Keith Kellog tábornok, Trump ukrajnai háborúval foglalkozó különmegbízottja azzal fenyegette meg az ukrán vezetést, hogy amennyiben szembeszállnak Trump elképzeléseivel, akkor leállítják az egész informatikai rendszert, amely Elon Musk Starlink műhold hálózatának felhasználásával jelentős fölényhez juttatta az ukrán hadsereget az orosszal szemben, melynek informatikai rendszere elmaradottabb.
Elon Musk több mint negyvenezer speciális számítógéppel látta el az ukrán hadsereget, amely ezek felhasználásával pontosan követheti az orosz hadsereg akcióit a fronton. Az amerikaiak egész tanácsadó csapatot működtetnek Ukrajnában, ahol egy altábornagy vezetésével meghatározó szerepet játszanak a védekezésben az orosz agresszióval szemben. Keith Kellog tábornok tárgyalt Szirszkij tábornokkal, az ukrán hadsereg vezérkari főnökével. Korábban Budanov tábornok, a katonai hírszerzés feje, arról tájékoztatta a polgári vezetést Kijevben, hogy a ukrán hadsereg még egy félévig képes elviselni az orosz hadsereg támadását.
Trump komolyan akarja a ritka földfémeket
Keith Kellog tábornok elmondta Zelenszkij elnöknek, hogy sokat kockáztat azzal, ha elutasítja Trump javaslatát, mely szerint az amerikai támogatásért cserébe Ukrajnának le kellene mondania ritka földfém készleteiről az USA javára. Zelenszkij elnök ezt az első körben visszautasította, de Trump megbízottja megfenyegette: ha sokáig makacskodik, akkor Ukrajna hadserege elveszítheti az egész informatikai rendszerét, amely megbéníthatja a védekezést az orosz agresszióval szemben.
Jalta 2.0
A Nyugat – az USA és Nagy Britannia – jelképes helyen, a Krím félszigeten egyezett meg Sztálinnal Kelet Európa felosztásáról. Az itt élő népeket senki sem kérdezte meg. Éppúgy mint a kelet európai rendszerváltás idején 1989-90-ben: Moszkva és Washington a kis államok feje fölött döntött arról, hogy a szocializmus véget ér, és ezek az országok a nyugati érdekszférába kerülnek. Aki ezt nem vette észre, az úgy végezte mint Nicolae Ceausescu, aki Moszkva és Washington alkuja nyomán kivégző osztag elé került: a saját emberei ítélték halálra, hogy magukat átmentsék a szép új világba.
Biden 2021-ben stratégiai ellenfélnek nyilvánította Kínát és Oroszországot, és meghirdette a demokráciák kontra diktatúrák koncepciót, amely Trump miatt a gyakorlatban megbukott.
Trump visszatér a régi jól bevált nagyhatalmi gyakorlathoz amikor mindenfajta ideológiától függetlenül osztozkodnak a világon.
Ilyen volt már a bécsi kongresszus is, mely Napóleon bukása után rendezte Európa sorsát, és ilyenek voltak a két világháborút követő békeszerződések, melyek igen csekély mértékben vették figyelembe a kis népek jogait. Időközben persze Európa leértékelődött: a világ közepéből csúszik a periféria irányába. Ezt Donald Trump brutális nyíltsággal ki is mondja, az európai államok pedig nemigen tehetnek mást minthogy hápognak: sem gazdasági sem katonai erejük nincsen a világhatalmi szerephez.
Ebből nem következik az, hogy Trump leírta volna Európát : mint csicskásra szüksége van rá. Főként azért, hogy ne jöjjön létre a nagy kontinentális együttműködés Európa – Oroszország – Kína között, mert az veszélyeztetné az USA világhatalmi szerepét. Orbán Viktor a nagy kontinentális együttműködés híve vagyis szemben áll Trump koncepciójával, de Magyarország szerepe oly mértékben jelentéktelen a világpolitikában, hogy ez fel sem tűnik az amerikai elnöknek, aki valószínűleg azt se nagyon tudja: hol van pontosan Magyarország?