Végeláthatatlan történetnek tetszhet mindaz, ami a szocialista párt környékén most történik, illetve talán nem is történik. Inkább csak a hamu alatt izzik a parázs, és bár a fuhu.hu igyekszik információkhoz jutni, elég egyértelműnek tűnik, hogy szinte átláthatatlan a pillanatnyi helyzet.
Felvetődhet az olvasóban a kérdés: vajon miért szánunk rá ekkora felületet, ha egyszer naponta változnak az erőviszonyok, a vélemények és talán jogos is volna a megjegyzés, ha nem gondolnánk: ma a szocialista párt még az egyik legnagyobb ellenzéki párt, és mint ilyen választási győzelmet dédelget. Ezért feltétlenül érdemes feltárni, legalább a fuhu.hu-fogyasztók előtt mindazt, amiről munkatársaink értesülnek. Hogy ezek olyan információk, amelyek persze szinte kivétel nélkül olyanoktól jönnek, akik ugyan bennfentesnek számítanak, de a nevüket nem adják, nos azt manapság természetesnek kell tekintenünk.
A legutóbbi beszámolónknál ott tartottunk, hogy
Botka László miniszterelnök-jelölt meglehetősen nehéz helyzetbe került,
stratégiáját Budapesten – és ahogy felhívták a figyelmünket – több vidéki nagyvárosban is erős kritikával illetik. (Ezt azért tartotta forrásunk hangsúlyozni, hogy ne az a kép keletkezzen, hogy a fővárosi szocialisták állnak szemben Botkával). Arról is beszámoltunk, hogy a szegedi polgármester- miniszterelnök-jelölt augusztus 26.-ára összehívott értelmiségi találkozóját e meghívottak közül többen lemondták, éppen a kialakult bizonytalan helyzet miatt.
Ez a magyarázata annak is, hogy
manapság az MSZP-sek megint elsősorban önmagukkal vannak elfoglalva,
és viszonylag kevés figyelmet fordítanak a politikai ellenfélre. Egyre több szereplő bukkan fel a háttérben, és egyre kevésbé látszik a konszenzus. A fuhu.hu által megismert legfrissebb információk arról szólnak, hogy a véleményvezér szocialisták
még két hetet adnának arra, hogy Botka fordítson eddig stratégiáján
és vállalja annak kimondását: ha a DK ragaszkodik Gyurcsány Ferenchez, márpedig ragaszkodik, akkor vele együtt kell nekivágni a választási kampánynak.
„Ha az a kérdés vetődik fel, hogy Orbán, vagy Gyurcsány, akkor százból százszor Gyurcsányt mondunk”
– fogalmazott forrásunk a pilátusi helyzetről. „Ezt még arcvesztés nélkül meg lehet tenni – tette hozzá -, ellenkező esetben lépéskényszerbe kerül a párt vezetése.”
Ennek ugye ellentmond az az állítás, amely a Botkát pártolók részéről hangzott el, miszerint ma már nem lehet Botkát – úgymond – leváltani, egy ilyen lépés az MSZP végleges összetöpörödéséhez vezetne. A jelek most arra utalnak, hogy a bajt, és a hibákat miniszterelnök-jelölt hívői is látják, de
új szereplő bevonását lehetetlennek tartják.
Az eddig leírtak alapján az MSZP előtt következő utak lehetségesek, illetve ezeken az utakon akarnak járni a különböző szereplők.
- Marad Botka és marad a stratégiája
- Marad Botka, de változtat a programján, stílusán
- Marad Botka, de csak akkor, ha két héten belül deklarálja: elfogadja Gyurcsányt is a közös listán
- Marad Botka, de a döntések átcsúsznak Molnár Gyula kezébe, vagyis a szegedi polgármester kicsit a margóra szorul
- Nem marad Botka, új miniszterelnök-jelöltet állítanak
Nyilván ezek a variációk nem tartalmaznak minden lehetséges megoldást. Hogy mi más lehet még, azt egyelőre az olvasók fantáziájára bízzuk.