A Nobel díjas közgazdász New Yorkban a Democracy Now televíziós műsorban fejtette ki a véleményét Donald Trump vámháborújáról, amely “máris jelentős károkat okozott.”
A 79 éves amerikai elnök Columbo hadnagy korában él, amikor még kuriózum volt egy francia autó Los Angelesben. Ma már az ipar csak az amerikai gazdaság 9-0%-át jelenti.
“Teljes a káosz, és tudjuk, hogy ez rossz a piacoknak. Az elmúlt nyolcvan évben egy határok nélküli világot próbáltunk megteremteni. A határok egyre kevesebbet jelentettek, és most egyszerre csak újra fontosakká váltak. Nemcsak azok a határok, melyek az ellenfeleinké, hanem a barátoké is! Itt van például a szomszédunk és barátunk, Kanada. Ebben az új világban minden országnak olyan kérdéseket kell feltennie, melyeket korábban sohasem. Mekkora a gazdaságunk szuverenitása?
Mi van akkor, ha egy őrült – mint jelen esetben az USA – elkezdi a vámokat emelni 10-20-50 vagy épp 100%-kal? A nemzetközi kapcsolatok teljesen megbízhatatlanná váltak hiszen a vámok nem függenek attól, hogy az illető állam barát vagy ellenség” – jelentette ki Joseph Stiglitz, aki tudja, hogy miről beszél hiszen szolgált a Fehér Házban is Clinton elnök idejében mint az elnök gazdasági tanácsadó testületének elnöke.
Tegyük hozzá, hogy Trump esetében nyilvánvaló a politikai szándék hiszen például az argentin Milei elnök, Trump nulla százalékos vámot kapott, vagyis jól járt hiszen a vetélytársai mind magasabb vámokkal kell, hogy megküzdjenek, bár Trump Latin Amerikát viszonylag megkímélte.
Mi célja van a vámháborúnak?
“Nincsen semmiféle közgazdasági elmélet sem Trump vámháborúja mögött. Ez nemcsak engem zavar mint közgazdász professzort hanem Donald Trump tárgyaló partnereit is. Beszéltem közülük néhánnyal, és mind arról panaszkodtak, hogy “nem tudjuk, hogy miképp tárgyaljunk vele, mert nem normális tárgyaló partner. Normális esetben ugyanis a tárgyaló felek tudják, hogy mit akarnak elérni. Van a fejükben egy elképzelés arról, hogy miképp működik a világkereskedelem. Trump esetében nem ez a helyzet.”
Mi járhat Trump fejében?
“Trump meg van győződve arról, hogy a kereskedelmi hiány önmagában rossz, különösen az áruforgalomban. Vagyis ha deficit van, az a partner hibája, aki nem kereskedik korrekt módon az Egyesült Államokkal. Mindez azon az elképzelésen alapul, hogy az USA gyártja a világ legjobb dolgait vagyis a partnereknek többet kell vásárolniuk tőlünk mint amennyit mi veszünk tőlük. Ez tökéletesen abszurd!
A kereskedelmi hiány ugyanis a megtakarításoktól függ, ha ez csökken, akkor nő a deficit.
Trump most általános adócsökkentést javasol, amelynek semmilyen alapja sincsen, és ezzel csökkenti a nemzeti megtakarítások összegét, így növeli a kereskedelmi mérleg hiányát” – hangsúlyozza Joseph Stiglitz.
Trump az ötvenes években él, de ez már a huszonegyedik század
A Columbia egyetem Nobel díjas közgazdász professzor rámutat arra is, hogy Trump görcsösen ragaszkodik az áruforgalom deficitjéhez miközben a szolgáltatások esetében az Egyesült Államoknak többlete áll fenn a világgal szemben!
“Ma már a szolgáltatási szektor sokkal fontosabb az USA gazdaságában mint az ipar, amely nem tesz ki csak 9-10%-ot.
Melyek a legfontosabb szolgáltató szektorok? A turizmus, az oktatás, az egészségügy. Hogy bánik velük Trump? Lerombolja az oktatási rendszerünket. A határokon egyre nehezebb átjutni érvényes útlevéllel és vízummal a határőrök kekeckedése miatt. Ez nyilvánvalóan rossz hatással van a turizmusra.
Vagyis Trump mindent elkövet az USA két legfontosabb exportágazatával szemben! Mind makro mind mikro szinten kárt okoz az Egyesült Államoknak.”
Miért hisz a piac mégiscsak Trumpnak? A részvények árfolyamai hihetetlen mértékben emelkedtek arra a hírre, hogy 90 napra felfüggesztik a vámokat kivéve Kínát. A Bloomberg szerint a szupergazdagok 304 milliárd dollárt vágtak zsebre egy nap alatt a New York-i tőzsdén miután Trump azt írta:
”itt az idő a vásárlásra!”
Stiglitz válasza: “A New York-i tőzsde óriásit esett két nap alatt mielőtt bekövetkezett az emelkedés. Szerintem egyébként hibát követtek el a vásárlással. Miért? Mert Kína sokkal fontosabb az Egyesült Államok kereskedelmében mint mondjuk Európa. Hihetetlen mértékben függünk azoktól a kínai áruktól, melyeket importálunk. Ha a vámok miatt nem vásárolhatunk európai autókat, akkor itt Amerikában szenvedünk egy kicsit, de más autókat veszünk. A kínai áruk jórésze viszont beépül amerikai termékekbe. Ha ezeknek az ára a vámok miatt megduplázódik, akkor annak komoly hatása lehet a piacokra, az inflációra. Szerintem nagyon komoly hatása lesz a példátlanul magas vámoknak Kínával szemben, illetve a kínaiak válasz intézkedéseinek. Különösen a kínai ritka földfémek hiányozhatnak az amerikai termelési láncból” – mondta Joseph Stiglitz, a Columbia egyetem Nobel díjas közgazdász professzora.