“Rogán Antal egy korrupciós rendszernek az elsődleges tervezője, megvalósítója és haszonélvezője” – közölte David Pressman akkori USA nagykövet január hetedikén, hogy megindokolja: miért került korrupciós feketelistára Rogán Antal kabinetminiszer, aki akkoriban még a titkosszolgálatokon és a médián kívül felügyelte a közbeszerzéseket is.
Az amerikai intézkedés hatására Orbán Viktor elvette Rogán Antaltól a közbeszerzések felügyeletét, mert az Egyesült Államokból jelezték azt, hogy nem épp szerencsés, ha az amerikai vállalatok magyarországi lehetőségeiről olyan személy dönthet, aki szerepel az Egyesült Államok korrupciós listáján. Marco Rubio amerikai külügyminiszter telefonon tájékoztatta most Szijjártó Pétert, hogy április 15-én lekerült a feketelistáról Rogán Antal, mert “ez az intézkedés nem felelt meg az USA külügyi érdekeinek.”
Vagyis nem a korrupciós vádat vonta vissza hanem azt közölte: a Trump kormányzat gesztust tett Orbán Viktornak.
Korábban Radványi Miklós, aki összeállította a korrupciós jelentést a washingtoni külügy és pénzügyminisztériumnak, úgy nyilatkozott a Magyar Hangnak, hogy megállapítható a rendszerszintű korrupció Magyarországon, és ennek alapján hosszú névsort közölt a jelentés tervezet. Ezen a listán szerepelt Orbán Viktor miniszterelnök, neje, Lévai Anikó, veje, Tiborcz István, alteregója, Magyarország leggazdagabb embere, Mészáros Lőrinc valamint Rogán Antal kabinetminiszter, Lázár János építési és közlekedési miniszter valamint Matolcsy György, aki 12 éven keresztül a Nemzeti Bank elnöke volt.
A Transparency International megállapította: a nemzeti együttműködés rendszere 15 év alatt az Európai Unió legszegényebb és legkorruptabb államává változtatta Magyarországot. Ezt az állítást a kormánypárti média sohasem cáfolta viszont ráuszította a Szuverenitásvédelmi Hivatalt a nemzetközi szervezetre.
Rogán telefonál
A kabinetminiszter telefonon nyilatkozott az Indexnek, mely az irányítása alatt áll, de nyilvánvalóan úgy gondolta: rászakadhat a mennyezet a hazugságoktól.
“Nem volt semmilyen bizonyíték, csak egyetlen újságcikk egy külföldi internetes portálon. Az eljárást David Pressman nagykövet kezdeményezte, aki politikailag messze elfogult volt Magyarországgal szemben hiszen ő azzal a feladattal érkezett ide, hogy belepréselje Magyarországot az ukrán – orosz háborúba, de ez nem sikerült. Ezért Pressman csalódott volt, és ez az ő személyes bosszúja“ – állította Rogán Antal.
David Pressman nagykövet valóban csalódott lehet hiszen Trump lett az USA elnöke, aki jó viszonyt ápol Orbán Viktorral. A magyar miniszterelnök már 2016-ban támogatásáról biztosította Donald Trumpot, akinek ellenfele, Hillary Clinton, akinek Soros György az egyik fő szponzora volt. Ez mindenképp befolyásolhatta Orbán döntését Trump mellett, de az méginkább, hogy az amerikai demokraták el voltak szánva az ő megbuktatására. David Pressman nagykövet ezzel a megbízással érkezett Budapestre – ezt a kormánypárti média közölte is a világgal.
“Nagykövetet várunk nem helytartót”
– összegezte a hatalom véleményét Pressmanről Szijjártó Péter.
Orbán sosem fogadta Pressmant, mert pontosan tudhatta: az USA nagykövetsége szisztematikusan gyűjti a bizonyítékokat a nemzeti együttműködés rendszerének korrupciójáról. Pressman nagykövet csak a kilövési utasításra várt, de ez nem jött meg. Miért nem? Mert valószínűleg Washingtonban nem tulajdonítottak túlságosan nagy jelentőséget Magyarországnak és Orbán Viktornak. A magyar miniszterelnök viszont sok millió dollárt költött arra, hogy jó kapcsolatokat építhessen ki Donald Trumppal.
Az USA-t leginkább a nemzetközi korrupció zavarta, nem a magyar. Erről a CNN-nek nyilatkozott már hazatérése után David Pressman ex nagykövet:
”Putyin 2,2 milliárd dollárral támogatta az olajszállítmányokon keresztül Orbán Viktort és rendszerét!”
Erre a kínos vádra nem adott meggyőző magyarázatot a magyar kormány.
Közben viszont készülődik Washingtonban egy törvényjavaslat, amelyet demokraták és republikánusok egyaránt támogatnak, és e szerint 500%-os vámmal kellene sújtani Putyin olajszállítmányait illetve azokat az államokat, melyek azokat igénybe veszik. Ez még csak törvényjavaslat, de Marco Rubio külügyminiszter már figyelmeztette Trumpot:
“keményebben kellene fellépni Putyinnal szemben, ha tűzszünetet akarunk elérni.”
Palladino:5%-os katonai költségvetés kell
Miért vette le Rogán Antal kabinetminisztert villámgyorsan a feketelistáról a Trump kormányzat? Mert így akarta megédesíteni a keserű pirulát, melyet Palladino ügyvivő adott be a magyar kormánynak. Mit vár el a Trump diplomácia Magyarországtól? Azt, hogy más NATO szövetségesekkel együtt emelje a hadiköltségvetést a GDP 5%-ára! Ez egész egyszerűen lehetetlen – mutatott rá Orbán Viktor miniszterelnök, aki 2022-ben a választások megnyerése után egy őszinte pillanatában hét szűk esztendőt jósolt az országnak. A stagnáló magyar gazdaság, amely nem jut hozzá az uniós euró milliárdok jelentős részéhez, egészen egyszerűen képtelen ennyit költeni a hadseregre. Lengyelországnak viszont, amely megkapja az uniós pénzeket, ez már majdhogynem sikerül.
Ráadásul az USA amerikai fegyverek vásárlását várja el éppúgy mint az amerikai cseppfolyósított földgázét – az orosz vezetékes gáz helyett.
Ez nemcsak azért katasztrófa Orbán Viktor számára, mert az amerikai cseppfolyósított földgáz drágább mint az orosz vezetékes gáz hanem, mert az olajhoz hasonlóan Putyin a földgáz szállítmányokon keresztül is finanszírozta az Orbán rezsimet. Csakhogy a Gazprom a csőd szélén áll, mert elveszítette európai vásárlóit kivéve Magyarországot, Szlovákiát és Ausztriát. A Gazprombank, mely Putyin barátait pénzelte külföldön, rajta maradt a fekete listán, melyről Rogán Antal lekerült.
“Gengszter homlokára nem fon koszorút az utókor”
Erre hívta fel a figyelmet Bertolt Brecht, aki a diktátor figuráját Hitlerről mintázta meg. Orbán Viktor Trumptól várt pénzügyi támogatást 10 milliárd dollár értékben, és helyette ezt az ultimátumot kapta. A 10 milliárdos kölcsönnek az a nagy baja, hogy drága: Magyarország hitelminősítése gyengült az utóbbi időben, ezért csak 5% fölött kaphat kölcsönt a nemzetközi piacokon. Összehasonlításképp: Lengyelország és Románia 3%, Csehország 1%. Ez az igazán kínos mérlege Orbán Viktor nemzeti együttműködési rendszerének. A magyar miniszterelnöknek mindenáron pénzt kell szereznie hiszen ellenfele már meghirdette az Út a börtönbe programot. A magyar miniszterelnök vagy Rogán Antal aligha így kívánja befejezni politikai pályafutását.