Kezdőlap Címkék Agrártámogatás

Címke: agrártámogatás

Orbán füstbement terve

A gazdasági semlegességről beszélt a miniszterelnök a Nemzeti Közszolgálati Egyetemen amikor felvázolta a jövőt, amely egyáltalán nem a múlt folytatásának ígérkezik.

Orbán azt szeretné ha a nagy német terv, melyet Merkel kancellár képviselt, és amely Európa, Oroszország és Kína együttműködésére alapult továbbra is érvényben maradna. Ez a vaskancellár, Bismarck tervének továbbgondolása volt, aki az angolszász világgal szemben német – orosz szövetséget javasolt a komplementaritás jegyében. A brit diplomácia mégiscsak szembefordította Németországot és Oroszországot mindkét világháborúban. Most pedig az amerikai diplomácia fordítja szembe egész Európát Oroszországgal és Kínával. Ebben a helyzetben akar semleges maradni Orbán Viktor. Akinek az USA nagykövete megüzente: ha mi maradunk Washingtonban, akkor te nem maradsz Budapesten!

Miben bízhat Orbán Viktor?

Abban, hogy az USA lepaktál Kínával  valamiféle modus vivendit talál egymással a világ két legnagyobb hatalma. Csakhogy Trump, Orbán védőszentje egyáltalán nem erre készül, a demokraták talán igen: Yellen pénzügyminiszter nem véletlenül töltött el egy hetet Pekingben, és Jake Sullivan nemzetbiztonsági tanácsadó szorgosan parolázott Hszi Csin-ping mellett a kínai tábornokokkal is. Orbánnak az a peche, hogy tízmillió dollárért megvásárolt barátja, Trump szakítana Kínával miközben a demokraták, akik le akarják venni a sakktábláról a magyar miniszterelnököt, megpróbálnak valamiféle új együttműködést találni Pekinggel. Orbán és vele Magyarország két szék közt a pad alá kerülhet. Főként azért, mert sem Washington sem Peking nem akarja finanszírozni a nemzeti együttműködés rendszerét, mely politikailag épp azért sikeres, mert a gazdaságilag sikertelen: fenntart egy egy négymilliós kiszolgáltatott tábort, amely a hatalomra szavaz, ha életben kíván maradni.

Külső támogatás nélkül bedőlhet a nemzeti együttműködés rendszere

Erről írt a Facebookon Raskó György, aki rámutatott:

“a magyar mezőgazdaság jövedelmének a 80%-a a támogatásból származik.”

Az egykori államtitkár és jelenlegi agrárvállalkozó Magyar Péter tanácsadójaként arra hívta fel a figyelmet, hogy amennyiben Brüsszel hozzányúl az agrártámogatáshoz, ahogy azt a finnek és a svédek javasolják, akkor “egy éven belül bedől az agrár szektor.

Évi 650-700 milliárd forintos agrártámogatás érkezik az Európai Unióból, ezt a magyar kormány nem tudja pótolni, mert nincsen rá pénze. A mezőgazdaság idei nettó jövedelme nemigen lesz több ennél, mert a gabona és az olajos magvak termése az aszály és az alacsony világpiaci árak miatt nulla körül várható. Ha a gazdák nem kapnának földalapú támogatást, akkor bedőlne az egész magyar agrárium.”

Megvonhatják az uniós agrártámogatást is Magyarországtól

Azt javasolja közösen Finnország és Svédország kormánya arra hivatkozva, hogy a nemzeti együttműködés rendszere nem tartja be a jogállami normákat Magyarországon ezért vonják meg az országtól az uniós agrártámogatásokat is.

Jelenleg a helyreállítási alap eurómilliárdjai be vannak fagyasztva Brüsszelben, de miután a magyar kormány nem tesz eleget az Európai Bíróság ítéletének, ezért újabb elvonások várhatóak ezúttal már a kohéziós vagy az agrár alapból. Ez utóbbi különösen kínosan érintené a Fidesz vidéki szavazó táborát hiszen a földalapú támogatás nagyon sok földtulajdonos gazda számára megélhetési forrás.

A NATO miatt dühösek a finnek és a svédek

A magyar diplomácia – minden bizonnyal Putyin biztatására – hónapokig késleltette Finnország és Svédország NATO tagságát. A mindaddig semleges skandináv államok azért akartak belépni az észak-atlanti egyezménybe, mert abban az USA is tag, és ez elrettentő hatást gyakorol Oroszországra. Sem Sztálin sem Brezsnyev nem támadta meg a NATO-t, és ettől minden bizonnyal Putyin is óvakodna hiszen az amerikai haderő jóval felülmúlja az oroszt. Sem Helsinkiben sem pedig Stockholmban nem feledkeztek meg a magyar diplomácia szánalmas akciójáról, amely végülis azért zárult le, mert Washingtonból Orbán Viktort figyelmeztették: eddig és ne tovább!

Zsákutcában a magyar diplomácia

Szijjártó Péter, aki a legrégebben áll a külügyi tárca élén az Európai Unióban Orbán Viktor elképzeléseit valósítja meg, melyek zsákutcába manőverezték a magyar diplomáciát. Magára maradt Magyarország az Európai Unióban és általában a nyugati világban anélkül, hogy ebből bármennyire is profitált volna másutt. Putyin nem adja olcsóbban a földgázt Magyarországnak: szakértői vélemények szerint a holland gáztőzsdén kialakult árat fizetjük mi is éppúgy mint mások. Kína kormányokat nem támogat, csakis üzleti alapon tárgyal vagyis elvárja Orbán Viktortól a kínai beruházások támogatását, de cserében nem ad semmit sem.

Piaci kamattal kapott egymilliárd eurós hitelt Magyarország ráadásul rövid távra, mindössze három évre.

Pekingben józanul felmérték: Orbánt az USA előbb vagy utóbb leveheti a sakktábláról. David Pressman nagykövet ezt majdnem nyíltan meg is üzente a magyar miniszterelnöknek: ha marad a demokrata adminisztráció Washingtonban, akkor megpróbálják

“helyreállítani a demokráciát” Magyarországon.

Ezért imádkozik Donald Trump győzelméért Orbán Viktor. Csakhogy mit üzent az ex elnök a magyar miniszterelnöknek, akit az amerikai választási kampány során többször is megdicsért? A belpolitikájával egyetért, a keleti nyitással viszont nem. Trump is elvárja az orosz és a kínai kapcsolatok lazítását miközben a maga részéről egy centtel sem hajlandó hozzájárulni Orbán Viktor problémáinak megoldásához.

Fejjel megy a falnak a magyar miniszterelnök vagy…? Figyelemreméltó, hogy Orbán szövetségese Vidics szerb elnök vígan lepaktált Brüsszellel miközben továbbra is jó kapcsolatot ápol Moszkvával és Pekinggel. Csakhogy az Európai Uniónak szüksége van lítiumra az akkumulátorokhoz. Svédországban van a legnagyobb készlet Európában, de ott környezetvédelmi okból nem kezdődött meg a bányászat. A szerb elnök viszont bevállalta ezt, és cserébe Brüsszel felhagyott az ellenzék nyílt támogatásával.

Orbán viszont tovább kellemetlenkedik, játssza a trójai faló szerepet. Talán abban reménykedik, hogy Putyin és Hszi Csin-ping után Donald Trump trójai falova is lehet Brüsszelben.

Szánalmas szerep, de Orbán túléléséhez egy ideig elég lehet.

Ha viszont az Európai Unió elkezdi megvonni az agrár pénzeket is, akkor összedőlhet a nemzeti együttműködés rendszere hiszen vidéken is feltehetik a kérdést: megér nekünk Orbán ennyit?

Az új cseh kormány a kistermelőknek adja az uniós pénzek javát

Korábban Brüsszelben bírálták Babis akkori cseh miniszterelnököt, mert az ország egyik legnagyobb agrár vállakozójaként szép pénzeket vett fel az agrár alapból. Az ex kormányfő pofára eshet hiszen ő az ország egyik legnagyobb agrár vállalkozója, de az új cseh kormány a kistermelőknek adja az uniós pénzek javát.

„Babis úr és a cégei nem fognak profitálni az új agrár stratégiából” – nyilatkozta a brüsszeli Politiconak Zdenek Nekula cseh mezőgazdasági miniszter. Brüsszel azt írja elő, hogy az agrár pénzek legkevesebb 10%-a jusson a kistermelőknek, de Csehország esetében ez eddig nemigen ment. Megmaradtak ugyanis a nagy gazdaságok a rendszerváltás után is, és az egyik legnagyobb agrár vállalkozó maga Andrej Babis lett. Aki azután az ország egyik leggazdagabb embereként pártot alapított, és a választások megnyerése után kormányfő lett.

Ez felvetette az összeférhetetlenség problémáját. Babis formálisan átadta cégeinek irányítását rokonainak és bizalmasainak, de mindenki tudta, hogy valójában ő irányít. Miniszterelnökként lobbizott a nagy agrár vállalkozások érdekében Brüsszelben. A legutóbbi választáson Babis elbukott, mert szövetségesei a parlamentbe se kerültek be. Az új kormánykoalíció sokszínű, de egyben megegyeznek a pártok: nem működnek együtt Babis ex miniszterelnökkel.

Az új agrár stratégiai pedig, mely jövőre lép életbe, azt jelenti, hogy a kistermelők kapják majd az uniós agrár pénzek 23%-át! Mindezzel együtt az új agrár stratégia nem szab meg felső határt az uniós pénzek szétosztásánál. Az új mezőgazdasági miniszter abban is különbözik elődjétől, hogy nagy figyelmet szentel a környezetvédelemnek. Erre az Európai Unió is nagyon odafigyel. Az agrár alapból elkülönítettek egy környezetvédelmi részt. Erre külön lehet pályázni. Itt van felső határ, de elég magas: a maximális kiutalás 1,2 millió euró lehet.

Az új agrár stratégia arra irányul, hogy támogassa a kistermelőket, de a nagy gazdaságokat sem kívánja lenyomni.

„A cél a kistermelők támogatása, de azt sem akarjuk, hogy a nagy agrár gazdaságok csődbe menjenek” – hangsúlyozta a cseh mezőgazdasági miniszter, aki civilben különben méhész.

Földművessé válik az Orbán család

Az Orbán család újabb tagja szedi meg magát mezőgazdaság címszó alatt uniós támogatásokból – Benedek Szilveszter DK Agrárkabinetjének vezetője.

A miniszterelnök vejének, Tiborcz Istvánnak az édesanyja is mezőgazdaságban utazik, mint ahogy mostanában nagy divat lett a fideszes elitnél. Sajtóinformációk szerint a Tiborcz családhoz 2016 óta – az idén kifizetett összegekkel együtt –

összesen 352,2 millió forint mezőgazdasági támogatás érkezett uniós és hazai forrásokból.

A Demokratikus Koalíció szerint nettó arcátlanság, amit Orbán családja és baráti köre megenged magának. Az új magyar mágnásréteg úgy veszi fel a mezőgazdaságra szánt pénzeket, mintha nem lenne holnap, miközben a generációk óta a földből élő embereknek semmi sem jut.

FRISS HÍREK

A Független Hírügynökség kiadásai meghaladják bevételeinket.
A pártoktól független újságírás egyre nehezebb helyzetben van Magyarországon.

A hagyományos finanszírozás modelleket nem csak a politika lehetetleníti el, de a társadalmi kihívások is.

A fuhu.hu fennmaradásához, hosszútávú működéséhez, szerkesztőségünk rászorul támogatásotokra.
Segítségetekkel lehetőség nyílik arra, hogy munkánkat továbbra is az eddig megszokott színvonalon végezhessük tovább.

Ide kattintva megtalálod bankszámlaszámunkat!

NÉPSZERŰ HÍREK