Kezdőlap Címkék Kína

Címke: kína

Kína figyelmeztette Putyint: atomfegyvert nem vethet be!

0

Az agyhalállal küszködő Biden elnök engedélyezte Ukrajnának, hogy a határtól távoli orosz célpontokat is támadjon amerikai rakétákkal, mire Putyin az atom doktrína módosításával válaszolt.

Putyin szerint ilyen esetekben Oroszország bevethetne nukleáris fegyvereket is. Minthogy Oroszországnak több mint 5000 atombombája van, ezért az ilyen fenyegetést komolyan kell venni, de kérdés, hogy mennyire. Biden döntése miatt Putyin lépéskényszerbe került, ezért az újabb fenyegetés, de az orosz elnök valójában már Trumpra vár. Vele akar megállapodni Ukrajnáról. A megválasztott elnök le akarja zárni a háborút, hogy a figyelmét más, az USA számára fontosabb területekre fordítsa: a Közel Kelet illetve a Távol Kelet, mindenekelőtt Kína.

Peking parancsa Putyinnak: atombombát semmiképp sem!

Hszi Csin-ping elnök már többször figyelmeztette erre Putyint, de Trump győzelme után újra megtette, mert tudja, hogyha az orosz vezér ilyesmivel kacérkodik, az semmiképp sem lenne jó Kína és a világ számára. A megnyerhetetlen ukrajnai háború eddig inkább hasznot hajtott Kínának hiszen Moszkva végképp kiszolgáltatott helyzetbe került vele szemben. Ráadásul az USA-t lefoglalta Ukrajna és a Közel Kelet, nem jutott elég figyelem a Washingtonban elsőszámú stratégiai ellenfélnek tekintett Kínának.

Pekingben a külügy így reagált Putyin bejelentésére:

”A konfliktus minden résztvevőjének le kell higgadnia! Nem a háború eszkalációjára van szükség hanem épp ellenkezőleg deeszkalációra. Párbeszédre és konzultációkra van szükség, hogy csökkenjenek a stratégiai kockázatok”

– hangsúlyozta szerdán a pekingi külügyminisztérium szóvivője, aki hozzátette:

”Kína abban érdekelt, hogy politikai megoldás szülessen Ukrajnában.”

Milley tábornok, az USA fegyveres erőinek akkori vezérkari főnöke már 2023-ban megmondta az ukrán offenzíva összeomlása után, hogy “katonai megoldás nincs, a diplomatáknak kell megoldaniuk a válságot Ukrajnában.”

Biden kontra Trump a diplomáciában

A demokrata adminisztráció 2021-ben meghirdette: Kína és Oroszország az USA stratégiai ellenfele. Putyin Ukrajna elleni esztelen agressziója 2022 februárjában sokak szemében megerősítette a demokraták diplomáciai elképzelését, de a republikánus Kissinger nem fukarkodott a bírálatokkal: megismételte, hogy nem szabad egységes blokká formálni Kínát és Oroszországot. Ráadásul a demokraták ehhez még hozzácsapták Iránt és Észak Koreát is- ahogy ezt a washingtoni Külügyi Tanács emeritus elnöke, Haass a Project Syndicate oldalon meg is írta. Trump minden bizonnyal Kissinger vonalát követi, és egyenként tárgyal Putyinnal, Hszi Csin-pinggel, és az iráni sőt talán újra az észak-koreai vezetéssel is. Trump abból indul ki, hogy Moszkva és Peking számára Washington legalább annyira fontos mint az egymáshoz fűződő viszony. Putyin szívesen csökkentené függését Kínától, Peking pedig sohasem tagadta: számára sokkal fontosabb az Egyesült Államok mint Oroszország, amely gazdasági törpe, és amelyről az ukrajnai háborúban az is kiderült: sem hadserege sem hírszerzése nem áll a helyzet magaslatán. Az orosz hadsereg fegyverzete elavult, a digitális fegyverkezésben Kína már réges-régen lehagyta őket.

Peking szemében Putyin: dead man walking

Az orosz diktátornak 2008-ban a Goldman Sachs szakértői csapata javaslatot készített az ország modernizálására. Kínai típusú reformokat javasoltak Putyinnak, aki elutasította a tervet. Meg is mondta, hogy miért:

”Ha a terv sikeres, akkor mi szükség lesz ránk szilovikokra/ fegyveres testületek/, akik jelenleg az országot irányítjuk?!”

Oroszország azóta a feudális államkapitalista rendszert építi újra, amely kommunista formájában egyszer már megbukott. Jurij Vlagyimirovics Andropov/ szovjet nagykövet Magyarországon 1956, KGB főnök 1965-1982, a Szovjetunió elnöke 1982-től haláláig 1984/ szakértői programot dolgoztak ki ennek megváltoztatására, ez a hibrid rendszer ma Putyin mesterterve. Nem kizárt, hogy Orbán Viktoré is. Pekingben azonban versenyképes rendszert akarnak, mert gazdaságilag és technológiailag akarják utolérni az Egyesült Államokat. Peking számára a katonai opció a lúzerek kalandja. Ezt bizonyítja Putyin ukrajnai ezer napja is, amely minimális eredményt hozott maximális áldozattal. Peking nem kívánja Putyint követni a zsákutcába …

Ukrajna: békéről beszélnek, de a háborúnak minden eddiginél pusztítóbb szakasza jöhet

Ukrajna a jövőben mélységben is támadhatja Oroszországot az amerikai fegyverekkel – döntött Biden elnök a New York Times és a Washington Post értesülései szerint. Ez lépés a harmadik világháború felé – reagált Putyin sajtója.

Az oroszok brutális csapást mértek Ukrajna energiahálózatára, emiatt az ország nagy részén egy időre megszűnt az áramszolgáltatás. Putyin célja világos: az infrastruktúra lerombolásával rákényszeríteni Ukrajnát a terület békéért elv elfogadására, melyet Donald Trump is képvisel. Európa megosztott: Scholz kancellár felhívta Putyint, és megismételte a NATO és az Európai Unió álláspontját: Oroszországnak ki kell vonnia a csapatait Ukrajnából! Putyin ezt nyilvánvalóan visszautasította, mert ezzel nemcsak a hatalmát, de valószínűleg az életét is kockára tenné. Macron francia elnök közölte:

”Putyin nem akar békét, fölösleges lenne felhívni őt.”

Donald Tusk lengyel miniszterelnök bírálta Scholz kancellárt amiért szóba állt Putyinnal.

Orbán tévedése: Trump nem békét hanem új hidegháborút hoz

Az Egyesült Államok 2021-ben stratégiai ellenfélnek nyilvánította Kínát, és nyíltan arra törekszik, hogy szétverje az Európai Unió – Oroszország – Kína együttműködését. Erre Putyin eszement agressziója Ukrajna ellen pompás alkalmat teremtett. Brüsszel felmondta az együttműködést Moszkvával, és gyengíti kapcsolatait legnagyobb kereskedelmi partnerével, Kínával. Ezzel az USA a stratégiai célját elérte: Trump nyugodtan megállapodhat Putyinnal Ukrajna és az Európai Unió feje fölött. Ez valamiféle új Jalta lenne, de nem állna helyre az együttműködés lehetősége az Európai Unió – Oroszország és Kína között. Márpedig Orbán Viktor erre alapozta stratégiai tervét. “Nincs a teremtésben vesztes csak én!” – kiálthat fel a magyar miniszterelnök, de Trump és Putyin kínálhat egy B megoldást: Orbán lehet a térség gauleitere!

Nagy tapasztalata van abban, hogy miképp lehet egy gazdaságilag sikertelen országot politikailag irányítani.

Erre a tehetségére a jövőben még inkább szükség lesz, és nemcsak Magyarországon hiszen a stagnálás és a perspektíva hiánya immár nem is csak térségünket, de egész Európát jellemzi.

Kevesebb amerikai drónt kap Ukrajna a Kína ellenes szankciók miatt

Az Egyesült Államok már 2021-ben stratégiai ellenfelének nyilvánította Kínát, melyet egyre több szankcióval sújt. Párhuzamosan növeli a fegyverszállításokat Tajvanra, amelyet pedig elismert Kína tartományának már 1972-ben amikor Nixon és Kissinger Pekingben járt.

Nemrég kétmilliárd dollár értékben írtak alá fegyverszállítási szerződést Tajvannal. Válaszul Pekingben most megtiltották a kínai cégeknek, hogy olyan olcsó alkatrészeket szállítsanak az USA-ba, melyeket fegyvergyártásra is fel lehet használni. A Skydio, a legnagyobb drón gyártó cég az Egyesült Államokban, jelezte, hogy a közeli jövőben csak kevesebb drónt tud gyártani, mert alkatrészhiánya van. A legtöbb drónt az ukrajnai frontra ez a cég gyártja az USA-ban, ahol jelezték: nem tudják teljes mértékben teljesíteni ígéreteiket Ukrajna ellátására, mert az amerikai fegyverkészletek is leapadtak, a gyárak pedig kapacitás hiánnyal küszködnek annál is inkább, mert a Közel Keletre is egyre több fegyvert szállítanak.

Mi lesz Ukrajnával, ha Trump jön?

Ukrajna új külügyminisztere Montrealban utasította el Donald Trump ötletét, hogy közvetlenül tárgyaljon Putyin orosz elnökkel.

Ehelyett Ukrajna olyan nemzetközi békekonferenciát javasol, melyen immár Oroszország is részt vehetne. A korábbi ilyen találkozóra Oroszországot meg se hívták, így az teljes mértékben eredménytelen maradt.

Zelenszkij elnök elmondta, hogy megtartják az Ukrajna támogatásáról szóló Rammstein konferenciát Németországban  az amerikai elnökválasztás után is. Erre elvben Biden elnök európai látogatása során került volna sor, de a floridai hurrikán miatt ezt elhalasztották. Biden csak egy mini csúcson vett részt Berlinben, ahol német, brit és francia vezetőkkel tárgyalt.

Zelenszkij azt szeretné, ha Ukrajnát meghívnák a NATO-ba, de ezt az Egyesült Államok nem helyesli. Legkevesebb hat másik NATO tagállamnak ugyanez a véleménye – köztük Magyarországnak.

Az észak-koreai katonák megjelenése a fronton ugyanakkor azt eredményezte, hogy az USA immár nem ellenzi: támadó fegyvereinek felhasználását távoli orosz célpontokra is.

Ez lehetővé tenné Moszkva, Szentpétervár és más stratégiai célpontok támadását. Putyin orosz elnök szerint ez a NATO és Oroszország közötti közvetlen konfliktus veszélyét idézi fel.

Putyin most azt közölte, hogy Bident támogatta az amerikai választáson, és ezért most Kamala Harrisre szavazna, de ezt azzal indokolta, hogy “olyan szimpatikus a nevetése”.

Trump és az orosz titkosszolgálat viszonya éppúgy tisztázatlan mint Orbán Viktoré.

Egy jól tájékozott brit újságíró könyvében arról írt, hogy a KGB már a nyolcvanas években felfigyelt Donald Trumpra, aki a Gorbacsov korszakban Trump tornyot akart építeni a Vörös tér közelében Moszkvában. A tervből nem lett semmi, de Trumpról állítólag videó készült amikor a szovjet titkosszolgálat által küldött örömlányokkal nem ortodox szexuális tevékenységet folytatott egy moszkvai szállodában, ahol régebben Lenin is megszállt. A brit újságíró szerint a KGB Trump zűrzavaros pénzügyeibe  is beavatkozott – olykor kisegítve a csőd szélére sodródott nagyvállalkozót.

Maga Trump természetesen mindent tagad, de első nemzetbiztonsági tanácsadója el sem foglalhatta helyét a Fehér Házban, mert kiderült róla, hogy túlságosan is jó kapcsolatok fűzik Moszkvához. Trump azt nem tagadja, hogy kiváló a személyes kapcsolata Putyinhoz.

Az ex elnök, ha hatalomra kerülne, akkor azért szeretné gyorsan lezárni az ukrajnai konfliktust, mert szabad kezet kíván kapni a Közel Keleten, ahol Izraellel együtt megrendszabályozná Iránt.

Az elnökválasztást jövő kedden rendezik meg az USA-ban, és egyelőre senki sem tudja megjósolni, hogy Trump visszatérhet-e a Fehér Házban vagy sem?

“Három gyárat akar bezárni a Volkswagen Németországban”

A német autóóriás üzemi tanácsának elnöke bejelentette, hogy három németországi gyárát bezárja. A bezárás puszta tényén túl hatalmas jelentősége van a lépésnek az egész német gazdaság szempontjából.

“Minden német gyárat érintenek ezek a tervek. Leépítés ugyanis mindenütt lesz. Több tízezer munkahely kerülhet veszélybe”  – hangsúlyozta Daniela Cavallo.

“A Volkswagen teljes részlegeket szervezne ki külföldre” – tette hozzá az üzemi tanács elnöke, aki szerint:

”senki sem érezheti magát biztonságban, mert azok, akik megúszhatják a leépítést, átlagosan 10%-os bércsökkenést lesznek kénytelenek elfogadni.”

A Volkswagen vezetése egyúttal azt tervezi, hogy a bónuszok jórészét is megszünteti illetve az összegeket csökkenti. A jövőben nem jár például jutalom 25 vagy 30 éves munkaviszony után.

Mit mond a Volkswagen?

“A cél az, hogy a vállalatot versenyképessé tegyük hosszú távon is. Olyan digitális fenntartható technológiát akarunk alkalmazni, amellyel kiváló minőségű termékeket tudunk majd vinni a világpiacra. Mindezt úgy, hogy az árak vonzóak legyenek a vásárlóknak és a Volkswagen nyereséges legyen.”

Keserű konklúzió a végén:

”az európai autós piac stagnál, és ez a közeli jövőben nem is változik meg” – jósolja Európa legnagyobb autós cége, a Volkswagen, amely a világháború óta nem volt ilyen nehéz helyzetben.

120 ezer embert foglalkoztat a Volkswagen Németországban

Ennek körülbelül a felét a központban Wolfsburgban, ahol minden a Volkswagenről szól. Mi lesz velük? 10 gyár állítja elő a Volkswagen autókat Németországban: hat Alsó Szászországban, három Szászországban és egy Hessenben. Osnabrückben zárnák be az egyik Volkswagen gyárat, ott 2300 ember dolgozik.

A Volkswagen külföldön is foglalkozik a gyár bezárásának gondolatával: Brüsszelben nem találtak új befektetőt, ezért valószínűleg elkerülhetetlen az üzem felszámolása. Brüsszelben az Audi Q8 e-tront gyártják, a termelést áthelyezik Mexikóba, ahol alacsonyabbak a munkabérek, lazábbak a környezetvédelmi szabályok és közelebb van az Egyesült Államok, melynek piacán dinamikusan növekszik az elektromos autók iránti igény. A brüsszeli gyár bezárása 3000 embert érinthet.

Kína és az USA a felelős?

Sokan a kínai elektromos autók konkurrenciáját illetve az USA protekcionista politikáját hibáztatják a Volkswagen nehézségeiért, de a pekingi Global Times szerint az európai autóipar saját gyenge teljesítményének köszönheti, hogy lemarad a globális versenyben:

”A nagy párizsi autószalon azt mutatta, hogy a kínai elektromos autókra kivetett vámok nem riasztják el a kínai cégeket attól, hogy az európai piacon árusítsanak. A kínai cégek új autókkal és új technológiákkal voltak jelen.”

A kínaiak párizsi jelenlétének már a címe is az új fejlesztési irányt jelzett: ”intelligent manufacturing in China” – vagyis a mesterséges intelligencia felhasználása az autók előállításában.

Peking együttműködést kínál Európának:

”A globális újítási versenyben Európa és az USA túlreagálta a kínai konkurenciát.

Franciaországhoz hasonlóan minden ország kezd rájönni arra, hogy a technológia fejlesztését elsősorban saját magának kell megoldania, de az újítás nem zárt folyamat. Szükség van versenyre és együttműködésre ezen a téren is. A kínai autóipar épp így érte el az eredményeit” – hangsúlyozza a pekingi Global Times.

Amely persze arról nem ír, hogy Kínában a munkabérek még mindig sokkal alacsonyabbak mint Európában vagy az Egyesült Államokban, és a környezetvédelmi előírások sokkal lazábbak mint a vetélytársaknál.

Ezért gyárt több autót a Volkswagen Kínában mint Európában, ezért működteti legnagyobb gyárát a Tesla is Sanghajban. A kínaiak immár világszínvonalú termékeket tudnak előállítani lényegesen alacsonyabb munkabérekkel mint a vetélytársak, ezzel a versenyelőnnyel nemcsak a Volkswagen nem tud mit kezdeni.

Keleti nyitás : propaganda és valóság

77%-ról 81%-ra nőtt az Európai Unió részaránya a magyar exportban 2010 óta. Ugyanebben az időszakban Észak Amerika – USA, Kanada, Mexikó – részaránya 3%-ról 5%- ra nőtt. Vagyis a Nyugat korábban is meghatározó súlya tovább növekedett a nemzeti együttműködés rendszerének idején. Ázsia súlya a magyar exportban 7%-ról 5%-ra süllyedt.

Miben nőtt Ázsia jelentősége? A külföldi tőkeberuházásokban: 3% volt a részesedés 2010- re, és ez mára 10%-ra emelkedett. Tegyük hozzá, hogy ez is a nyugati exportot növelte hiszen az ázsiai cégek nem a 10 millió alatti magyar piacra termelnek hanem az Európai Unió 450 milliós piacát veszik célba. Orbán Viktornak már csak emiatt is kétszer meg kell gondolnia: kivezeti-e Magyarországot az Európai Unióból?!

A keleti nyitás fedőszöveg volt, de elveszítette az értelmét

Orbán Viktor már a kilencvenes években észlelte, hogy az USA leírta Magyarországot, és ezért a nagy német álomhoz csatlakozott, melyet Bismarck nyomán Kohl kancellár hirdetett meg, utána pedig Schröder és Merkel is folytatott.

A komplementer jelleg volt a nagy német álom lényege: a korszerű német technológia találkozása az orosz nyersanyagokkal és az olcsó kínai munkaerővel.

A Volkswagen már az ötvenes években gyárat nyitott Sanghajban, és ma már több autót gyárt és értékesít Kínában mint Németországban. Oroszország Németország fő energia ellátójává vált, Kína pedig az elsőszámú kereskedelmi partnerré. Schröder német kancellár a Gazprom egyik vezetője lett Oroszországban. Washingtonban is felfigyeltek erre, és megvétózták a nagy kontinentális együttműködést. 2021-ben az Egyesült Államok stratégiai ellenfélnek nyilvánította Kínát és Oroszországot. Putyin agressziója Ukrajna ellen végképp betette a kaput a nagy kontinentális együttműködésnek. Szimbolikusan felrobbantották az Északi Áramlat tengeralatti gázvezetéket – minden bizonnyal az USA jóváhagyásával. Macron elnök az Európai Unió nevében még megpróbált fellépni Európa szuverenitása mellett miután az USA tilalma ellenére Pekingbe látogatott, de a francia elnök belpolitikai helyzete annyira meggyengült, hogy kénytelen volt beállni a sorba. Ugyanez történt Scholz német kancellárral is. Orbán Viktor magára maradt a kontinentális együttműködés gondolatával, melyet az USA elfogadhatatlannak tekint. Ebben minden bizonnyal egyetért Donald Trump és Kamala Harris.

Van-e B terve Orbán Viktornak? Arra bevallottan nincsen, hogy mihez kezd, ha nem Trumpot választják meg az Egyesült Államokban.

Mi lesz, ha Trump jön? Az ex elnök 2016-ban is mennydörgött Kína ellen, de azután megpróbált megállapodni a kínai vezetőkkel. Miután ez nem sikerült , megindította a kereskedelmi háborút, melyet Biden elnök fokozott. Például 100%-os büntető vámot vetett ki az elektromos autókra. Most pedig szankciót vezetett be olyan kínai cégek ellen, melyek Washington megítélése szerint támogatják Oroszország Ukrajna elleni agresszióját. Pekingben válasszal fenyegetőznek, de kivárnak, mert számukra mindenképp fontos a megegyezés. Az oroszokkal ellentétben Kína a gazdasági fronton akarja legyőzni az Egyesült Államokat az olcsó és hatékony munkaerejével. Kína már ma is a világ legnagyobb kereskedője.

“Hagyd abba Vologya!”

A hírek szerint erre figyelmeztette Hszi Csin-ping elnök Kazanyban a BRICS csúcstalálkozón Putyin orosz elnököt, aki már több mint két éve folytat egy megnyerhetetlen háborút Ukrajnában. A kínaiak ezalatt az idő alatt teljesen elfoglalták az orosz piacot, és alaposan kihasználják Oroszország szorult helyzetét: Magyarországgal ellentétben ők valóban olcsóbban kapják az orosz energiát. Ettől függetlenül

Peking számára százszor fontosabb az amerikai kapcsolat mint Putyin Oroszországa, amelynek sem a gazdasága sem a hadserege nem hatékony.

Azzal, hogy Putyin ráfanyalodott Észak Korea katonáira és fegyvereire, az egész világ előtt igazolta ukrajnai vállalkozásának szánalmas kudarcát.

Kína viszont békét akar, mert a háború nem tesz jót a biznisznek, és erősíti Washingtonban és Brüsszelben azokat az erőket, amelyek a keleti nyitás ellen vannak. Márpedig Kínának a nyugati nyitás létfontosságú, mert semmiképp sem akar abban a zsákutcába belemasírozni mint Putyin, aki elvágta magát a Nyugattól. Orbán számára is tanulságos lehet Peking és Moszkva látványos különbsége: az egyik szakít a Nyugattal, a másik viszont mindent megtesz, hogy ezt elkerülje. A kínaiak ezzel a pragmatikus politikával látványos eredményeket értek el a gazdaság fejlesztésében, és Oroszország példája is azt igazolja a számukra, az elzárkózás a globális gazdaságtól előre megjósolható kudarcot jelent. Kína kipróbálta ezt a kulturális forradalom idején – 1966-76 – amikor az évtizedes elzárkózás eredményeképp kisebb lett az ország GDP-je mint amikor belekezdtek a politikai harcokba, amelyek anarchiához és gazdasági visszaeséshez vezettek.

Miért nő az elektromos autók ára, ha az akkumulátoroké csökken?

Európában 33%-kal csökkent az akkumulátorok átlag ára 2020 óta míg az elektromos autóké 11%-kal nőtt. Vajon miért?

Európában az autógyárak elmozdultak a drága prémium kategória felé: 2020-ban a részesedésük még csak 28% volt az elektromos autók között, idén ez már 64%! Miért? Mert az európai autógyárak nehéz helyzetükben rámennek a profitra, amely a prémium kategóriás járművek esetében lényegesen magasabb. A Mercedes Benz 55%-os, a BMW 50%-os áremelést hajtott végre az elektromos prémium autók piacán. Minthogy az államok költségvetési gondok miatt leálltak a támogatással, így csökken a kereslet. Az olcsóbb kategóriában a kínaiak jelentenek versenytársat, ezért alkalmaz velük szemben védővámokat az Európai Unió. Tegyük gyorsan hozzá: az USA is, Biden elnök egyenesen 100%-os vámot vetett ki a kínai elektromos autókra.

A 25 ezer eurós autók a keresettek

A brüsszeli bizottság felmérte az igényeket az Európai Unióban, és a válaszolók többsége – 57% – azt közölte, hogy szívesen vásárolna elektromos autót, ha lenne rá pénze. Mennyiért vennének új elektromos autót? 25 ezer euróért. Csakhogy ebben a kategóriában dominálnak a kínaiak. Idén várhatóan a kínai cégek adják el az  elektromos autók egynegyedét az európai piacon. Január elsejétől jöhetnek a védővámok az Európai Unióban, ezért ez az arány 20%-ra csökkenhet. Ha maradnak a védővámok, akkor 2026-ban már csak 18% lesz a kínai részesedés. Kérdés, hogy mikor jelenhetnek meg a piacon a BYD szegedi gyárának autói? Ezeket az autókat nem terhelné uniós védővám. Ha tovább folytatódik az akkumulátorok árának a csökkenése, akkor az elektromos autók egyre versenyképesebbé válhatnak. A baj az, hogy az átlagos uniós polgárok pénztárcája a közeli jövőben nem lesz vastagabb, a fizetőképes kereslet minden valószínűség szerint stagnálni fog. Nem úgy mint az Egyesült Államokban vagy Kínában, ahol nő az életszínvonal, és ezzel párhuzamosan egyre több elektromos autót adnak el. Európa ezen a téren is lemaradhat holott korábban az autóipar volt az európai gazdaság zászlóshajója. A digitális lemaradás miatt ennek vége van, és Európának más húzó ágazatot kell keresnie, mert különben végképp lemarad a globális versenyben Észak Amerika és a Távol Kelet mögött.

Egyiptom amerikai helyett kínai vadászgépeket vásárol

Az egyiptomi légierő F16-os flottáját a kínai J10-C re cseréli le. Így döntött Sziszi elnök, aki az amerikaiak szövetségese volt, de a közel-keleti fejlemények miatt hűvösebbé vált a viszonya az Egyesült Államokkal. Az egyiptomi légierő orosz és francia vadászgépeket is vásárolt. Mubarak egykori egyiptomi elnököt a Szovjetunióban képezték ki vadászpilótának amikor a két állam kapcsolata még igen baráti volt.

Kissinger külügyminiszter változtatott, aki az 1973-as Jom Kippur háború után Egyiptomot a Nyugat oldalára állította. 2024-ben Egyiptom csatlakozott a BRICS szövetséghez, amely többé kevésbé nyíltan megkérdőjelezi az USA vezető szerepét a világban.

Az amerikai diplomácia kudarcát kihasználva a kínaiak nyomulnak előre a Közel Keleten

Kairóban azt fontolgatják, hogy nemcsak ezt a negyedik generációs vadászgépet vásárolják meg Kínától hanem a korszerűbb J31-es ötödik generációs vadászgépet is. Ez a kínai lopakodó, amely összemérhető az amerikaival viszont lényegesen olcsóbb. Ebből a vadászgépből egyelőre csak Pakisztán vásárolt külföldön. Mind Pakisztán mind Egyiptom rém rossz pénzügyi helyzetben van, a kínaiak ezért előnyös kölcsön szerződéssel adják el a vadászgépeket. Ily módon viszont mind Iszlámábád mind pedig Kairó pénzügyi függésbe kerülhet Pekingtől. A pakisztániak már nyakig benne is vannak a kínai adósságcsapdában.

Peking rendkívüli mértékben érdeklődik a Közel Kelet iránt: egyrészt a földgáz és a kőolaj miatt, másrészt pedig a Szuezi csatorna stratégiai víziútja miatt. Kína egyetlen külföldi katonai támaszpontja Dzsibutiban van.

A kínai diplomácia nemrég elérte, hogy a két nagy rivális: Szaúd Arábia és Irán megbékéljen egymással.

Közben az USA közel-keleti diplomáciája befuccsolt hiszen a Hamász terrortámadása megakadályozta Szaúd Arábia és Izrael megbékélését. A lassan egy éve folyó háború lehetetlenné teszi a mérsékeltebb arab államok számára, hogy nyíltan együttműködjenek Izraellel. Az amerikai diplomácia ezért is sürgeti a fegyverszünetet a gázai övezetben, de ehelyett Netanjahu miniszterelnök tovább folytatja a háborút, amely mindinkább kiterjed Ciszjordániára is. Közben a libanoni Hezbollah ellen is hadakozik az izraeli hadsereg, amely még sohasem kényszerült ilyen hosszú és ennyire kilátástalan háborúra.

A kínaiak békejavaslattal álltak elő a Közel Keleten is, de igyekeznek kimaradni a válságból, amely egyelőre megoldhatatlannak tűnik.

Enyhülés Washington és Peking között

Samuel Paparo admirális, az USA indiai és csendes óceáni fegyveres erőinek parancsnoka videokonferencián  beszélt Vu Jenan tábornokkal, a kínai Déli körzet parancsnokával arról, hogy a világ két legnagyobb hatalma miképp kerülheti el a nemkívánatos incidenseket.

Régóta nem került már sor ilyen videó konferenciára a két világhatalom fontos katonai vezetői között. Paparo amerikai tengernagy viszont épp azt hangsúlyozta, hogy “mennyire fontos a személyes kommunikáció annak érdekében, hogy el lehessen kerülni a másik fél akciójának téves megítélését.

”Az amerikai tengernagy hangsúlyozta, hogy “Kínának be kell tartania a hajózás nemzetközi szabályait.” Paparo admirális arra utalt, hogy

“Kína veszélyes játékot űz a dél-kínai tengeren, és ez eszkalációhoz vezethet el.”

Peking Tajvan körüli manővereire célzott az amerikai admirális, aki hajlamos megfeledkezni arról, hogy a szigetet Kína saját tartományának tekinti, és ezt az USA is elismerte amikor 1972-ben lepaktált a kommunista nagyhatalommal. Az egy Kína elvet másképp értelmezik Pekingben mint Washingtonban, de Biden elnök a közelmúltban megerősítette: az USA nem támogatja Tajvan függetlenségét.

Az amerikai – kínai enyhülést az is mutatja, hogy mindkét főtiszt új a maga tisztségében: Paparo tengernagyot májusban nevezték ki míg Vu tábornokot júliusban. Paparo admirális elődje többször is kérte a találkozót kínai partnerével, de tőle ezt Pekingben megtagadták.

Jake Sullivan pekingi tárgyalásai

Biden elnök nemzetbiztonsági tanácsadóját fogadta Hszi Csin-ping elnök is, és találkozhatott a hadsereg vezetőivel is. Korábban Peking a hadügyminisztert küldte az ilyen találkozókra, akinek a szerepe sokkal kisebb Kínában mint az Egyesült Államokban. Pekingben a hadügyminiszter a fegyveres erők arca és külső képviselője, de a katonai hierarchiában nem áll magasan. A Védelmi Tanács irányítja a hadsereget, melynek élén Hszi Csin-ping elnök áll. Az 1972-es USA – Kína kibékülés előtt Lin Piao hadügyminiszter átvette a kommunista rendszer irányítását, de puccsal megbuktatták.

A hadügyminiszter családjával együtt a Szovjetunió felé menekült, de gépét rakéta találat érte Mongólia fölött, és mindenki meghalt. Azóta Pekingben vigyáznak arra, hogy a hadsereg a kommunista párt vezetése alatt maradjon.

Elvben Biden elnök és Hszi Csin-ping kínai államfő már Kaliforniában novemberben megegyezett a legutolsó csúcstalálkozón a katonai kapcsolatok újrafelvételében, de ezt késleltette az, hogy Washingtonban Kínát Oroszország támogatásával vádolták az ukrajnai háborúban. Az enyhülés mégiscsak bekövetkezett: Janet Yellen asszony, amerikai pénzügyminiszter egy hetet töltött Pekingben, ahol arról győzte meg a kínai vezetőket: amennyiben marad a demokrata adminisztráció Washingtonban, akkor komoly enyhülés jöhet a világ két legnagyobb hatalmának kapcsolatában. Ezt követően Hszi Csin-ping elnök már nem várja annyira vissza Donald Trumpot a Fehér Házba. Az idők jele, hogy Donald Trump is úgy nyilatkozott a Fox Newsnak, hogy

“jó kapcsolatra törekednék Kínával, remélem, hogy Hszi elnök is tisztában van ezzel.”

Az USA 2021-ben nyilvánította elsőszámú stratégiai ellenfelének Kínát, és ebben mind a demokraták mind a republikánusok egyetértenek Washingtonban, de Biden elnök és Kamala Harris valamiféle modus vivendit akar találni Pekinggel míg Donald Trump a kereskedelmi háború fokozását ígéri 60%-os büntetővámokkal. Emiatt Pekingben nem bánkódnának különösebben, ha Donald Trump nem térne vissza a Fehér Házba 2025-ben.

Kínának túlságosan nagy export kapacitásai, de mihez kezd velük?

Mind az Európai Unióban mind az Egyesült Államokban védővámokkal próbálják megakadályozni, hogy Kína elárassza ipari termékeivel a piacot. Peking egyik vezető közgazdásza szerint “a Nyugat túloz, és a probléma megoldható, ha mindkét fél úgy akarja.” Közben pedig Kína részesedése tovább nő a világ ipari exportjában – fűzi hozzá a Project Syndicate, amely amerikai és kínai szakértőket egyaránt megkérdezett.

“A kínai export kitartóan már már titokzatos módon növekszik. Ennek több oka is lehet, például az, hogy a kínai ipar rendkívül hatékony, de leginkább arra lehet gyanakodni, hogy a pekingi kormányzat rejtett módon támogatja az exportot. A Nyugatnak ezt kell megértenie, és ennek megfelelően kialakítani válaszát a pekingi export offenzívára” – nyilatkozta a Peterson Institute for International Economics  vezető szakértője a Project Syndicate portálnak. Arvind Subramanian hozzátette:

“a Nyugatnak nem zsigeri reakcióra van szüksége, hanem okos válaszra.”

Jü Jungting, a pekingi tudományos akadémia közgazdasági intézetének igazgatója azt írta a Project Syndicate oldalon, hogy Kínának nem elég nagy a belső kereslete, ezért van ez a nagy export offenzíva. Ha a pekingi kormány változtat a fiskális és monetáris politikáján, akkor felélénkülhet a hazai kereslet, így csökkenhet az export kapacitás. “A túlzó nyugati reakciót így kezelni lehet”- hangsúlyozta a pekingi tudományos akadémia közgazdasági intézetének igazgatója.

Kína Japán sorsára juthat

Máshonnan közelíti meg a problémát a Madison – Wisconsin Egyetem /USA/ professzora:

”Kína ipari kapacitása csökkenni fog méghozzá nagyon hamar, mert öregszik a lakosság, és a gazdaságban mind nagyobb szerepet játszik a szolgáltató szektor.”

A korábbi kínai exportoffenzíva csapást mért az Egyesült Államok rozsda övezetére:  „Donald Trump ezt meglovagolva jutott be a Fehér Házba 2016 ban, és ezt szeretné újra megismételni novemberben” – hangsúlyozta Yi Fuxian, a Madison-Wisconsin Egyetem kutatója.

Ebben az értelemben a kínai egyke politika hatással volt az USA közéletére, amely viszont visszahat Kína gazdaságára, a gyenge hazai kereslet annak a következménye, hogy a kínaiak tartanak a jövőtől, és visszafogják a kiadásaikat:

“Trump kereskedelmi háborút indított Kína ellen, és Biden elnök ezt folytatta. Következmény: a Kínából érkező  ipari import az USA-ba 12,7%-ra csökkent 2024 első félévében.”

Mindez Japánra emlékeztet, amely felfutott a hetvenes-nyolcvanas években, de a New York-i Plaza egyezmény után elveszítette USA piacának jórészét. “Kína hasonlóképp járhat, de ebből egyáltalán nem következik az, hogy az USA újraiparosítása valóban  bekövetkezhet ” – hangsúlyozza a Madison-Wisconsin egyetem kutatója.

Tegyük hozzá, hogy Kína jóval nagyobb és népesebb mint Japán – 1,4 milliárd illetve 125 millió -, és GDP-je vásárlóerő paritáson számolva meghaladja az Egyesült Államokét a CIA Factbook szerint

“Csak óvatosan Orbánnal, mert kínai érdekeket szolgál”

Arról írt a Wall Street Journalban egy amerikai kutató, aki Budapesten a Danube Intézetben vendégeskedik, hogy Orbán kínai érdekek szerint cselekszik. Meg Hansen a magyar kormány ösztöndíját élvezi, de mégiscsak rámutat arra, hogy amikor Hszi Csin-ping elnök Budapesten járt akkor stratégiai együttműködési egyezményt kötött Magyarországgal.

“Peking ugródeszkának tekinti Magyarországot” – hangsúlyozza az amerikai kutató, aki felsorolja a nagy kínai beruházásokat: Budapest – Belgrád vasút, akkumulátor gyár Debrecenben, BYD elektromos autógyár Szegeden stb.

Trump ex elnök, aki nagyon szeretne visszakerülni a Fehér Házba megüzente Orbán Viktornak: egyáltalán nem helyesli a kínai nyitás politikáját. Elítélte Hszi Csin-ping elnök budapesti látogatását. Ennek ellenére Orbán Viktor ellátogatott Moszkva után Pekingbe is, ahol újra találkozott Hszi Csin-ping elnökkel. Miért csinálja ezt a magyar miniszterelnök, aki nagyon is tisztában van vele, hogy az Egyesült Államok 2021-ben stratégiai ellenfélnek nyilvánította Kínát, és ebben konszenzus van a demokraták és a republikánusok között.

Orbán azért paktál Kínával, mert Nyugatról nem kap pénzt

Az Egyesült Államok már nem sokkal a rendszerváltás után deklarálta, hogy az egykori szocialista államok Európa keleti felén gazdaságilag számára nem érdekesek, stratégiai szempontból pedig Lengyelország és Románia fontos, a többieket leírták. Minden valószínűség szerint ezért fordult az Egyesült Államokkal szembe Orbán Viktor, akitől immár az Európai Unió is megtagadja a pénzügyi támogatást. A kormányfő tisztában lehet azzal, hogy az uniós eurómilliárdok nélkül nem képes finanszírozni a nemzeti együttműködés rendszerét. Peking közölte: kormányokat nem támogat ingyenes pénzekkel, de hitelezésre és beruházásokra hajlandó. Ezt használja ki Orbán Viktor, aki előre menekül hiszen gazdasági kulcsembere, Nagy Márton jelentette be, hogy

“cash flow problémáink vannak”.

Szép csendben fel is vettek egymilliárd eurós kölcsönt Kínától, amelyet gyorsan el is költöttek. Kína nem jótékonykodik: régi szövetségese, Pakisztán adósságcsapdába került, mert csak újabb hitelekből tudná törleszteni a régebbi kölcsönöket. A két állam pénzügyminiszterei egyeztetnek, de Peking nem kínál mentőakciót Pakisztánnak. Ahogy Orbánnak sem. Csakhogy a magyar miniszterelnöknek nemigen van választása: ki támogat egy pénzügyi csőd szélén táncoló rendszert, melynek vezére annyira összeveszett az Európai Unióval, hogy nem is reménykedhet a befagyasztott euró milliárdok átutalásában?

FRISS HÍREK

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!

NÉPSZERŰ HÍREK