A Demokratikus Koalíció szerint semmi új nincs Botka László szocialista miniszterelnök-jelölt ajánlatában, s ezzel ezért nincs is dolguk. A birtokunkba került, az ajánlatot tartalmazó Botka-levél külön is foglalkozik Gyurcsány Ferenc indulásával. Az Együtt elutasította az ajánlatot, mondván, az Új Pólusbeli összefogást támogatják.
A Demokratikus Koalíció szerint Botka László szocialista miniszterelnök-jelölt ajánlatában nincs semmi újdonság a korábban elmondott javaslatához képest, amelyről a DK már többször, nyilvánosan is elmondta a véleményét, ezért úgy érzi, hogy most érdemben nem kell foglalkoznia azzal. A DK sajtóirodája által kiadott közlemény ugyanakkor leszögezi, hogy – ahogy már a MoMa-val közösen megtette az első lépést az ellenzéki együttműködés irányába – szívesen részt vesz minden további tárgyaláson.
Nem véletlen, hogy az első nyilvános elutasítás a Demokratikus Koalíciótól jött. Ugyanis a FüHü birtokába került – az együttműködésbe az MSZP által bevonni kívánt hat ellenzéki párt vezetőinek címzett, Botka László mellett Hiller István és Molnár Gyula által is aláírt – MSZP-levél külön kitér a DK-ra és Gyurcsány Ferencre.
Leírva, hogy Gyurcsány a közvéleménykutatások szerint évek óta az ország leginkább elutasított politikusa, akivel nem lehetne az ellenzéki összefogáshoz vonzani a szükséges egymillió új szavazót.
Az MSZP viszont a biztos frakcióalakítás lehetőségét kínálja a DK-nak, Gurcsánynak pedig maximális támogatást ahhoz, hogy induljon el Budapest XV. kerületében, a baloldal számára nyerésre esélyes kerületben. Ha nyer, akkor megszerzi azt a legitimitást a társadalomban, amelyet most a pártjában élvez – szól a levél.
Az Együtt nemet mondott
Juhász Péter, az Együtt nevében elutasította Botka ajánlatát. Mint közölte: pártja inkább az Új Pólus összefogásában látja a kivezető utat.
A mandátumleosztás
A Botka-levél egyébként részletesen megindokolja a listás mandátumleosztás konkrét számaira vonatkozó ajánlatot, amelyet személyes megkeresésen alapuló két közvéleménykutató számainak átlaga alapján végeztek el, s figyelembe vették a lista első és utolsó harmada közötti bejutási esélykülönbözőséget is. Az arányokban kellene a szocialisták javaslata szerint megállapodni – nem tudni ugyanis, hogy pontosan hány listás és hány egyéni helyhez jutnak majd.
Ami pedig az egyéni körzeteket illeti, ott is törekedni kell a szocialisták szerint az országos listás arányokra, de mindenütt a legalkalmasabb, helyben már bizonyított jelöltnek kellene indulnia.
Én csak egy pár szót szeretnék közölni attól tartok,és félek,hogy nagyon rá fognak fázni,ha Botkára halgatnak mert az MSZP-ben nagyon sók a segnyalok ,és fidesz párti ők csak a megélhetési,és a jó pénzért ülnek bent a parlamentben.
Botka az MSZP-nek ezzel az újabb, szinte fenomenálisként beharangozott „ajánlatával” nem valós esélyt villantott fel, hanem még kilátástalanabbá tette a maguk ásta veremből való kikászálódásukat. Újabb adalékkal szolgált ahhoz a vélekedéshez, hogy ő kifejezetten olyan autokrata beállítódású személyiség, aki ezzel a hajlamával egy város vezetését bármennyire is képes megoldani, a lázadozókat féken tartani, országos szinten, demokratikus elvárásokkal ez az attitűd már nem csupán tolerálhatatlan, de kifejezetten elvetendő!
Mi az, hogy ő ajánlatokat tesz, felajánl? Már jó, hogy nem akként vezette elő, hogy kegyeskedik… Elképesztően apolitikus húzás volt; ilyesmiről minden érintett bevonásával tárgyalni szokás, és amennyiben egyezségre jutottak, közös nyilatkozatot tenni, ha azt valamennyien jónak és időszerűnek látják!
Azért, az MSZP helyében, nem venném biztosra, hogy frakciót alakíthat a Parlamentben. Viszont: Ha a Jobbik – akár a Fidesszel karöltve – hatalomra kerül és kormányt alakít az egy az egyben az ő hibájuk!