Kezdőlap Címkék Alvás

Címke: alvás

Fájdalomcsillapítás gyógyszerek nélkül? 5+1 módszer, ami segíthet

0

Akár nincs kéznél fájdalomcsillapító, akár csak nem szeretnénk gyógyszerhez nyúlni egy fejfájás vagy éppen ízületi panasz esetén, a fájdalmunkat szerencsére mesterséges hatóanyagok nélkül is enyhíthetjük. Hogyan csillapíthatjuk a fájdalmat gyorsan és hatékonyan? Mutatunk 5+1 bevált módszert!

1. Hideg vizes borogatás

Elsősorban fejfájásra és izomfájdalomra javasolt, hiszen a hideg víz megnyugtatja az idegeket. Csak fogjunk egy kisebb törölközőt, engedjünk rá hideg, de nem jéghideg vizet, majd néhány percig fedjük le vele a fájdalmas területet. Ha ízületi panasszal állunk szemben, rendszeresen borogassuk hideg vízzel vagy jegeljük az érintett területet, hogy elkerüljük a csípő- vagy térdprotézis beültetésének szükségességét.

Fejfájás esetén a homlokra és a tarkóra érdemes hidegvizes borogatást tenni

  • Így az idegpályán futó idegeket szó szerint lehűthetjük, és rövid időn belül enyhíthetjük a fájdalmat. Legyen szó migrénről vagy tenziós fejfájásról, a hidegvizes borogatással nem lőhetünk mellé, de súlyosabb panaszok esetén sajnos nem biztos, hogy önmagában elég lesz.

TIPP: Ha fejfájással küzdünk, fogyasszunk bőségesen folyadékot. Gyakran a hidratáció hiánya okoz gondot, ezért akár tompa vagy lüktető fejfájás keseríti meg a napunkat, óránként mindenképpen igyunk meg egy nagy pohár vizet.

2. Légzésgyakorlatok

A különböző légzésgyakorlatok szintén remek gyógyírt jelenthetnek a fájdalmakra. Gyakran a stresszes időszakokban csípődik be a derekunk vagy a hátunk, hiszen ilyenkor a feszültség miatt az izmok és az idegek is erősen megfeszülnek. Azonban fejfájás ellen is érdemes légzéstechnikával felvenni a kesztyűt.

Alkalmazzuk a doboz technikát!

  • Lélegezzünk lassan 4 másodpercig, majd szintén 4 másodpercig fújjuk ki a levegőt, és tartsunk ugyanennyi szünetet a levegővétellel. Ismételjük addig a gyakorlatot, amíg el nem áraszt minket a nyugalom. Ezt az egyszerű gyakorlatot a hétköznapokban is bevethetjük, ha úgy érezzük, hogy egy kis csendre és nyugalomra vágyunk a pörgős időszakokban.

3. Mozgás

A rendszeres mozgásnak milliónyi jótékony hatása van, ezek közül az egyik a fájdalomcsillapítás. Ugyanis a mozgás dopamint szabadít fel a szervezetben, amelyet boldogsághormon néven is ismerhetünk. Ez pedig a fájdalmat is csökkentheti, különösen a fejfájást. Tegyünk egy hosszabb sétát, vagy kapjuk fel a súlyzókat – a lényeg, hogy mozogjunk egy kicsit.

Izomfájdalom esetén csak óvatosan!

  • Izomhúzódás vagy izomszakadás fennállásakor elsősorban a pihenést tanácsos szem előtt tartani. Mozogni csak orvosi engedéllyel szabad, hiszen a sérült izmok az újbóli terhelés hatására akár teljesen el is szakadhatnak. Inkább várjunk néhány napot vagy hetet a mozgással, hogy egy újabb sérülés miatt ne kelljen hosszú hónapokat kihagyni.

4. Masszázs

Ízületi panaszok esetén a masszázs elsőrangú választás a vérkeringés serkentéséhez. Masszírozzuk meg óvatosan a fájdalmas vagy túlterhelt területet, és néhány perc után már kellemes enyhülést fogunk tapasztalni. A rendszeres masszázs és a gyógytorna, illetve a manuálterápia egyaránt hozzájárulhatnak az ízületi problémák hatékony kezeléséhez. Előzzük meg a csípő- és a térdprotézis beültetését, és masszírozzuk minden nap a fájdalmas régiókat.

5. Zeneterápia

A zenehallgatás szintén dopamint szabadít fel, és segíthet a kisebb mértékű fájdalmak leküzdésében. Hallgassuk tehát bátran kedvenc zenéinket, de ne túl hangosan. Ha a tanulmányokra szeretnénk hallgatni, akkor válasszuk a klasszikus, komolyzenéket, és indítsunk el egy Chopin vagy Beethoven lejátszási listát. A zenehallgatás garantáltan el fogja vonni a figyelmünket a fájdalomról.

TIPP: Keressünk a népszerű zenei platformokon klasszikus zenéket tartalmazó lejátszási listákat. Így nemcsak válogatott zenéket hallgathatunk, hanem számos új kedvencet is találhatunk – még akkor is, ha nem ez a műfaj a kedvencünk!

+1 Pihenés

Végül talán a leghatékonyabb módszer fájdalom ellen: a megfelelő mennyiségű és minőségű alvás, illetve pihenés. Ha fáj valamink, akkor a szervezetünknek időre van szüksége a regenerálódáshoz, ezért ha tehetjük, dőljünk le legalább néhány óra erejéig.

Pihenés közben a szervezetünk “karbantartási munkálatokat” végez, hogy mire felébredünk, már ne érezzünk fájdalmat. Gyakran egy kiadós alvással még a legerősebb fejfájásnak is búcsút inthetünk.

Mit tehetünk a könnyebb alvás érdekében?

  • Gondoskodjunk a megfelelő hőmérsékletről, és teremtsünk 18-19 Celsius-fokot a szobában!
  • Használjunk kényelmes párnát, lehetőleg memóriahabost, amely elősegíti a gerincünk és ízületeink védelmét is!
  • Lefekvés előtt 1 órával már kerüljük a számítógép és a telefon használatát!
  • Igyunk egy pohár teát vagy meleg tejet, hogy elősegítsük a melatonin termelést!
  • Olvassunk egy kicsit, majd próbáljuk elengedni a gondolatainkat!

A fenti módszerek segítségével természetes úton is enyhíthetjük a fájdalmunkat. Fontos azonban megjegyezni, hogy ha a fájdalom még napok után sem múlik el, akkor tanácsos minél hamarabb orvoshoz fordulni. Bizonyos esetekben már csak a gyógyszeres kezelés segít, de egy kisebb fejfájást vagy izomfájdalmat mesterséges hatóanyagok nélkül is kezelhetünk.

A biciklizés egészséges életmódra gyakorolt hatásai

0

Fontolgatod, hogy befektess egy biciklibe? Íme, néhány jó ok, hogy kerékpárra ülj. Azok számára, akik már belemerültek a kerékpározás világába, az előnyök már most is egyértelműek, ám a többieknek itt egy lista, ami garantáltan meggyőzi őket – írja a euronics.hu.

A kerékpározás rengeteg előnnyel jár, ideértve a fizikai, egészségügyi, mentális és szociális szempontokat is. Mutatjuk a legfontosabbakat!

  1. A kerékpározás javítja a mentális jóllétet

Az YMCA tanulmánya kimutatta, hogy a fizikailag aktív életmódot folytató emberek 32 százalékkal magasabbra értékelték a mentális jóllétüket, mint inaktív társaik. A testmozgás nagyon sokféleképpen javíthatja a hangulatot: adrenalint és endorfint szabadít fel, az új dolgok elérése pedig növeli az önbizalmat is.

A kerékpározás vagy az e-bike használata ötvözi a testmozgást a szabadban való túrázással. Egyedül is biciklizhetsz, így vezetve le a stresszt, de akár csapatban is nekivághatsz, így szélesítve a társaságodat.

A korábbi rekorder, Graeme Obree élete nagy részében depresszióban szenvedett, és elmondta: ”A biciklizés segít [a depresszióban szenvedőknek]… Kerékpározás nélkül nem tudom, hol lennék.”

  1. Erősíti az immunrendszert

Dr. David Nieman és munkatársai az Appalachei Állami Egyetemen 1000 felnőttet vizsgáltak egészen 85 éves korukig. Azt találták, hogy a testmozgás óriási előnyökkel jár a felső légúti rendszer egészségére nézve, így csökkenti a megfázás eseteit.

Az emberek körülbelül 40 százalékkal csökkenthetik a betegen töltött napokat, ha a hét legtöbb napján is aerob testmozgást végeznek, miközben számos egyéb, a testmozgással kapcsolatos egészségügyi előnyben is részesülnek.

A testmozgás javíthatja immunrendszerünket azáltal, hogy növeli az alapvető fehérjék termelését és beindítja a fehérvérsejtek termelését is. A munkába biciklizve pedig a baktériumokkal szennyezett tömegközlekedési eszözöket is elkerülhetjük.

  1. Segíthet a fogyásban

A fogyás egyszerű: „a felhasznált kalóriáknak meg kell haladniuk a bevitt kalóriákat”. Tehát több kalóriát kell elégetnünk, mint amennyit elfogyasztottunk. A kerékpározással nem kevesebb, mint óránként 400 és 1000 kalória közötti mennyiséget égethetünk, az intenzitástól és a sportoló súlyától függően.

Természetesen vannak más tényezők is, például a kalóriaégetéssel töltött időt is befolyásolja az, hogy mennyire élvezi a választott tevékenységét. Ha élvezed a kerékpározást, kalóriákat fogsz égetni. És ha emellé olyan egészségesen is étkezel, garantáltan fogyni fogsz.

  1. Izmot növel

A kerékpározás vagy az e-bike használata nem csak zsírt éget, hanem izomzatot is épít – különösen a farizmok, a combhajlító izmok és a vádli területén. A nagyobb izomzatú emberek pedig több kalóriát égetnek el, még akkor is, ha éppen ülnek. A body builder külső kiépítése nem fenyegeti a biciklizőket, de szép tónusú izmok alakíthatóak ki a segítségével.

  1. Javítja az alvást

Ha kifárasztjuk magunkat a kerékpáron, akkor jobban is fogunk aludni. A Georgiai Egyetem kutatói 20 és 85 év közötti férfiakat és nőket vizsgáltak 35 éven keresztül, és azt találták, hogy a férfiaknál a 2 százalékos, míg a nőknél 4 százalékos erőnléti csökkenés alvásproblémákhoz vezetett.

Az okokat keresve a tudósok arra jutottak, hogy a szorongás csökkentése javítja az alvást, erre pedig a sport hatékony eszköz. A testmozgás a növekvő életkorral járó súlygyarapodás ellen is véd, ami az alvászavarok másik oka.

  1. Segíti az agyműködést

Egy 2013-as tanulmány megállapította, hogy edzés közben a kerékpárosok agyának véráramlása 28 százalékkal, bizonyos területeken pedig akár 70 százalékkal is megnőtt. A testmozgást tehát összefüggésbe hozták az agy egészségével és a kognitív változásokkal, amelyek ellenállóvá tehetnek bennünket a demenciával szemben későbbi életünk során.

Ha jól szeretnél aludni, válassz jó matracot!

0

A pihentető alvás feltétele a megfelelő matrac. Nincs könnyű dolgunk, ha a számunkra tökéletes változatot keressük, hiszen a különböző matracok különböző tulajdonságokkal rendelkeznek, és még az áruk sem ad jó támpontot; egyáltalán nem lehetünk biztosak abban, hogy a drágábbak jobbak. Az alábbi írás abban igyekszik segíteni, hogy válasszunk tudatosan.

Elsőként érdemes eldöntenünk, milyen típusú matracot szeretnénk használni. A napjainkban is népszerűek a rugós matracot, fontos azonban kiemelni, hogy különböző megoldásokkal találkozhatunk. A régi megoldás az úgynevezett bonellrugós matrac; ez esetben tulajdonképpen acélspirálok füzérével találkozunk. Az ilyen matracok esetében formakövetésről gyakorlatilag nem beszélhetünk, így az ilyen megoldásokat mindenképpen érdemes elkerülnünk. Szerencsére ma már elvétve találkozhatunk velük a kereskedelmi kínálatban.

Kiváló választást jelentenek azonban a zsákrugós matracok, amelyek számos előnyös tulajdonsággal rendelkezhetnek. Az apró zsákocskákban elhelyezett önálló rugók kiváló formakövetést tesznek lehetővé, vagyis a matracunk alkalmas lehet alkalmazkodni a testformánkhoz és a mozgásunkhoz. Noha a technológia gyakorlatilag tökéletes, az ilyen matracok komfortfokozatát a zsákok felett elhelyezett rétegek milyensége határozza meg.

Szintén népszerű választásnak nevezhetők a különböző hideghab matracok. Ezek esetében is meg kell jegyezni, hogy a különböző változatok minősége igencsak eltérő lehet. A régi porózus anyagoktól kezdve nagy rugalmasságú HR és nagy sűrűségű HD matracokkal is találkozhatunk. Relatív jó hír, hogy ezeknél a matracoknál az ár árulkodó a minőséggel kapcsolatban; a legjobb hideghab matracok többzónás kivitelben készülnek, gyakran az említett speciális HR és HD megoldásokkal.

Nem hagyhatjuk ki a sorból az úgynevezett memóriahab matracokat is. Ezzel az anyaggal párnák, fedőmatracok és egyéb termékek esetében is találkozhatunk. Sokak számára rendkívül kényelmes, mások azonban ódzkodnak tőle, mivel a szellőzése rendkívül gyenge, így az emberi test hamar beleizzad, a bőrnek egyszerűen kényelmetlen.

Természetesen említést kell tenni az úgynevezett biomatracokról is. Ezek esetében is felmerülnek kisebb-nagyobb kételyek, hiszen a kókuszmatracok jó szellőzéssel rendelkeznek, de más kiugróan előnyös tulajdonság nem említhető velük kapcsolatban, a latexmatracok viszont épp a rossz szellőzésük miatt kerülnek nem javasolt kategóriába. Persze el kell mondani, hogy latexmatracok sok esetben szintetikus anyagból készülnek, esetükben a bio jelző természetesen nem érvényes.

A matrac típusa, illetve anyaghasználata mellett a keménysége a legfontosabb tulajdonság, amire mindenképpen érdemes figyelmet fordítani. Sajnos sok tévhit kering ezzel a kérdéssel kapcsolatban; a közhiedelem szerint egy matrac használata annál egészségesebb, minél keményebb. Természetesen ez tévedés, egyáltalán nem lehet ilyen kijelentést tenni. A túlzottan kemény matracok esetében a felület nem alkalmas a formakövetésre, így a fő nyomópontok a vállakra és a csípőre helyeződnek, a gerincoszlop pedig megfelelő támasztás nélkül marad. Érthető tehát, hogy a túlzottan kemény matrac miért rossz választás. Ugyanakkor fontos kimondani, hogy a túlzottan puha matrac sem megfelelő, hiszen ezek felülete nem képes kellő támasztást biztosítani. Ki lehet mondani, hogy a félkemény matracok jelentik a tudatos választást.

Álmatlan éjszakák helyett: tökéletes hálószoba

0

Egészségünk alapfeltétele a pihentető alvás, ahhoz pedig nem árt a megfelelő környezet.Az alvásproblémák felszámolása mellett további előnyökkel is bír, ha sikerül kialakítanunk a számunkra legideálisabb hálószobát.

Szokás mondani, hogy egyfelől az otthonunkban a hálószoba tükrözheti leginkább az egyéniségünket, mert ezt a szobát viszonylag ritkán tesszük közszemlére, másfelől van egy bútor, ami nemigen hiányozhat egyetlen hálószobából sem, hacsak nem a földön szeretnénk aludni. De mi az, amitől az ágy mellett jóvá válhat a hálónk?

A fizikai és a mentális jóllét alapja a megfelelő pihenés, amihez a már előbbiekben emlegetett ágyra – az esetek túlnyomó többségében – szükség van, ha pedig ez a rendelkezésünkre áll, egy matrac is jól jön hozzá. Ezen felül van egy bútor, ami a lakásunk bármely részén remekül funkcionál, így a hálószobában is jó helyen van. A komód praktikus, nem túl nagy tároló, jó tulajdonságai révén pedig a kisebb lakásokban is nélkülözhetetlen darabbá válik. Mivel nem csak a fiókjai nyelik el a tárolandó holminkat, különösen szerencsés választás, hiszen a tetejére is kényelmesen lehet pakolni, akár tárolási, akár dekorációs céllal.

Ha pedig már itt tartunk, akkor említést érdemelnek a szobanövények, amik amellett, hogy remekül mutatnak a komódon, tisztítják a levegőt, és ráadásul még a jó hangulatunkhoz is hozzájárulnak, amennyiben mi is teszünk az életben maradásukért.

A háztartásokban viszonylag ritkán fér el külön gardróbhelyiség, ezért általában a ruhásszekrények is a hálószobában találhatóak. Mivel ez már legalább két viszonylag nagy bútort jelent, próbáljuk őket színeikben összehangolni, hogy ne törjék meg nagyon a teret. Az árnyalatok tekintetében, ha azt tartjuk szem előtt, hogy minél nyugodtabban tudjunk pihenni, célszerű a semleges, visszafogott színeket választani a falhoz és a padlóhoz. Ez persze ízlés kérdése, de egy rikító rózsaszín szobában kevesen tudnak igazán jót aludni. Ügyeljünk arra is, hogy legyen több fényforrás, hogy a lefekvés előtti pillanatokat ne teljes díszkivilágításban töltsük. Legyen a lakásnak ez a helyisége csak a miénk, ahova mindig visszavonulhatunk, ha feltöltődésre vágyunk!

Kiderült: a jó alvóknak az immunrendszere is jobban működik

0

Német kutatók összefüggést fedeztek fel az alvásunk minősége és az immunrendszerünk működése közt – derül ki az Egészség tippek cikkéből.

Magától értetődő lehet, hogy ha a szervezet az ébrenléthez szükséges funkciókat kikapcsolja, akkor több energia marad a szervezet regenerációra, és a kórokozókkal való megküzdésre is.

Ez az elmélet most bizonyítást nyert: a Tübingeni Egyetem szakértői arra jutottak, a megfelelő immunválaszhoz szükséges, úgynevezett T-sejtek regenerációjában óriási szerepet játszik az alvásunk minősége.

Különösen a sötét téli időszakban elengedhetetlen, hogy legalább 6-8 órát végigaludjunk. A stressz, a tápanyag- és sporthiány, valamint a különböző káros szokásaink is hozzájárulhatnak az immunrendszer gyengüléséhez, az alváshiány pedig mindezt tovább rontja.

Aki megengedheti magának, annak feltétlenül érdemes ledőlnie ebéd után is, ugyanis a kutatások rámutatnak: már 10-30 percnyi szunyókálás is jótékony hatással van az immunrendszerre. Ahhoz azonban, hogy a T-sejtek hatása maradéktalanul érvényesüljön, elengedhetetlen az éjszakai alvás.

Ha nincsen lehetőségünk beiktatni a délutáni pihit, akkor is érdemes szünetet tartanunk, és valami olyan frissítő tevékenységgel regenerálódni, mint például egy fürdő, szaunázás, valamilyen sport, zenehallgatás, séta vagy egy kis olvasás.

Fontos, hogy a jó alvók is minden reggelre állítsanak be ébresztőt, mert létezik a “túlalvás” jelensége is: ilyenkor hosszú időre az alvás REM fázisában ragadhatunk, ez pedig ébredés után nyűgössé vagy fáradttá tehet – tudhatjuk meg a cikkből.

Egészség 7 / Egészségválasz / Egészség hírek / Énidőm

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!