalomra, hogy tiltakozó népi mozgalom buktatta meg az elődjét. Most ugyanerre bíztatta a lázadó tömeg a hadsereg vezetőit. Akik cselekedtek is: leváltották a diktátort Szudánban – legalábbis az AP hírügynökség szerint.