Kezdőlap Címkék Gáza

Címke: Gáza

Az Egyesült Államok „áthidaló javaslata” a gázai megállapodásra kizárja Netanjahu két kulcsfontosságú követelését

Az Egyesült Államok „áthidaló javaslata”, amely a tűzszüneti túszokról szóló megállapodás jövő héten történő véglegesítését hivatott lehetővé tenni, nem rendelkezik arról, hogy Izrael jelen legyen a gázai-egyiptomi határ mentén, vagy olyan mechanizmusról, amely megakadályozza a fegyveresek visszatérését Gáza középső részén.

Benjámin Netanjahu miniszterelnök követelésének megfelelően a Hamász az övezet északi részén vonul – jelentette szombaton a héber sajtó a tárgyalásokat ismerő, meg nem nevezett tisztviselőkre hivatkozva.

A 12-es csatorna jelentése szerint Kairóban vasárnap folytatódnak a tárgyalások az Egyesült Államok és Izrael részvételével. A jelentés szerint csak ha Izrael és az Egyesült Államok meg tud állapodni e két kulcskérdés feltételeiben, Egyiptom és Katar szorgalmazza a Hamászt az egyezség megkötésére. A Hamász világossá tette, hogy nem fog beleegyezni egy olyan megállapodásba, amely e két izraeli követelésnek eleget tesz.

Netanjahu, aki az elmúlt hetekben többször is ragaszkodott ehhez a két követeléshez, várhatóan döntő fontosságú megbeszélést folytat Izrael tárgyalóival és biztonsági vezetőivel, ezekre a kérdésekre összpontosítva, mielőtt a vasárnapi tárgyalások megkezdődnének az egyiptomi fővárosban.

Az Egyesült Államok „áthidaló javaslata”, amely a tűzszüneti túszokról szóló megállapodás jövő héten történő véglegesítését hivatott lehetővé tenni, nem rendelkezik arról, hogy Izrael jelen legyen a gázai-egyiptomi határ mentén, vagy olyan mechanizmusról, amely megakadályozza a fegyveresek visszatérését Gáza középső részén. Benjámin Netanjahu miniszterelnök követelésének megfelelően a Hamász az övezet északi részén vonul – jelentette szombaton a héber sajtó a tárgyalásokat ismerő, meg nem nevezett tisztviselőkre hivatkozva.

A tervek szerint megbeszélést folytat Antony Blinken amerikai külügyminiszterrel is, aki vasárnap érkezik Izraelbe.

Netanjahu hivatala szombat este kiadott közleményében azt mondta, hogy Izrael tárgyalói tájékoztatták őt a tárgyalásokról, és „óvatos optimizmusnak adtak hangot a megállapodás előmozdításának lehetőségével kapcsolatban”. A közlemény szerint az új amerikai javaslat, amelyet pénteken juttattak el Izraelnek és a Hamásznak, az Izrael és a dohai közvetítők közötti kétnapos tárgyalás végén, „olyan összetevőket tartalmaz, amelyek Izrael számára elfogadhatóak”.

„Remélnünk kell, hogy az Egyesült Államok és a közvetítők Hamászra nehezedő erős nyomása az amerikai javaslattal szembeni ellenállás megszüntetéséhez vezet, és lehetővé teszi az áttörést a kapcsolattartásban”

– tette hozzá a közlemény.

Amerikai tisztviselők korábban azt mondták, hogy a fegyveres Hamász-erők visszatérése Gáza északi részébe – az IDF által az övezet északi és déli részét elválasztó Netzarim folyosón keresztül – a megállapodás megsértését jelenti. A Walla News szombati jelentése szerint a közvetítők

most olyan záradékot javasoltak, amely feljogosítja Izraelt a Hamász elleni katonai hadműveletek újraindítására, ha fegyvereket szállítanak Gáza északi részébe. (Az IDF-nek az ügylet első szakaszában ki kell vonulnia a Netzarim területről.)

Izraeli és más források azt mondták, hogy az izraeli biztonsági vezetők úgy vélik, hogy ha a megállapodás első szakaszának hat hete kivonulnak a Philadelphi-folyosóról a gázai határ mentén, az nem tenné lehetővé a Hamász jelentős átfegyverkezését, és hogy bizonyos, a határ mentén meghatározott, nem meghatározott eljárások kompenzálhatják az izraeli helyzetet a kivonulást a határvidékről. Az izraeli Channel 13 híradója egyiptomi forrásokra hivatkozva azt közölte, hogy Izrael és Egyiptom a Philadelphi-i folyosóval és a rafahi határátkelővel kapcsolatos megállapodáson dolgozik.

Az Egyesült Államok, Katar és Egyiptom közvetítői támogatásával, átadta áthidaló javaslatát Izraelnek és a Hamásznak a csütörtök-pénteki dohai csúcstalálkozó végén. Izrael és a közvetítők részt vettek a csúcson; a Hamász dohai tisztviselői értesültek az ottani tárgyalások előrehaladásáról, de nem vettek részt közvetlenül.

A hírek szerint szerdára vagy csütörtökre újabb ilyen csúcstalálkozót terveznek, ezúttal Kairóba. Amerikai tisztviselők azt mondták, hogy a régóta áhított megállapodást a jövő hét végéig kívánják véglegesíteni.

Joe Biden elnök és más amerikai tisztviselők óvatos optimizmusukat fejezték ki a tárgyalások előrehaladásával kapcsolatban, miközben hangsúlyozták, hogy az akadályok továbbra is fennállnak. A Hamász tisztviselői jelezték, hogy ellenzik a legújabb megfogalmazásokat, pénteken források szerint a csoport ragaszkodott az állandó tűzszünethez, Izrael teljes kivonulásához Gázából, a kitelepített gázaiak visszatéréséhez és a túsz-fogolycseréhez.

Egy izraeli tisztviselő, aki ismeri a tárgyalásokat, azt mondta, hogy a Hamász valószínűleg elutasítja a legutóbbi javaslatot, mivel az nagyjából Izrael álláspontját tükrözi.

Merre tovább Sinwar?

Még mindig nincs hivatalos megerősítés vagy nyilatkozat Mohammad Dief célzott likvidálásának sikeréről. A fő bizonyítékok, amelyekre Izrael támaszkodik, többek között a csapás helyszínéről készült légifelvételek, valamint az a tény, hogy a Khan Yunis Brigád parancsnoka, aki jelen volt, meghalt a támadásban – olvasható a Jerusalem Post cikkében.

Ha a célzott támadás sikerességének fontosságát izraeli szemmel nézzük  Dief kiiktatása komoly következményeket vonhat maga után a Hamász  eltörlésének immár kilenc hónapja tartó útján.

Először is Sinwar után kettes számot viselő vezetőt eltávolíthatták. Nincs utánpótlásra remény a Hamász vezető tisztségviselőinek, mivel maga Sinwar is kölcsönből él. Ráadásul az öt merényletet túlélő férfit végül megölték. Izrael nincs kétségbeesve vagy elriasztva a további támadástól,

a szerencse pedig korlátozott számú alkalommal segíthet a túlélésben.

Azok, akik a „száműzetést” javasolják opcióként – egy izraeli üzenet titkos csatornákon keresztül, amely szerint megegyezés hiányában Izrael hajlandó megengedni, hogy a túlélő harcosok csendben hagyják el a Gázai övezetet azokba az országokba, amelyek befogadják őket.

A Hamász katonai szárnya valószínűleg elveszítette régi vezetőjét, a Hamász évekig uralkodó főparancsnokát – státusza, katonai ereje és akarata érvényesítésére való képessége már másnap is kérdéses.

Amennyiben az izraelieknek sikerült Deif kiiktatása ez „egy csodálatos partnerség vége” – a Hamászt Sinwar és Deif irányította és tartotta össze, vagyis az volt a mérvadó, amit maguk között egyeztettek. Mint minden partnerkapcsolatban, amikor az egyik fél eltűnik a színről, a megmaradt partnernek időre van szüksége, hogy felépítse, mondhatni újjáépítse magát, megtanuljon teljesen önállóan navigálni, anélkül, hogy fontos döntéseket egyeztetne, vagyis megduplázva saját felelőssége súlyát.

Feltételezhető, hogy az egyiptomi, katari és nemzetközi nyomás közepette könnyebb volt kettejük számára az együttállás, és most az egyedül állás sokkal nagyobb kihívást jelent majd Sinwar számára.

Az Izraeli Védelmi Erők stratégiai nyeresége

Az ideiglenes taktikai tűzszüneti nyilatkozaton és a tárgyalások rövid időtartamán kívül úgy értékelhető, hogy az IDF közelmúltbeli eredményei és most Deif kiiktatása felgyorsíthatja az aggodalomra okot adó alkut, bár alaptalanul, a másik oldalon.

Az IDF kihasználja a tárgyalásokat arra, hogy a Hamász elleni harcok közvetlen sikerét stratégiai eredményekké alakítsa. Egyelőre és a következő napokban a becslések szerint nem lesz jelentős változás a tárgyalások helyszínén.

Idővel azonban a Hamász ráébredhet, hogy az idő a terrorszervezet ellen fordul, és úgy tűnik, megbukott a maga kitartásával büszkélkedő erő, többek között azért, mert a második számú vezető eltűnt. A Hamász – amelynek vezetői között már most is vita folyik arról, hogy képes-e fenntartani és elviselni a konfliktust a Philadelphiai tengely bezárásával – arra a következtetésre juthat, hogy

az idő már nem az ő oldalán áll, és törekednie kell a harcok bezárására, ezáltal kompromisszumot kötve követeléseiben.

Továbbá ismét bebizonyosodott, hogy a Hamász és vezetői kihasználják a nemzetközi jog jóakaratú rendelkezéseit, felhasználva azokat az IDF kijátszására („állhatatosság”) és a polgári lakosság feletti ellenőrzés gyakorlására. Más szóval, egyszerre törekednek katonai erejük és adminisztratív képességük megőrzésére.

Ezúttal egy olyan megállapodás konkrétumainak megvitatásakor, amelynek jelentősége a jövőre is kiterjed, különös jelentőségű, hogy az IDF és Izrael Állam összehangoltan kezeli a kérdést.

Számos eset egyértelműen arra mutat az elmúlt hetek történéseiből, hogy végső célja a folyamatos IDF-műveletek legitimálása, miközben megszilárdítja a jövő központi hangsúlyait és a folyamatban lévő tárgyalásokat vezérlő elveket.

Az IDF hadműveletei – amelyeket a Hamász és az izraeli média gyakran a végéhez közeledőnek mutattak be – a legveszélyesebb és legkritikusabb állapotukban vannak az intenzív harci szakasz végéhez közeledve (A fázis). Ez a modell a következő szakaszra is alkalmazható. (B fázis), ahol a széles földi manővereket felválthatják a precíz, mély és nagy hatású műveletek, amelyek nagy hatással lehetnek a Hamászra.

Annak ellenére, hogy a Hamász kizsákmányolja a humanitárius és polgári területeket rejtőzködés és műveletek céljára, ez nem tartja vissza Izraelt a koncentrált és határozott terrorellenes tevékenységtől. Ezért ez a stratégia már nem szolgál további védelemként a Hamász vezetői számára.

Ez minden bizonnyal meggyengíti a Hamász azon képességét, hogy szervezett rendszerként működjön a katonai szárny és a kormányon egyedül maradó Sinwar közötti kapcsolatba.

Mindez hangsúlyozza a gázai katonai és polgári rendszerek közötti koordinációt is. Idővel ez felboríthatja a megmaradt egységek és szervezeti keretek szétesésének jelenségét, ami hatással lehet a Hamász jövőbeni katonai kilátásaira.

A célzott merényletek hatással lehetnek arra az új gerillaháborús mintára is, amelyet a Hamász az elmúlt hónapokban az IDF elsöprő ereje ellen alkalmazott – működő szervezet és iránytű nélkül, megtalálni az utat, mégpedig olyat, amely egy gerillaharcos számára is hosszú távon iránymutató.

Korábban voltak idők, amikor úgy tűnt, hogy a Hamász terroristái és vezetői szabadon tevékenykedhetnek azokon a területeken ahonnan az IDF már kivonult, különösen a humanitárius menedékhelyek közelében, ma már világos, hogy ez nem így van. Most a föld alá kell vonulniuk, ami súlyosan befolyásolja képességüket, hogy túléljenek egy intenzív IDF-műveletet.

Ezek még csak kezdeti meglátások és következtetések azelőtt, hogy hivatalosan kiderült volna, hogy a Hamász második számú, Mohammad Deif ellen célzott csapás sikeres volt-e.

Ettől függetlenül potenciális hatásokat sugallnak, beleértve azt is, hogy a jövőben újra meg kell próbálni semlegesíteni.

Süketek párbeszéde

Egy szaúdi hírügynökség jelentése szerint a Hamász tisztviselői elutasították a túszszüneti megállapodásra irányuló javaslatot, azt állítva, hogy az alapvetően különbözik a Joe Biden amerikai elnök által előterjesztett megállapodástól.

Hamász forrásai azt mondják Asharq Al-Awsatnak, hogy a terrorcsoport egyértelmű garanciákat akar a háború befejezésére.

„Izrael manipulál. Átmeneti fegyverszünetet akarnak, akkor a háború kiújul… Kétértelmű szövegeket használnak, amelyek nyitottak az értelmezésre” – mondja egy forrás.

Meg kell jegyezni, hogy ez nem a terrorcsoport javaslatának formális elutasítása volt.

A Hamász politikai vezetője, Iszmail Haníje tegnapi nyilatkozatában kijelentette, hogy a terrorcsoport „komolyan és pozitívan” fog kezelni minden olyan fegyverszüneti megállapodást, amely a háború teljes leállításán és az izraeli erők teljes kivonásán alapul a Gázai övezetből.

Benjámin Netanjahu miniszterelnök többször is ragaszkodott hozzá, hogy nem fogad el semmilyen túszalkut, amely megakadályozza Izraelt abban, hogy teljesítse háborús célját, a Hamasz felszámolását, amely az október 7-i támadást szervezte, amelyben mintegy 1200 embert öltek meg és 251-et elraboltak.

Az izraeli hadikabinet aláírta azt a túszegyezségi javaslatot, amely teljes végrehajtása esetén véget vetne a háborúnak, bár a miniszterelnök azt állítja, hogy ez lehetővé teszi Izrael számára, hogy ezt megelőzően teljesítse háborús céljait.

Az izraeli hadsereg átveszi az irányítást a Gáza-Egyiptom határon

Az izraeli hadsereg szerdán bejelentette, hogy „műveleti ellenőrzést” létesített a gázai-egyiptomi határ mentén a teljes úgynevezett Philadelphi útvonalon, és eddig több tucat rakétavetőt és legalább húsz határon átnyúló csempészalagutat fedeztek fel ott.

A szerda esti sajtótájékoztatón Daniel Hagari, a hadsereg szóvivője elmondta, hogy a most elfoglalt szárazföldi sáv, amely összesen 14 kilométeren húzódik végig a gázai-egyiptomi határ mentén, a „Hamász oxigénvezetékeként” szolgált.” melyet fegyverek Gázába történő csempészésre használták.

A déli Rafah városával szomszédos folyosó mentén eddig mintegy 20 alagutat találtak, amelyek átnyúlnak Egyiptomba. A Hamaszról köztudott, hogy ilyen alagutak segítségével fegyvereket csempészett Gázába, amiről az izraeli hadsereg úgy gondolja, hogy már nem tud megtenni, mivel a katonaság ellenőrzi a területet.

Az alagutak egy részét már ismerte az hadsereg, másokat pedig először fedeztek fel. Néhányat már lebontottak, és Izrael is tájékoztatta Egyiptomot a fejleményekről. A hadsereg tájékoztatása szerint további 82 alagútakna, amely az alagutakba vezet, a Philadelphi-folyosó területén található.

Jelenleg fizikailag a folyosó nagy részét az izraeliek ellenőrzik. A part közelében van egy kis szakasz, ahol nincsenek jelen a szárazföldi erők, de az IDF közölte, hogy megfigyeléssel és tűzerővel ellenőrzi a területet.

Több tucat rakétavetőt is fedeztek fel a folyosó mentén, néhányat csak egy néhány méterre az egyiptomi határtól.

A rakétavetőket 10 és 40 méterre helyezték el az egyiptomi határtól, „oly módon, hogy Izrael ott ne bombázhasson az Egyiptommal közös kerítés miatt” – mondta Hagari, megjegyezve, hogy területen az elmúlt hetekben mintegy 70 rakétát és aknavetőt lőttek ki Izraelre a Rafah felől.

Válaszul az egyiptomi államhoz tartozó Al-Qahera News TV egy „magas szintű” forrást idézett, amely szerint „nincs igazság” az Egyiptom és Gáza közötti alagutakról szóló hírekben.

Az Egyiptom és a Philadelphi-folyosó közötti határokon átnyúló alagutak létezése már régóta nyilvános, ideértve a New York Times 2013-as, széles körben megosztott cikkét a Hamász által ellenőrzött „alagutak tucatjain” keresztül történő iparról.

Maga Egyiptom évekig dolgozott a határokon átnyúló alagúthálózat meghiúsításán, felrobbantotta, vízzel elárasztotta, mérgező gázt pumpált bele, és még házakat is lerombolt a határ mentén, hogy pufferzónát hozzon létre, de sok alagút ennek ellenére is megmaradt.

Arra a kérdésre, hogy a fejlemény átlépi-e az Egyesült Államok vörös vonalát a rafahi jelentős katonai offenzívával kapcsolatban, a Fehér Ház szerdán azt jelezte, hogy nem.

„Amikor [Izrael] tájékoztatott minket a rafah-i terveikről, az magában foglalta a határfolyosón való elmozdulást a városból, hogy nyomást gyakoroljunk a Hamászra” – mondta John Kirby, a Fehér Ház nemzetbiztonsági szóvivője egy tájékoztatón.

Nem volt hajlandó megerősíteni, hogy Izrael valóban elfoglalta a Philadelphi-i folyosót, és azt mondta: „Ez nem a mi munkánk.” Ugyanakkor kijelentette, hogy ez

a lépés összhangban van azzal a „korlátozott” szárazföldi hadművelettel, amelyről az izraeli tisztviselők időben tájékoztatták az Egyesült Államokat.

Joe Biden amerikai elnök a hónap elején arra figyelmeztetett, hogy leállít bizonyos támadófegyver-szállítmányokat Izraelbe, ha az IDF jelentős katonai offenzívát indít Gáza legdélebbi városának lakott részein.

Az IDF szerdán közölte, hogy a közelmúltban lebontott egy „jelentős” Hamász-alagutat a rafahi határátkelő közelében. A katonaság szerint a csapatok egy alagút aknához értek el, mintegy 100 méterre az egyiptomi határátkelőtől, követve a helyéről szóló hírszerzési információkat.

Az akna egy körülbelül másfél kilométer hosszú földalatti hálózathoz vezetett. Az izraeli fegyvereket találtak, köztük páncéltörő rakétákat, fegyvereket és robbanószerkezeteket.

Az IDF szerint a hálózatnak sok elágazási útvonala volt különböző mélységekben, és egyes területeket robbantási ajtók zártak el. Voltak benne szobák, amelyekben a Hamász munkatársai laktak, valamint fürdőszobák. Az alagúthálózatot később lebontották – tette hozzá az IDF.

Az izraeli csapatok először néhány héttel ezelőtt vonultak be Rafahba, miután több hónapig tartó nemzetközi figyelmeztetéseket adtak arra, hogy ne lépjenek be a területre, ahol a gázaiak több mint fele menedéket keresett, miután az övezet más részein hónapokig tartó harcok miatt kitelepítették őket.

Az IDF a kijelölt biztonságos zónák felé sürgette a környéken tartózkodókat, és egy ENSZ-tisztviselő hétfőn közölte, hogy ebben a hónapban eddig több mint 1 millió palesztin hagyta el a várost.

Három IDF katona életét vesztette kedden egy csapdába esett rafahi épületben történt robbanásban.

A hadművelettel kapcsolatos nemzetközi kritikák egyre növekvő hulláma ellenére az IDF kijelentette, hogy Rafah a Hamász utolsó jelentős fellegvára az övezetben. Szemtanúk szerint kedden érte el először izraeli tankok Rafah központját.

A csapatok azonban Gáza északi részén, különösen Dzsabaliában is harcoltak a „feltámadt” Hamász fegyvereseivel, ahol az IDF nemrég hét túsz holttestét is megtalálta.

Október 7-én tört ki a háború, amikor a Hamasz vezette terroristák ezrei rohamozták meg a dél-izraeli közösségeket és a hadsereg állásait, megöltek mintegy 1200 embert, főként civileket, és 252 túszt ejtve, köztük számos holttestet.

Ferenc pápa: “minden háború abszurd”

Ferenc pápa a békéről beszélt húsvétkor Nagyszombatban. Szlovákia érseki székhelyén pontifikált misét a katolikus egyház vezetője, aki ismét állást foglalt a béke mellett Trnavan.

Nem véletlenül választotta Ferenc pápa Nagyszomabatot hiszen Szlovákia – a magyar kormányhoz hasonlóan – béketárgyalásokat sürget a szomszédos Ukrajnában, ahol több mint két éve folyik a megnyerhetetlen háború, melyet Putyin agressziója váltott ki. Ukrajna számára Ferenc pápa azt javasolta, hogy mutassa föl a fehér zászlót, és keresse a béketárgyalást Oroszországgal. Ezt Zelenszkij ukrán elnök ingerülten elutasította noha tisztában van azzal, hogy Ukrajna lehetőségei arra, hogy kiszorítsa az orosz hadsereget az ország területéről ugyancsak korlátozottak. Márpedig Ukrajna ezt szabta meg a béketárgyalások megkezdésének alapvető feltételének. Biden elnök öt perc alatt békét köthetne Ukrajna feje fölött Putyinnal, de mi ezt nem fogadnánk el – mondta ezzel kapcsolatban Zelenszkij, aki számíthat a szomszédos Lengyelország maximális támogatására.

A katolikus Lengyelország jelenleg a világ országai közül a lehető legtöbbet költi katonai célokra: a GDP csaknem 5%-át! A NATO előírás 2%. Donald Tusk miniszterelnök szerint egyre nő a háború esélye a NATO és Oroszország között.

Ferenc pápa a háború ellen

“A béke iránti vágyakozást a gyűlölet kegyetlensége és a háború vadsága töri meg”

– mondta Ferenc pápa Nagyszombatban. Putyin orosz elnök Ukrajnát vádolta az iszlamista merényletért, melyet Moszkva mellett követtek el, és ahol a halottak száma meghaladta a 140-et. Válaszul Zelenszkij ukrán elnök arra utalt, hogy Putyin a korábbihoz hasonlatosan maga rendezhette meg a merényletet, hogy azután az orosz társadalom gyűlöletét Ukrajna irányába terelhesse.

“A háború mindig abszurd és mindig vereséget jelent”

– hangsúlyozta Ferenc pápa az Urbi et Orbi áldásában a Szent Péter téren Rómában. A pápa tűzszünetet sürgetett a gázai övezetben, ahol az izraeli hadsereg és a Hamász háborújában rémes állapotokat kénytelen elviselni a polgári lakosság.

Ami Ukrajnát illeti: Ferenc pápa mindenekelőtt a hadifoglyok kicserélését javasolta, hogy ezzel meg indulhasson valamiféle békefolyamat Kijev és Moszkva között.

Miért nem akadályozta meg a Hamász erősödését Netanjahu izraeli miniszterelnök ?

0

Netanjahu nem számolta föl a Hamász pénzügyi hálózatát pedig megtehette volna – ezt a vádat fogalmazta meg a Moszad egyik régi vezetője, aki korábban többször is javasolta Izrael miniszterelnökének, hogy “tegyék tönkre a Hamászt pusztán pénzügyi hálózatának felszámolásával.”

Udi Levy, aki a BBC-nek nyilatkozott hangsúlyozta: ”nagyon sok pénztől megfoszthattuk volna a Hamászt, amely így nem tudott volna olyan erős terrorista hálózatot kiépíteni mint amilyennel szembe kellett néznünk október hetedikén. A Hamász szörnyeteg nem ugyanaz lett volna október hetedikén” – mondta a Moszad egykori pénzügyi hírszerző főnöke, aki többször is javasolta Benjamin Netanjahu miniszterelnöknek: csapjanak le a pénzügyi támogató hálózatra, amely lehetővé teszi a Hamász erősödését a gázai övezetben. Nagyon nagy pénzekről volt szó: “a Hamásznak dollár milliárdokra volt szüksége ahhoz, hogy kiépítse azt a hatalmas földalatti alagút hálózatot, amely lehetővé teszi az ellenállást az izraeli hadsereggel szemben.”

Levy már 2014-ben felhívta Netanjahu figyelmét arra, hogy komoly pénzek érkeznek a Hamászhoz Törökországon keresztül. Mit tett Netanjahu miniszterelnök? Semmit!

A Hamász pénzügyi birodalma nagy és erős

“Két fő szponzora volt a Hamásznak: Katar és Irán. Törökország is legalább ennyire jelentős, mert a Hamász ott intézi a pénzügyei legnagyobb részét” – jelentette ki a Moszad pénzügyi hírszerző részlegének egykori vezetője. Aki elmondta a BBC Panorama műsorában, hogy a Hamásznak legkevesebb negyven cége van, melyek a Közel Keleten és Észak Afrikában működnek, de javarészük Törökországban van bejegyezve. Mivel foglalkoznak ezek a cégek Algériában, Egyiptomban, az Öbölben, Szudánban és Törökországban? Vannak útépítő vállalkozások, de a Hamász érdekelt az egészségügyben és a gyógyszeriparban is. Vannak aranybányái, turista irodái és nyakig benne van az ingatlan bizniszben is.

A Hamász üzleti befektetéseinek összegét a Moszad 422 millió dollárra becsülte 2018-ban. A terrorista szervezet, amely Izraelnek a létét sem ismeri el, a pénzét ingatlanba fekteti, hogy így védekezzen az infláció ellen.

2022-ben az USA pénzügyminisztériuma a Hamász hat vállalkozását tette feketelistára.

“A Hamász pénzügyei szempontjából ideális befektetés az ingatlan, amely őrzi az értékét” – nyilatkozta a BBC-nek a Royal United Services Institute – Rusi – pénzügyekkel foglalkozó vezetője. Tom Keatinge kiemelte, hogy a Törökországban bejegyzett ingatlan vállalkozások kulcs szerepet játszanak a Hamász vagyon értékének megőrzésében és gyarapításában. Az egyik ilyen Törökországban bejegyzett ingatlan cég, a Trend GYO, melyet az USA feketelistára tett. Ennek alapító elnöke, aki 2022-ben távozott a cég éléről, dicsőíti az Al Aksza hadműveletet – a Hamász így nevezi az október hetediki borzalmas mészárlást és túszejtést. A BBC írt ennek a Hamid Abdullah al Ahmarnak, de természetesen nem kapott választ.

A Trend GYO, melyet az USA szankcióval sújtott, úgy nyilatkozott, hogy “működése megfelel a nemzetközi pénzügyi szabályoknak, és az USA szankció megalapozatlan és igazságtalan.” A török hatóságok is megvizsgálták a Hamászhoz köthető céget, de nem találtak semmi kivetnivalót annak működésében.

Jahja Szinvar a pénzügyi birodalom megteremtésében is kulcsszerepet játszott

A Hamász katonai vezetője, aki az első számú felelős az október hetediki terror támadásért, korábban nagy figyelmet fordított a pénzügyi hálózat kiépítésére.

2007-ben, egy évvel azután, hogy a Hamász hatalomra jutott a gázai övezetben Izrael és Egyiptom szigorított a blokádon, hogy meggyengítse a terrorista szervezetet. Jahja Szinvar ekkor felvette a kapcsolatot Iránnal, amely síita szemben a szunnita Hamász-szal, de éppúgy elutasítja Izrael létét mint a terrorista szervezet.

“Jahja Szinvar üzenetet  küldött Iránba: pénzt és fegyvereket kért az Izrael elleni harcra. Iránból a válasz az volt: mindent megkaptok, ami a harcotokhoz szükséges”

– mesélte a BBC-nek az izraeli nemzetbiztonsági szolgálat egyik tisztje, aki 150 órán keresztül hallgatta ki Jahja Szinvart. Az izraeli nemzetbiztonsági szolgálat tisztje később rájött arra, hogy Jahja Szinvar a börtönből is kapcsolatot tartott Iránnal.

Katar volt Irán mellett a Hamász fő szponzora. Katarban élnek a Hamász politikai vezetői, akikkel a Moszad és a CIA vezetői is rendszeresen tárgyalnak a túszok kiszabadításáról illetve a fegyverszünetről. A Katarból érkező pénzekről az izraeli kormány is tudott hiszen a Hamász abból fizette a közalkalmazottakat a gázai övezetben.

Hogy ment ez a gyakorlatban?

“Minden hónapban megjelent Rafahban, a határátkelőnél a katari emír embere, aki különgépen érkezett. Egy nagy bőrönd volt nála tele pénzzel. Ezt átadta a Hamásznak, és már ment is vissza Katarba”

– emlékezik Udi Levy, a Moszad pénzügyi hírszerzésének egykori főnöke. Aki hangsúlyozta: ”ebből a pénzből sok jutott a Hamász katonai szárnyának is.”

Sok támogatás érkezett az ENSZ-től, az Európai Uniótól, a palesztin hatóságtól, amely Ciszjordániában működik. Ezeket a pénzeket humanitárius célokra szánták, de az izraeli titkosszolgálat szerint jelentős részük a Hamász katonai szárnyát erősítette.

Mit tett Netanjahu miniszterelnök, aki semmiképp sem akar palesztin államot?

Már 2019-ben így magyarázta stratégiáját:

”Mindenkinek, aki meg akarja akadályozni egy palesztin állam létrejöttét támogatnia kell a Hamászt, és meg kell könnyíteni, hogy az pénzhez jusson. A stratégiának célja az, hogy minél távolabb kerüljön egymástól a gázai övezet és Ciszjordánia”

– mondta Izrael leghosszabb ideig hatalmon levő miniszterelnöke.

“Netanjahu célja az volt, hogy erősítse a Hamászt a Fatah palesztin szervezettel szemben nehogy létrejöjjön egy egységes palesztin szervezet, amellyel tárgyalni kellene egy palesztin állam megalakulásáról” – hangsúlyozta egy washingtoni Közel Kelet Kutató Intézet vezető kutatója. Khaled Elgindy, a Middle East Institute palesztin szakértője ugyanazt a vádat fogalmazza meg Benjamin Netanjahu ellen mint az izraeli baloldal, amely felelősnek tartja a miniszterelnököt azért, hogy a Hamász brutális terrortámadása felkészületlenül érte Izraelt.

Benjamin Netanjahu miniszterelnök tagadja, hogy szándékosan erősítette meg a Hamászt a mérsékelt Fatah-hal szemben, közölte: csakis humanitárius okokból járult hozzá, hogy Katar jelentős összegű pénzeket küldjön a Hamasz terrorista szervezetnek.

Netanjahu miniszterelnök hangsúlyozta, hogy célja a Hamász terrorista szervezet teljes megsemmisítése, “addig folytatjuk a hadműveletet, amíg nem marad senki, akit terrorizmusért pénzelni lehetne a gázai övezetben” – mondta Izrael miniszterelnöke.

Levadásszák

0

Amikor kedden két drónnal kilőtt rakéta becsapódott egy bérházba Bejrút déli részén, megölve a militánsok egyik legfelső vezérét és hadnagyait, úgy tűnt, ez egy elmozdulást jelez Izrael Hamász elleni háborújában – írja a Washington Post.

Izrael három hónapon keresztül teljes körű katonai inváziót hajtott végre Gáza ellen, az övezet nagy részét ellenőrzése alá vonva, és több mint 22 000 embert megölt az Izrael elleni október 7-i támadást tervező és végrehajtó fegyveresek üldözése során. A mai napig nem lépett fel egy másik többször is hangoztatott háborús cél érdekében: a Hamász felsővezetőinek kiiktatására „bárhol legyenek is”

Most, amikor a konfliktus a negyedik hónapjába lép, Izrael láthatóan megkezdte a kiiktatásnak megvalósítását. Egy szélesebb körű háborút kockáztat libanoni határa mentén, annak ellenére is, hogy megkezdte csapatait kivonni Gázából.

Katonai vezetők azt mondták, hogy a részleges kivonulás lehetséges most, hogy a támadások meggyengítették a Hamaszt északon, és ez lehetővé teszi, hogy több ezer tartalékos hazatérjen és munkába álljon. Washington hónapok óta nyomást gyakorol Izraelre, hogy lépjen vissza a Biden elnök által válogatás nélküli bombázásnak minősített akcióktól, és csökkentse a polgári áldozatok számát.

Az események közvetlenül érintik a háború gazdasági veszteségeit, valamint a tiltakozások és a belpolitikai intrikák fokozatos visszatérése miatti növekvő aggodalmakat. Bár kevés elemző látja a gázai erőszak végét, némi változás észlelhető.

„A 3. szakaszhoz értünk” – mondta Chuck Freilich volt izraeli nemzetbiztonsági tanácsadó-helyettes, utalva a hadviselés azon szakaszára, amely az októberi támadásokra adott kezdeti választ, valamint az enklávé belsejében zajló tartós légi és földi háborút követi.

„Úgy gondolom, hogy egy új módozatba lépünk, ami közelebb áll ahhoz, amit az Egyesült Államok a kezdetektől szorgalmazott.”

Az izraeli hadsereg már hónapok óta kijelentette, hogy készen áll egy kétfrontos háború megvívására, miután csapatokat és tankokat vont össze a libanoni határ mentén, és legalább 70 000 lakost evakuált. Az Izraeli Védelmi Erők egységei gyakran váltottak tüzet a Hezbollah-hal, az iráni felállású libanoni fegyveres csoporttal, de a csapások és ellencsapások soha nem közelítették meg Bejrútot – egészen keddig.

Izrael nem volt hajlandó megerősíteni vagy cáfolni bármilyen szerepet Száleh Arouri, a Hamász száműzött tisztviselője meggyilkolásában, aki összekötőként működött Iránnal és a Hezbollah-hal. De rajta volt a nemzeti listán.

„Kétségtelenül ez volt a legjelentősebb Hamász vezető meggyilkolása a szervezet tisztségviselői ellen a háború október 7-i kezdete óta” – írta Avi Issacharoff palesztin ügyek szakértője szerdán a Yedioth Ahronot című újságban.

Míg Izrael azt állítja, hogy megölt számos Hamász parancsnokot és tisztviselőt Gázában, de Jehiya Sinwart, akit az október 7-i támadás kitalálójának tartanak, számos más vezetővel együtt még mindig szabadlábon van.

Libanoni és nemzetközi tisztviselők szerdán tülekedtek, hogy megfékezzék a Hezbollah várható megtorlását. A csoport a mai napig ellenállt a Hamász könyörgésének, hogy teljes mértékben lépjen be a háborúba. A névtelenséget kérő izraeli tisztviselők, akik nem jogosultak nyilvánosan nyilatkozni az ügyben, azt mondták, remélik, hogy a Hezbollah vezetője, Haszan Naszrallah önmérsékletet tanúsít, tekintettel arra, hogy egyik tisztje sem halt meg a csapásban.

Naszrallah „válaszra és büntetésre” figyelmeztetett szerdai beszédében, de kevés utalást adott arra, hogyan reagálnának harcosai.

Az északi Haifa kikötőváros izraeli lakosainak azt tanácsolták, hogy tervezzenek menedéket a támadás során. Katonai elemzők szerint a csapatok levonása Gázában valószínűleg több erőforrást tesz lehetővé Libanon felé.

„Nagyon felkészültek vagyunk mindenféle forgatókönyvre”

– mondta Daniel Hagari, az IDF szóvivője Arouri meggyilkolása után.

Kedden Eilonban, a libanoni határtól egy mérföldre délre, néhány percenként izraeli tüzérséget lövedékeket indítottak „terrorista célpontok” felé. A kiürült falvakban a Hezbollah páncéltörő rakétáit elfogták.

Északon a helyi biztonsági osztagok egy közelgő háború miatt gyakorlatoznak. Az evakuálások lehetővé tették az izraeli hadsereg szabad működését a területen, mezőgazdasági területekről lőve.

„Egy olyan háborúba keveredünk, amelyet nem kértünk”

– mondta egy ott élő lakos.

A libanoni merényletet széles körben üdvözölték Izraelben, bár a becslések szerint még mindig Gázában fogva tartott 133 izraeli szószólói szerint attól tartanak, hogy a támadás kisiklatja az újabb túszcseréről szóló tárgyalásokat.

Az IDF a múlt héten közölte, hogy öt dandárt von ki a Gázai övezet északi részéből, ami potenciális elmozdulást jelent a széles körben elterjedt bombázástól az enklávén kívül állomásozó csapatok célzottabb rajtaütései felé. Ennek ellenére izraeli tisztviselők többször hangoztatták, hogy a harcok valószínűleg hónapokig folytatódnak.

A bombák és a lövöldözések zaja visszhangzott szerdán a dél-gázai Hán Yunisz városában, ahol szemtanúk elmondták a The Washington Postnak, hogy a harcok továbbra is olyan hevesek, mint valaha. A mentők oda-vissza száguldoztak egész nap, szállítva a halottakat és a sebesülteket.

„Az emberek itt már hozzászoktak a bombázás zord látványához” – mondta. „A napi küzdelem azonban inkább az élelem, a víz és az alapvető szükségletek biztosítása körül forog.”

Izraelben azonban a háború már nem érződik annyira mindent felemésztőnek, és a polgárok elkezdtek teret találni a szélesebb körű politikai vitáknak. Hétfőn az ország legfelsőbb bírósága megváltoztatta Benjámin Netanjahu miniszterelnök koalíciójának szavazását a bíróság kulcsfontosságú bírósági felülvizsgálati jogosítványainak megvonásáról, amelyet kritikusai az izraeli demokrácia győzelmeként ünnepeltek.

A tavalyi év nagy részében az országot megrázó, de október 7-e után felfüggesztett kormányellenes tüntetések pedig visszatértek. Tel-Avivban és Jeruzsálemben szombaton tömegek skandálták az új választások követelését, miközben a harag Netanjahu ellen irányul, akit széles körben vádolnak azért, mert nem tudta megakadályozni a Hamász támadását, és akinek a közvélemény-kutatások során támogatottsága jelentősen zuhant.

Egyre jobban láthatók a szakadások a rendkívüli háborús kabineten belül, amelyben Netanjahu megosztja többek között a hatalmat politikai riválisával, az IDF volt vezérkari főnökével, Benny Gantzcal.

Gantz és Yoav Gallant védelmi miniszter nem volt hajlandó Netanjahuval együtt megjelenni néhány közelmúltbeli sajtótájékoztatón. Mindketten nyitottabbnak mutatkoztak a Biden által javasolt háború utáni gázai kormányra, amely a visszaállított palesztin hatóságra támaszkodik, és ezt az elképzelést Netanjahu és koalíciójának szélsőségesebb tagjai elutasították.

Gantz, akinek népszerűsége megugrott, azt mondta, hogy a politikának és az október 7-i kudarcok kivizsgálásának meg kell várnia, amíg a háború enyhül. Miközben egyes csapatok kivonulnak Gázából, a politikai megfigyelők szorosan figyelik, nincs-e jele annak, hogy készen állna a lépésre. Gantz új választásokat indíthat el, ha ráveszi a koalíció öt tagját, akik közül sokan kritizálták Netanjahut, hogy csatlakozzanak egy bizalmi szavazáshoz.

Abban a pillanatban, amikor Gantz úgy érezi elhagyhatja a háborús kabinetet, a hógolyó gurulni kezd. Ez egyre lehetségesebbnek tűnik, ahogy a gázai helyzet stabilizálódik.

Persze, ha lesz egy második front a Hezbollah-hal, akkor minden újra megváltozna.

Az izraeli hadsereg lerombolta a Gáza főterén található „Palesztina tér” alatt elrejtett alagúthálózatot

Az izraeli katonaság azt állítja, hogy a Hamász magas rangú tisztviselői, Yahya Sinwar és Muhammad Deif a nyüzsgő kereskedelmi tér alatti földalatti járatokban rejtőztek el október 7-én Izrael elleni támadás során – olvasható a Times of Israel helyszíni beszámolójában.

Az IDF csütörtökön bejelentette, hogy lerombolta a Hamasz egyik jelentős alagúthálózatát, amely a gázai Palesztina tere alatt rejtőzött.

A hadsereg szerint a Hamász legmagasabb rangú tisztviselői a föld alatt rejtőztek az alagúthálózatban, amikor a terrorcsoport október 7-én megindította támadását Dél-Izrael ellen. A földalatti hálózat a Hamász magas rangú tisztviselőinek otthonaihoz, irodáihoz és rejtekhelyeihez csatlakozott, köztük Muhammad Deifhez, a terrorcsoport katonai szárnyának megfoghatatlan vezetőjéhez és Yahya Sinwarhoz, a Hamász vezető gázai tisztviselőjéhez.

Az IDF átvizsgálta az alagutak belsejét, és az elmúlt napokban fontos információkhoz jutott az ott talált tárgyak és iratok között.

A hadsereg tájékoztatása szerint a bontást az elit Yahalom harcmérnöki egység és a 401. páncélosdandár végezte.

Kedden az IDF körvezette a médiát, köztük a The Times of Israelt is a téren és az alagutak bejáratánál.

A Palesztina tér Gáza város előkelő Rimal negyedében található, amely a háború előtt az enklávé elitjének hatalmi központja volt, ahol az övezetet uraló terrorcsoport vezető tisztségviselői éltek. A palesztin kiskereskedelmi és kereskedelmi tevékenység nyüzsgő központja a Hamász-alagutak kiterjedt hadát rejtette, amelyeket a terrorcsoport vezető tisztségviselői használtak arra, hogy elrejtőzzenek Izrael elől – tárta fel az IDF a körúthoz csatlakozó újságíróknak.

Katonai tisztviselők rámutattak egy tetőtéri lakásra, ahol a Hamász politikai vezetőjének, Ismail Haniyehnek a lánya élt, egy közösségi főiskolára, a Hamász kormányhivatalaira és egy pazar menyasszonyi boltra, amely egykor egy fő forgalmi kört vesz körül.

A hadsereg úgy véli, hogy a hatalmas alagúthálózat aknáit a Hamász magas rangú tisztviselői arra használták, hogy elrejtőzzenek a föld mélyén, amikor a terrorcsoport október 7-én gyilkos terrortámadást indított Izrael déli részén.

Az IDF szerint az alagúthálózaton robbantási ajtók és lakóterek voltak, hozzátéve, hogy egyes esetekben az alagutakban tevékenykedő csapatok élelmiszer- és vízraktárakot hagytak maguk után, ami azt jelzi, hogy hosszú ideig rejtve maradhattak a földalatti helységekben.

A hadsereg közleményében a komplexumot „földalatti terrorvárosnak” minősítette, amelynek „stratégiai alagútvonala kapcsolódik a Gázai övezet más jelentős földalatti infrastruktúrájához”.

A Hamász Gáza alatti hatalmas alagúthálózatának létezése régóta a világ legrosszabbul őrzött titkai közé tartozik, de Izrael szárazföldi behatolása rávilágított arra, hogy ez milyen hatalmas és tartós. A hónap elején a hadsereg felfedte a Gáza északi része alatt több tucat méterrel épített alagutat, amely legalább 4 kilométer hosszan húzódik az izraeli határ felé az erezi átkelőnél, és elég széles ahhoz, hogy elférjen egy autó. A hadsereg által talált videón Sinwar bátyja, Mohammad, a Hamász egyik magas rangú tisztviselője látható, amint a folyosón cirkál.

Izrael a terrorcsoport dél-izraeli gyilkos invázióját követően indította meg hatalmas hadműveletét a Hamász ellen október 7-én, amelynek során mintegy 1200 embert, főként civileket ölt meg, és további 240 túszt hurcolt Gázába. A Hamász által irányított gázai egészségügyi minisztérium állítása szerint több mint 20 000 embert öltek meg az övezetben a háború alatt, ez egy ellenőrizetlen adat, míg Izrael azt állítja, hogy körülbelül 40 százalékuk a Hamász terrorszervezet tagja.

Az IDF csütörtökön közölte, hogy több mint 2000 Hamász-alkalmazott vesztette életét az ideiglenes gázai tűzszünet december 1-jei lejárta óta. Ezzel a hadsereg becslése szerint a Gázai övezetben a háború kezdete óta elesett Hamász harcosok száma körülbelül 8000. További 1000 Hamász terroristát öltek meg Izraelben október 7-én, a terrorcsoport támadása során.

Benjámin Netanjahu a Hamász harcosoknak: „Itt a vég, most add meg magad!”

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök vasárnap arra szólította fel a Hamász terroristáit, hogy haladéktalanul tegyék le a fegyvert, azt állítva, hogy az elmúlt napokban számos tömeges megadással letették a fegyvert, amelyek a palesztin iszlamista mozgalom „végének kezdetét” jelzik.

Ne halj meg Yahya Sinouar miatt 

– szólította meg a Hamász harcosait Benjamin Netanjahu.

A Hamász-terroristák tucatjai veszítették el a kapcsolatot a terrorcsoport vezetésével, így nem maradt más választásuk, mint letenni a fegyvert és megadni magukat az izraeli erőknek a Gázai övezetben – jelentette vasárnap  a Katonai Rádió.

Miután a közösségi médiában elterjedtek a Dzsabalában és Hán Júniszban élő terroristákról készült képek, olyan jelentések jelentek meg, hogy az IDF „változásokat észlel a Hamász vezetésének magatartásában”.

Egy biztonsági forrás azt mondta a hadsereg rádiójának, hogy a Hamász magas rangú vezetői, akikről azt feltételezik, hogy a Gáza déli részén lévő Hán Juniszba menekültek,

„előnyben részesítik személyes túlélésüket, mint a Hamász parancsnoki és ellenőrzési műveleteinek túlélését”.

A Hamász zászlóaljak „kapituláltak” a gázai harcokban – közölte egy amerikai székhelyű intézet

Korábban vasárnap az amerikai székhelyű Háborús Tanulmányi Intézet egy X bejegyzésben úgy értékelte, hogy legalább hét Hamász-zászlóalj már kapitulált az IDF elleni harcban.

Ezenkívül hat zászlóalj „közel áll az összeomláshoz” – folytatta az Intézet. A Hamász gázai városának és az északi brigádoknak az összeomlása az északi övezet elesését jelezheti az izraeli erők számára.

Pénteken Yoav Gallant védelmi miniszter azt mondta az izraeli hadsereg katonáinak, hogy „úgy látja a jeleket, amelyek arra utalnak, hogy Gázában a Hamász összeomlása kezdődött”.

Az IDF csapásokat mért a déli mecsetekre, és továbbra is a gázai alagutak ellen támad

Az IDF az elmúlt 24 órában több mint 250 terrorcélpontot támadott: földi, légi és haditengerészeti műveletek során – közölte az IDF vasárnap reggel.

Az izraeli erők rajtaütést hajtottak végre egy dél-gázai mecsetben, miután az izraeli légierő vadászgépei csapást mértek a mecset közelében található Hamász katonai kommunikációs központra.

Az izraeli katonák folytatták a földalatti alagútaknák felszámolását Hán Júniszban.

IDF Gáza déli részén: Merre tart az Izrael-Hamász háború?

Gáza északi részétől délig, Libanonig, alagutakig és rakétákig. Mik Izrael következő lépései – ezt a kérdést teszi fel a Jerusalem Post.

  • Izrael megközelítőleg 50 napig vívott háborút a Hamász és a Hezbollah ellen, körülbelül egy hét szünetet tartott. Most visszatért a konfliktus közepes szintjére.
  • Mit hozhat a déli bevonulás a háború pályájára, ívére és a térség jövőjére?
  • A Gázai övezet északi részén az IDF november közepére átvette az irányítást a legtöbb területen.

Mi történik Gáza északi és déli részén?

Volt néhány hetes időszak, amely alatt az IDF ott folytatta, bár lassabb ütemben, Jabaliában és Zeitounban, elkerülve Shejaiát, hogy teret hagyjon a túsztárgyalásoknak.

Valójában az ideiglenes tűzszünet idején túszokat vittek vissza Izraelbe Shejaiából. Úgy tűnik, hogy újabb szünet hiányában az IDF szándéka az, hogy lassan szétszedje a Hamász terrorista erők apró maradványait azokon az északi negyedekben, amelyek még mindig megmaradtak.
Szinte semmi stratégiai jelentőségű nem történt a harcok újraindulása napjaiban péntek óta. Az IDF légicsapásokat és tüzérségi lövedékeket hajtott végre Khan Yunis környéki területeken – ahová esetleg behatolhat –, de nagyszámú erőt nem küldött át déli területekre.

Úgy tűnik, hogy az IDF csak akkor fogja ténylegesen áthelyezni erőit Délre, ha a kormány elvesztette a reményt egy rövid távú további szünetre, amely újabb túszokszabadon engedését eredményezheti.
Amint bejut a délre, a kormány és a katonaság ismét fej-fej mellett fog menni, és választaniuk kell a Hamasz további legyőzése – a terrorcsoport legfelsőbb vezetése után – és újabb túszok megmentése között.

Izraelnek eddig sikerült lelassítania az inváziót, és lehetővé tette, hogy a Hamász legfelsőbb vezetése életben maradjon ahhoz, hogy egyidejűleg megőrizze ezt a két célt anélkül, hogy ténylegesen választania kellett volna közöttük.

Eddig 114 túszt küldtek vissza. De az, hogy a Hamász legfelsőbb vezetése és erői nagy része dél felé vonuljon vissza, csak egy kicsit tovább rúgta ezt a nagyon nehéz döntést.

Háború az alagutakban

Bár az IDF vasárnap 800 alagút aknát támadott meg, ezek csak egy alagút darabjai, nem közelítik meg az egészet, így az alagútháború hosszú ideig eltart. Megsemmisítésük érdekében a speciális Yahalomnak és más mérnöki egységeknek gondosan fel kell térképezniük az alagút minden részét, ami időbe telik.

Ha az IDF már hetekkel ezelőtt átvette volna az irányítást Gáza északi részének legalább 80%-a felett, akkor lehet, hogy eddig csak az északi alagutak 20%-át, vagy még kevesebbet semmisítette meg anélkül, hogy sokat tett volna a déli gázai alagutak ellen.

Libanonban az IDF és a kormány elhalasztotta a nehéz döntést arról, milyen lépéseket tesz annak érdekében, hogy helyreállítsa az észak-izraeli lakosok biztonságát ahhoz, hogy a Hezbollah inváziójától való félelem nélkül visszatérhessenek otthonaikba. Sok szakértő legalábbis arra szólította fel az IDF-et, hogy biztosítsa a Hezbollah Radwan különleges erőinek kiszorítását az izraeli határtól, és biztonsági övezetet hozzanak létre a határ mentén.

Hogyan fogja ezt elérni az IDF?

Kisebb volumenű invázió Dél-Libanonba? Vagy reméli, hogy harmadik feleken keresztül megállapodást köthet a Hezbollah-hal, hogy önkéntesen távol tartsa csapatait? És ha a Hezbollah aláír egy ilyen megállapodást, és az aláírásától számított hat hónapon belül megszegi, mit fog tenni az IDF?

Bármit is tesz az IDF a Hezbollah visszaszorítása érdekében, magában hordozza a 150 000 rakétát és aknavetőt, valamint jelentős számú precíziós rakétát birtokló terrorista csoport elleni általános háború kockázatát.

A semmittevés elhatározása azt a forgatókönyvet kockáztatja, amelyben az északi lakosok megtagadják a visszatérést, megzavarva életüket, miközben spirituálisan és filozófiailag veszélyeztetik az alapvető cionista alapfeltevést,  vagyis a biztonságot Izrael határain belül. A Hamász veresége vagy a Hezbollah-val kapcsolatos stratégiai döntések előtt az izraeli állampolgárok először tudni akarják, mikor tud a katonaság legalább véget vetni az otthonaik elleni rakétatámadásoknak.
Ha Izrael a lehető leggyorsabban meg akarta volna szüntetni a rakétatűzet, akkor már régen, de legalábbis közvetlenül a pénteki tűzszünet lejárta után megszállta volna a Délt,
és ezt egyszerre több pontról tette volna meg. Csak Gáza fennmaradó részei feletti irányítás átvételére irányuló gyors és átfogó lépések vetik fel a déli rakétafenyegetést, és csak olyan lépések vetnek véget a rakétatámadásoknak északon, amelyek jobban elriasztják a Hezbollahot, mint amit Izrael eddig tett.

FRISS HÍREK

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!

NÉPSZERŰ HÍREK