A magyar ellenzék ismét téves csatatéren

2
1120

A minap éppen az ukránokra rontott kivont karddal, loholva a „hátba támadt” magyar külügyminiszter után és egy húron pendülve a hadrendbe felsorakozott kormánypárti, Simicska- és más sajtóval.

Vegyünk egy alaphelyzetet: a volt Szovjetunió birodalmi jogutódja a kisebbség veszélyeztetettségének jól bevált ürügyén (Hitler, Milošević), felrúgva minden nemzetközi normát, leszakít a szomszédos országból néhány szeletet, majd népszavazást tart stb. Unalomig ismert történet.

Kialakul egy világpolitikai status quo: a Nyugat annyit tehet, hogy szankciókat vezet be Putyin ellen. Egy rakoncátlankodó „nyugati” szövetséges különutas politikába kezd Moszkva irányába (Paks és a többiek).

Ezt meg néhány egzotikus diktátorral való bratyizást elnevezik keleti nyitásnak.

Közben zajlik egy másik folyamat is. A kettős állampolgárság szentté nyilvánítása után megkezdődött a határon túli szavazó bázis kiépítése. Az Orbán-kormány nem smucig, dől a lóvé nemcsak a külhoni stadionokba, hanem hasznosabb dolgokra is, de főleg a klientúraépítésre. Mára ez már olyan helyzetet teremtett, hogy a szlovákiai Híd párt kivételével

nincs külhoni magyar szervezet, amely ne állna vazallusi viszonyban az anyaország kormányával.

És itt jutunk el a magyarországi bal és liberális ellenzék, általánosságban véve helytálló álláspontjához, miszerint azt támogatjuk, amit az ottani (tehát: felvidéki, erdélyi, vajdasági, kárpátaljai) magyar szervezetek jónak látnak. Ha az Ukrajnában élő magyarok azt mondják, károsan érinti őket az új ukrajnai oktatási reform, akkor mi utcára vonulunk.

- Hirdetés -

És ezzel az ellenzék ismét tett egy jószolgálatot az Orbán-kormánynak:

kéretlen prókátorként bukott meg, akit a Fidesz csak lesajnált.

Pedig lehetett volna ez egy jó nemzetpolitikai húzás – gondolhatták ellenzéki berkekben.

Nem lehetett volna: a külhoni magyar központokból Budapestre irányuló üzenetek a magyar fővárosban születnek meg, tekintettel a már említett vazallusi viszonyra.

Eredetibb ötlettel kellene előállni a nemzetpolitikában is és nem szolgalelkűen követni a politikai ellenfél által gondosan megírt forgatókönyvet.

Így a demokratikus ellenzék semmi mást nem csinál, mint rettegve „a baloldal ráront a nemzetre” átkától, minden alkalmat kihasznál, hogy bizonyítsa magyarságát. Téves csatatéren.

Más lapra tartozik, hogy Ukrajnában születnek olyan törvények, amelyek tényleg hátrányosan érinthetik az ottani kisebbségeket. Mert elsősorban a több milliós orosz kisebbségről van szó. Meg arról, a szintén több millió ukránról, akik nem ukránul, hanem csakis oroszul beszélnek. Ilyen körülmények között egy háborúban levő ország nem mindig válogat az eszközökben.

Az azonban jól kivehető, hogy a már hetek óta tartó ukrán oktatási reform körüli nemzetközi vitában az ukránok már többször is jelezték: hajlandók tárgyalni.

Feltételezhetően nem a magyar ellenzék tüntije miatt.

- Hirdetés -

2 HOZZÁSZÓLÁS

  1. Szerintem nincs könnyű helyzetben egy ellenzéki párt : Ha a kétségtelenül jogfosztó törvény ellen áll ki, kontráz a kormánynak, és megvádolják, hogy azért tiltakozik a jogfosztás ellen, mert bizonygatni akarja, hogy nem hazaáruló, amint a cikk szerzője is teszi. Az ukrán törvény mellé miért is állna?
    Nincs rá semmi oka. Még akár hallgathatna is. Mindkét változat esetén erősítené a Fidesz narratíváját, hogy nem törődik a határon túliakkal. Egyet tehet: kiáll az emberi, így a kisebbségi jogok mellett következetesen, ugyanakkor megpróbál elkülönülni a kormány haszonelvű köpködésétől. Ez egy elég keskeny ösvény, de az egyetlen járható út..
    Ugyanakkor nem osztom a cikk írójának Ukrajna iránti kíméletét. Ukrajna egy velejéig korrupt ország, demokrácia, sajtószabadság, az emberi jogok tekintetében semmivel sem jobb a helyzet náluk, mint Oroszországban. Mondhatnám azt is, egyik kutya, másik eb.
    A háború nem lehet ürügy az emberi jogok korlátozására, ha a cikk írója így látja, ez Őt minősíti. Mi köze egy kárpátaljai kisdiáknak a Harkov körüli lövöldözéshez? Ne feledjük, minden, Ukrajnával szomszédos uniós ország, Románia, Lengyelország, melynek kisebbsége él ott, kiáll a törvény ellen. Nincs más lehetősége az ellenzéknek, mint kiállni a kisebbségi és emberi jogokért. Ha véletlenül a kormány is azt teszi, akkor is.

  2. Teljesen abszurd kollaborálással vádolni azért az ellenzéket, mert látszólag ugyanúgy reagál egy, a kisebbségi jogokat csorbító törekvésre, mint a regnálók. Az efféle egalizálás visszautasításához viszont a különbséget a megvádoltaknak érthetően/egyértelműen szükséges artikulálniuk, különösképpen hangsúlyozva, hogy a tárgyalás felajánlott lehetőségével élniük kell, mind az érintettek ukrajnai képviseletének, mind a kisebbségek(!) nemzeti kormányainak, mert ez nem valami ‘magyarügy’!

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .