Uniós pénzalap kell a hadiipar fejlesztésére

0
965
twitter.com

Azt javasolja Mario Draghi, Olaszország egykori miniszterelnöke és az Európai Központi Bank ex elnöke  Brüsszelnek illetve a tagállamoknak, hogy az Unió hadiiparának fejlesztését közös pénzalap létesítésével lehetne megoldani.

Putyin agressziója Ukrajna ellen, amely miatt minden uniós és NATO tagállam igyekszik növelni hadiipari kapacitásait, csak épp pénzügyi korlátokba ütköznek hiszen a költségvetési hiányt a GDP 3%-a alatt kellene tartaniuk a tagállamoknak. Csakhogy ez nem mindenkinek sikerül: Magyarország, Franciaország, Olaszország és néhány más tagállam ellen emiatt vizsgálat indult.

Mit javasol Mario Draghi, akinek tervezetét megszerezte a brüsszeli Politico?

Európa mindenekelőtt – Europa First

Macron francia elnökhöz hasonlóan azon az állásponton van Mario Draghi is, hogy elsősorban európai cégektől kellene megvenni azokat a fegyvereket, melyeket az Európai Unió Ukrajnába küld. Jelenleg nem ez a helyzet, mert az uniós pénzek 80%-át amerikai fegyverekre költik. Ahhoz, hogy az európai fegyvergyárak versenyképesek legyenek, közvetlenül hozzá kellene jutniuk uniós forrásokhoz.

Zárt ajtók mögött az Európai Parlamentben

Szerdán Mario Draghi előterjeszti elképzeléseit az Európai Parlament előtt- a nyilvánosság kizárásával. Az elképzelés egyrészt politikai másrészt pénzügyi:

- Hirdetés -

létre kellene hozni egy uniós hadiipari hatóságot, mely koordinálná a 27 tagállam hadiipari fejlesztéseit illetve az Ukrajnának nyújtott fegyver támogatást.

A 27 tagállam szabvány rendszerei különböznek, ezért is van sok tagállam amellett, hogy amerikai fegyvereket kell vásárolnia az Európai Uniónak is. Lengyelország az amerikai opció híve míg Franciaország és Olaszország az önálló európai fejlesztést forszírozza. Minthogy óriási pénzekről van szó, ezért nagyon komoly gondot jelenthet a finanszírozás.

Közös hitelfelvétel nélkül nem megy

Mario Draghi emlékeztet arra, hogy a 750 milliárd eurós közös hitel felvétel sikeres volt, és komoly támogatást nyújtott minden tagállamnak, hogy a Covid pandémia után újraindítsa gazdasági életét. Kivéve Magyarországot, amely az egyetlen tagállam, amely kimaradt ebből hiszen a 26 tagállam vezetői attól tartanak, hogy Orbán Viktor rokonai, barátai és üzletfelei ezt is lenyúlnák mint a korábbi euró milliárdokat, melyeket Brüsszel kiutalt a magyar kormánynak. Orbán Viktor emiatt nem támogatja a közös hitelfelvételt. Mario Draghi válasza: nem erőszak a disznótor. Aki támogatja a közös hitelfelvételt, az kap a pénzből, aki nem, az ne számítson egy centre sem!

Pácban az Európai Unió

Németország és Franciaország, az Európai Unió két vezető állama politikai káosz áldozata: a mérsékelt centrummal szemben mind erősebb a szélsőjobboldal és a szélsőbaloldal, amelyet nemigen érdekel a költségvetési egyensúly vagy a versenyképesség viszont jelentős állami támogatást szorgalmaz “a globalizáció áldozatainak.”

Az ideológiai zűrzavarra jellemző, hogy a Németországban egyre erősödő szélsőbaloldali Sahra Wagenknecht Orbán Viktort dicséri “a migráns kérdésben tanúsított álláspontja miatt.”

A kétmilliós Türingiában olyan politikai vákuum keletkezett a szélsőjobboldali Alternative für Deutschland előretörésével, melyet az antifasiszta pártok csakis úgy tudnak feloldani, hogy lepaktálnak Sahra Wagenknechttel.

Franciaországnak se miniszterelnöke se költségvetése nincs hosszabb távra, mert Macron elnöknek nincsen parlamenti többsége hiszen a szélsőjobb és a szélsőbal együtt sokkal erősebb mint a liberális centrum. Ha az Európai Unió két vezető állama ilyen politikai helyzetbe sodródott, akkor nehéz elképzelni, hogy Brüsszelben el tudnának fogadtatni bármilyen hosszútávú koncepciót. Márpedig az európai hadiiparnak erre lenne szüksége – figyelmeztet Mario Draghi arra utalva, hogy az Európai Unió olyan tempóban veszít a versenyképességéből, hogy a nemzetközi pénzpiacokon csak egyre drágábban talál majd hitelt. Igaz persze, hogy közösen még mindig olcsóbb mint a “szuverén” hitelfelvétel, amely ugyancsak behatárolja a magyar kormány pénzügyi mozgásterét.

- Hirdetés -

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .