Meghalt Silvio Berlusconi aki a II. világháború óta a leghosszabb hivatali időt töltötte kormányfőként. A La Stampa szerint vele együtt meghal a Második Köztársaság.
87 éves korában meghalt Silvio Berlusconi, aki már a Covid járvány idején is közel került a halálhoz. A háború utáni Olaszország legszínesebb közéleti szereplője volt, aki a legtöbb időt töltötte a kormányfői székben: 1994-95, 2001-2006 és 2008-2011.
Miért kényszerült végül távozásra Silvio Berlusconi a hatalomból? Mert úgy akarta megoldani Olaszország permanens pénzügyi válságát, hogy felvetette: kiléphetnének az eurozónából! Merkel kancellár az egész Európai Unió nevében figyelmeztette, hogy eddig és ne tovább! Olaszország nem léphet ki az eurózónából, mert akkor maga a rendszer kerül kritikus helyzetbe a hatalmas olasz államadósság miatt. Merkel kancellár akkoriban még Putyin orosz elnök támogatását is igénybe vette ahhoz, hogy távozásra bírja Silvio Berlusconit. Putyin kapcsolata a dollármilliárdos Berlusconival sajátságos volt, mert politikai karrierjének pénzelésében az oroszok intenzíven részt vettek. Korábban Moszkvából a kommunista pártot támogatták, de az lepaktált az Egyesült Államokkal, hogy kormányra kerülhessen Rómában. Miután az Olaszországot évtizedekig irányító kereszténydemokraták és szocialisták a korrupciós botrányokban eltűntek a színről, egy új jobboldali mozgalom előtt tág tér nyílt: ez volt a Forza Italia – Berlusconi mozgalma.
Olaszország leggazdagabb emberének több televíziója is volt, mely népszerűségét igencsak megnövelte. Olaszország alapvető gazdasági problémáit ő sem tudta orvosolni, sőt tulajdonképp komoly kísérletet sem tett rá, de látványos PR pótolta a valódi tetteket. Élete utolsó szakaszában már a politikai színpad perifériájára került – jelentős részben orosz kapcsolatai miatt. Idén februárban például üdvözlőkártyát küldött Putyin orosz elnöknek csaknem egy évvel az Ukrajna elleni orosz agresszió után. Ezzel végképp kiírta magát a politikai szereposztásból Olaszországban.
Hajrá Magyarország hajrá magyarok
A futball rajongó Orbán Viktor a jelszót Silvio Berlusconitól leste el, de nemcsak azt. Megtanulta, hogy Moszkvának Putyin idejében újra szava és befolyása lett Európában. A guruló rubelek az egész olasz politikai életet áthatották. Egyáltalán nemcsak Silvio Berlusconi profitált a jó orosz kapcsolatokból, de Matteo Salvini, a Liga vezér szintén Putyin emberének számított az olasz közéletben. Orbán Viktor vele is kiváló politikai kapcsolatot ápolt.
Berlusconitól azt is megtanulta: a futball politikai tényező lehet! Berlusconit – Orbánnal ellentétben – nem érdekelte különösebben a futball, de az olasz miniszterelnök tudta: honfitársai megőrülnek érte. Orbán Viktornak szimbolikus helyen a Lazio stadionjában magyarázta el a futball politikai jelentőségét. Miért szimbolikus a Lazio stadionja? Mert a Lazio Benito Mussolini, a Duce csapata volt. A Lazio az olasz Fradi, Kubatov Gábor, az FTC elnöke egyben a Fidesz egyik kulcsembere is.
A legfontosabb tanulság, melyet Berlusconi megosztott Orbán Viktorral, aki 35 éves korában lett miniszterelnök, az az volt, hogy a pénz beszél! Az eszmék egyáltalán nem számítanak csakis a pénzügyi érdekek – hangsúlyozta Silvio Berlusconi, aki kétes erkölcsű bunga bunga partikon vendégül látta az európai elit jórészét. Berlusconi nyíltan fütyült a morálra, még a látszatra sem ügyelt. Olaszországban ez elfogadott, Magyarországon nem. Ezért Orbán a tartós képmutatás mellett döntött, és ezzel túltett mesterén, Silvio Berlusconin, akivel egy korszak is lezárult: ma már nem elég a látványos PR. Hozzá kellene fogni a problémák megoldásához Olaszországban éppúgy mint Magyarországon, de ezen a téren nincs mit tanulnia Orbánnak Berlusconitól. Attól viszont tarthat a magyar miniszterelnök, hogy nagy nulla jelzi majd a történelemben politikai teljesítményét éppúgy mint Silvio Berlusconiét.