Kiütéses győzelmek és meglepetések az NFL első játéknapján

0
797

Hét csoportmeccset is rendeztek az NFL első játéknapján, és ezek mellett is voltak rangadók – szokás szerint kisebb és nagyobb meglepetésekkel, és persze látványos jelenetekkel.

A nap meccse: Green Bay Packers – Seattle Seahawks

Az egyik legjobb védelem látogatott az egyik legjobb támadósorhoz – ahogy a szezon beharangozójában is írtuk, nem lenne meglepetés, ha a végén ez a két csapat játszaná a főcsoportdöntőt.

A meccsnek külön érdekességet adott, hogy a Seahawks új futója, Eddie Lacy pályafutása eddigi részét a Packersnél töltötte, és most lépett először pályára új csapatában, épp a régi ellen. Emellett

a Bennett-testvérek egymás ellen játszottak:

Martellus a Packers (újonnan igazolt) tight endje, Michael a Seahawks defensive endje.

Hiányzott viszont sérülés miatt Bryan Bulaga, a Green Bay falembere, és Thomas Rawls, a Seattle futója.

Az első negyedben a Packers védői hamar véget vetettek a seattle-i támadásnak. Jött a Packers, egy ideig szépen is haladtak, aztán viszont Aaron Rodgers olyat tett, amit nem nagyon szokott: eladta a labdát (252 passzkísérlet után először), az újonc Nazair Jones szerezte meg. A Seahawks megint nem tudott first downt szerezni, de a Green Bay támadóit is megállították. A Seattle 5 támadóyarddal zárta az első negyedet.

Hasonlóan kezdődött a második negyed is, de a Seattle végre megszerezte első first downját.

A Seahawks védelménél nem volt akkora meglepetés, hogy mind a futás, mind a passzok ellen jól dolgoztak, a Packers védőitől annál inkább:

nem csak a futást állították meg, de Russell Wilsonhoz is rendszeresen odaértek. Folyamatosan nyomás alatt játszott Aaron Rodgers is.

Az utolsó drive-ban aztán Wilsonnak sikerült egy hosszú passza, majd futásból hozott majdnem 30 yardot. Az endzone-ban végül jól védekezett a Packers, egy mezőnygóllal 0-3 lett a félidő. 13 év után először történt meg, hogy a Packers pont nélkül zárta az első félidőt hazai pályán.

A második félidő úgy folytatódott, ahogy az első abbamaradt: a támadófal továbbra sem tudta megvédeni Aaron Rodgerst, így a Packers támadói továbbra sem tudtak haladni. A Seahawks támadói még ennél is rosszabbul jártak:

Mike Daniels kiverte Wilson kezéből a labdát,

hat yardról támadhatott a Packers – Ty Montgomery be is futott a célterületre (7-3).

Kezdett magára találni a Seahawks is: az újonc Chris Carsonnal beindult a futás, Wilson pedig menekülés közben is jól passzolt, a hosszú drive-ot mezőnygóllal zárták (7-6). De a Packers védői is kihasználták, hogy fárad az ellenfél, ráadásul

Rodgers remekül vette észre a védők gyakorlatilag első hibáját:

32 yardos TD-passzt adott Jordy Nelsonnak (14-6).

A Seahawks támadását hamar megállították a védők, a Packersnél viszont egyre kreatívabb lett a játékhívás, Montgomery és Randall Cobb is egyre jobban belelendült, lassan, de biztosan haladtak előre – mezőnygólig jutottak (17-6). Ezután viszont villámgyorsan végigment a Seattle a pályán – szintén egy mezőnygólig (17-9). A

Packers ezután jól menedzselte az órát,

lassan, rövid játékokkal haladtak előre, amikor kellett, maga Rodgers futotta meg a first downt – a végén már vissza se kapta a labdát a Seattle.

Rodgers végül 300 passzolt yard fölé jutott. Ennél keményebb védelemmel a Packers egy darabig biztosan nem találkozik majd, a Seahawksnál viszont rendbe kell tenni a támadófalat, ha komoly céljaik vannak a szezonban.

Cleveland Browns – Pittsburgh Steelers 18-21

Csoportmeccsel kezdett a Super Bowlra is esélyes Steelers, méghozzá az újjáépítés közepén járó Cleveland Browns otthonában. Volt egy-egy nagy hiányzó mindkét csapatnál: a Steelerstől a külső linebacker Bud Dupree, a Brownstól pedig a draft 1/1-ese, Myles Garrett defensive end, aki bokasérülés miatt hetekre kidőlt.

Egy blokkolt punt jelentette az első pontokat:

A meccs aztán a vártnál talán szorosabb lett, de döntő volt, hogy DeShone Kizert, a Browns újonc irányítóját összesen hétszer sackelték – kétszer az újonc T.J. Watt, aki egy interceptiont is szerzett. Kizer ennek ellenére bíztatóan játszott. A Steelersnél Antonio Brown összehozott 182 elkapott yardot, LeVeon Bell viszont csak 32 futott yarddal zárt.

Cincinnati Bengals – Baltimore Ravens 0-20

Egymással játszott a csoport két másik tagja is. A nagyobb nevek közül egyedül a hazaiak újonc elkapója, John Ross hiányzott – nem számítva persze azokat, akik eltiltás miatt nem léphettek pályára, vagy már sérültlistán vannak.

A Ravens védelme igazolta félelmetes hírét,

Andy Dalton az első félidőben háromszor is eladta a labdát, volt, hogy a célterületen belül:

Aztán egy sack után is elvesztette a labdát, majd dobott még egy interceptiont, nem csoda, hogy a végén pontot sem szerzett a Bengals. Ki is fütyülte a játékosokat a közönség.

Detroit Lions – Arizona Cardinals 35-23

Már most fontos meccset játszott a rájátszás szempontjából a Cardinals a Lions otthonában. A vendégeknek volt komolyabb hiányzója, a legfontosabb a védelem egyik oszlopa, Deone Bucannon, de Robert Nkemdiche sem játszhatott.

Szoros meccs volt egy ideig, a harmadik negyedben aztán megfagyott a vér a Cardinals-szurkolók ereiben,

David Johnsont ugyanis sérülés miatt le kellett cserélni.

Ezután elhúzott a Lions és meg is nyerte a meccset. Carson Palmer három interceptionnel zárt. Matthew Stafford is eladta egyszer a labdát, de ő adott négy TD-passzt is.

Houston Texans – Jacksonville Jaguars 7-29

Újabb csoportmeccs, méghozzá az egyik legkiegyensúlyozottabb divízióban, az AFC Délben. A legfontosabb játékosok mindkét csapatban ott voltak, talán csak a Jaguars cserefutója, T.J. Yeldon, és a Texans elkapója, Will Fuller hiányzott valamennyire.

Előzetesen azt lehetett várni, hogy a meccs a védelmekről szól majd. Igazán azonban csak a Jaguars egyre félelmetesebbé váló egysége villogott,

10 sacket értek el,

ebből a most érkezett Calais Campbell egymaga 4-et, sőt, még pontot is szereztek:

Ezután a jelenet után a Texans irányítót is cserélt, jött az újonc Deshaun Watson – első drive-jában egy szabálytalanság megmentette egy interceptiontől, utána rögtön adott is egy TD-passzt:

Ekkorra azonban a meccs már gyakorlatilag eldőlt, annak ellenére, már az első negyedben megsérült a Jaguars legjobb elkapója, Allen Robinson, aki valószínűleg az egész szezonra kidőlt. Viszont megszerezte első TD-jét a rendkívüli tehetségű újonc futó, Leonard Fournette:

A három irányító együtt sem érte el a 300 passzolt yardot, Leonard Fournette viszont első meccsén futott 100 yardot.

Tennessee Titans – Oakland Raiders 16-26

Ez a meccs is fontos lehet a rájátszás szempontjából, a vendégek szempontjából rossz előjel volt, hogy a megbízható rúgót, Sebastian Janikowskit sérültlistára kellett tenni. Rajta kívül az újonc cornerback, Gareon Conley sem léphetett pályára. Janikowskit aztán a tegnap leszerződtetett, első NFL-meccsén pályára lépő Giorgio Tavecchio kitűnően pótolta,

négy mezőnygólt is berúgott, köztük két 52 yardosat.

Az első félidőben a támadók villogtak (az Raidersben bemutatkozott Marshawn Lynch, a Titansben pedig az újonc, nagy jövő előtt álló elkapó, Corey Davis), fej-fej mellett haladt a két csapat, aztán a szünet után a védelmek erősítettek – ezen a téren a Raiders volt a jobb, a tavalyi év legjobb védője, Khalil Mack többször is megvillant.

Látványos jelenetek persze itt is voltak:

Washington Redskins – Philadelphia Eagles 17-30

Az NFC legkiegyensúlyozottabb csoportjában is rendeztek egy rangadót, komolyabb hiányzók nélkül, a Redskins passzjátékának egyik legfontosabb eleme, Jordan Reed is pályára tudott lépni, kisebb sérülése ellenére. Az Eagles újonnan megszerzett cornerbackje, Ronald Darby meccs közben sérült meg.

Az elején 13-0-ra vezetett az Eagles, többek között egy ilyen TD-vel:

De jött Ryan Kerrigan visszahordott TD-je:

Ezután szorosabb lett a meccs, a végén azonban a változatosabb támadójátékot bemutató és kevesebbet hibázó Eagles ismét elhúzott, miközben a philadelphiai védők rendszeresen megzavarták blitzekkel Kirk Cousinst.

Chicago Bears – Atlanta Falcons 17-23

Az előző Super Bowl vesztese Chicagóban kezdte a szezont, gyakorlatilag teljes létszámban, a Bearsnél viszont a legjobb támadófalember, Kyle Long, és Prince Amukamara cornerback sem léphetett pályára.

Meglepően jól tartotta magát a Bears, az újonc Tarik Cohen nagyszerű futást mutatott be:

A legvégén

a Chicago támadhatott a győzelemért,

de néhány yardra a célterülettől az Atlanta védői megállították őket. Mindenesetre a Falcons támadósora nem igazán hasonlított a tavaly szárnyaló egységre, a futók például csak 2,65 yardos átlagot hoztak össze.

Matt Ryan viszont adott egy 88 yardos TD-passzt is, amiért a Bears safetyjét sem dicsérték meg:

Buffalo Bills – New York Jets 21-12

Tulajdonképp ez a meccs is rangadó – a mezőny leggyengébb csapatai közül találkozott kettő, de mégis csak csoportmeccsről van szó, amelyet végül a hazaiak nyertek meg. LeSean McCoy 110 futóyardja mellé még el is kapott 49-et.

Los Angeles Rams – Indianapolis Colts 46-9

A Ramsnél mindenképp jó hír volt, hogy a csapat legjobbja, Aaron Donald a héten befejezte a sztrájkot, amit a jobb szerződésért folytatott. A Colts legjobbja, Andrew Luck irányító viszont még hetekig hiányozni fog, ahogy a center, Ryan Kelly. Sőt, ezen a meccsen a legjobb cornerback, Vontae Davis sem játszhatott.

Ez meg is látszott a meccsen: a Colts-csereirányító Scott Tolzien kétszer is eladta a labdát (mindkettőt touchdownra vitték vissza a védők), Jared Goff viszont 300 yard fölé jutott és TD-passzt is adott, az újonc Cooper Kuppnak:

A Rams végül kiütéssel győzött.

San Francisco 49ers – Carolina Panthers 3-23

Ez a meccs is inkább a védelmekről szólt, bár az első touchdown pont egy hosszabb passzjáték után született:

Aztán amikor Cam Newton egy újabb hosszú passzal próbálkozott, a 49ers védője, Jaquiski Tartt bravúros interceptiont mutatott be:

A 49ers támadói viszont nem sokat tudtak hozzátenni a meccshez, fokozatosan elhúzott a Panthers, és végül nagyon simán győzött.

Dallas Cowboys – New York Giants 19-3

Az újabb csoportrangadón

a Giantsből hiányzott a legnagyobb sztár, Odell Beckham,

a Cowboysnál viszont játszhatott Ezekiel Elliott, akinek egyelőre nem lépett érvénybe a hatmeccses eltiltása.

Beckham nélkül a Giants támadójátéka egyáltalán nem működött, Eli Manning ugyan eljutott 220 yardig, de TD nélkül és egyszer el is adta a labdát, és futásokból is csak 35 yardot hoztak össze. Elliott viszont 104 futott yardja mellé még elkapásokkal is jelentkezett. A Giants védelem sem volt rossz, egyetlen touchdownon tartották a Dallast, de ez és a négy mezőnygól bőven elég volt a győzelemhez.

Cole Beasley-nek pedig volt egy valószínűtlen elkapása:

A szezon első meccsén, péntek hajnalban a Kansas City Chiefs meglepetésre nyert a New England Patriots otthonában. A Miami Dolphins – Tampa Bay Buccaneers meccset az Irma hurrikán miatt elhalasztották. A maradék két találkozót magyar idő szerint kedd hajnalban rendezik.