Négy napot tölt Indiában Vance alelnök, akinek felesége indiai származású, és akiket a három gyerekkel együtt fogadott Narendra Modi indiai miniszterelnök is.
A világ legnépesebb államának kormányfője egyedül él, mert egy olyan vallási szekta tagja, amely tiltja a családalapítást. Pártja, a BJP szélsőségesen nacionalista és iszlámellenes, ezt sokra értékelik Washingtonban, ahol épp most fogadták Izrael szélsőséges miniszterét, aki támogatja a gázai övezet “megtisztítását az araboktól” hiszen szerinte palesztinok nincsenek is. Vance alelnök hosszútávú stratégiai együttműködést javasol az indiai miniszterelnöknek Kínával szemben. Trump így akarja felújítani Kissinger programját, mely szerint Washingtonnak jobb viszonyt kell ápolnia Pekinggel és Moszkvával mint azoknak egymással. Kissinger ezért bírálta a Biden kormányzatot, mert az ukrajnai háború összehozta Moszkvát és Pekinget. Most Washingtonban már úgy értékelik a helyzetet, hogy nem Oroszország hanem India a harmadik nagyhatalom, amely a jövőben egyre inkább beleszólhat a világ jövőjébe.
India GDP-je már régen meghaladta Oroszországét, ráadásul az oroszok a kihalás felé tartanak miközben India a világ legnépesebb állama lett Kínát is megelőzve.
Hogy alakul a nagy trió gazdasági versenye?
2050-ben Kína megelőzi az Egyesült Államokat, és az előrejelzések szerint az éves GDP 60 ezer milliárd dollár körül várható. Nemcsak Kína hagyja maga mögött az USA-t, de India is, melynek az éves GDP-je várhatóan 50 ezer milliárd dollár körül lesz. Az Egyesült Államok a harmadik helyre szorul mintegy 47 ezer milliárd dolláros teljesítménnyel.
Oroszország messze leszakadva 8 ezer milliárd dolláros GDP -t ér csak el, mert várhatóan a jövőben sem tud modern gazdaságot megteremteni, és jórészt nyersanyagokat és mezőgazdasági árukat tud eladni a világpiacon – éppúgy mint a cári Oroszország.
Trump arra buzdítja az amerikai vállalkozókat, hogy tőkéjüket Kínából hozzák át Indiába hiszen ez a megoldás sokkal kisebb nemzetbiztonsági kockázatot jelent. A baj az, hogy az iskolázottság és a munkakultúra sokkal magasabb Kínában mint Indiában, ezért a külföldi vállalkozók profit kilátásai gyengébbek. India másik nagy problémája a vallási és nemzetiségi megosztottság. Kínában is jelen van ez, de a kínaiak tengerében jóval kisebb szerepet játszanak a nemzeti és vallási kisebbségek mint például a 200 milliós muzulmán kisebbség Indiában. Épp most éleződött ki Delhi viszonya Pakisztánnal, mert Kasmirban iszlamista terroristák megöltek 32 embert köztük külföldi turistákat. Kasmír India egyetlen muzulmán többségű állama, ahol fegyveres mozgalom követeli a népszavazást, és a csatlakozást Pakisztánhoz.
Vance alelnök együttműködést kínál a terrorizmus elleni harcban is, de elsősorban azt szeretné elérni, hogy India katonai és polgári repülőgépeket vásároljon a Boeingtól. Ez ugyanis a legnagyobb amerikai export cég, melyet fejbecsapott Trump vámháborúja Kína ellen: a kínaiak már két Boeing gépet visszaküldtek az Egyesült Államokba.