Vucsics szerb elnök szerint Európa visszatér az orosz földgázhoz. Vucsics Bakuban részt vett a környezetvédelmi világkonferencián. Orbán szövetségese, aki Putyinnal is szoros kapcsolatban áll, és szeretne bekerülni az Európai Unióba, arra mutatott rá, hogy Trump megválasztása után a földgáz ára az egekbe szökött: “485 dollár lett miközben mi 325 dollárért kapjuk az orosz földgázt.”
Miért e változás? Vucsics szerb elnök szerint azért, mert az Egyesült Államokban dinamikusan növekednek az energia igények elsősorban a mesterséges intelligencia tömeges felhasználása miatt, és ezért a cseppfolyósított földgázt az USA nem fogja exportálni hanem a hazai piacon használja azt fel.
Az Európai Unió központjában másképp látják a jövőt:
Brüsszel több amerikai földgáz vásárlással kerülné el a kereskedelmi háborút Washingtonnal.
Ursula von der Leyen elődjének Junckernek a bevált módszerét alkalmazná Trumppal szemben: 2018-ban az Európai Unió úgy kerülte el a kereskedelmi háborút az Egyesült Államokkal, hogy több cseppfolyósított földgáz és szója vásárlására tett ígéretet Donald Trumpnak. Akkoriban Mike Pompeo amerikai külügyminiszter “a szabadság földgázát” állította szembe az orosz földgáz szállítással, mely Putyin Ukrajna elleni agressziója előtt fontos szerepet játszott Európa ellátásában.
“A kölcsönös érdekek alapján tárgyalnunk kell”
– ezt mondtam Trump megválasztott elnöknek az első telefon beszélgetés során“ – közölte Ursula von der Leyen. A brüsszeli bizottság elnöke hozzátette:
“Miért ne pótolnánk az orosz földgázt az amerikai cseppfolyósított földgázzal, amelyik olcsóbb, és így lefelé viszi az európai energiaárakat is? Erről tárgyalhatnánk az Egyesült Államokkal, ha a kereskedelmi deficit szóba kerül.”
A probléma persze az, hogy a brüsszeli bizottságnak nincs jogköre arra, hogy meghatározza: melyik európai cég kitől vásároljon földgázt? Ettől függetlenül Oroszország részesedése folyamatosan csökken Putyin Ukrajna elleni agressziója óta, és Európa egyre több amerikai cseppfolyósított földgázt vásárol: az USA részesedése ezen a piacon idén 48% míg Oroszországé csak 16%.
A politika csak csomagolás, mert a piac diktál
“Az Európai Unió nem vesz cseppfolyósított földgázt. Van globális piac, és a cégek ezen kereskednek. Lehet nyilatkozatokat tenni ebben az ügyben, de ez nem más mint a piaci fejlemények politikai becsomagolása. Az Európai Unió annyi cseppfolyósított földgázt vásárol, amennyire a tagállamoknak szüksége van” – vázolta fel a helyzetet a brüsszeli Politiconak az S&P Global földgáz piaci részlegének igazgatója. Laurent Ruzeckas arra mutatott rá, hogy ez politika nem pedig energia biznisz.
Mit mutat a piaci kereslet? “Valószínűleg az idei lesz a csúcs az uniós cseppfolyósított földgáz fogyasztásban az Európai Unióban. Jövőre aztán tovább növekszik a megújuló energiaforrások hatása, és egyre több lesz a zöld alternatíva” – jósolja az ACER, amely az uniós energia fogyasztást kíséri figyelemmel.
Az Európai Unió célja az, hogy teljes mértékben megszüntesse a függést az orosz földgáztól 2027-ig.
A Bloomberg részletesen elemezte, hogy miért nem könnyű leszokni az orosz gázról: 2023- ban az Európai Unió havonta 1 milliárd dollárért vásárolt orosz földgázt Oroszországtól. Ez óriási csökkenés 2022-höz képest amikor még havi 16 milliárd dollárt mutatott a számla.
“A vezetékes orosz földgáz olcsóbb mint a cseppfolyósított, ezért Ausztria, Magyarország és Szlovákia, amelyeknek nincs tengeri kikötőjük, ragaszkodnak az orosz importhoz.”
A Jamal orosz földgáz mező kitermelésében részt vesz egy francia és egy spanyol cég méghozzá hosszútávú szerződések alapján. A Total Energies és a Naturgy Energy Co. egyrészt részvényes az orosz Jamal földgázmező kitermelésben, másrészt pedig elkötelezte magát az orosz földgáz vásárlása mellett. A spanyolok esetében az oroszokkal kötött földgáz szerződés csak 2038-ban jár le – emlékeztet a Bloomberg.