Magyar minimálbér a béka popója alatt

0
831
Facebook

Van olyan ország Európában ahol a termelékenység mellett nőnek a fizetések, s van Magyarország ahol a kereset nő, csak éppen a fizetőeszköz értéke devalválódik. 

2570 euró a minimálbér Luxemburgban, ez a rekord az Európai Unióban, nem is csoda hiszen forintban ez körülbelül egymilliót jelent: vajon ki keres ennyit Magyarországon havonta?  A második helyen Írország áll, a kelta tigris, amely korábban a sereghajtók közé tartozott, de ki tudta használni a globalizáció előnyeit – Magyarországgal ellentétben.

A harmadik hely a hollandoké: havi 2134 euróval. Németország az ötödik 2054 euró havonta. Ez a felsőház az Európai Unióban, Magyarország hagyományosan az alsóházban foglal helyet, ott is az utolsók között. Bulgária a legutolsó: 477 euróval havonta, de az utolsó előtti helyen ott szerénykedik Orbán Viktor nemzeti együttműködési rendszere 675 euróval. Mindez annak ellenére, hogy az Orbán kormány gyakran emeli a minimálbért, csakhogy közben a forint árfolyama szánkázik lefelé.

Ez az Orbán kormány egyik be nem vallott, de jól működő trükkje: a bérek emelése forintban miközben a magyar fizetőeszköz értéke csökken.

A külföldi befektetők így észre sem veszik a magyar munkaerő drágulását. A magyar munkaerő viszont előbb vagy utóbb észreveszi a saját szegényedését, és a lábával szavaz: Nyugatra távozik a magasabb bér reményében.

Munkaerőhiány

A magyar gazdaság évek óta ezzel küszködik, mert a mind kevésbé népes fiatal nemzedékek mind kevésbé akarnak itthon dolgozni. Magyar munkabérrel ugyanis csak álmodni lehet lakásról. Közben viszont az Orbán kormány folyamatosan csábítja be a külföldi tőkét méghozzá azzal, hogy az Európai Unióban nálunk a legolcsóbbak közé tartozik a munkaerő. Csakhogy nincsen. Rádöbbent erre a kormány is, amely kitart migránsellenes retorikája mellett hiszen az ingyen hoz neki szavazókat, de közben szeretne évi 260 ezer vendégmunkást importálni – ha kell, akkor a világ végéről is: Fülöp szigetek, India, Mongólia, Vietnam  stb. Csakhogy a magyar munkabérek nem vonzzák mágnesként a külföldi munkaerőt sem:

sokan amint megkapják a munkavállalási engedélyt  máris távoznak nyugati irányban.

Az épülő kínai, dél-koreai gyárak számára nehéz lesz új munkaerőt találni a szűk magyar piacon. Nem segítenek az előítéletek sem, melyek terjesztésében pártunk és kormányunk is jeleskedik: Orbán Viktor Tusnádfürdőn még a faji kérdést is felvetette egy korábbi beszédében, de legutóbb már nem tért ki erre. Nem véletlenül: a neonáci elemekkel színre lépő Alternative für Deutschland nem tudott kitörni az egészségügyi kordonból, sőt Orbán szövetségese, Marine Le Pen sietett elhatárolódni.

Orbán elképzelései e téren is befuccsoltak. A magyar miniszterelnök létrehozta a patrióták frakcióját az Európai Parlamentben, de politikai erőt ez nem jelent, mert nem tudja rávenni a brüsszeli bizottságot arra, hogy utalja át a befagyasztott euró milliárdokat Magyarországnak. Az uniós eurómilliárdok nélkül viszont igencsak nehéz finanszírozni a nemzeti együttműködés rendszerét. Patrióta propaganda patronok itt nem segítenek, ráadásul Orbán Viktor maga állapította meg Tusnádfürdőn, hogy

“az ideológiák kora véget ért.”

Mitől javulna a helyzet? Orbán eddig hűséges oligarchája, Hernádi Zsolt, a MOL elnök vezérigazgatója állapította meg az MCC Festen, hogy a kormánynak nincs stratégiája másfél éve. A következő választás 2026-ban lesz, addigra Orbán Viktornak is illene valamit kitalálnia.

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .