Négy részre osztja a világot az amerikai liberális lap: az USA, Oroszország és Kína birtokolna három befolyási övezetet, és létrejönne egy negyedik csoport is, afféle senki földje. A térkép Putyin vágyálmait tükrözi leginkább…
A Newsweek szerint Oroszország befolyási övezetébe tartozna az új Jalta után Európa, Törökország és a Kaukázustól délre fekvő kis államok. Kína felügyeletet gyakorolna Délkelet Ázsiára, Indiára, Pakisztánra és Japánra. Mi maradna az Egyesült Államoknak? Mindössze Észak Amerika és Grönland. A többi lenne a senki földje, ahol konfliktusok robbanhatnának ki a befolyás megszerzéséért. Jelenleg háború folyik Oroszország és Ukrajna között – ez mintha nem tűnt volna fel a térkép készítőinek. Mit ír a Newsweek? “Donald Trump tárgyalásai Vlagyimir Putyinnal az ukrajnai háború lezárásáról ebben a geopolitikai környezetben folynak. Ugyanolyan a helyzet mint Jaltában 1945-ben, ahol Roosevelt, Churchill és Sztálin osztotta fel a világot – érvel a Newsweek, amely hozzáteszi: ma is három nagyhatalom osztja fel a világot!”
Három császár szövetsége
Putyin állítólag arról álmodott, hogy Hszi Csin-ping kínai elnök és Donald Trump az USA képviseletében részt vesz a Győzelem Napi ünnepségeken Moszkvában május kilencedikén amikor megemlékeznek arról, hogy a Nyugat és a Szovjetunió nyolcvan éve aratott győzelmet a náci Németország fölött. Hszi Csin-ping elnök már elfogadta a meghívást, valószínűleg ott lesz Moszkvában, de Donald Trump látogatása nem látszik reálisnak. Putyin szóvivője, Peszkov épp most közölte, hogy távol van még a fegyverszünet Ukrajnában. Márpedig enélkül Trump aligha látogat el Moszkvába. A tárgyalások persze folynak: Witkoff, Trump közel-keleti megbízottja már harmadszor találkozott Putyinnal – ezúttal Szentpéterváron. Valami van, de nem az igazi – mondaná Rajkin, már csak azért sem, mert Oroszország már rég nem világhatalom. A Szovjetunió megszűnésével véget értek Moszkva álmai, Putyinnak már be kell érnie szerényebb célokkal: a birodalom egyes részeinek visszafoglalásával. Többre ugyanis nem futja sem katonai sem pedig gazdasági erejéből. Most ráadásul az olajárának csökkenése, melyet Trump indított el, a földhöz csaphatja az orosz költségvetést. Európa Ukrajnát támogatja Oroszországgal szemben, és esze ágában sincsen elfogadni az orosz befolyást. Törökország számára is elképzelhetetlen a moszkvai függés.
Az új Jalta nem realitás
Ebből indulnak ki Brüsszelben és Pekingben, ahol épp olyan gazdasági szövetségen dolgoznak, amely szemben áll Trumppal. Az amerikai elnök a kereskedelmi háborúval a saját gyengeségét próbálja leplezni, de Pekingben és Brüsszelben átlátnak a szitán. Európa előremenekül az Európai Egyesült Államok felé, Kína pedig gazdaságilag akarja meghódítani a világot nem pedig katonailag. Épp a Szovjetunió bukása győzte meg végképp a kínai vezetőket arról, hogy ez zsákutca.
Trump, Putyin és Orbán a múlt fogságában
Aki új Jaltát lát maga előtt, az szem elől téveszti a realitásokat: 80 évvel ezelőtt két katonai világhatalom volt, az USA és a Szovjetunió, gazdaságilag pedig csak egy: az Egyesült Államok. Mára a katonai erő radikálisan leértékelődött: jól mutatja ezt Putyin látványos kudarca. A háromnaposra tervezett ukrajnai villámháború még ma is tart, és a kijevi kormányzat megbuktatása három év után sem sikerült viszont szembefordult vele egész Európa mínusz Orbán Viktor. Putyin közben elveszített egy olyan kulcsfontosságú szövetségest mint Asszad elnök Szíriában. Asszad Oroszországban éldegél, de Orbán Viktor aligha szeretné így végezni a pályafutását. Rákosi elvtárs is szomorú éveket töltött száműzetésben a nagy Szovjetunióban 1956 után.
Az orosz gazdaság versenyképtelen, az amerikai pedig kénytelen védővámokkal védekezni a túlságosan is versenyképes kínai konkurenciával szemben.
Nyáron Kína – EU csúcstalálkozót rendeznek, melyen eredetileg csak Li Csiang miniszterelnök képviselte volna Pekinget, de a kínai fővárosban Trump vámháborúja miatt jelezték: Hszi Csin-ping államfő is ott lesz a világ két legnagyobb kereskedelmi hatalmának csúcstalálkozóján.
Orbán Viktor három szék között a pad alá eshet, mert kizárólag mint trójai falóra van rá szükség. Ha az uniós tagállamok előre menekülnek az Európai Egyesült Államok felé, és lepaktálnak Kínával, akkor kit érdekel már egy leértékelt faló, aki Trump és Putyin érdekében fúrja az Európai Uniót?