Kezdőlap Címkék Fosszilis energia

Címke: fosszilis energia

Trump tanácsadója: ”az elektromos autók károsak”

Carla Sands, csontkovács, aki Donald Trump nagykövete volt Koppenhágában, jelenleg energia “szakértő” egy, az ex elnökhöz közelálló tanácsadó cégnél. Az America First Policy Institute éppoly fontos szerepet játszik Trump programjának kidolgozásában mint a Heritage Foundation, melytől az ex elnök többször elhatárolta magát.

Mindkét tanácsadói testület javasolja a párizsi klíma egyezmény felmondását Donald Trumpnak. Elnöki periódusában Trump egyszer már felmondta a párizsi klímavédelmi egyezményt, de Biden elnök újra aláírta. Ha Trumpot újra megválasztják, akkor valószínűleg megint felmondja a párizsi klímavédelmi egyezményt, melyet eredetileg még a demokrata Obama elnök írt alá. Ez már csak azért is nagyon valószínű, mert Trump legfőbb szponzorai a nagy olajkitermelő cégek, amelyek profitját fenyegeti a zöld átmenet. Carla Sands az elektromos autókkal kapcsolatban azt a véleményt fogalmazta meg, hogy

“ha elterjednek a világon, akkor 15 év múlva éppoly károsak lesznek a környezetre mint a hagyományos autók.”

Carla Sands arra hivatkozik, hogy az elektromos áram előállítása rengeteg fosszilis energia hordozó felhasználását teszi szükségessé. A lítium bányászat pedig tönkreteszi a környezetet. Nincs megoldva az akkumulátorok újrahasznosítása sem.

Carla Sands férjének milliós örökségéből már Donald Trump 2016-os kampányát is támogatta, ezért kapta meg a koppenhágai nagykövet posztját. Washingtoni politológusok szerint most esélye lehet arra, hogy ő legyen Trump környezetvédelmi tanácsadója a Fehér Házban, amennyiben az ex elnöknek sikerülne oda visszakerülnie.

Mit szól ehhez Elon Musk?

A világ leggazdagabb embere, akinek vagyona meghaladja a 200 milliárd dollárt, az elektromos autózás koronázatlan királya az USA-ban mint a Tesla tulajdonosa. Egyben ő Donald Trump legnagyobb szponzora, aki eddig már több mint 75 millió dollárt költött a választási kampányban. Pennsylvániában, a legfontosabb csatatér államban napi egymilliót költ arra, hogy Trumpot minél többen támogassák a döntő pillanatban november ötödikén. Elon Musk az X-en interjút készített Donald Trumppal, melyet többszáz millióan néztek már meg. Trump állítólag neki is tanácsadói állást ígért a Fehér Házban a győzelem esetén. Ez Trump Kína politikáját is befolyásolhatja hiszen Elon Musk legnagyobb Tesla gyára  épp Sanghajban működik. Sanghaj kommunista párttitkára, aki engedélyezte a Tesla gyár építését, nem más mint Kína jelenlegi második számú vezetője, Li Csiang miniszterelnök. Neki Elon Musk azt mondta: nem helyesli az amerikai kereskedelmi szankciókat Kína ellen. Biden elnök 100%-os büntető vámmal sújtotta a kínai elektromos autókat, és ezzel Donald Trump is tökéletesen egyetért. Carla Sands több alkalommal is azzal vádolta a Biden kormányzatot, hogy a kínaiak lefizették őket, ezért támogatják a zöld átmenetet az Egyesült Államokban.

Tovább nő az energiaágazat üvegházhatása

Az energiaválság miatt nem indult csökkenésnek a hagyományos energiahordozók részesedése, ezért  a megújuló energia források részaránya nem nőtt, holott a tavalyi év rekordot hozott e téren. Ezért megnövekedett a globális üvegházhatás. Emiatt a szakértők gyors beavatkozást sürgetnek – írja a londoni Guardian.

82%-ot tett ki 2022-ben a fosszilis energiahordozók aránya a globális mérlegben, és ennek következtében 0,8%-kal növekedett az üvegházhatás – állapítja meg az Energy Institute friss jelentése. A jelentés hangsúlyozza, hogy idén ennek a kedvezőtlen hatásának a folytatása várható hiszen Kína feloldotta a Covid zárlatot, és beindult nemcsak a világ második legnagyobb gazdasága, de a turizmus is, amelyben a kínaiak mind nagyobb szerepet játszanak.

Juliet Davenport, az Energy Institute elnöke így összegezte a helyzetet:

”Továbbra is szembemegyünk a párizsi klíma konferencia határozataival. Hiába nőtt a szél és a napenergia, az üvegházhatás is emelkedett.”

A megújuló energia források részesedése a globális energiamérlegben még mindig csak 7,5%-ot tesz ki, de ezt is úgy, ha a vízienergiát is beleszámítjuk. Ez csak 1%-os részesedés növekedést jelent egy év alatt pedig a napenergia felhasználása 25%-kal, a szél energiáé 13,5%-kal nőtt.

Miután a világgazdaság újra beindult, a napi kőolaj felhasználás 2,9 millió hordóval növekedett, és elérte a 97,3 millió hordót naponta.

Ami még nagyobb baj: a szén felhasználás megugrott tavaly. 0,6%-kal nőtt a szén globális szerepe elsősorban Kína és India miatt. A földgáz piaci részesedése viszonylag stabil maradt: globálisan 25%-ról 24%-ra csökkent elsősorban az ukrajnai háború miatt. Itt az árrobbanás okozott gondot a világgazdaságban.

Ha így megy tovább, akkor nem teljesülnek a párizsi klímavédelmi konferencia határozatai

Erre hívják fel nyomatékosan a figyelmet az Energy Institute szakértői, akik szerint gyors és hatékony intézkedések szükségesek a trend megváltoztatásához.

Mi várható az idén?

Globálisan 2,8 trillió  dollárt költenek a világ országai az energiára, és ebből jóval többet a megújuló energia forrásokra, mint a fosszilis energiára – derül ki a Nemzetközi Energia Ügynökség jelentéséből. Az IEA rámutat arra, hogy már évek óta több pénz jut a megújuló energia forrásokra mint a fosszilis energia hordozókra. Ez a tendencia 2016 óta fennáll, de ennek ellenére a globális energiatermelésben még mindig meghatározók a környezetszennyező fosszilis energia hordozók. Idén először következhet be az, hogy a világon ugyanannyit költenek az olajkitermelésre mint a napenergia fejlesztésére. Az energiaválság hatalmas profitot hozott az olaj és földgáz termelő cégeknek, de ennek a profitnak csak egy töredékét fektették be megújuló energia források fejlesztésébe.

A lényeg az, hogy a globális energia beruházások 2,8  trillió  dollárjából 1,7 trillió  jut a megújuló energia forrásokra.

A fogyasztói szokások is gyorsan változnak: elektromos autókból idén várhatóan egyharmaddal többet adnak el mint tavaly noha 2022 is rekordot hozott ezen a téren. A hőszivattyúk eladása globálisan kétszámjegyű növekedést produkál folyamatosan 2021 óta, és ez a tendencia az idén is folytatódni fog – írja a Nemzetközi Energia Ügynökség jelentése.

Energiaválság kontra környezetvédelem

A világ országainak többsége küszködik azzal, hogy energia ellátását gazdaságosan biztosítsa miközben növeli a megújuló energia részesedését.

“Az energiaválság, amelyet az ukrajnai konfliktus súlyosbított ár krízishez vezetett. Ennek pedig megélhetési válság lett a következménye sok országban. A mi jelentésünkből kiderül, hogy a világ államai mennyire sebezhetők, ha az energia ellátásról illetve az energia áráról van szó”

– hangsúlyozza a jelentés egyik készítője Nick Wayth, az Energy Institute vezérigazgatója.

Az ellentmondásos helyzetet jól jellemzi, hogy miközben Kína a világ egyik legnagyobb környezetszennyezője, növelte szénfelhasználását tovább fokozva a karbon kibocsátást, közben dinamikusan fejlesztette megújuló energia forrásait: a globális napenergia növekedés 37%-át, a szél energia 41%-át a kínaiak produkálták 2022-ben – derül ki az Energy Institute friss jelentéséből, melyet a londoni Guardian ismertet.

FRISS HÍREK

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!

NÉPSZERŰ HÍREK