Abe Sinzo Litvániában beszélt erről, ahol Szugihara Csiune több ezer embert mentett meg.
Több mint hatezer japán vízumot adott ki Litvániában élő zsidóknak 1941 nyarán a japán alkonzul, Szugihara Csiune Kaunasban, mely akkoriban Litvánia fővárosa volt (Vilnius a két háború között Lengyelországhoz tartozott). A Litvániában élő zsidók csapdába estek, mert az országot a Molotov-Ribbentrop paktum alapján először a Szovjetunióhoz csatolták, majd a náci Németország támadta meg őket. A 200 ezer Litvániában élő zsidó nagy részét a helyszínen megölték, a többieket haláltáborba vitték.
Ebben e helyzetben bizonyult döntő fontosságúnak Szugihara tette:
több mint hatezer vízumot adott ki zsidóknak, akiket emiatt túlélték a háborút.
Szugihara Csiunét ezért sokan a japán Schindlernek nevezték.
Japán ebben az időben a náci Németország szoros szövetségese volt. Feljebbvalói ezért nem nézték jó szemmel az alkonzul tettét, de a háborús időkben nem törődtek vele, csak később váltották le. Ugyanakkor érdemes megemlíteni, hogy a japánok nem bántották azokat a Kínába menekült európai zsidókat, akik japán katonai kormányzás alá kerültek Sanghajban és más kínai városokban.
Évtizedekkel később derült ki, hogy Szugihara hány embert mentett meg. Abe Sinzo japán miniszterelnök első litvániai látogatásán most külön elment Kaunasba. Beleült abba a székbe, melyben annak idején a japán konzul az életmentő dokumentumokat kiállította.
„Mint japán büszke vagyok arra, amit Szugihara Csiune tett”
– mondta.