Kezdőlap Címkék Lítium

Címke: lítium

Megvonhatják az uniós agrártámogatást is Magyarországtól

Azt javasolja közösen Finnország és Svédország kormánya arra hivatkozva, hogy a nemzeti együttműködés rendszere nem tartja be a jogállami normákat Magyarországon ezért vonják meg az országtól az uniós agrártámogatásokat is.

Jelenleg a helyreállítási alap eurómilliárdjai be vannak fagyasztva Brüsszelben, de miután a magyar kormány nem tesz eleget az Európai Bíróság ítéletének, ezért újabb elvonások várhatóak ezúttal már a kohéziós vagy az agrár alapból. Ez utóbbi különösen kínosan érintené a Fidesz vidéki szavazó táborát hiszen a földalapú támogatás nagyon sok földtulajdonos gazda számára megélhetési forrás.

A NATO miatt dühösek a finnek és a svédek

A magyar diplomácia – minden bizonnyal Putyin biztatására – hónapokig késleltette Finnország és Svédország NATO tagságát. A mindaddig semleges skandináv államok azért akartak belépni az észak-atlanti egyezménybe, mert abban az USA is tag, és ez elrettentő hatást gyakorol Oroszországra. Sem Sztálin sem Brezsnyev nem támadta meg a NATO-t, és ettől minden bizonnyal Putyin is óvakodna hiszen az amerikai haderő jóval felülmúlja az oroszt. Sem Helsinkiben sem pedig Stockholmban nem feledkeztek meg a magyar diplomácia szánalmas akciójáról, amely végülis azért zárult le, mert Washingtonból Orbán Viktort figyelmeztették: eddig és ne tovább!

Zsákutcában a magyar diplomácia

Szijjártó Péter, aki a legrégebben áll a külügyi tárca élén az Európai Unióban Orbán Viktor elképzeléseit valósítja meg, melyek zsákutcába manőverezték a magyar diplomáciát. Magára maradt Magyarország az Európai Unióban és általában a nyugati világban anélkül, hogy ebből bármennyire is profitált volna másutt. Putyin nem adja olcsóbban a földgázt Magyarországnak: szakértői vélemények szerint a holland gáztőzsdén kialakult árat fizetjük mi is éppúgy mint mások. Kína kormányokat nem támogat, csakis üzleti alapon tárgyal vagyis elvárja Orbán Viktortól a kínai beruházások támogatását, de cserében nem ad semmit sem.

Piaci kamattal kapott egymilliárd eurós hitelt Magyarország ráadásul rövid távra, mindössze három évre.

Pekingben józanul felmérték: Orbánt az USA előbb vagy utóbb leveheti a sakktábláról. David Pressman nagykövet ezt majdnem nyíltan meg is üzente a magyar miniszterelnöknek: ha marad a demokrata adminisztráció Washingtonban, akkor megpróbálják

“helyreállítani a demokráciát” Magyarországon.

Ezért imádkozik Donald Trump győzelméért Orbán Viktor. Csakhogy mit üzent az ex elnök a magyar miniszterelnöknek, akit az amerikai választási kampány során többször is megdicsért? A belpolitikájával egyetért, a keleti nyitással viszont nem. Trump is elvárja az orosz és a kínai kapcsolatok lazítását miközben a maga részéről egy centtel sem hajlandó hozzájárulni Orbán Viktor problémáinak megoldásához.

Fejjel megy a falnak a magyar miniszterelnök vagy…? Figyelemreméltó, hogy Orbán szövetségese Vidics szerb elnök vígan lepaktált Brüsszellel miközben továbbra is jó kapcsolatot ápol Moszkvával és Pekinggel. Csakhogy az Európai Uniónak szüksége van lítiumra az akkumulátorokhoz. Svédországban van a legnagyobb készlet Európában, de ott környezetvédelmi okból nem kezdődött meg a bányászat. A szerb elnök viszont bevállalta ezt, és cserébe Brüsszel felhagyott az ellenzék nyílt támogatásával.

Orbán viszont tovább kellemetlenkedik, játssza a trójai faló szerepet. Talán abban reménykedik, hogy Putyin és Hszi Csin-ping után Donald Trump trójai falova is lehet Brüsszelben.

Szánalmas szerep, de Orbán túléléséhez egy ideig elég lehet.

Ha viszont az Európai Unió elkezdi megvonni az agrár pénzeket is, akkor összedőlhet a nemzeti együttműködés rendszere hiszen vidéken is feltehetik a kérdést: megér nekünk Orbán ennyit?

20 ezer milliárd dollár értékű ásványi kincsért is folyik a harc Ukrajnában

Egy amerikai republikánus szenátor szerint nem szabad hagyni, hogy ez a hatalmas ásványkincs Oroszország és Kína birtokába kerüljön. Erre hívja fel a figyelmet a német közszolgálati Deutsche Welle.

Óriási lehetőséget jelent Ukrajna ásványi kincseinek a kiaknázása, különösen  a zöld átmenet szempontjából hiszen itt olyan nyersanyagok vannak, melyek ahhoz elengedhetetlenek   – jelentette ki Maros Sefkovic, a brüsszeli bizottság alelnöke, aki ezzel elsősorban a lítiumra célzott.

A lítium Ukrajna legfontosabb ásványi kincse, amely rendkívüli mértékben felértékelődött azt követően, hogy az akkumulátor gyártásban ez nélkülözhetetlen, és elsősorban Kína exportálja azt a világpiacra. Brüsszel már régóta törekszik arra, hogy mérsékelje a függést legnagyobb kereskedelmi partnerétől Kínától. Ezért már 2021-ben stratégiai együttműködési egyezményt kötött Ukrajnával a lítium és más ásványi kincsek kiaknázására Ukrajnában. 2022-ben azután közbeszólt a háború, amely e téren is óriási változásokat hozott hiszen az ásványi kincsek jelentős része olyan területen van, melyet megszálltak az oroszok.

Putyin agressziójának elsősorban katonai célja van, ezért is költ oly sokat a háborúra – az USA szerint már eddig több mint 1000 milliárd dollárnak megfelelő rubelt – de Moszkvában nagyon is számon tartják a lítiumot és más fontos ásványi kincseket Ukrajnában.

Amerikai republikánus szenátor: Ukrajna egy aranybánya

12 ezer milliárd dollár értékű kritikusan fontos ásványi anyag van Ukrajnában, és nem hagyhatjuk, hogy ez a kincs az oroszok és a kínaiak kezére jusson! – jelentette ki Lindsey Graham republikánus szenátor egy televíziós interjúban. Dél Karolina szenátora, aki korábban a légierő pilótája volt, hangsúlyozta:

”Ukrajna Európa leggazdagabb országa lehetne, ha ki tudná aknázni ásványi kincseit. A magam részéről egyáltalán nem szeretném ha ez az ásványi kincs az oroszok vagy a kínaiak kezére jutna.”

A szenátor azt javasolta a CBS televíziónak adott interjúban, hogy Ukrajna fizessen az amerikai fegyverekért ezekkel az ásványi kincsekkel.

“Ha mi most fegyverekkel és pénzzel segítjük Ukrajnát, akkor ebből olyan jó üzleti kapcsolat lehet, melyről csak álmodhatunk” – hangsúlyozta a szenátor, aki Trump elszánt híve Washingtonban.

“Nagyon fontos számunkra, hogy miképp ér véget ez a háború Ukrajnában. Segítsük az ukránokat ebben a háborúban, mert nem engedhetjük meg magunknak, hogy veszítsünk. Találjunk egy megoldást erre a háborúra, de sose felejtsük el: Ukrajna egy aranybánya! 10-12 ezer milliárd dollár értékű kritikusan fontos nyersanyag van ott. Ezt nem engedhetjük át Putyinnak, aki tovább passzolná azt Kínának” – mondta a republikánus szenátor a Face the Nation programban a CBS televízióban.

Az Egyesült Államok 2021-ben stratégiai ellenfélnek nyilvánította Kínát és Oroszországot.

A Washington Post már korábban is arról írt, hogy a háború Ukrajnában az ásványi kincsekért folyik:

”óriási ásványi kincs forrásról van szó Ukrajnában, mert a 120 elem közül 117 megtalálható itt.”

A probléma az, hogy az ásványi kincsek nagy része Ukrajna keleti felében találhatóak, melyek részben orosz megszállás alatt állnak részben pedig a háború legfontosabb helyszínei.

2021-ben az USA egyezményt kötött Ukrajnával a titán kiaknázására, hogy így csökkentse függését Kínától és Oroszországtól.

A fekete massza megoldhatja az akkumulátor újrahasznosítás problémáját

0

Németországban kikísérleteztek egy módszert a lítium ion akkumulátorok újrahasznosítására, ez a blackmass vagyis a fekete massza. Ez már nem környezetszennyező mint az akkumulátorok – írja a közszolgálati Deutsche Welle portál.

Az Európai Unióban sok nagy akkumulátor gyár épül – köztük a CATL Debrecenben. Sok a környezetvédelmi aggodalom hiszen a vegyi üzemek mindenütt környezetszennyezőek lehetnek, és a lítiumnak különösen nagy a kedvezőtlen hatása. Amikor Hszi Csin-ping kínai elnök felkereste Kína legnagyobb lítium bányáját, akkor mintha holdbéli tájon járt volna. Az évtizedes kitermelés teljesen tönkretette a talajt a környéken. A kínaiak most az ígérik, hogy külföldön másképp lesz.

Európa legnagyobb lítium bányáját Svédországban nyitnák meg a kanadaiak, de a helyi lakosság ellenáll. Az Európai Unió nagyrészt importálja az akkumulátor gyártáshoz szükséges alapanyagokat, az újrahasznosítás ebben is segíthet.

A kínaiak az élen járnak

Nálunk az újrahasznosítást dél-koreai cégek végzik. Bátonyterenyén az egyik újrahasznosítást végző üzemet bezárták miután több tízmilliós büntetést kapott környezetszennyezésért. Tízmilliárd forintos beruházással Sóskútra tervez újrahasznosítási üzemet egy szlovén cég, de a helyi lakosság itt is tiltakozik.

A németek járnak az élen az újrahasznosítással Európában: a fekete masszát előállító cég már elérte, hogy az energia mennyiség felét visszanyeri a használt akkumulátorokból. Az aprítást nitrogénban  végzik nehogy kigyulladjanak az akkumulátorok. Rendkívül alacsony hőfokon hajtják végre  a műveletet, hogy ily módon is akadályozzák az esetleges öngyulladást.

Ez a német cég megkapta az eljárásért  a Német Fenntarthatósági díjat – írja a Deutsche Welle. Egyben arra is rámutat, hogy Németország ebben a tekintetben elmarad Kína mögött, amely a világ legnagyobb elektromos jármű és akkumulátor gyártója.

Peking azt tervezi, hogy 2059-ben már teljes mértékben újrahasznosított lítiumot használhat az akkumulátor gyártásban. E téren az Egyesült Államok is le van maradva Kína mögött, mert ott csak 2070-ben számítanak erre – írja a közszolgálati Deutsche Welle.

Akkumulátor

Az elektromos energia nehezen tárolható. Van ugyan sokfajta megoldás, de az igazit még nem sikerült föltalálni, ezért mindegyik valamiben gyenge, másban meg erős, mely tulajdonságok aztán el is döntik, hogy leginkább hol használható az egyik, és hol a másik. Akit a műszaki részletek érdekelnek, a hálón rengeteg információt találhat erről, például itt.

Az akkumulátorokat általában ott használják, ahol nem áll rendelkezésre sok hely, és nem kell nagy kapacitás, ezért elsősorban a járműiparban, valamint a kis, egyedi napelemes rendszerek kiegyenlítő tartozékaként jöhetnek szóba. Létezik ugyan nagyobb méretben, de csak olyan helyeken, ahol kicsi a népsűrűség, ebből következően az áramfogyasztás is, és távoli vidék, azaz az országos hálózat nagyon hosszú és költséges távvezetékkel érhető el. Ilyen például Dél-Ausztrália. A világ jelenlegi legnagyobb lítium-ionos akkumulátortelepe itt található, 50 millió dollárba került, és 100 MWh a tárolóképessége, azaz annyi villamos energiát tárol, amennyit Paks I. teljes terhelésen 3 perc alatt termel meg. Az ottani lakosságot tekintve nekik ez pont elég.

A klímavédelem (illetve hát az Emberiség védelme a klímaváltozástól) és a városok levegőjének szennyezőanyag csökkentése végett a járműgyártás kezd egyre inkább áttérni az elektromos hajtású járművekre. Ezek kétfajta áramforrást használhatnak: egyrészt az üzemanyag cellát, másrészt az akkumulátorokat. Az üzemanyag cella valamilyen éghető gázból és a levegő oxigénjéből állít elő elektromosságot. A jövő napelemei és szélkerekei  fölös áramtermelésével vizet lehet bontani hidrogénre és oxigénre, melyből az előbbi éghető gáz. Jelenleg a hidrogénre alapozó  társadalom tűnik legvalószínűbbnek. Az energiát hidrogéngáz tárolókban sokkal egyszerűbb és olcsóbb tárolni, mint akkumulátorokban, ezzel nem csak a rövid idejű, hanem az évszakos kiegyenlítések is könnyen megoldhatók. A hidrogén előállítására, tárolására és továbbítására persze a tartályrendszereket és a csővezetéki rendszereket meg kell építeni, ám az olcsóbb és gyorsabb rendszer lesz, mint az akkumulátoros – megjegyzendő sajnos, hogy a jóslás okkult tudomány.

A jelenlegi akkumulátor fölénynek az az oka, hogy az akkumulátor, mint készülék, fejlesztésben előbbre tart az üzemanyag cellánál. Kína hamar észrevette a Toyota Yarist meg a Teslát, és miután náluk a központi akarat érvényesül, azaz villámgyorsan érkezik a parancs, hogy mit kell fejleszteni, ráadásul rengeteg pénz is hozzá, hamar fölénybe kerültek (ahogy Dél-Korea szintén, bár ott nem állami a rendszer, de szintén gyors, és az a pénz sem kevés). Kína tehát jelenleg vezet, pláne a lítiumbányái révén. Ez most változni fog, mert a németek nyertek egy bolíviai lítiumbánya kiaknázási tenderen, az Egyesült Államokban pedig felfedezték a világ legnagyobb lítiumlelőhelyét Oregon és Nevada határán, amely még a Chile-Argentína-Bolívia lítiumháromszögben találhatónál is nagyobb. A változáshoz viszont idő kell, és azalatt Kína nem fog ülni tétlenül, pláne, hogy a EU Parlamentje megszavazta, 2035-től csak elektromos autókat lehet üzembe helyezni az EU-ban.

Az EU kínai akkumulátorokkal való elárasztása két módon történhet. Az egyik, hogy otthon építenek egy gyárat, ott történik a gyártás, aztán ideszállítják, megfizetik a vámot, és megpróbálják az így megdrágult készülékeiket eladni. A másik, hogy itt építenek egy gyárat, akkor nem kell szállítani, elvámoltatni is csak a lítiumot, melyet nyilván otthonról hoznak. Az előbbi esetben számolniuk kell még azzal is, hogy az EU bármikor akármekkorára növelheti a vámot, vagy akár meg is tilthatja a kínai akkumulátorok behozatalát. Nem véletlen hát, hogy az európai gyártásra fókuszálnak szívesebben, különösen, hogy nem magánvállalati kell összekuporgatni a pénzt a haszonból a gyárépítésre, hanem csak beszólnak a pekingi minisztériumba, hogy ennyi lesz, és kész. A Központi Bizottság a terjeszkedést szívesen támogatja.

Az akkumulátorgyárak köztudomásúlag rengeteg vizet fogyasztanak, ezért általában folyók mellé telepítik őket, mert a víz döntő hányada hűtővíz, a technológiával nem érintkezik, minőségi követelményei sem szigorúak, nem kell ivóvíznek lennie, általában elég a szűrt folyóvíz is. Sajnos,

ha folyótól távol épülnek (pl. Debrecen), ahol nincs folyó, más megoldás szükséges, mert a talajvízkészlet ilyen fogyasztásnál hamar kimerül.

Jelenleg tisztított szennyvízben gondolkodnak (mármint a város tisztított szennyvizét használnák akkugyári hűtővíznek), ami jó megoldás lehet, ha a gyár részére a vízminőség elfogadható. A gyár természetesen azért épül Debrecen mellett, hogy a várhatóan nem kicsi iparűzési adót a FIDESZ kedvenc városa söpörhesse be (lásd még BMW gyár). A fentiekből látható, hogy ha a vízigény probléma is, némi plusz költség árán műszakilag uralni lehet.

Az ilyen gyárak nem csak vízből igényelnek sokat, hanem villamos energiából is. Csak a debreceni ipari park igénye főleg az akkumulátor üzem miatt kb. 800 MW lesz. A BMW üzemei ennek csak kis részére tart igényt. Több épülő akkumulátorgyárat is figyelembe véve a magyarországi villamosenergia igény lényegesen megnövekszik, mivel pedig jelenleg az ország amúgy is áramimportra szorul, Paks II. meg csúszik, új, gyorsan megvalósítható, és aránylag nagy teljesítményű erőműveket kell építeni. Ilyen erőműtípus létezik, mondhatjuk tehát, hogy

az épülő gyárak energiaigénye komoly hátrányokkal ugyan, de biztosítható.

A fentiek alapján egyértelmű, hogy az akkumulátorgyártásnak vannak lényeges hátrányai, ráadásul azt is figyelembe kellene venni, hogy nagyobb baleseteknél könnyen előfordulhat, hogy nagy mennyiségű lítium kerül a környezetbe (normál működésnél vagy üzemi meghibásodások esetén nincs ilyen, azaz sok mindennek kell összejönnie, hogy megtörténjen, de tagadhatatlan, hogy bár nagyon kicsi az esélye, de nem nulla – mindenesetre sokkal kisebb, mint az autóbaleseteké). Ezen hátrányok miatt az európai országok nagy része nem fogadja szívesen a kínaiak jelentkezését, hogy akkugyárat építenének náluk, sőt kifejezetten elzárkóznak az ajánlattól, viszont vannak országok, melyeknek az elhibázott politikai és gazdasági döntéseik miatt más esélyük a növekedésre nincs. Ilyen például Magyarország, mely ezért nagy örömmel fogadja az ázsiai akkugyártók jelentkezését.

  • A gyáraknak a kívánt villamos energiát biztosítani kell. A felhasznált energia árát kifizetik ugyan, de olyan helyre nem mennek, ahol importból kell a villanyt a fogadó ország által nekik biztosítani, mert az a kutya vacsorája szerű valami, ami a fogadó országon kívül senkinek nem érdeke. Az áramexportőröknek sem.
  • A Gyurcsány kormány által 2009-ben megszavazott „Új atomerőmű előkészítő program” nem tartalmazta sem azt, hogy az oroszok fogják építeni, sem azt, hogy orosz hitelből finanszírozzuk.
  • Az Orbán kormány 2010-ben vette át a hatalmat, és 2014 januárjában írta alá titokban Putyinnal a Paks II.-re vonatkozó szerződést. Orbánéknak négy éve volt rá, hogy meggyőződjön róla, a Roszatom műszaki gárdája képes aránylag rövid idő alatt egy EU mércével is elfogadható engedélyezési dokumentációt elkészíteni. Mint az azóta eltelt 9 ½ év mutatja, nem volt képes. Ezért Paks II. áramtermelésre még sokáig nem lesz használható.
  • A helyettesítő erőmű a feltételeket tekintve nem lehet más, mint kombi ciklusú, gáztüzelésű erőmű, melyből kettőt terveznek, egy 1600 és egy 1000 MW teljesítményűt. Orosz gázra, mert más nincs. Ebből következően sokáig kell még Putyin cárnak és Kirill pátriárkának hajlongani, és az EU egyhangú döntéseit orosz érdekből mondvacsinált ürügyekkel gáncsolgatni, hogy az erőművek (esetleg a tőzsdeinél magasabb áron vett gázzal működtetve) üzemeljenek, és ellássák árammal az akkugyárakat, kiváltsák az importot és képesek legyenek kompenzálni a folyamatosan bővülő magyar napelem park hektikus működését.
  • Lehetne persze Magyarország fejlődését akkumulátor gyárak idecsábítása helyett magyar oligarchák beruházásaival is biztosítani, ha azok nem mesterségesen felfújt gömböcök lennének.
  • Lehetnének persze igazi magyar oligarchák is, ha a számolatlanul ömlő EU pénzeket nem térkövezésre, lombkorona sétányra, a polgármesternek átjátszott közösségi házra, meg ilyenekre fordítottuk volna, hanem innovatív cégek innovatív beruházásainak támogatására. De Orbánék nem arra fordították.
  • Jönnének ide persze kevésbé igényes gyárak is, ha nem tudnák, hogy nálunk minden egyetlen ember kényétől-kedvétől függ, és ha úgy ébred, egy nap alatt hozhat olyan törvényt, amelyik bárkitől az összes eddigi és jövőbeni hasznát elvonhatja. Ezt a kellemetlen kockázatot csak a nagyon Európába igyekvő cégek vállalják fel. Másfajta cégek inkább otthon maradnak.

A fentiek alapján szomorúan kell megállapítanunk, hogy noha a jelenlegi helyzetet nem ők idézték elő, azt az ellenzéknek is tudomásul kell venni, hogy az akkumulátor gyárakat célszerű békében hagyni, hogy ne Bulgáriával vetélkedjünk az utolsó előtti helyért.

Ha majd az ellenzék kormányra kerül, és hosszadalmas, szívós munkával lehetővé teszi az ország normális, azaz demokratikus és gazdaságilag jó irányba vivő működését, a helyzet megváltozhat.

Ehhez persze előbb egységes és választható alternatívát kínáló ellenzékre lenne szükség.

FRISS HÍREK

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!

NÉPSZERŰ HÍREK