Kínai monopólium volt mindeddig a ritka földfém mágnes, amely a digitális világ egy nélkülözhetetlen eszköze. Trump azért kényszerült tárgyalásokra Kínával, mert az USA hadiipara is leállhatott volna ennek hiányában.
Ursula von der Leyen asszony ilyen mágnes bemutatásával lepte meg a G 7 csúcstalálkozót Kanadában, ahol persze nem ez volt a fő szenzáció hanem az, hogy Donald Trump idő előtt távozott, mert döntési kényszerbe került az izraeli – iráni háborúban.
Az Európai Unió által támogatott ritka földfém mágnest előállító gyárat egy kanadai cég hozta létre Észtországban, a nyersanyag pedig Ausztráliából érkezett.
A kanadai cég alelnöke elmondta, hogy máris rengeteg rendelésük van, elsősorban az autóipar érdeklődik. A kereskedelmi háború az Egyesült Államok és Kína között felpörgette a vásárlási igényeket hiszen még mindig nem közölték: miben is állapodtak meg az amerikai és a kínai tárgyalópartnerek Londonban. Trump csak annyit közölt, hogy Kína feloldja a ritka földfémek export tilalmát cserében azért, hogy az USA nem vonja vissza a kínai diákok vízumát. Peking annyit közölt csak, hogy újra kiad exportengedélyeket a ritka földfémre, de azt senki sem tudja, hogy pontosan kik és milyen export engedélyeket kaphatnak, mert Kína ily módon is nyomást kíván gyakorolni a világra.
Senki sem tart igazán az orosz agressziótól
Az új ritka földfém mágnes gyár Narvában működik az orosz határ közelében. Kaja Kallas asszony, az Európai Unió külügyi főképviselője, aki korábban Észtország kormányfője volt, naponta tart kiselőadást az orosz agresszió veszélyeiről, de közben Brüsszel vígan finanszírozta a gyárat pár kilométerre az orosz határtól. Ebből is látszik, hogy valójában igen kevesen tartják reális veszélynek az orosz katonai fenyegetést a NATO európai tagállamaival szemben már csak azért sem, mert az észak-atlanti szervezet katonai fölénye mindenki előtt nyilvánvaló.
Miért beszélnek mégiscsak annyit az orosz veszélyről az EU vezetői? Miért csatlakoznak a Baltikum és Lengyelország aggodalmaihoz olyan távolabbi államok is mint Németország vagy Franciaország? Mert az orosz fenyegetésre hivatkozva előre lehet lépni az Európai Egyesült Államok felé. Egységes pénzügyi alapot lehet létrehozni az európai hadiipar támogatására, a zöld átállás finanszírozására, a digitális fejlesztésre éppen úgy, ahogy azt Mario Draghi, az EKB ex elnöke és Olaszország egykori miniszterelnöke javasolta annak érdekében, hogy Európa versenyképes legyen az Egyesült Államokkal és Kínával szemben.