Anyád vagy nővéred ő? – kérdezte dr. Mengele a Magyarországról érkezett zsidó család 16 éves lányát Auschwitzban. Az anyám – válaszolta őszintén Edith, aki ezzel a halálba küldte őt.
A nácik ugyanis a 14 év alattiakat és a 40 év felettieket azonnal a gázkamrába küldték Auschwitzban. Pedig Edith apja örült amikor meglátta a feliratot: Arbeit macht frei – A munka szabaddá tesz.
Az öttagú Elefant családból
csak a három lány élte túl Auschwitzot,
amelyről most jelentette meg emlékiratait Angliában dr. Edith Eger. The Choice – A választás a könyv címe. A londoni bulvárlap, a Daily Mail címlapsztorit szentel az emlékiratnak, mely minden korábbinál érzékletesebben írja le a haláltábor hétköznapjait.
Például azt, hogy doktor Mengele, a halál angyala, szerette a balettet és megtudta: Edith korábban ígéretes művészpalánta volt. Így aztán magához hívatta és
táncolnia kellett előtte.
A Kék Duna keringő hangjaira táncolt az ifjú balerina, aki akkor már tudta: édesanyja gázkamrába került, és épp doktor Mengele küldte oda.
A halál angyalának megtetszett a fiatal zsidó lány. Ezért egyszer teljesen meztelenül rendelte magához. Csak gyorsan legyen vége – gondolta Edith, akinek szerencséje volt. Doktor Mengele már gombolta kifelé a zubbonyát,
amikor megszólalt a telefon, és elhívták valahova.
A lány meztelenül szaladt vissza a barakba, ahol nővérével együtt sokáig zokogtak.
Végül túlélték Auchswitzot, a hullahegy tetején találták meg őket. Hazatértek Magyarországra, majd kivándoroltak az Egyesült Államokba. Edith Eger klinikai pszichológus lett. Sohasem tudta megbocsátani magának azt, hogy egyetlen szóval akaratlanul a halálba küldte édesanyját.