Az Egyesült Királyság királyi üdvözlettel fogadja Zelenszkijt

0
1575
x.com

Károly király hivatalos audienciát tartott az ukrán elnök számára, hogy kifejezze támogatását a Trump elnökkel való összecsapása után.

Károly király vasárnap hivatalos audienciát tartott Sandringhamben Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel, miközben az Egyesült Királyság és az EU „megingathatatlan” támogatását fejezi ki Donald Trump és JD Vance keze által a Fehér Házban elkövetett megaláztatása után.

A királyi audienciát Westminsterben szándékos lépésnek tekintették, hogy az ukrán elnök egyenlő bánásmódban részesüljön Trumppal, akit Starmer szerdán a Fehér Házban tartott találkozóján meghívott egy második állami látogatásra az Egyesült Királyságba, beleértve a Károly királlyal való találkozót is.

Keir Starmer az európai kormányfőket, valamint Kanada és Törökország vezetőit is vendégül látta egy különleges védelmi csúcstalálkozón, amelynek célja az ukrajnai válság egységes frontjának bemutatása.

Szombat este arról számoltak be, hogy az Egyesült Királyság további hajlandóságot mutat arra, hogy több milliárd font értékű befagyasztott orosz vagyont szabadít fel Ukrajnának. Ez lenne az első alkalom, hogy a befagyasztott orosz vagyonból származó pénz hozzájárulna a katonai kiadásokhoz.

- Hirdetés -

Az amerikai oldalon Trump és Vance, valamint Zelenszkij közötti eszmecserék oda vezettek, hogy az ukrán elnöknek azt mondták hagyja el a Fehér Házat. A vasárnapi védelmi csúcstalálkozón, amely mutatja az Egyesült Királyság egyre központibb szerepét Európa védelmében és biztonságában, Starmer világossá teszi, hogy Európának egységesen kell kiállnia Putyin elnökkel szemben.

Starmer tegnap este azt mondta:

„Három évvel Oroszország ukrajnai brutális inváziója után fordulóponthoz érkeztünk. Itt az ideje, hogy összefogjunk annak érdekében, hogy a minden lehetőséget biztosítsunk Ukrajna számára, amivel egyben megvédjük Európa biztonságát és biztosítsuk közös jövőnket.”

Péntek este Trump és Vance azzal vádolta, hogy nem hálás az Egyesült Államoknak azokért a hatalmas összegekért, amelyeket Ukrajna 2022-es orosz inváziót követő védelmére költöttek. Az elnök és az alelnök viselkedése az egész tárgyalás során megfeledkezett arról, hogy a segély nem üzleti kölcsön, inkább  tűnt egyoldalú kényszerítésnek, mint politikai tárgyalásnak, de még csak üzleti tárgyalásnak sem.

Amikor Zelenszkij az Egyesült Államokból az Egyesült Királyságba tartott, úgy tűnt, hogy megpróbálja helyrehozni az Ovális Irodában történt diplomáciai leszámolás által okozott károkat. A közösségi médiában azt írta, hogy „hálás Trump elnöknek, a kongresszusnak a kétpárti támogatásukért és az amerikai népnek”, hozzátéve, hogy Trump támogatása „döntő fontosságú”.

A Fehér Ház ülésével éles ellentétben Zelenszkijt a Downing Streetre érkezésekor a Whitehallban álló tömeg éljenzésével fogadta egyértelmű jeleként annak, hogy Starmer szimpátiáját akar mutatni Zelenszkij iránt, a miniszterelnök szokatlan lépést tett, és a járdán sétálva elébe ment az ukrán elnöknek, hogy üdvözölje őt. A két férfi ezután megölelte egymást, mielőtt a miniszterelnök a tömeg felé mutatott.

„Az Egyesült Királyság népe jött ki, hogy megmutassa, mennyire támogatják Önt, mennyire támogatják Ukrajnát”.

Starmer kijelentette a cél nem lehet más mint a tartós béke elérése amely Ukrajna szuverenitásán és biztonságán alapul. Ez fontos Ukrajna számára, fontos Európa számára, és fontos az Egyesült Királyság számára”.

Zelenszkij válaszában kijelentette:

„Számítunk a támogatásukra, és nagyon örülünk, hogy ilyen partnereink és barátaink vannak.”

A vasárnapi védelmi csúcstalálkozón a kulcsfontosságú kérdések között szerepelt az, hogy Európa milyen mértékben tudja megerősíteni Ukrajnának nyújtott katonai támogatását, és fenntartani a NATO erejét, ha az Egyesült Államok csökkenti részvételét az európai védelemben. Nagy-Britannia az európai vezetők csúcstalálkozóján vasárnap megerősítést nyert, hogy továbbra is fenntartják Zelenszkij ukrán elnök támogatását, miután Donald Trump elnökkel elképesztő Ovális irodai vita után sokan bizonytalanok hol is állnak az egymással az egykori szövetségesek.

A vezetők megvitatták azt is, hogyan lehetne növelni az Oroszországra nehezedő gazdasági nyomást. Sok nyugati szakértő szerint az orosz gazdaság gyengesége azt jelenti, hogy legfeljebb egy éve van arra, hogy fenntartsa működését Ukrajna határain.

Károly király az ukrán elnök 2023 februárjában az Egyesült Királyságban tett meglepetésszerű látogatása során találkozott Zelenszkijjel.

„Mindannyian aggódtunk érted, és régóta aggódunk az országodért.”

jelentette ki Károly király.

Zelenszkij a parlamenthez intézett beszédében is megköszönte az Egyesült Királyság állhatatos támogatását, és azzal zárta beszédét:

„Isten áldja meg Nagy-Britanniát, és éljen a király.”

Starmer Zelenszkijjel folytatott egy órás találkozója után  megismételte azt az állítását, miszerint amerikai biztonsági garanciákra lesz szükség ahhoz, hogy a békemegállapodás hosszú távon megmaradjon. Ezután a miniszterelnök elkísérte az ukrán elnököt a 10-es szám előtti autókonvojhoz, és megvárta, hogy az beszálljon autójába – ellentétben azzal, hogy az ukrán elnök 24 órával korábban magányosan távozott a Fehér Házból.

Vasárnap bejelentették, hogy Nagy-Britannia, Franciaország és Ukrajna megállapodott abban, hogy kidolgoznak egy tűzszüneti tervet, amelyet az Egyesült Államok elé terjesztenek.

„Ukrajna nélkül nem lehet tárgyalásokat folytatni Ukrajnáról”

– áll az Observer által látott csúcstalálkozó szövegtervezetében. „Európa bevonása nélkül nem lehetnek olyan tárgyalások, amelyek befolyásolják az európai biztonságot. Ukrajna és Európa biztonsága egységes.”

A válságérzetet összefoglalva egy uniós diplomata azt mondta:

„Ha ez nem ébresztő, akkor nem tudom, mi az. Rendkívül fontos, hogy az EU most a beszéd helyett sokkal koncentráltabban és gyorsabban járjon.”

Donald Tusk lengyel miniszterelnök azzal az üzenettel repül Londonba, hogy Európának el kell hinnie, hogy nagy katonai hatalom lehet. Európának 2,6 millió hivatásos katonája van – több, mint az Egyesült Államoknak, Kínának vagy Oroszországnak –, és a harci repülőgépek és a tüzérség terén is erős.

„Európa itt mindenkivel szemben előnyben van”

– mondta Tusk. Hozzátette, a londoni csúcstalálkozón megismétli, hogy Lengyelország továbbra is szilárdan támogatja Kijevet.

Von der Leyen, az EU bizottság elnöke az X közösségi oldalon ezt írta: „A békéhez vezető út az erő. A gyengeség újabb háborúkat szül. Támogatni fogjuk Ukrajnát, miközben vállaljuk az európai védelem felfuttatását is.”

Macron szerint Oroszország nemcsak Ukrajnára, hanem Európára is veszélyt jelent. A francia elnök szerint Oroszországot meg kell állítani, különben valószínűleg tovább bővíti hadműveleteit Ukrajnában. „Túlfegyverzett és agresszív Oroszország van a határainkon. Terrorista akciókat és hatalmas dezinformációs kampányokat hajt végre itt és Európában”

„Az amerikaiak egyértelmű sorsa az, hogy az ukránok oldalán álljanak, efelől nincs kétségem” – mondta Macron.

„Azt akarom, hogy az amerikaiak megértsék, hogy az Ukrajnától való elszakadás nem áll az érdekükben.”

A vasárnapi csúcstalálkozón részt vesz Franciaország, Németország, Dánia, Olaszország, Hollandia, Norvégia, Lengyelország, Spanyolország, Törökország, Finnország, Svédország, Csehország és Románia vezetői, valamint a NATO főtitkára, az Európai Bizottság és az Európai Tanács elnöke.

Starmer kijelentette, hogy Európának Trumptól „át kell vennie a nagy terhet” az ukrán béketárgyalások irányítását.

„Ma a történelem válaszútjához értünk. Ez a pillanat nem alkalmas több beszélgetésre. Ideje cselekedni. Ideje fellépni és vezetni, és egyesíteni egy új tervet az igazságos és tartós béke érdekében.”

A vasárnapi csúcstalálkozót követően a Lancaster House előtt nyilatkozva Von der Leyen asszony azt mondta, hogy „erős helyzetbe kell hoznunk Ukrajnát”, így „megvannak az eszközei arra, hogy megerősítse és megvédje magát” gazdasági és katonai szempontból.

Mark Rutte NATO-főtitkár elmondta, hogy azt mondta Volodimir Zelenszkij ukrán elnöknek, hogy „meg kell találnia a módját, hogy helyreállítsa kapcsolatát az amerikai elnökkel”. Rutte azt mondta, arra számít, hogy a vasárnap Londonban ülésező európai vezetők biztonsági garanciákat nyújtanak Ukrajnának, hogy segítsenek a jövőbeni békemegállapodás megkötésében.

- Hirdetés -

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .