“Kicsit több Mileire és Muskra van szükség”

0
166
yahoo.com

A címben szereplő mondatot Christian Lindner, az FDP vezére fogalmazta meg mely elképzeléseit tükrözte Németország jövőjéről. Pontosan ezen elképzelések miatt tört ki a kormányválság Európa első számú gazdaságában. Lindner pénzügyminiszter volt Scholz kancellár kormányában. A különböző pártok egymástól igencsak eltérő gazdaságfilozófiát képviseltek, és így képtelenek voltak kezelni az elhúzódó válságot.

Mit javasol a német liberális párt? Klasszikus neoliberális fogyókúrát, melyet Argentínában Milei elnök vezetett be, és olyan reformokat, melyeket Elon Musk készül megvalósítani Washingtonban – Donald Trump megbízásából.

Magyarországon a neoliberális recept kipróbálását a Bokros csomag jelentette a kilencvenes évek közepén: ez Milei Argentínájához hasonlóan lényegesen megjavította az állam pénzügyeit, de brutális életszínvonal csökkenést jelentett a szegényebb néprétegeknek. Argentínában egy évvel Milei neoliberális programjának kezdete után a lakosság több mint 50%-a a szegénységi küszöb alá süllyedt. Jelentősen javult azonban Argentína külföldi megítélése, az infláció lényegesen csökkent. Igaz, hogy a munkanélküliség jelentős mértékben emelkedett: a többi között az állami intézményekből bocsátottak el sok embert. A világ leggazdagabb embere, Elon Musk is erre készül Washingtonban: 4 millió fővel akarja karcsúsítani az amerikai államapparátust!

“Ezt köszönjük, nem kérjük”

– mondja a legesélyesebb kancellár jelölt Németországban

Friedrich Merz, a CDU kancellár jelöltje “teljes mértékben csalódott” Lindner ex pénzügyminiszter neoliberális javaslatcsomagjában. Friedrich Merz sem ellensége a piacnak: éveken át a Blackrock nagy globális pénzügyi cég igazgatója volt Németországban, de tudja, hogy ezeket az életszínvonal csökkentő reformokat nem lehet keresztülvinni Németországban. A februári választások után minden bizonnyal újra koalíciós kormány alakul, melyben viszont a neoliberális elveket valló FDP nem lesz benne. A CDU -CSU a szociáldemokratákkal és/ vagy a zöldekkel alakíthat kormányt vagyis figyelembe kell vennie azt, hogy Németország nem az USA és nem Argentína. Ráadásul ott a kínos náci múlt, melyet mind erőteljesebben képvisel az Alternative für Deutschland.

- Hirdetés -

Elon Musk sietett támogatásáról biztosítani a szélsőjobb pártot, melynek neonáci tagjai is vannak.

Hitler nemzetiszocialista állama egyébként minden volt csak nem neoliberális: a piacot ugyan engedélyezte, de az állam vezetőszerepe vitán felül állt.

Hayek, a neoliberális gazdaság filozófia atyja épp Hitler nemzetiszocialista és Sztálin kommunista rendszerével szemben fogalmazta meg nézeteit: klasszikus művének címe, a Road to Serfdom – a Szolgasághoz vezető út.

Orbán Viktor nemzeti együttműködési rendszere viszont nagyon is hasonlít Hitler nemzetiszocialista államához és a megreformált szovjet modellhez, mely Andropov nevéhez fűződött Moszkvában. A Szovjetunió 1956-os budapesti nagykövete, aki aztán a KGB elnöke, majd a Szovjetunió vezetője lett 1982-1984 úgy akarta megváltoztatni a sikertelen szovjet rendszert, hogy engedélyezte a piacot, de közben fenntartotta a teljes kontrollt a társadalom fölött. Putyin, a KGB ex alezredese ezt a modellt valósítja meg, és hűséges követőre talált Orbán Viktorban. A siker egyelőre elmarad, de nem lehet minden tökéletes hiszen a lényeg, a teljes politikai kontroll, az megvalósul.

- Hirdetés -

HOZZÁSZÓLOK A CIKKHEZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .