Trump újabb találkozót fontolgat Észak Korea fura urával

0
441
x.com

“Nagyszerű a kapcsolatunk. Kim Dzsong Un okos fiú” – nyilatkozta Donald Trump miután kétszer is találkozott az észak-koreai nemzeti kommunista rendszer duci diktátorával 2018-ban és 2019-ben. Különösebb eredménye nem volt ezeknek a csúcstalálkozóknak, de remek PR alkalmat jelentettek mind Donald Trumpnak mind pedig Kim Dzsong Unnak.

2018-ban és 2019-ben az amerikai elnök egyenlő félként tárgyalt az Észak koreai elnökkel, és “Egy nagy nukleáris nemzet vezetőjének” nevezte, tehát Kim Dzsong Un különösen az úgy érezhette, hogy elérte a célját. Ami annál furcsább, mert Észak Korea népessége mindössze 25 millió, az ország koldusszegény  míg Dél Korea, amely az USA szövetségese 50 milliós középhatalom, melynek a GDP-je nagyobb mint Oroszországé! De hát Donald Trumpot ilyen apróságok sosem zavarták különösen, hogy amerikai elnökként elsőként egy pillanatra Észak Korea szigorúan őrzött földjére léphetett. Most a Bloomberg szerint újabb csúcstalálkozót készítenek elő Trump és Kim Dzsong Un között.

Miért érdekli Trumpot újra Észak Korea  ura?

Kína miatt. Trump eredetileg arra készült, hogy Pekinggel állapodik meg a szép új világról. Ezért is hívta meg egyedül Hszi Csin-ping elnököt hivatalos külföldi vendégként az elnöki beiktatásra. A kínaiak csapdát szimatoltak, és csak az alelnököt küldték. Trump a beiktatásakor még azt mondta, hogy első külföldi útja Pekingbe vezet majd. Aztán kiderült, hogy nem Kína hanem Szaúd Arábia lesz a célpont, ahol 1000 milliárd dollár értékű üzletre számít, és nem mellesleg az Ábrahám terv újraindítására és talán egy találkozóra Putyinnal hiszen a sivatagi királyságban folynak a tárgyalások Ukrajnáról.

Észak Korea az ukrajnai háborúhoz is kapcsolódik hiszen nemcsak katonákat küld oda, de fegyvert és lőszert is. Cserébe Putyin, aki hosszú szünet után tavaly Phenjanba látogatott, haditechnikát ígért Kim Dzsong Unnak, aki nukleáris erejét és rakéta fegyvereit olyan orosz hadmérnökök segítségével fejlesztette ki, akiket a Szovjetunió bukása után elbocsátottak állásukból.

Peking Észak Korea legfontosabb szövetségese, de nyugtaiansággal figyeli, hogy Oroszország támogatja Kim Dzsong Un nukleáris és rakétafejlesztési terveit, és nem örül Trump megújuló érdeklődésének sem.

- Hirdetés -

Persze a kínai diplomácia sem tétlenkedik: nemrég Kína, Japán és Dél Korea külügyminiszterei egyeztették az elképzeléseiket a közös fellépésre Trump kereskedelmi háborújával szemben.

Peking keményen válaszolt Trump vámjaira mondván:

”Készen állunk bármilyen háborúra és nemcsak kereskedelmire Kína érdekeinek védelmében!”

Titokban természetesen folynak az egyeztetések Peking és Washington között egy G2 világról, amely azt jelentené, hogy az Egyesült Államok és Kína együtt kormányozza a világgazdaságot.

Ezt az elképzelést Hszi Csin-ping elnök Hangcsouban terjesztette elő a G 20 csúcstalálkozón, majd Trump már első elnöksége idején megindította a kereskedelmi háborút, és a Biden adminisztráció ezt még ki is terjesztette amikor első számú stratégiai ellenfélnek jelölte Kínát. Trump második elnöksége idején ezt megerősítette, de közben egyezkedésre készülhet Kínával. Már beszélt telefonon Hszi Csin-ping elnökkel, és állítólag megnyugtatta őt: “Nem  támogatom Tajvan függetlenségét” – ígérte Trump, akinek egy szavát sem hiszik el Pekingben.

- Hirdetés -

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .