- Az Arab Liga vezetője, Ahmed Aboul Gheit „a gázai hadműveletek azonnali befejezésére” és „a két fél fegyveres konfrontációjának befejezésére” szólított fel. „Izrael erőszakos és szélsőséges politikája egy időzített bomba, amely megfosztja a régiót a stabilitás minden komoly lehetőségétől ” – tette hozzá.
- Egyiptom, az izraeli-palesztin konfliktus hagyományos közvetítője mindkét felet a „legnagyobb önmérséklet gyakorlására” szólította fel, figyelmeztetve „a folyamatban lévő eszkaláció súlyos veszélyére” . Abdel Fattah al-Sissi elnök figyelmeztetett „a helyzet további romlásának veszélyére”, Sameh Choukri, a diplomácia vezetője pedig telefonon beszélt jordániai, emírségi, török, német és francia kollégáival, valamint az európai diplomácia vezetőjeével, Josep Borrellal.
- Jordánia emellett figyelmeztetett a helyzet „volatilitására”, „különös tekintettel a palesztin nép elleni izraeli támadásokra és jogsértésekre, amelyeknek Ciszjordánia városai és régiói tanúi vannak”. Emlékeztetőül: Jordánia és Egyiptom volt a térség első két országa, amely békemegállapodást kötött Izraellel.
- Az Egyesült Arab Emírségek, amelyek 2020-ban az Ábrahám-egyezmény részeként normalizálták kapcsolatait Izraellel, „azonnali tűzszünetre” és „a legnagyobb önmérsékletre” szólított fel . A Külügyminisztérium közleményében hangsúlyozta a civilek védelmének fontosságát.
- Marokkó, amely szintén csatlakozott az Ábrahám-egyezményhez és diplomáciai kapcsolatokat létesített Izraellel, „mélységes aggodalmának ad hangot a helyzet romlása és a katonai akciók kitörése miatt a Gázai övezetben, és elítéli a civilek elleni támadásokat, bárhol is legyenek” – áll a Külügyminisztérium sajtóközleményében.
- A külügyminisztérium közleménye szerint Szaúd-Arábia azt mondta, hogy „a királyság a két fél közötti eszkaláció azonnali befejezését. Rijád megismételte más regionális államok, köztük Kuvait, Irak, Katar és Omán, valamint az Iszlám Együttműködési Szervezet (OIC) kijelentéseit, miszerint a szombati támadás „a folyamatos megszállás és a palesztin nép jogfosztásának eredménye volt.”
- Szíria „terror elleni háborúnak” nevezte a Hamász hadműveletét, és „tiszteletre méltó eredménynek, amely bizonyítja, hogy a palesztinok számára ez egyetlen módja annak, hogy törvényes jogaikat elérjék”. Szíria emellett „támogatását” fejezte ki a palesztin nép és a „cionista terrorizmus ellen harcoló” erők iránt.
- Irán is támogatta a Hamaszt. „Támogatjuk ezt a büszke hadműveletet ” – jelentette ki Yahya Rahim Safavi, a Forradalmi Gárda tábornoka, miközben Nasszer Kanaani, a Külügyminisztérium szóvivője is üdvözölte az iszlamista párt ágának offenzíváját.
- Jemenben a fővárost, Szanaát irányító huthi lázadók kijelentették, hogy támogatják a dzsihadisták „hősi hadműveletét”, a „méltóság, büszkeség és védelem csatáját”. A lázadók hivatalos hírügynökségükön közzétett közleményükben azt mondták, hogy a támadás „felfedte Izrael gyengeségét, törékenységét és tehetetlenségét”.
Címke: reagálások
Izrael a háborúban – folyamatosan frissítjük
Reagálások az Orbán-beszédre
DK: aki kormányzás helyett uralkodni akar, azt nem leváltani, hanem elkergetni szokták. Szabó Tímea: a miniszterelnök 2030-ig továbbra is le kívánja nyúlni saját haverjainak az uniós pénzeket, ez egy egészen konkrét ígéret.
A Demokratikus Koalíció emlékeztet: Orbán Viktor 20 évvel ezelőtt azt mondta, hogy aki azt állítja, hogy rajta kívül nincs más alternatíva, “az nem kormányozni, hanem uralkodni akar”. A DK szerint Orbán Viktor pontosan ezt teszi, amikor 2018-ban 2030-ig kitartó hatalomról álmodozik. A DK már most figyelmezteti a miniszterelnököt: aki kormányzás helyett uralkodni akar, azt nem leváltani, hanem elkergetni szokták.
Az MSZP-Párbeszéd a választások bizonyítottan rendszerszintű manipulálása miatt nem vett részt Orbán Viktor miniszterelnök parlamenti megválasztásán – közölte az MSZP frakcióvezetője, az MSZP-Párbeszéd frakciószövetség vezetője.
Tóth Bertalan közölte, nem kívántak sem tapsolni, sem gratulálni egy olyan miniszterelnöknek,
akinek gázszerelője uniós és magyar adófizetői pénzekből ma már Magyarország leggazdagabb embere.
Az ellenzéki politikus szóvá tette azt is, nem volt lehetőség arra, hogy a kormány programjáról vitatkozzanak.
Szabó Tímea, a Párbeszéd frakcióvezetője semmitmondónak értékelte a miniszterelnök beszédét és jelezte, nem arra figyelnek, amit Orbán Viktor mondott, hanem amit tenni fog. Hozzátette: a miniszterelnök beszédében a szöges ellentétét vázolta fel annak, amit az elmúlt nyolc évben csinált. Folyamatos forráskivonás történt az egészségügyből és az oktatásból – mondta.
Elmondta, az MSZP-Párbeszéd a kormányfő egészségügy ésszerűsítésére vonatkozó kijelentését nem tudja másként értelmezni, minthogy
„Orbán Viktor az egészségügy privatizációjára készül”.
Mindent megtesznek azért, hogy ezt megakadályozzák – hangoztatta.
Szabó Tímea szerint Orbán Viktor szavaiból egyértelművé vált, a következő négy évben Magyarország semmi jóra nem számíthat. A miniszterelnök 2030-ig továbbra is le kívánja nyúlni saját haverjainak az uniós pénzeket, ez egy egészen konkrét ígéret – mondta.